Minnesota HS State Champions – 1937-present

2021
Class AAA
106 – Alan Koehler, Prior Lake, 10th (34-1)
113 – Blake West, Shakopee, 12th (33-0)
120 – Jore Volk, Lakeville North, 11th (34-1)
126 – Koy Buesgens, New Prague, 10th (31-1)
132 – Derrick Cardinal, Forest Lake, 12th (38-1)
138 – Cole Becker, St. Michael-Albertville, 11th (41-1)
145 – Nick Novak, New Prague, 12th (30-1)
152 – Cael Swensen, Wayzata, 12th (39-0)
160 – Landen Johnson, Owatonna, 11th (34-1)
170 – Hunter Lyden, Stillwater Area, 11th (13-0)
182 – Max McEnelly, Waconia, 10th (37-0)
195 – Roman Rogotzke, Stillwater Area, 12th (37-1)
220 – Jacob Meissner, Osseo, 11th (28-1)
285 – Gavin Layton, Coon Rapids, 12th (32-0)
Class AA
106 – Jack Nelson, Mound-Westonka, 9th (34-0)
113 – Tyler Wells, Princeton, 10th (32-1)
120 – Christian Noble, Big Lake, 11th (27-0)
126 – Jaxson Rohman, Fairmont/Martin County West, 12th (36-0)
132 – Austin Gabbert, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran, 12th (35-2)
138 – Chase DeBlaere, Simley, 11th (34-1)
145 – Brady Kasprick, Thief River Falls, 11th (34-1)
152 – Ryan Sokol, Simley, 12th (34-1)
160 – Cael Berg, Simley, 12th (35-1)
170 – Adam Sylvester, Totino-Grace, 12th (28-0)
182 – Bennett Berge, Kasson-Mantorville, 11th (29-0)
195 – Quayin Short, Simley, 12th (34-0)
220 – Gavin Nelson, Simley, 10th (33-0)
285 – Bennett Tabor, Simley, 12th (35-0)
Class A
106 – Nolan Ambrose, Jackson County Central, 9th (40-2)
113 – Hudson Burnett, Pipestone Area, 9th (33-2)
120 – Brandon Ross, Caledonia/Houston, 11th (31-0)
126 – Derek Steele, Sibley East, 12th (36-0)
132 – Drayden Morton, Sibley East, 11th (33-0)
138 – Kade Sammons, Windom/Mountain Lake, 12th (34-2)
145 – Blaine Fischer, Belgrade-Brooten-Elrosa, 11th (39-1)
152 – Payton Handevidt, Jackson County Central, 11th (42-0)
160 – Mason Gode, LPGE-Browerville, 12th (36-0)
170 – Seth Goetzinger, Chatfield, 12th (33-0)
182 – Tyson Meyer, Minnewaska Area, 12th (36-0)
195 – Thomas Dineen, Benson, 10th (38-0)
220 – Dominik Vacura, Badger/Greenbush-Middle River, 12th (33-0)
285 – Shane Noyes, Canby, 12th (25-4)


2020
Class AAA
106 – Jore Volk, Lakeville North, 10th (45-1)
113 – Blake West, Shakopee, 11th (51-1)
120 – Ryan Henningson, Winona, 12th (47-2)
126 – Derrick Cardinal, Forest Lake, 11th (50-0)
132 – Reid Ballantyne, Stillwater Area, 11th (35-2)
138 – Cael Swensen, Wayzata, 11th (52-1)
145 – Trey Kruse, Stillwater Area, 12th (51-1)
152 – Hunter Lyden, Stillwater Area, 10th (48-2)
160 – Carson Manville, Shakopee, 11th (26-1)
170 – Max McEnelly, Waconia, 9th (54-1)
182 – Roman Rogotzke, Stillwater Area, 11th (49-4)
195 – RJ Chakolis, Hopkins, 11th (38-4)
220 – Isaiah Green, St. Cloud Tech, 12th (22-5)
285 – Bennett Weber, Waconia, 12th (46-3)
Class AA
106 – Tyler Wells, Princeton, 9th (47-0)
113 – Christian Noble, Big Lake, 10th (40-0)
120 – Joey Thompson, Totino-Grace, 12th (47-1)
126 – Chase DeBlaere, Simley, 10th (47-3)
132 – Charlie Pickell, Mankato West, 12th (43-2)
138 – Cael Berg, Simley, 11th (48-4)
145 – Ryan Sokol, Simley, 11th (49-2)
152 – Payton Anderson, Fairmont/Martin County West, 12th (44-2)
160 – Bryce Fitzpatrick, Mahtomedi, 12th (43-1)
170 – Bennett Berge, Kasson-Mantorville, 10th (43-1)
182 – Patrick Kennedy, Kasson-Mantorville, 12th (36-0)
195 – Kolin Baier, Mankato East, 12th (45-1)
220 – Bennett Tabor, Simley, 11th (50-0)
285 – Kaleb Haase, Redwood Valley, 12th (41-0)
Class A
106 – Walker Bents, Belgrade-Brooten-Elrosa, 10th (46-4)
113 – Derek Steele, Sibley East, 11th (48-2)
120 – Drayden Morton, Sibley East, 10th (27-3)
126 – Trevor Janssen, Blackduck/Cass Lake-Bena, 12th (38-0)
132 – Charley Elwood, Medford, 9th (23-1)
138 – Mason Gode, LPGE-Browerville, 11th (54-1)
145 – Payton Handevidt, Jackson County Central, 10th (48-4)
152 – Willie VonRuden, Medford, 12th (23-1)
160 – Owen Bjerga, Staples-Motley, 12th (45-1)
170 – Tyson Meyer, Minnewaska Area, 11th (50-1)
182 – Trevor Eisfeld, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove, 12th (51-0)
195 – Colton Krell, Westfield, 12th (33-3)
220 – Dominik Vacura, Badger/Greenbush-Middle River, 11th (52-1)
285 – Craig Orlando, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, 12th (50-0)


2019
Class AAA
106 – Pierson Manville, Shakopee, 7th (53-2)
113 – Paxton Creese, Shakopee, 11th (53-1)
120 – Derrick Cardinal, Forest Lake, 10th (46-3)
126 – Reid Ballantyne, Stillwater Area, 10th (32-2)
132 – Trayton Anderson, Northfield, 12th (54-1)
138 – Sebas Swiggum, Apple Valley, 12th (53-2)
145 – Cael Carlson, Willmar, 12th (42-0)
152 – Willie Bastyr, Lakeville South, 11th (41-3)
160 – Gabe Nagel, Little Falls, 10th (46-0)
170 – Riley Habisch, Buffalo, 12th (39-0)
182 – Zach Glazier, Albert Lea Area, 12th (47-0)
195 – Calvin Sund, Prior Lake, 12th (39-0)
220 – Ezayah Oropeza, Rosemount, 12th (42-0)
285 – Bryce Benhart, Lakeville North, 12th (34-0)
Class AA
106 – Mason Gehloff, Waseca, 10th (31-0)
113 – Joey Thompson, Totino-Grace, 11th (51-2)
120 – Chase DeBlaere, Simley, 9th (50-2)
126 – Jake Svihel, Totino-Grace, 12th (57-0)
132 – Ryan Sokol, Simley, 10th (51-0)
138 – Tyler Shackle, Scott West, 12th (44-6)
145 – Carlos Ruffo, Kasson-Mantorville, 11th (22-5)
152 – Tim Stapleton, Waconia, 11th (43-2)
160 – Bennett Berge, Kasson-Mantorville, 9th (42-4)
170 – Isaiah Thompson, Detroit Lakes, 11th (45-3)
182 – Patrick Kennedy, Kasson-Mantorville, 11th (46-0)
195 – Ty Moser, Perham, 12th (46-0)
220 – Danny Striggow, Orono, 11th (50-2)
285 – Daniel Kerkvliet, Simley, 12th (24-0)
Class A
106 – Drayden Morton, Sibley East, 9th (44-1)
113 – Charley Elwood, Medford, 8th (35-2)
120 – Jeron Matson, Kenyon-Wanamingo, 12th (30-1)
126 – Brett Willaby, Windom/Mountain Lake, 11th (35-3)
132 – Jackson Hale, GMLOS, 12th (41-3)
138 – Mark Buringa, St. Charles, 12th (22-1)
145 – Kyle Cavanaugh, Caledonia/Houston, 12th (40-0)
152 – Seth Brossard, Kenyon-Wanamingo, 12th (48-0)
160 – Tyler Ryan, Kenyon-Wanamingo, 12th (34-2)
170 – Tyson Meyer, Minnewaska Area, 10th (39-0)
182 – Jaden Kindopp, Canby, 12th (36-2)
195 – Michael Nelson, Dover-Eyota, 12th (45-3)
220 – Dominik Vacura, Badger/Greenbush-Middle River, 10th (46-3)
285 – Craig Orlando, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, 11th (47-1)


2018
Class AAA
106 – Joey Thompson, Maple Grove, 10th (46-0)
113 – Derrick Cardinal, Forest Lake, 9th (49-2)
120 – Reid Ballantyne, Stillwater Area, 9th (44-1)
126 – Patrick McKee, St. Michael-Albertville, 12th (52-0)
132 – Clay Carlson, Willmar, 12th (48-0)
138 – Cael Carlson, Willmar, 11th (48-0)
145 – Nate Larson, Apple Valley, 12th (44-3)
152 – Alex Lloyd, Shakopee, 12th (49-1)
160 – Peyton Robb, Owatonna, 12th (48-0)
170 – Zach Glazier, Albert Lea Area, 11th (47-1)
182 – Cade King, Owatonna, 11th (44-0)
195 – Trey Rogers, Hastings, 12th (49-0)
220 – Austin Rendler, Faribault, 12th (45-1)
285 – Gable Steveson, Apple Valley, 12th (39-0)
Class AA
106 – Maxwell Petersen, Byron, 8th (45-2)
113 – Jaxson Rohman, Fairmont/Martin County West, 9th (51-2)
120 – Mitchel Petersen, Byron, 10th (42-2)
126 – Jackson Stauffacher, Scott West, 12th (50-4)
132 – Jake Gliva, Simley, 12th (48-6)
138 – Bennett Berge, Kasson-Mantorville, 8th (42-8)
145 – Josh Block, Mankato West, 12th (44-8)
152 – Tyler Wagener, Waconia, 12th (53-1)
160 – Cade Mueller, Waconia, 11th (49-5)
170 – Isaiah Thompson, Detroit Lakes, 10th (45-6)
182 – Patrick Kennedy, Kasson-Mantorville, 10th (30-0)
195 – Bobby Striggow, Orono, 12th (47-0)
220 – Daniel Kerkvliet, Simley, 11th (49-1)
285 – Zachary Jakes, Mankato West, 12th (41-0)
Class A
106 – Will Magaard, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 10th (46-1)
113 – Ben Naddy, Ottertail Central, 12th (39-1)
120 – Dayne Morton, Sibley East, 12th (44-3)
126 – Michael Suda, Pipestone Area, 12th (40-3)
132 – Hunter Burnett, Pipestone Area, 12th (44-2)
138 – Kyle Cavanaugh, Caledonia/Houston, 11th (32-4)
145 – Brady Tweeton, Barnesville, 12th (44-1)
152 – Adam Jaeger, Belgrade-Brooten-Elrosa, 12th (34-0)
160 – Zach Schneider, Caledonia/Houston, 12th (37-3)
170 – Jaden Kindopp, Canby, 11th (37-11)
182 – Caden Steffen, Zumbrota-Mazeppa, 12th (42-3)
195 – Dalton Wagner, Jackson County Central, 12th (13-0)
220 – Will Storch, WEM/JWP, 12th (42-1)
285 – Craig Orlando, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, 10th (42-3)


2017
Class AAA
106 – Reid Ballantyne, Stillwater Area, 8th (47-0)
113 – Aaron Cashman, Shakopee, 11th (39-1)
120 – Patrick McKee, St. Michael-Albertville, 11th (46-1)
126 – Carson Manville, Shakopee, 8th (43-1)
132 – Brent Jones, Shakopee, 12th (44-2)
138 – Tyler Eischens, Anoka, 11th (49-0)
145 – Alex Lloyd, Shakopee, 11th (43-1)
152 – Alex Crowe, Shakopee, 12th (45-1)
160 – Kenny O’Neil, Prior Lake, 11th (41-2)
170 – Jake Allar, St. Michael-Albertville, 12th (45-2)
182 – Brandon Moen, Owatonna, 12th (37-0)
195 – Samuel Grove, Moorhead, 12th (42-2)
220 – Cole Fibranz, Sartell-St. Stephen, 10th (35-3)
285 – Gable Steveson, Apple Valley, 11th (42-0)
Class AA
106 – Matthew Petersen, Byron, 12th (39-0)
113 – Charlie Pickell, Mankato West, 9th (38-4)
120 – Garrett Vos, Waconia, 12th (38-3)
126 – Jake Gliva, Simley, 11th (48-2)
132 – Tucker Sjomeling, Delano, 12th (42-1)
138 – Keaten Schorr, Kasson-Mantorville, 12th (46-3)
145 – Tyler Wagener, Waconia, 11th (32-3)
152 – Anthony Jackson, Simley, 10th (23-1)
160 – Brady Berge, Kasson-Mantorville, 12th (48-0)
170 – Patrick Kennedy, Kasson-Mantorville, 9th (46-2)
182 – Jared Florell, Totino-Grace, 12th (43-2)
195 – Daniel Kerkvliet, Simley, 10th (48-1)
220 – Noah Ryan, Kasson-Mantorville, 12th (43-1)
285 – Mitch Trigg, Foley, 11th (45-3)
Class A
106 – Blake Legred, United South Central, 10th (38-3)
113 – Jeron Matson, Kenyon-Wanamingo, 10th (45-1)
120 – Hunter Burnett, Pipestone Area, 11th (41-0)
126 – Michael Suda, Pipestone Area, 11th (45-0)
132 – Tanner Pasvogel, Sibley East, 12th (42-2)
138 – Lane Heim, St. Charles, 12th (37-3)
145 – Jake Mandt, Chatfield, 11th (31-2)
152 – Tyler Ryan, Kenyon-Wanamingo, 10th (42-3)
160 – Bailee O’Reilly, Goodhue, 12th (41-1)
170 – Alex Erpelding, Staples-Motley, 12th (41-1)
182 – Caden Steffen, Zumbrota-Mazeppa, 11th (45-4)
195 – Christophor Bain, GMLOS, 12th (31-0)
220 – Reid Seelhammer, Dover-Eyota, 12th (44-2)
285 – Trent Esping, Minneota, 11th (38-4)


2016
Class AAA
106 – Patrick McKee, St. Michael-Albertville, 10th (46-2)
113 – Victor Gliva, Farmington, 12th (44-1)
120 – Peyton Robb, Owatonna, 10th (29-3)
126 – Brent Jones, Shakopee, 11th (40-1)
132 – Jake Bergeland, Centennial, 11th (43-4)
138 – Mitchell McKee, St. Michael-Albertville, 12th (49-0)
145 – Alex Lloyd, Shakopee, 10th (42-1)
152 – Jake Allar, St. Michael-Albertville, 11th (45-3)
160 – Colten Carlson, Willmar, 12th (45-1)
170 – Mark Hall, Apple Valley, 12th (48-0)
182 – Taylor Venz, Farmington, 12th (45-2)
195 – Brandon Moen, Owatonna, 11th (42-2)
220 – Gable Steveson, Apple Valley, 10th (46-0)
285 – Andrew Piehl, Rogers, 12th (43-0)
Class AA
106 – Charlie Pickell, Mankato West, 8th (40-2)
113 – Garrett Vos, Waconia, 11th (37-2)
120 – Jake Gliva, Simley, 10th (47-1)
126 – Tucker Sjomeling, Delano, 11th (44-0)
132 – Garrett Aldrich, Albert Lea Area, 11th (43-4)
138 – Anthony Jackson, Simley, 9th (43-4)
145 – Ryan Epps, Cannon Falls, 12th (39-0)
152 – Griffin Parriott, New Prague, 12th (39-1)
160 – Sam Baier, Redwood-River Valley, 12th (42-3)
170 – Daniel Kerkvliet, Simley, 9th (47-2)
182 – Aaron Berge, Kasson-Mantorville, 12th (43-6)
195 – Noah Ryan, Kasson-Mantorville, 11th (46-3)
220 – Kevin Kneisl, Delano, 12th (42-0)
285 – Logan Swanson, Mankato East, 12th (40-2)
Class A
106 – Jeron Matson, Kenyon-Wanamingo, 9th (47-1)
113 – Hunter Burnett, Pipestone Area, 10th (41-0)
120 – Michael Suda, Pipestone Area, 10th (36-0)
126 – Skylar Hieronimus, Adrian, 12th (42-4)
132 – Tom Stageberg, New London-Spicer, 12th (34-1)
138 – Ryan Keach, Dover-Eyota, 12th (38-6)
145 – Bryce Bruner, Minneota, 12th (46-3)
152 – Bailee O’Reilly, Goodhue, 11th (41-4)
160 – Noah Landrus, Aitkin, 12th (43-1)
170 – Michael Otomo, Dover-Eyota, 12th (44-1)
182 – Keegan Moore, Jackson County Central, 12th (34-0)
195 – Jonah Lange, Frazee, 12th (39-0)
220 – Manuel Garcia, Bold, 12th (42-2)
285 – Tanner Welsh, Dover-Eyota, 12th (42-2)


2015
Class AAA
106 – Peyton Robb, Owatonna, 9th (42-2)
113 – Rylee Molitor, Sartell-St. Stephen, 10th (38-1)
120 – Brent Jones, Shakopee, 10th (41-3)
126 – Mitchell McKee, St. Michael-Albertville, 11th (47-2)
132 – Adam Hedin, Rosemount, 11th (45-0)
138 – Ben Brancale, Eden Prairie, 12th (43-1)
145 – James Pleski, Forest Lake, 12th (42-2)
152 – Lucas Jeske, St. Michael-Albertville, 11th (20-1)
160 – Matt Njos, Anoka, 12th (38-3)
170 – Mark Hall, Apple Valley, 11th (45-0)
182 – Jordan Joseph, St. Michael-Albertville, 12th (48-1)
195 – Bobby Steveson, Apple Valley, 12th (39-1)
220 – Gable Steveson, Apple Valley, 9th (46-0)
285 – Alex Hart, Prior Lake, 12th (38-0)
Class AA
106 – Josh Tarum, St. Thomas Academy, 12th (42-2)
113 – Keaten Schorr, Kasson-Mantorville, 10th (39-6)
120 – Garrett Aldrich, Albert Lea Area, 10th (44-4)
126 – Paul Fitterer, Cannon Falls, 12th (39-2)
132 – David Flynn, Scott West, 12th (47-3)
138 – Treyton Austvold, New London-Spicer, 12th (34-3)
145 – Griffin Parriott, New Prague, 11th (45-0)
152 – Brady Berge, Kasson-Mantorville, 10th (46-0)
160 – Andrew Fogarty, Scott West, 12th (48-0)
170 – Carter Nielsen, Foley, 12th (48-0)
182 – Jackson Striggow, Orono, 12th (44-1)
195 – Lance Benick, Totino-Grace, 12th (46-0)
220 – Jack Ryan, Simley, 12th (43-4)
285 – Brent Riddle, Monticello, 12th (26-7)
Class A
106 – Ethan Cota, Kenyon-Wanamingo, 11th (46-1)
113 – Noah Bauer, Pine Island, 10th (34-6)
120 – Tanner Reetz, Frazee, 10th (41-4)
126 – Cameron Sykora, Border West, 12th (38-0)
132 – Louie Sanders, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12th (43-0)
138 – Quinten Berres, Kimball Area, 12th (44-0)
145 – Hank Friederichs, Chatfield, 12th (43-1)
152 – Shane Siewert, Lake City, 12th (37-2)
160 – Paden Moore, Jackson County Central, 12th (46-1)
170 – Luke Norland, Jackson County Central, 12th (45-2)
182 – Keegan Moore, Jackson County Central, 11th (47-0)
195 – Nathan Brinker, Holdingford, 12th (28-0)
220 – Manuel Garcia, BOLD, 11th (37-1)
285 – Garrett Malstrom, Frazee, 12th (41-0)


2014
Class A
106 – Skylar Hieronimus, Adrian, 10th (42-2)
113 – Austin Anderly, LeSueur-Henderson, 11th (34-3)
120 – Cameron Sykora, Border West, 11th (35-0)
126 – Louie Sanders, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 11th (38-2)
132 – Quinten Berres, Kimball Area, 11th (34-1)
138 – Hank Friederichs, Chatfield, 11th (45-2)
145 – Larry Bomstad, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th (49-0)
152 – Logan Peterson, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th (47-2)
160 – Mitch Lange, Royalton/Upsala, 12th (40-2)
170 – Keegan Moore, Jackson County Central, 10th (48-0)
182 – Niko Anderson, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton, 12th (37-1)
195 – Nathan Rose, Sibley East, 12th (45-1)
220 – Lucas Damm, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th (43-4)
285 – Alex Schroepfer, Wabasso/Red Rock Central, 12th (41-0)
Class AA
106 – Garrett Aldrich, Albert Lea Area, 9th (39-7)
113 – Jakob Stageberg, New London-Spicer, 12th (38-0)
120 – Skyler Petry, WEM/JWP, 12th (42-0)
126 – Anthony Luft, Worthington, 12th (42-2)
132 – Griffin Parriott, New Prague, 10th (42-1)
138 – Zach Siegle, Scott West, 12th (49-1)
145 – Brady Berge, Kasson-Mantorville, 9th (50-0)
152 – Mack Short, Simley, 12th (47-3)
160 – Andrew Fogarty, Scott West, 11th (48-1)
170 – Josh Selly, Tri-City United, 12th (40-2)
182 – Austin May, Zimmerman, 11th (37-7)
195 – Lance Benick, Totino-Grace, 11th (48-0)
220 – Clay Broze, Cannon Falls, 12th (34-0)
285 – Sam Stoll, Kasson-Mantorville, 12th (45-0)
Class AAA
106 – Brent Jones, Shakopee, 9th (41-0)
113 – Wade Sullivan, Lakeville North, 9th (36-5)
120 – Mitchell McKee, Saint Michael-Albertville, 10th (48-1)
126 – Tommy Thorn, Saint Michael-Albertville, 12th (49-0)
132 – Maolu Woiwor, Apple Valley, 11th (44-2)
138 – Seth Gross, Apple Valley, 12th (44-2)
145 – Mark Voss, Saint Michael-Albertville, 12th (46-2)
152 – Owen Webster, Shakopee, 10th (32-5)
160 – Cody Skog, Cambridge-Isanti, 12th (41-5)
170 – Mark Hall, Apple Valley, 10th (48-0)
182 – Bobby Steveson, Apple Valley, 11th (38-1)
195 – Justin Cumberbatch, Alexandria, 11th (33-3)
220 – Alex Hart, Prior Lake, 11th (45-3)
285 – Luis Pinto, Prior Lake, 12th (33-5)


2013
Class A
106 – Austin Anderly, LeSueur-Henderson, 10th (38-4)
113 – Cameron Sykora, Border West, 10th (37-0)
120 – Louie Sanders, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 10th (36-4)
126 – Quinten Berres, Kimball Area, 10th (39-1)
132 – Eliot Jurries, Jackson County Central, 12th (44-4)
138 – Taner Trembley, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 12th (41-2)
145 – Larry Bomstad, Atwater-Cosmos-Grove City, 11th (48-0)
152 – Garret Hoffner, Mahnomen/Waubun, 12th (45-0)
160 – Adam Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther, 12th (44-0)
170 – Darick Vancura, Jackson County Central, 12th (46-2)
182 – Will Balow, Lake City, 11th (27-2)
195 – Nathan Rose, Sibley East, 11th (45-0)
220 – Lucas Damm, Atwater-Cosmos-Grove City, 11th (42-6)
285 – Lance Briard, River Valley, 12th (37-0)
Class AA
106 – Tucker Sjomeling, Delano, 8th (36-8)
113 – Jarred Oftedahl, Benilde-Saint Margaret’s, 12th (45-1)
120 – Anthony Luft, Worthington/Round Lake-Brewster, 11th (38-1)
126 – Nate Thomas, Kasson-Mantorville, 12th (46-3)
132 – Kyle Gliva, Simley, 12th (45-4)
138 – Coltan Laganiere, Kasson-Mantorville, 12th (42-4)
145 – Mitchell Hartwig, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, 12th (42-2)
152 – Jake Short, Simley, 12th (48-0)
160 – Brady Ayers, WEM/JWP, 12th (37-6)
170 – Nick Wanzek, Simley, 12th (48-0)
182 – Jamison Evans, Grand Rapids, 12th (40-0)
195 – Lance Benick, Totino-Grace, 10th (43-1)
220 – Clay Broze, Cannon Falls/Randolph, 11th (46-1)
285 – Sam Stoll, Kasson-Mantorville, 11th (49-0)
Class AAA
106 – Taylor Venz, Farmington, 9th (43-2)
113 – Maolu Woiwor, Apple Valley, 10th (44-5)
120 – Tommy Thorn, Saint Michael-Albertville, 11th (47-1)
126 – Dustin Weinmann, Irondale, 12th (42-2)
132 – Seth Gross, Apple Valley, 11th (25-2)
138 – Mitch Bengtson, Saint Cloud Apollo, 12th (44-0)
145 – Dayton Racer, Apple Valley, 10th (32-1)
152 – Mark Hall, Apple Valley, 9th (48-1)
160 – Daniel Woiwor, Apple Valley, 12th (46-3)
170 – Jordan Joseph, Saint Michael-Albertville, 10th (42-6)
182 – David Johnson, Apple Valley, 12th (28-1)
195 – Tommy Petersen, Lakeville South, 12th (38-1)
220 – Paul Cheney, Apple Valley, 11th (43-6)
285 – Colin Fisher, Eagan, 12th (40-2)


2012
Class A
106 – Cameron Sykora, Border West, 9th (45-1)
113 – Shane Novak, New York Mills, 11th (42-1)
120 – Mitchel Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 12th (46-1)
126 – Oakley McLain, Kenyon-Wanamingo, 12th (42-4)
132 – Taner Trembley, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 11th (43-2)
138 – Jacob Anderson, River Valley, 12th (37-2)
145 – Adam Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther, 11th (41-2)
152 – Curt Maas, Medford, 12th (43-1)
160 – Darick Vancura, Jackson County Central, 11th (47-1)
170 – Cooper Moore, Jackson County Central, 12th (49-0)
182 – Brett Pfarr, LeSueur-Henderson, 12th (42-1)
195 – Nathan Rose, Sibley East, 10th (45-0)
220 – Josh VanOverbeke, Minneota, 12th (44-1)
285 – Dominick Platow, Paynesville Area, 12th (40-5)
Class AA
106 – Brady Berge, Kasson-Mantorville, 7th (44-1)
113 – Kyle Gliva, Simley, 11th (31-2)
120 – Ty Griffin, Rockford, 10th (36-3)
126 – Juan Torres, Simley, 11th (33-8)
132 – Joey Munos, South Saint Paul, 12th (45-0)
138 – Coltan Laganiere, Kasson-Mantorville, 11th (48-2)
145 – Jake Short, Simley, 11th (47-1)
152 – Nick Wanzek, Simley, 11th (45-4)
160 – John Redepenning, Rockford, 12th (40-3)
170 – Micah Barnes, Simley, 12th (47-0)
182 – Lance Benick, Totino-Grace, 9th (34-3)
195 – Broc Berge, Kasson-Mantorville, 11th (48-0)
220 – Joe Schiller, Totino-Grace, 11th (33-11)
285 – Michael Kroells, Scott West, 12th (48-0)
Class AAA
106 – Maolu Woiwor, Apple Valley, 9th (44-6)
113 – Tommy Thorn, Saint Michael-Albertville, 10th (47-1)
120 – Seth Gross, Apple Valley, 10th (44-5)
126 – Sam Brancale, Eden Prairie, 12th (35-1)
132 – Ben Morgan, Forest Lake, 12th (38-2)
138 – Grant Nehring, Saint Cloud Apollo, 11th (43-3)
145 – Mark Hall, Apple Valley, 8th (42-0)
152 – TJ Ohara, Tartan, 10th (40-2)
160 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 12th (48-1)
170 – Kyle Begin, Anoka, 12th (38-2)
182 – Chase Morlock, Moorhead, 11th (41-4)
195 – Tommy Petersen, Lakeville South, 11th (31-1)
220 – Michael Burckhardt, Coon Rapids, 11th (39-4)
285 – Bryce DeBoer, Albert Lea Area, 12th (26-8)


2011
Class AAA
103 – Tommy Thorn, Saint Michael-Albertville, 9th (46-2)
112 – Jordan Kingsley, Apple Valley, 12th (45-3)
119 – Mitch Bengtson, Saint Cloud Apollo, 10th (41-0)
125 – Dakota Trom, Apple Valley, 11th (43-2)
130 – Mark Hall, Apple Valley, 7th (46-3)
135 – Matt Kelliher, Apple Valley, 12th (45-4)
140 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 11th (46-2)
145 – Zach Rohr, Hastings, 12th (38-4)
152 – Destin McCauley, Apple Valley, 12th (49-0)
160 – Kyle Begin, Anoka, 11th (41-2)
171 – Jake Waste, Apple Valley, 12th (48-1)
189 – Nathanial Swoyer, Willmar, 12th (36-1)
215 – Zane Petersen, Lakeville South, 12th (41-1)
285 – Donny Longendyke, White Bear Lake Area, 12th (46-1)
Class AA
103 – Kyle Gliva, Simley, 10th (44-1)
112 – Brett Stolarzyk, Stewartville, 10th (37-6)
119 – Pedro DeLao, Simley, 11th (43-7)
125 – Joey Munos, South Saint Paul, 11th (41-0)
130 – Matt Nelson, Big Lake, 12th (40-1)
135 – Gabe Fogarty, Scott West, 11th (36-2)
140 – Jake Short, Simley, 10th (46-3)
145 – Nick Wanzek, Simley, 10th (47-3)
152 – Tyler Mergen, Monticello, 12th (46-0)
160 – Taylor Lewandowski, Foley, 11th (43-5)
171 – Sebastian Gardner, Monticello, 12th (44-2)
189 – Broc Berge, Kasson-Mantorville, 10th (40-1)
215 – Michael Kroells, Scott West, 11th (44-0)
285 – Austin Goergen, Caledonia/Houston/Spring Grove, 11th (38-0)
Class A
103 – Cameron Sykora, Border West, 8th (44-4)
112 – Jacob Braaten, Minnewaska Area, 12th (39-3)
119 – Mitchel Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 11th (42-4)
125 – Oakley McLain, Kenyon-Wanamingo, 11th (41-5)
130 – Hayden Zillmer, Crosby-Ironton, 12th (43-1)
135 – Bronson Steuber, Jackson County Central, 12th (36-3)
140 – Clint Poster, Pierz, 12th (44-0)
145 – Curt Maas, Medford, 11th (37-0)
152 – Alex Steffel, BOLD, 12th (37-7)
160 – Alex Cooling, Madelia/Truman/Martin Luther, 12th (35-2)
171 – Josh Willaert, LeSueur-Henderson, 12th (40-2)
189 – Kody Sorenson, Frazee, 12th (47-1)
215 – Jon Gorter, Pipestone Area, 12th (42-1)
285 – Alex Yeager, Badger/Greenbush-Middle River, 11th (37-3)


2010
Class AAA
103 – Sam Brancale, Eden Prairie, 10th (42-0)
112 – Mitch Bengtson, Saint Cloud Apollo, 9th (49-0)
119 – Dakota Trom, Apple Valley, 10th (46-2)
125 – Matt Kelliher, Apple Valley, 11th (47-2)
130 – Daniel Woiwor, Apple Valley, 9th (32-12)
135 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 10th (48-1)
140 – Devin Scott, Apple Valley, 12th (44-5)
145 – Dylan Ness, Bloomington Kennedy, 12th (44-0)
152 – Destin McCauley, Apple Valley, 11th (49-0)
160 – Steve Keogh, Apple Valley, 11th (48-2)
171 – Zak Coates, Henry Sibley, 12th (39-2)
189 – Dalton Henderson, Owatonna, 12th (30-2)
215 – Mitch Hrovat, Centennial, 12th (43-1)
285 – Donny Longendyke, White Bear Lake Area, 11th (47-0)
Class AA
103 – Nate Thomas, Kasson-Mantorville, 9th (46-4)
112 – Mike Fuenffinger, Hibbing, 11th (39-4)
119 – Joey Munos, South Saint Paul, 10th (41-3)
125 – Drew Fleming, Watertown-Mayer/Lutheran, 12th (34-1)
130 – Jake Short, Simley, 9th (37-9)
135 – Tommy Glenn, Simley, 12th (42-5)
140 – Andrew Youngblom, Mora, 12th (42-1)
145 – Tyler Mergen, Monticello, 11th (39-1)
152 – Nick Tourville, Benilde-Saint Margaret’s-Mounds Park, 12th (42-3)
160 – Kurtis Julson, Simley, 12th (44-3)
171 – Stephen Loosbrock, Adrian, 12th (46-2)
189 – Spencer Johnson, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin, 12th (38-3)
215 – Marshal Ash, Milaca, 12th (41-5)
285 – Austin Goergen, Caledonia/Houston/Spring Grove, 10th (34-4)
Class A
103 – Isaac Novacek, Badger/Greenbush-Middle River, 10th (38-1)
112 – Hayden Zillmer, Crosby-Ironton, 11th (42-2)
119 – Travis Borchert, Browerville/Eagle Valley, 12th (45-0)
125 – Bronson Steuber, Jackson County Central, 11th (42-3)
130 – Drew Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 12th (45-2)
135 – Curt Maas, Medford, 10th (37-2)
140 – Tony Vaske, River Valley, 12th (36-1)
145 – Justin Buss, Chatfield, 12th (30-0)
152 – Ryan Thompson, Benson, 12th (36-1)
160 – Cooper Moore, Jackson County Central, 10th (45-2)
171 – Josh Willaert, LeSueur-Henderson, 11th (41-2)
189 – Joel Bauman, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 12th (45-1)
215 – Brandon Manderschied, Minnewaska Area, 12th (34-2)
285 – Dustin Caspers, BOLD, 12th (33-4)


2009
Class AAA
103 – Mitch Bengtson, Saint Cloud Apollo, 8th (47-1)
112 – Dakota Trom, Apple Valley, 9th (45-4)
119 – Matt Kelliher, Apple Valley, 10th (47-2)
125 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 9th (49-0)
130 – Justin LaValle, Apple Valley, 12th (49-0)
135 – Robert Fisher, Bloomington Kennedy, 12th (43-1)
140 – Luke Vaith, Hastings, 12th (42-4)
145 – Danny Zilverberg, Wayzata, 12th (26-0)
152 – Jake Begin, Anoka, 12th (38-4)
160 – Zak Coates, Henry Sibley, 11th (41-4)
171 – Tyler Lehmann, Apple Valley, 11th (49-0)
189 – Erik Berdahl, Coon Rapids, 12th (41-4)
215 – Tony Nelson, Cambridge-Isanti, 12th (47-0)
285 – Jacob Kettler, Anoka, 12th (28-1)
Class AA
103 – Jacoby Bergeron, Thief River Falls/Goodridge, 10th (43-2)
112 – Drew Fleming, Watertown-Mayer/Lutheran, 11th (40-3)
119 – Jake Grisell, Mahtomedi, 12th (33-4)
125 – David Thorn, Saint Michael-Albertville, 12th (47-2)
130 – Devon Bonds, Saint Paul Humboldt, 12th (37-8)
135 – Ryan Swenson, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle Valley, 10th (40-5)
140 – Brady Schrupp, Becker, 12th (41-0)
145 – Kevin Fynboh, Thief River Falls/Goodridge, 12th (43-4)
152 – Blaine Miller, Plainview-Elgin-Millville, 11th (47-2)
160 – Jordan Campa, Saint Michael-Albertville, 11th (41-7)
171 – Travis Peralta, Thief River Falls/Goodridge, 12th (43-4)
189 – Mic Berg, Simley, 12th (43-2)
215 – Kris Olson, Foley, 12th (45-1)
285 – Billy Frank, Princeton, 12th (34-2)
Class A
103 – Hayden Zillmer, Crosby-Ironton, 10th (43-0)
112 – Christian Skillings, Minneota, 10th (42-1)
119 – Bronson Steuber, Jackson County Central, 10th (41-4)
125 – Drew Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 11th (31-3)
130 – Jason Sunderman, LeSueur-Henderson, 12th (34-5)
135 – Jon Kerzman, Paynesville Area, 12th (39-5)
140 – Jake Long, West Central Area/Ashby, 11th (42-1)
145 – Ryan Thompson, Benson, 11th (32-2)
152 – Tyler Yule, Medford, 12th (42-7)
160 – Kevin Steinhaus, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 12th (50-0)
171 – Mitch Hagen, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 12th (49-0)
189 – Joel Bauman, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 11th (45-2)
215 – McKale Evenson, Pelican Rapids, 12th (34-3)
285 – Jon Farnell, Chatfield, 12th (42-0)


2008
Class AAA
103 – Eric Devos, Apple Valley, 8th (49-0)
112 – Ben Morgan, Forest Lake, 8th (40-3)
119 – Destin McCauley, Apple Valley, 9th (48-0)
125 – Robert Fisher, Bloomington Kennedy, 11th (37-5)
130 – Justin LaValle, Apple Valley, 11th (46-4)
135 – Matt Mincey, Apple Valley, 12th (47-1)
140 – Derek Schreiner, Wayzata, 12th (43-0)
145 – Carter Adams, Coon Rapids, 11th (43-4)
152 – Jake Deitchler, Anoka, 12th (38-0)
160 – Shamus O’Grady, Coon Rapids, 12th (45-3)
171 – Tyler Lehmann, Apple Valley, 10th (36-5)
189 – Billy Morgan, Rosemount, 12th (40-0)
215 – Jake Kahnke, Prior Lake, 12th (49-0)
285 – Sam Maresh, Champlin Park, 12th (46-0)
Class AA
103 – Drew Fleming, Watertown-Mayer, 10th (44-2)
112 – Justin Nelson, Big Lake, 12th (40-2)
119 – Pat LeVasseur, Hutchinson, 12th (24-1)
125 – David Thorn, Saint Michael-Albertville, 11th (46-2)
130 – Tossaporn Suparat, North Branch, 11th (38-3)
135 – Joe Selly, Montgomery-Lonsdale/Le Center, 12th (43-2)
140 – Eric Yngsdal, Byron, 12th (44-2)
145 – Kevin O’Brien, Becker, 11th (41-0)
152 – Wade Gobin, Cannon Falls/Randolph, 12th (36-5)
160 – Eric Reinert, Watertown-Mayer, 12th (41-3)
171 – Jordan Linn, Foley, 10th (42-4)
189 – Drew Ross, Fergus Falls, 12th (39-0)
215 – Matt Groff, Mahtomedi, 12th (37-0)
285 – Zach Loppnow, Lake City, 12th (37-1)
Class A
103 – Christian Skillings, Minneota, 9th (41-3)
112 – Ben Meyer, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th (43-1)
119 – Julius Stone, Browerville/Eagle Valley, 11th (36-7)
125 – Zak Lambert, Bertha-Hewitt/Verndale, 12th (37-2)
130 – Cole Ohlen Von, Jackson County Central, 12th (47-1)
135 – Nathan Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 12th (45-0)
140 – Jake Bonsack, United South Central, 12th (37-3)
145 – Torey Stewart, Jackson County Central, 12th (45-3)
152 – Kevin Steinhaus, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 11th (47-0)
160 – Matt Pfarr, LeSueur-Henderson, 12th (40-2)
171 – Travis Rutt, Jackson County Central, 12th (48-1)
189 – Caleb Lines, Jackson County Central, 12th (47-3)
215 – Parker Brand, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, 12th (44-0)
285 – Tyler Lindhart, Zumbrota-Mazeppa, 12th (36-3)


2007
Class AAA
103 – Eric Devos, Apple Valley, 7th (38-10)
112 – Destin McCauley, Apple Valley, 8th (48-1)
119 – Derek Schreiner, Wayzata, 11th (46-2)
125 – Matt Mincey, Apple Valley, 11th (49-0)
130 – Josh Wiseman, Champlin Park, 11th (37-4)
135 – Calvin Wolff, Prior Lake, 12th (41-1)
140 – Lucas Murray, Anoka, 12th (42-1)
145 – Jake Deitchler, Anoka, 11th (40-0)
152 – Matt Mauseth, Rochester Mayo, 12th (37-2)
160 – Robby Kriesel, Saint Francis, 12th (40-2)
171 – Luke Munkelwitz, Forest Lake, 12th (40-1)
189 – Jake Kahnke, Prior Lake, 11th (41-0)
215 – Patrick Mahan, Owatonna, 12th (45-0)
285 – Sam Maresh, Champlin Park, 11th (41-0)
Class AA
103 – Garret Garness, Kasson-Mantorville, 8th (40-4)
112 – David Thorn, Saint Michael-Albertville, 10th (44-1)
119 – Ohlen Von, Jackson County Central, 11th (47-1)
125 – Cody Adams, Mankato East, 12th (40-0)
130 – Joe Selly, Montgomery-Lonsdale/Le Center, 11th (41-0)
135 – Tony Valek, Scott West, 11th (42-5)
140 – Jake Saatzer, Mound-Westonka, 12th (41-1)
145 – Joe Grygelko, Saint Michael-Albertville, 12th (46-1)
152 – Mike Guehna, Perham, 12th (41-1)
160 – Travis Rutt, Jackson County Central, 11th (47-1)
171 – Mike Schmitz, Stewartville, 12th (43-0)
189 – Zac Nielsen, Zimmerman, 12th (41-0)
215 – Hakan Binek, Staples-Motley, 12th (39-1)
285 – Will Lutmer, Adrian, 12th (39-0)
Class A
103 – Clint Poster, Pierz, 8th (37-0)
112 – Matt Benson, Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley, 11th (28-2)
119 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 12th (44-0)
125 – Kirk Anderson, Barnesville, 12th (46-0)
130 – Joe Murphy, Trinity at River Ridge, 12th (40-1)
135 – Adam Helgeson, Sauk Centre, 12th (26-4)
140 – Ben Anderson, Frazee, 12th (39-1)
145 – Kevin Steinhaus, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 10th (39-0)
152 – Tad Merritt, Canby, 12th (46-1)
160 – Trent Sovde, Greenbush-Middle River/Badger, 12th (37-1)
171 – Mitch Brekke, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12th (43-2)
189 – Tony Willaert, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 12th (35-1)
215 – Nick Fischer, Waterville-Elysian-Morristown, 11th (30-6)
285 – Nick Mackenthun, Norwood Young America, 11th (30-3)


2006
Class AAA
103 – Destin McCauley, Apple Valley, 7th (46-3)
112 – Derek Schreiner, Wayzata, 10th (44-1)
119 – Terrance Young, Minneapolis Edison, 12th (44-2)
125 – Matt Mincey, Apple Valley, 10th (45-4)
130 – Derek Bomstad, Hutchinson, 12th (45-1)
135 – Jason Adams, Coon Rapids, 12th (45-0)
140 – Jake Deitchler, Anoka, 10th (45-1)
145 – Johnny Brandtjen, Simley, 12th (44-1)
152 – Jordan Kolbow, Forest Lake, 12th (38-1)
160 – Derek Skala, Owatonna, 12th (41-5)
171 – Julian Mancha, St. Paul Humboldt, 12th (42-3)
189 – Dusty Iverson, Anoka, 12th (51-0)
215 – Sam Maresh, Champlin Park, 10th (39-4)
275 – Ben Berhow, Albert Lea Area, 12th (47-2)
Class AA
103 – David Thorn, St. Michael-Albertville, 9th (47-2)
112 – Cody Adams, Mankato East, 11th (43-0)
119 – Dan Greeno, St. Michael-Albertville, 12th (43-6)
125 – Mike Thorn, St. Michael-Albertville, 12th (49-0)
130 – Torey Stewart, Jackson County Central, 10th (42-4)
135 – Beau Penk, Litchfield, 12th (39-1)
140 – Travis Elg, Windom Area/Mountain Lake/Butterfield-Odin, 12th (43-0)
145 – Chad Little, St. Michael-Albertville, 12th (44-5)
152 – Steven Vedders, Milaca, 12th (42-3)
160 – Mike Schmitz, Stewartville, 11th (41-1)
171 – Kenny Moenkedick, Perham, 12th (43-0)
189 – Nick Henning, Fulda/Murray County Central, 12th (42-0)
215 – Joe Nord, Waconia, 12th (44-0)
275 – Jared Knips, Jackson County Central, 12th (41-4)
Class A
103 – Jeremy Anderson, Atwater-Cosmos-Grove City, 10th (44-1)
112 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 11th (49-0)
119 – Andy Forstner, Madelia/Truman, 12th (40-0)
125 – Joe Murphy, Trinity at River Ridge, 11th (44-1)
130 – Brady Schneeberger, West Central Area/Ashby, 12th (40-5)
135 – Krey Cory, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 11th (42-3)
140 – Nate Willaert, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 12th (34-3)
145 – Tad Merritt, Canby, 11th (48-1)
152 – Warren Gall, Pierz, 12th (46-3)
160 – Kyle Girtz, Pierz, 12th (42-6)
171 – Torrey Line, Browerville/Eagle Valley, 11th (45-0)
189 – Matt Leither, Atwater-Cosmos-Grove City, 12th (38-8)
215 – Justin Schwanz, St. James, 12th (41-3)
275 – Shawn Stanislawski, Greenbush-Middle River/Badger, 12th (41-2)


2005
Class AAA
103 – Trey Bertram, Hastings, 9th (37-8)
112 – Terrance Young, Minneapolis Edison, 11th (45-0)
119 – Zach Bigboy, Bloomington Kennedy, 12th (28-1)
125 – Jayson Ness, Bloomington Kennedy, 12th (45-0)
130 – Ryan Adams, Coon Rapids, 12th (34-0)
135 – Richard Fessler, Apple Valley, 12th (42-0)
140 – Jarred McCarthy, Farmington, 11th (38-3)
145 – Mitch Millner, Simley, 12th (39-2)
152 – Tim Matheson, Centennial, 12th (40-1)
160 – Tom Lacombe, Apple Valley, 12th (37-3)
171 – Russell Smith, Owatonna, 12th (49-0)
189 – Dusty Iverson, Anoka, 11th (37-4)
215 – Steve Larson, Apple Valley, 12th (35-0)
275 – Brady Wilson, Faribault, 12th (41-0)
Class AA
103 – Cody Adams, Mankato East, 10th (42-1)
112 – Brian Beilke, Sauk Centre, 12th (38-1)
119 – Mike Thorn, St. Michael-Albertville, 11th (42-2)
125 – Nick Kulseth, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 12th (43-0)
130 – Sam Schad, Long Prairie-Grey Eagle, 11th (37-0)
135 – Zach Winter, Sauk Centre, 12th (37-1)
140 – Justin Turek, New Prague, 12th (29-4)
145 – Levi Price, Cannon Falls/Randolph, 12th (40-1)
152 – Colby Alberts, Kasson-Mantorville, 12th (37-2)
160 – Nate Matousek, Glencoe-Silver Lake, 12th (45-0)
171 – Andy Przekwas, Roseau, 12th (34-0)
189 – Levi Bullerman, Adrian, 12th (44-1)
215 – Joe Nord, Waconia/Mayer Lutheran, 11th (38-3)
275 – Kyle Bailey, Kasson-Mantorville, 12th (34-1)
Class A
103 – AJ Jenniges, Wabasso, 9th (37-0)
112 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 10th (43-1)
119 – Kirk Anderson, Barnesville, 10th (43-1)
125 – Dan Gray, Dover-Eyota, 12th (36-0)
130 – Brandon Schunk, Wabasso, 12th (39-2)
135 – Kenny Sandt, United South Central/Alden-Conger, 12th (35-3)
140 – Casey Gray, Wheaton/Herman-Norcross, 12th (44-1)
145 – Sean Glenz, Paynesville Area, 11th (39-2)
152 – Scott Thompson, Benson, 12th (31-4)
160 – Joe Bunne, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland, 12th (42-3)
171 – Zac Nielsen, Zimmerman, 10th (38-1)
189 – Chris McPhail, Pine Island, 12th (40-0)
215 – Justin Schwanz, St. James, 11th (33-1)
275 – Evan Hacker, Canby, 11th (40-3)


2004
Class AAA
103 – Alex Meger, Owatonna, 10th (43-0)
112 – Zach Bigboy, Bloomington Kennedy, 11th (39-1)
119 – Charlie Falck, Apple Valley, 12th (49-2)
125 – Richard Fessler, Apple Valley, 11th (25-1)
130 – T.J. Parlin, Austin/Austin Pacelli, 12th (42-0)
135 – Adam Elseth, Albert Lea, 12th (46-0)
140 – Michael Fessler, Apple Valley, 12th (42-3)
145 – Mitch Millner, Simley, 11th (41-6)
152 – Mike Quamme, Northfield, 12th (42-0)
160 – Mike Felling, Hutchinson, 12th (42-2)
171 – Josh Zabel, Rochester Mayo, 12th (40-0)
189 – Ousley Early, St. Paul Johnson, 12th (32-2)
215 – Mike Maresh, Champlin Park, 12th (41-0)
275 – Kyle Massey, Champlin Park, 12th (45-0)
Class AA
103 – Derek Pesta, Long Prairie-Grey Eagle, 10th (30-9)
112 – Mike Thorn, St. Michael-Albertville, 10th (49-0)
119 – Travis Elg, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 10th (28-1)
125 – Nick Kulseth, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 11th (44-1)
130 – Tyler Safratowich, Park Rapids Area, 12th (41-1)
135 – Cory Feehan, Rockford, 12th (28-2)
140 – Stephen Pilgram, Annandale/Maple Lake, 12th (35-1)
145 – Kurt Haakinson, Sauk Centre, 11th (42-2)
152 – Nate Matousek, Glencoe-Silver Lake, 11th (44-0)
160 – Chas Betts, St. Michael-Albertville, 12th (48-1)
171 – Mitch Vedders, Milaca, 12th (48-0)
189 – Tom Nesseth, Jackson County Central, 12th (39-2)
215 – Jason Finley, Lake City, 12th (40-2)
275 – Jesse Kahn, Plainview/Elgin-Millville, 12th (41-0)
Class A
103 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 9th (46-0)
112 – Kirk Anderson, Barnesville, 9th (43-2)
119 – Joe Grasser, LeCenter/Cleveland, 12th (40-0)
125 – Gabriel Mooney, Greenbush-Middle River/Badger, 12th (29-1)
130 – Shane Masching, Hayfield, 12th (40-0)
135 – Kelly Janke, Frazee, 12th (39-3)
140 – Craig Luberts, Pierz, 12th (46-1)
145 – Corey Schunk, Wabasso, 12th (42-1)
152 – Adam Aho, Frazee, 12th (47-1)
160 – Joe Bunne, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland, 11th (40-0)
171 – Justin LaGosh, Zumbrota-Mazeppa, 12th (33-2)
189 – Cory Harnitz, Lake Crystal-Wellcome Memorial/Mankato Loyola, 12th (41-0)
215 – Dusty Faber, Martin County West, 12th (30-6)
275 – Jared Schwanz, St. James, 11th (37-2)


2003
Class AAA
103 – Zach Bigboy, Bloomington Kennedy, 10th (37-2)
112 – Jayson Ness, Bloomington Kennedy, 10th (39-0)
119 – Charlie Falck, Apple Valley, 11th (47-2)
125 – Richard Fessler, Apple Valley, 10th (38-3)
130 – T.J. Parlin, Austin/Austin Pacelli, 11th (38-2)
135 – Jestin Hulegaard, Anoka, 12th (37-2)
140 – Andy Merkins, Hutchinson, 12th (47-1)
145 – Dustin Dahlblom, Stillwater Area, 12th (42-2)
152 – Andy Pickar, Brainerd/Pillager, 12th (36-1)
160 – Kyle Anderson, Simley, 12th (48-2)
171 – George Lynaugh, Simley, 12th (49-0)
189 – Jared Massey, Centennial, 12th (48-0)
215 – Kyle Massey, Centennial, 11th (48-0)
275 – Jon May, Hutchinson, 12th (49-0)
Class AA
103 – Travis Elg, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 9th (45-0)
112 – Tyler Safratowich, Park Rapids Area, 11th (39-1)
119 – Nick Kulseth, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 10th (43-0)
125 – Tony Noyes, New London-Spicer, 12th (42-0)
130 – Jeff Cooley, Red Rock Central/Westbrook-WalnutGrove, 12th (39-0)
135 – Mike Folie, Waseca, 11th (37-0)
140 – Peter Hayes, Wadena-Deer Creek, 12th (40-0)
145 – Jeremy Anderson, Thief River Falls, 12th (44-0)
152 – Nate Matousek, Glencoe-Silver Lake, 10th (42-2)
160 – Andy Przekwas, Roseau, 10th (39-2)
171 – Jacob Bryce, Minnewaska Area, 11th (37-3)
189 – Jeremy Pederson, Becker, 11th (43-0)
215 – Kevan Meiners, Caledonia/Houston/Spring Grove, 12th (39-0)
275 – Jeff Lucas, Scott West, 12th (40-9)
Class A
103 – Zach Sanders, Wabasha-Kellogg, 8th (41-4)
112 – Gabriel Mooney, Badger/Greenbush-Middle River, 11th (39-0)
119 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 12th (43-1)
125 – Shane Masching, Hayfield, 11th (38-1)
130 – Kelly Janke, Frazee, 11th (38-6)
135 – Andy Quittschreiber, Frazee, 11th (40-3)
140 – Craig Luberts, Pierz, 11th (42-6)
145 – Shawn Plumley, BOLD, 12th (43-3)
152 – Mitch Kuhlman, Medford, 12th (44-0)
160 – Gabe Dretsch, Frazee, 12th (42-1)
171 – Tom Libbesmeier, Kimball Area, 12th (34-0)
189 – Craig Myhre, Minneota, 12th (35-5)
215 – Casey Finck, Bertha-Hewitt/Verndale, 12th (28-0)
275 – Justin Olson, Frazee, 12th (40-2)


2002
Class AAA
103 – Josh Hansen, Albert Lea, 11th (39-1)
112 – Charlie Falck, Apple Valley, 10th (46-1)
119 – Neil Wasmund, Apple Valley, 12th (31-6)
125 – Quincy Osborn, Grand Rapids, 12th (42-0)
130 – David Sadder, Totino-Grace, 12th (38-2)
135 – Thomas McAlpine, Elk River Area, 12th (46-0)
140 – Andy Pickar, Brainerd, 11th (37-3)
145 – Dustin Dahlblom, Stillwater Area, 11th (38-4)
152 – Jacob Schlottke, Apple Valley, 12th (48-0)
160 – George Lynaugh, Simley, 11th (42-2)
171 – Jared Massey, Centennial, 11th (47-1)
189 – Justin Walsh, Alexandria, 11th (41-3)
275 – Trevor Laws, Apple Valley, 11th (48-0)
Class AA
103 – Tyler Safratowich, Park Rapids Area, 10th (31-4)
112 – Brandon Dick, St. Michael-Albertville, 10th (46-1)
119 – Jared Evans, Blue Earth Area, 12th (40-3)
125 – Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 12th (42-0)
130 – Jeff Cooley, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, 11th (39-2)
135 – Ryan King, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland, 12th (39-1)
140 – Jason Rhoten, Kasson-Mantorville, 12th (43-1)
145 – David Whipps, Scott West, 12th (43-2)
152 – Marc Harwood, Jackson County Central, 12th (42-0)
160 – Travis Krinkie, Blue Earth Area, 12th (40-4)
171 – Ethan Vogt, Sauk Centre, 10th (34-6)
189 – Marty Engen, Paynesville Area, 11th (43-1)
275 – Ben Janike, Waseca, 12th (36-0)
Class A
103 – Gabriel Mooney, Greenbush-Middle River/Badger, 10th (36-0)
112 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 11th (43-2)
119 – Darren Oswald, Frazee, 12th (38-8)
125 – Shane Masching, Hayfield, 10th (38-1)
130 – Joeb Oyster, Bertha-Hewitt/Verndale, 12th (42-1)
135 – Craig Luberts, Pierz, 10th (48-1)
140 – Shawn Plumley, BOLD, 11th (35-4)
145 – Mitch Kuhlman, Medford, 11th (44-1)
152 – Cory Harnitz, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 10th (38-1)
160 – Tony Jenson, Greenbush-Middle River/Badger, 12th (36-3)
171 – Tyler Bullerman, Adrian, 12th (41-0)
189 – Corey Feltmann, Norwood-Young America, 12th (40-0)
275 – Kory Andersen, St. James, 12th (22-1)


2001
Class AAA
103 – Charlie Falck, Apple Valley, 9th (45-2)
112 – Neil Wasmund, Apple Valley, 11th (35-4)
119 – Quincy Osborn, Grand Rapids, 11th (33-2)
125 – Jafari Vanier, Bloomington Kennedy, 12th (35-2)
130 – Jesse Marohn, Brainerd, 12th (26-6)
135 – Jamell Tidwell, Bloomington Kennedy, 12th (41-1)
140 – Jacob Schlottke, Apple Valley, 11th (47-2)
145 – Travis Fuhol, Cambridge-Isanti, 12th (28-1)
152 – Marcus LeVesseur, Bloomington Kennedy, 12th (46-0)
160 – Evan Amundson, Alexandria, 12th (30-1)
171 – Bryan Cowdin, Worthington, 12th (29-0)
189 – Adam Fokken, Eastview, 12th (34-0)
275 – Max Lossen, Winona, 12th (30-0)
Class AA
103 – Jared Evans, Blue Earth Area, 11th (35-4)
112 – Leland Brincefield, Wadena-Deer Creek, 11th (32-0)
119 – Logan Brincefield, Wadena-Deer Creek, 11th (20-1)
125 – Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 11th (44-0)
130 – Ryan King, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Kingsland, 11th (31-0)
135 – Mike Weyer, Milaca/Faith Christian, 12th (30-1)
140 – Marc Harwood, Jackson County Central, 11th (42-0)
145 – Ty Eustice, Blue Earth Area, 12th (45-0)
152 – Jeremy Larson, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton, 12th (31-0)
160 – Kelly Flaherty, Big Lake, 12th (32-0)
171 – Ryan Flaherty, Big Lake, 12th (33-0)
189 – Tim Kraemer, Rocori, 12th (34-3)
275 – Josh Bresnahan, Pequot Lakes/Pine River-Backus, 11th (33-1)
Class A
103 – Gabriel Mooney, Greenbush-Middle River/Badger, 9th (35-0)
112 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 10th (43-0)
119 – Pat Salonek, Howard Lake-Waverly-Winsted, 10th (31-2)
125 – Zac Roth, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 12th (29-1)
130 – David Kerzman, Paynesville Area, 12th (33-1)
135 – Brent Reinhard, Medford, 11th (29-5)
140 – Mitch Kuhlman, Medford, 10th (43-1)
145 – Danon Anderson, St. James, 12th (31-1)
152 – Matt Nagel, Frazee, 12th (46-1)
160 – Tony Schlaak, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12th (31-0)
171 – Tyler Bullerman, Adrian, 11th (30-4)
189 – Jon Wheelock, Janesville-Waldorf-Pemberton, 12th (31-0)
275 – Ryan Rosin, Nicollet, 12th (32-1)


2000
Class AAA
103 – Jesreal Keith, Virginia Area Co-op, 12th (39-0)
112 – Mark Buck, Apple Valley, 12th (39-4)
119 – Derek Johnson, Owatonna, 11th (40-4)
125 – Matt Shankey, Apple Valley, 12th (44-0)
130 – Chris McAlpine, Elk River Area, 12th (38-2)
135 – Jamell Tidwell, Bloomington Kennedy, 11th (37-1)
140 – Mike Verdeja, Simley, 12th (36-1)
145 – Marcus LeVesseur, Minneapolis Roosevelt, 11th (40-0)
152 – Paul Carlson, St. Francis, 12th (33-0)
160 – Josh McLay, Hastings, 12th (41-0)
171 – Brad Tupa, Faribault, 12th (35-0)
189 – Jordan Holm, Northfield, 12th (34-0)
275 – Chad Redmann, Apple Valley, 12th (43-0)
Class AA
103 – Anthony Elg, Windom Area/Butterfield-Odin/Mountain Lake, 9th (38-0)
112 – Mark Twardy, Litchfield, 12th (30-2)
119 – Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 10th (34-3)
125 – Austin Scarset, Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, 10th (35-0)
130 – Steve Majerus, Jackson County Central, 12th (37-6)
135 – Aaron Erickson, Minnewaska Area, 12th (33-1)
140 – Shawn Williams, Brooklyn Center, 12th (24-1)
145 – Ty Eustice, Blue Earth Area, 11th (37-1)
152 – Dusty Wilking, Jackson County Central, 11th (40-4)
160 – Nate Baker, Jackson County Central, 12th (42-0)
171 – Alex Serie, Luverne/Ellsworth/Hills-Beaver Creek, 12th (34-1)
189 – Jon Duncombe, St. Michael-Albertville, 12th (39-2)
275 – Jake Helmin, Foley, 11th (37-1)
Class A
103 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 9th (37-2)
112 – John Schermerhorn, Frazee, 12th (36-1)
119 – Aaron Kloss, Pierz, 10th (25-2)
125 – David Kerzman, Paynesville Area, 11th (40-2)
130 – Blaine Kuhlman, Medford, 12th (36-0)
135 – Dustin Speltz, Lewiston-Altura, 11th (36-0)
140 – Thad Pike, Hayfield, 12th (36-0)
145 – Brian Miller, LeCenter, 12th (34-1)
152 – Matt Nagel, Frazee, 11th (44-0)
160 – Chris Young, Pierz, 12th (37-0)
171 – Joe Moon, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12th (39-0)
189 – Johnny Frank, Wabasso, 12th (37-1)
275 – Scott Revier, BOLD, 12th (37-2)


1999
Class AAA
103 – Derek Johnson, Owatonna, 10th (44-0)
112 – Desmond Radunz, Henry Sibley, 12th (38-0)
119 – Matt Shankey, Apple Valley, 11th (42-1)
125 – Chris McAlpine, Elk River Area, 11th (35-3)
130 – Ryan LeBeau, Prior Lake, 10th (37-1)
135 – Clint Martin, Elk River, 10th (35-2)
140 – Marcus LeVesseur, Minneapolis Roosevelt, 10th (35-0)
145 – Mike Wichman, Hutchinson, 11th (25-2)
152 – Josh McLay, Hastings, 11th (40-1)
160 – Bryan Cowdin, Worthington, 10th (35-1)
171 – Jeremy Johnson, Faribault, 12th (32-4)
189 – Jordan Holm, Northfield, 11th (33-1)
275 – Joe Mayberry, Bemidji, 12th (34-4)
Class AA
103 – Jeff Pfaffinger, Blue Earth Area, 9th (37-0)
112 – Kelly Pederson, Big Lake, 11th (36-2)
119 – Jeff Ollestad, Mora, 10th (33-1)
125 – Luke Eustice, Blue Earth Area, 12th (39-0)
130 – Jamie Carlson, Staples-Motley, 12th (38-2)
135 – Ty Eustice, Blue Earth Area, 10th (39-0)
140 – Jeff Thompson, Staples-Motley, 12th (40-3)
145 – Mark Carlson, Staples-Motley, 12th (42-0)
152 – Nate Baker, Jackson County Central, 11th (43-0)
160 – Mike Fiedler, Sauk Centre, 12th (33-1)
171 – Ryan Bruns, Marshall, 12th (29-0)
189 – Kent Crowley, Fulda/Murray County Central, 12th (30-2)
275 – Bryce Vancura, Jackson County Central, 12th (38-3)
Class A
103 – Eric Sanders, Wabasha-Kellogg, 8th (38-4)
112 – John Schermerhorn, Frazee, 11th (35-3)
119 – Matt Jones, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 10th (39-0)
125 – Jason Foss, Royalton, 12th (37-2)
130 – Kyle Dillon, BOLD, 12th (29-1)
135 – Matt Nagel, Frazee, 10th (35-1)
140 – Matt Aho, Frazee, 12th (26-3)
145 – Peter Miller, LeCenter, 12th (35-1)
152 – Jacob Volkmann, Ottertail Central, 12th (35-1)
160 – Miah Campbell, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 12th (36-1)
171 – Joe Moon, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 11th (36-2)
189 – Justin Berg, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12th (41-2)
275 – Mike Schuch, Janesville-Waldorf-Pemberton, 12th (31-0)


1998
Class AAA
103 – Peter Zangl, New Ulm/New Ulm Cathedral, 10th (35-2)
112 – Nick Ledin, Eden Prairie, 12th (35-4)
119 – Dave Redinius, Eden Prairie, 12th (37-0)
125 – Tony Fratzke, Hutchinson, 11th (37-2)
130 – Marcus LeVesseur, Minneapolis Roosevelt, 9th (39-1)
135 – Lance Martin, Elk River, 12th (40-3)
140 – Mitch Marr, Forest Lake, 12th (37-0)
145 – Josh McLay, Hastings, 10th (41-2)
152 – Luke Becker, Cambridge-Isanti, 12th (42-0)
160 – Jacob Clark, South Saint Paul, 12th (22-0)
171 – Jason Waln, Elk River, 12th (38-4)
189 – Jason HoIm, Northfield, 12th (31-1)
275 – Pete Campion, Fergus Falls/Hillcrest Lutheran, 12th (31-1)
Class AA
103 – Scott Shepersky, Litchfield, 12th (36-0)
112 – Luke Eustice, Blue Earth Area, 11th (40-2)
119 – Matt Strawser, Wadena-Deer Creek, 12th (30-1)
125 – Josh Roberts, Scott West, 12th (37-3)
130 – Trent Hatlevig, Caledonia/Spring Grove, 11th (38-1)
135 – Mark Carlson, Staples-Motley, 11th (32-2)
140 – Nate Baker, Jackson County Central, 10th (42-1)
145 – Nate Hanson, Jackson County Central, 12th (42-2)
152 – Todd Fuller, Annandale/Maple Lake, 12th (38-1)
160 – Nick Slack, Scott West, 12th (40-0)
171 – Mike Duncombe, St. Michael-Albertville, 12th (40-0)
189 – Jason Brueske, Wadena-Deer Creek, 12th (30-3)
275 – Justin Staebler, Perham, 12th (37-0)
Class A
103 – Derek Zieske, BDRSH, Renville, 10th (35-0)
112 – Darin Bertram, Wheaton/Herman-Norcross, 12th (43-0)
119 – Corey Buenger, Chatfield, 11th (35-1)
125 – Matt Nagel, Frazee, 9th (35-0)
130 – Jerod Boynton, Saint Charles/Saint Charles Christian, 12th (36-3)
135 – Marshall Rach, Bertha-Hewitt/Verndale, 12th (37-0)
140 – Trent Gunsolus, Janesville-Waldorf-Pemberton, 11th (31-4)
145 – Jacob Volkmann, Battle Lake/Underwood/Henning, 11th (36-1)
152 – Jeff Adams, Janesville-Waldorf-Pemberton, 12th (24-5)
160 – Dana Gostomczik, Janesville-Waldorf-Pemberton, 12th (40-2)
171 – Joel Schrimpf, Goodhue, 12th (37-4)
189 – Robert Kendall, Hinckley-Finlayson, 12th (31-5)
275 – Brad Steele, Saint James, 12th (41-0)


1997
Class AAA
103 – Erik Hoffman, Mankato West, 12th
112 – Nick Ledin, Eden Prairie, 11th
119 – Julio Alaniz, Mankato West, 12th
125 – Kelly McConville, Osseo, 12th
130 – Chad Erikson, Apple Valley, 12th
135 – Brad Fisher, Austin/Austin Pacelli, 12th
140 – Jake Skalicky, Simley, 11th
145 – Luke Becker, Cambridge-Isanti, 11th
152 – Jacob Clark, South Saint Paul, 11th
160 – Jeff Stewart, Apple Valley, 12th
171 – Mike Cuperus, Worthington, 12th
189 – Cory Forar, Prior Lake, 12th
275 – Isaiah Larson, Hastings, 12th
Class AA
103 – Ty Eustice, Blue Earth Area, 8th
112 – Matt Strawser, Wadena-Deer Creek, 11th
119 – Chad Morrow, Kasson-Mantorville, 12th
125 – Mark Carlson, Staples-Motley, 10th
130 – Trent Hatlevig, Caledenia/Spring Grove, 10th
135 – Jason Bartels, Annandale/Maple Lake, 12th
140 – Jacob Volkmann, Battle Lake/Underwood/Henning, 10th
145 – Mike Fiedler, Sauk Centre, 10th
152 – Lance Wurm, Annandale/Maple Lake, 12th
160 – Mark Newman, Mora, 12th
171 – Tony Gansen, Scott West, 12th
189 – Jake Tietje, Fairmont Area/Martin Luther-Northrop, 12th
275 – Justin Staebler, Perham, 11th
Class A
103 – Matt Nagel, Frazee, 8th
112 – Darin Bertram, Wheaton/Herman-Norcross, 11th
119 – Marv Sims, Big Lake/Zion Christian, 11th
125 – Mike Weller, New York Mills, 12th
130 – Trevor Houn, Montgomery-Lonsdale, 12th
135 – Pat Harty, Hayfield, 11th
140 – Tony Thoma, Hayfield, 12th
145 – Klaus Alberts, Hayfield, 12th
152 – Dana Gostomczik, Janesville-Waldorf-Pemberton, 11th
160 – Dan Routh, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 12th
171 – Joel Howard, Badger/Greenbush-Middle River, 12th
189 – Owen Elzen, Dover-Eyota, 12th
275 – Mark Anderson, Rockford, 12th


1996
Class AA
103 – Judd Citrowske, Apple Valley
112 – Ben Peake, Mounds View
119 – Eric Schmiesing, Saint Cloud Tech
125 – Kelly McConville, Osseo, 11th
130 – Chad Erikson, Apple Valley, 11th
135 – Luke Becker, Cambridge, 10th
140 – Josh Cagle, Faribault (cooperative)
145 – Aron Attig, Albert Lea
152 – Jeff Stewart, Apple Valley, 11th
160 – Mike Cuperus, Worthington, 11th
171 – Joel Goeden, Grand Rapids
189 – Greg Schreder, St. Cloud Tech
275 – Ben Bauer, Faribault (cooperative)
Class A
103 – Luke Eustice, Blue Earth Area
112 – Nick Slack, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
119 – Nick Jacob, Mound Westonka
125 – Eric Kramer, Staples-Motley
130 – Pat McNamara, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
135 – Anthony Mollins, Perham
140 – Dana Paulson, Roseau
145 – Lance Warm, Annandale/Maple Lake
152 – Dana Gostomczik, Janesville-Waldorf-Pemberton
160 – Steve Saxland, Pipestone-Jasper
171 – Matt Fiedler, Sauk Centre
189 – Ryan Rettke, Morris Area/Hancock
275 – Lee Hiltner, Paynesville Area
Class B
103 – Kris Fier, Minneota
112 – Darin Bertram, Wheaton/Herman-Norcross, 10th
119 – Ben Johnson, Kenyon-Wanamingo
125 – John Wegman, Saint Charles
130 – Peter Mursu, New York Mills
135 – Chad Stoneburg, Wheaton/Herman-Norcross
140 – Brad Pike, Hayfield
145 – Justin Baker, Kerkhovon-Murdock-Sunburg
152 – Dan Duncombe, St Michael-Albertville
160 – Paul Fabian, Wheaton Herman-Norcross
171 – Owen Elzen, Dover-Eyota, 11th
189 – Nick Severson, Hayfield
275 – Ben Meyer, Pine Island


1995
Class AA
103 – Victor Dionisopolous, Simley, Inver Grove Heights
112 – Nick Jacob, Mound-Westonka
119 – Chad Erickson, Apple Valley
125 – Ty Friederichs, Osseo
130 – Josh Cagle, Faribault
135 – Dwight Ballou, Little Falls
140 – Dan Dellwo, Chisago Lakes Area, Lindstrom
145 – Anthony Jackson, Simley, Inver Grove Heights
152 – Amir Alexander, Minnetonka
160 – Aaron Craig, Faribault
171 – Joel Goeden, Grand Rapids
189 – Josh Clausen, Apple Valley
275 – Mike Law, Stillwater Area
Class A
103 – Jon Fitzgerald, Martin County West, Sherburn
112 – Pat Harty, Hayfield
119 – Pat McNamara, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
125 – Jamey Keller, Foley
130 – Ben Zimmer, Atwater-Cosmos-Grove City
135 – Brad Pike, Hayfield
140 – Dana Paulson, Roseau
145 – John Weldon, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
152 – Tim Kinsella, Litchfield
160 – Shane Colberg, Dassel-Cokato
171 – Ryan Marx, Plainview/Elgin-Millville
189 – Jeff Ziermann, Waconia
275 – Simon Kern, Badger/Greenbush-Middle River


1994
Class AA
103 – Chad Erikson, Apple Valley
112 – Tony Dionosopoulos, Simley, Inver Grove Heights
119 – Ty Friederichs, Osseo
125 – Barrett Golyer, Saint Francis
130 – Josh Friedt, Rochester John Marshall
135 – Nate Vilnow, Willmar
140 – Pat Smith, Osseo
145 – Troy Marr, Forest Lake
152 – Ray Wilhelm, Stillwater Area
160 – Chad Dollansky, Saint Francis
171 – Jeff Schroeder, Simley, Inver Grove Heights
189 – Jeremy Schubert, Owatonna
275 – Ben Bauer, Faribault
Class A
103 – Jon Fitzgerald, Martin County West, Sherburn
112 – Pat McNamara, Scott West (Belle Plaine/Jordan)
119 – Jamie Keller, Foley
125 – Brad Pike, Hayfield
130 – Jeremy Arndt, Wheaton/Herman-Norcross
135 – Dan Duncombe, Saint Michael-Albertville
140 – Wayne Mooney, Badger/Greenbush-Middle River
145 – Chad Kraft, Heron Lake-Okabena-Lakefield
152 – Matt Skattum, Luverne/HiIIs-Beaver Creek
160 – Chris Steele, Hayfield
171 – Chad Kranz, Montevideo
189 – Cory Czepa, Fulda/Murray County Central, Slayton
275 – Roger Pederson, Pipestone-Jasper


1993
Class AA
103 – Brad Fisher, Austin
112 – Ty Friederichs, Osseo
119 – Henry Gerten, Rosemount
125 – Brandon Howe, Totino Grace, Fridley
130 – Brice Thornburg, Forest Lake
135 – Jason Davids, Forest Lake
140 – Jason Cuperus, Worthington
145 – Troy Marr, Forest Lake
152 – Brett Svendsen, Elk River
160 – Justin Hahn, Forest Lake
171 – Brent Hoffman, Totino Grace, Fridley
189 – Jeremy Goeden, Grand Rapids
275 – Jason DeVries, Forest Lake
Class A
103 – Jon Fitzgerald, Martin County West, Sherburn
112 – Brian Heimerl, Lester Prairie/Holy Trinity, Winsted
119 – Darrin Allen, Chatfield
125 – Kipp Williamson, Hayfield
130 – Jesse Curtis, Perham
135 – Rawdon Hawkinson, Watertown-Mayer
140 – Chad Kraft, Heron Lake-Okabena-Lakefield
145 – Jay Stephan, Plainview/Elgin-Millville
152 – Jim Peterson, Dover-Eyota
160 – Chris Steele, Hayfield
171 – Chris Lowrie, Zumbrota-Mazeppa
189 – Link Steffen, Granite Falls-Clarkfield
275 – Dieken Swalla, MACCRAY, Clara City


1992
Class AA
103 – Ty Friederichs, Osseo
112 – Brandon Paulson, Anoka
119 – Brandon Howe, Totino Grace
125 – Andy Reigstad, Willmar
130 – Jason Reitmeler, Worthington
135 – Jason Cuperus, Worthington
140 – Jason Melcher, St. Francis
145 – Carl Carlson, Willmar
152 – Mike Dowdell, Totino Grace
160 – Dave Mendenhall, Albert Lea
171 – Walter Binger, Cambridge
189 – Greg Karsten, Owotonna
275 – KarI Jones, Apple Valley
Class A
103 – B.J. Mariotti, St. Michael-Albertville
112 – Aaron Gudahl, Blue Earth Area
119 – Bill Soine, Montevideo
125 – Chad Kraft, Heron Lake-Okabena-Lakefield
130 – Tim Jansma, Heron Lake-Okabena-Lakefield
135 – Gordy Thompson, Staples Area
140 – Brad Fenske, Paynesville
145 – Jose Trevino, St. Paul Humboldt
152 – Scott Hoeft, Paynesville
160 – Jeff Egeland, Sauk Centre
171 – Tanner Young, St. Charles
189 – Link Steffen, Granite Falls-Clarkfield
275 – Dieken Swalla, MACCRAY, Clara City


1991
Class AA
103 – Dan Dietrich, Simley, 12th (42-1)
112 – Brandon Paulson, Anoka, 11th (43-0-1)
119 – Jason Reitmeier, Worthington, 11th (27-0)
125 – Mark Wellstone, Apple Valley, 12th (34-1)
130 – Erin Dougherty, Totino Grace, 12th (34-0)
135 – Jason Birr, Buffalo, 12th (21-0)
140 – Ryan Cummings, Osseo, 10th (35-3)
145 – Scott Peterson, Alexandria, 12th (31-1-1)
152 – Wade Short, Simley, 12th (43-0)
160 – Travis Herndon, Apple Valley, 12th (38-2)
171 – Walter Binger, Cambridge, 12th (34-1)
189 – Tony Kenning, St. Cloud Tech, 12th (31-0)
275 – Billy Pierce, Minneapolis Roosevelt, 12th (39-0)
Class A
103 – Brian Heimerl, Lester Prairie/Holy Trinity, Winsted, 9th (34-0)
112 – Mike McDougall, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 11th (36-1)
119 – Tim Jansma, Heron Lake-Okabena-Lakefield, 11th (40-1-1)
125 – Josh Heckman, Wells-Easton/South Central, 12th (31-1-1)
130 – Eddy Dehmer, St. Michael-Albertville, 12th (40-0)
135 – Jeff Bullerman, Wells-Easton/South Central, 11th, (34-0)
140 – Greg Schwartz, Paynesville, 12th (38-0-1)
145 – Shane Nelson, St. James, 12th (30-0)
152 – Reese Kuck, Deer River/Northland, Remer, 10th (29-5-1)
160 – Brian Sutter, Goodhue, 12th (35-2)
171 – Chad Nelson, Stewartville, 12th (37-0-1)
189 – Josh Tietje, Fairmont, 12th (28-4)
275 – Shawn Ehrich, Blue Earth Area, 12th (40-1-1)


1990
Class AA
103 – Brandon Paulson, Anoka
112 – Brian Miley, Anoka
119 – Brian Asleson, Apple Valley
125 – Erin Dougherty, Totino Grace
130 – Jason Birr, Buffalo
135 – Troy Haglund, Willmar
140 – Wade Short, Simley
145 – Chad Carlson, Willmar
152 – Tom Olson, Buffalo
160 – Jason Olson, Hibbing
171 – Travis Herndon, Apple Valley
189 – Joel Sharratt, Bloomington Kennedy
275 – Billy Pierce, Minneapolis Roosevelt
Class A
103 – Lenny Meine, Crookston
112 – Dennis Bly, Stewartville
119 – Jeremy LaVigne, Foley
125 – Tim Halbakken, Dover-Eyota
130 – Eddy Dehmer, St. Michnel-Albertville
135 – Chad Gage, Heron Lake-Okabena-Lakefield
140 – Kevin Newgard, Milaca
145 – Darrin Heldman, Staples-Motley
152 – Todd Lange, Martin County West, Sherburn
160 – Scott Wilts, Kerkhoven-Murdock Sunburg
171 – Chad Nelson, Stewartville
189 – Brad Loeffler, St. Clair
275 – Shawn Ehrich, Blue Earth Area


1989
Class AA
103 – Grant Patton, St. Francis, 10th
112 – Nic Fornicoia, Richfield, 12th
119 – David Phillips, Anoka, 12th
125 – Joey Hoialmen, Winona, 12th
130 – Joe Miller, Rochester John Marshall, 12th
135 – Todd Springer, Anoka, 12th
140 – Chad Carlson, Willmar, 11th
145 – Gary Kroells, Elk River, 12th
152 – Willy Short, Simley, 12th
160 – Chad Pribyl, Monticello, 12th
171 – Gordie Schmitz, New Prague, 12th
189 – Joel Sharratt, Bloomington Kennedy, 11th
Hwt – Tim Tekautz, Hibbing, 12th
Class A
103 – Lenny Meine, Crookston, 11th
112 – Chris Hansen, Madison, 12th
119 – Brian Becker, St. Michael-Albertville, 12th
125 – Brendan Bogart, Belgrade-Brooten-Elrosa, 12th
130 – Scott Vancura, Heron Lake-Okabena-Lakefield, 12th
135 – Joe Block, LeCenter, 12th
140 – Ross Mack, New York Mills, 12th
145 – Steve Kurtz, Norwood-Young America, 12th
152 – Joel Thoreson, St. Charles, 12th
160 – Kevin Lange, Martin County West, 12th
171 – Chad Nelson, Stewartville, 10th
189 – Brad Loeffler, St. Clair, 11th
Hwt – Steve King, St. Clair, 12th


1988
Class AA
98 – Shawn McDowell, Grand Rapids, 12th
105 – Wade Scanlon, Minnetonka, 10th
112 – Jerry Martin, Minneapolis Roosevelt, 12th
119 – Tim Duren, Apple Valley, 12th
126 – Jack Thompson, Hibbing, 12th
132 – Darren Droegemueller, Osseo, 12th
138 – Willy Short, Simley, 11th
145 – Derek Jones, Minneapolis Roosevelt, 12th
155 – Dan Harrison, Simley, 11th
167 – Matt Olsen, New Prague, 12th
185 – Kevin Schiltz, Albert Lea, 12th
Hwt – Tim Tekautz, Hibbing, 11th
Class A
98 – Mike Peterson, Plainview/Elgin-Millville, 12th
105 – Jay Walz, Brownton, 12th
112 – Chad Merritt, Canby, 12th
119 – David Eustice, Janesville, 11th
126 – Tom Ripplinger, St. Michael-Albertville, 12th
132 – Bill Dandurand, Clarkfield, 12th
138 – Wayne Goodhart, Beardsley/Browns Valley, 11th
145 – Steve Vymola, Norwood-Young America, 12th
155 – Corey Olson, Hayfield, Dodge Center, 12th
167 – Darren Cain, Arlington-Green Isle/Gaylord, 12th
185 – Brad Gibson, Chokio-Alberta/Clinton/Graceville, 11th
Hwt – Jason Dietchler, Park Rapids, 12th


1987
Class AA
98 – Jerry Martin, Minneapolis Roosevelt, 11th
105 – Matt Bisek, New Prague, 11th
112 – Tom Menne, Forest Lake, 12th
119 – Todd Enger, Rochester Mayo, 12th
126 – Dain Barrett, Columbia Heights, 12th
132 – Joe Seeger, Grand Rapids, 12th
138 – Derek Jones, Simley, 11th
145 – Tim Tousignant, Faribault, 12th
155 – Tom Kirpach, St. Francis, 12th
167 – Jason Skapyak, Apple Valley, 12th
185 – Chris Short, Simley, 12th
Hwt – Jeff Ziebol, Richfield, 12th
Class A
98 – Jeff Sterriker, Staples, 11th
105 – Todd Bergeron, Oklee/Plummer, 12th
112 – Cory Bennett, Clarissa, 12th
119 – Mike Morgan, Battle Lake/Underwood, 12th
126 – Joe Block, LeCenter, 10th
132 – Pat Lorenson, Greenbush, 12th
138 – Mark Anderson, Maple Lake, 12th
145 – Corey Olson, Hayfield, 11th
155 – Darren Cain, Arlington-Green Isle, 11th
167 – Peter Fouquette, Maple Lake, 12th
185 – Brad Gibson, Chokio-Alberta/Clinton/Graceville, 10th
Hwt – Chris Nelson, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander, 12th


1986
Class AA
98 – Gary Clem, St. Francis, 11th
105 – Mitch Hegland, Apple Valley, 12th
112 – Chad Lemair, Prior Lake, 12th
119 – Dave Droegemueller, Osseo, 12th
126 – John Beatty, Rosemount, 12th
132 – Matt Demaray, Apple Valley, 11th
138 – Brett Bergeron, Wayzata, 12th
145 – Mark Miley, Anoka, 11th
155 – Steve Duval, Park Cottage Grove, 12th
167 – Paul Nelson, Elk River, 12th
185 – Chris Short, Simley, 11th
Hwt – Jeff Balcom, Fairmont, 12th
Class A
98 – Todd Bergeron, Oklee/Plummer, 11th
105 – Rich Douglas, Hayfield, 12th
112 – Phil Tangen, St. James, 12th
119 – Paul Kuznik, Crookston, 12th
126 – Corey Olson, Hayfield, 10th
132 – Lloyd Wurm, Maple Lake, 11th
138 – Chad Otterness, Cannon Falls/Randolph, 12th
145 – Leon Bullerman, Adrian, 12th
155 – Tuomo Karila, Canby, 12th
167 – Terry Ochsendorf, Dawson-Boyd, 11th
185 – Chris Nelson, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander, 11th
Hwt – Gerald Garvick, Paynesville, 12th


1985
Class AA
98 – Darren Droegemueller, Osseo, 9th
105 – Dave Calliguri, Hibbing, 12th
112 – Dave Droegemueller, Osseo, 11th
119 – Johnny Houg, Albert Lea, 12th
126 – Matt Demaray, Apple Valley, 10th
132 – Brett Bergeron, Wayzata, 11th
138 – John Short, Simley, 12th
145 – Jeff Needham, Apple Valley, 12th
155 – Gordy Morgan, Bloomington Kennedy, 12th
167 – Mike Farrell, Osseo, 12th
185 – Jeff Dillemuth, Albert Lea, 12th
Hwt – Landon Hagert, Bloomington Kennedy, 12th
Class A
98 – Greg Schmitz, Brooten, 12th
105 – Mike Morgan, Battle Lake/Underwood, 10th
112 – Paul Kuznik, Crookston, 11th
119 – Mark Krier, Plainview, 12th
126 – John Miller, Renville-Sacred Heart, 12th
132 – Jeff Becker, St. Michael-Albertville, 12th
138 – Pat Dorn, Adrian, 12th
145 – Kelvin Weber, Madison, 12th
155 – Dale Massop, Mapleton/Amboy Good Thunder, 12th
167 – Terry Storm, Walker-Hackensack, 12th
185 – Paul Koenig, Butterfield-Odin, 12th
Hwt – Jason Math, Aitkin, 12th


1984
Class AA
98 – Dave Calliguri, Hibbing, 11th
105 – Dan Collins, Bloomington Kennedy, 12th
112 – Matt Demaray, Apple Valley, 9th
119 – Leroy Pawlitschek, St. Paul Como Park, 12th
126 – Chris Lembeck, Bloomington Kennedy, 12th
132 – Jim Caughey, Brainerd, 12th
138 – Perry Fink, Park Cottage Grove, 11th
145 – Mike Warner, Hibbing, 11th
155 – Bob Tousignant, Faribault, 12th
167 – Dave Meier, Bloomington Kennedy, 12th
185 – John Sterner, Marshall, 12th
Hwt – Terry Ullom, Faribault, 12th
Class A
98 – Mike Buringa, Plainview, 10th
105 – Wayne Werner, Perham, 11th
112 – Mark Krier, Plainview, 11th
119 – Darrin Tuogas, Oklee/Plummer, 12th
126 – John Miller, Renville-Sacred Heart, 11th
132 – Les Engler, Fulda, 11th
138 – Pat Dorn, Adrian, 11th
145 – Bill McDonald, Watertown-Mayer, 12th
155 – John Mikel, Medford, 12th
167 – Les Kvien, Roseau, 12th
185 – Matt Palmer, Royalton, 12th
Hwt – Kevin Mettler, Mankato Loyola, 11th


1983
Class AA
98 – Rob Mullenberg, Faribault, 11th
105 – Rick Habisch, Buffalo, 12th
112 – Darren Jorgenson, Rosemount, 12th
119 – Rick Goeb, Anoka, 12th
126 – Blake Bonjean, Bloomington Kennedy, 12th
132 – Jim Caughey, Brainerd, 11th
138 – Tim Koffski, Coon Rapids, 12th
145 – Gene Green, Apple Valley, 12th
155 – Lance Rogers, Worthington, 12th
167 – Rod Sande, St. Paul Central, 12th
185 – Paul Nielson, Spring Lake Park, 12th
Hwt – Mark Hanson, Faribault, 12th
Class A
98 – Bob Sterriker, Staples, 12th
105 – Mark Krier, Plainview, 10th
112 – Steve Anderson, Maple Lake, 11th
119 – John Miller, Renville-Sacred Heart, 10th
126 – John Cyr, Oklee/Plummer, 12th
132 – Ron Thier, Adrian, 12th
138 – Dennis McNamara, Goodhue, 12th
145 – Mike Kastner, Elbow Lake-Wendell, 12th
155 – Dave Christianson, Canby, 12th
167 – Matt Palmer, Royalton, 11th
185 – Skip Shepersky, Menahga, 12th
Hwt – Jim Williamson, Appleton, 12th


1982
Class AA
98 – Chris Lembeck, Bloomington Kennedy, 10th
105 – Rick Goeb, Anoka, 11th
112 – Ron Cashman, Blaine, 12th
119 – Keith Gliva, Rosemount, 12th
126 – Jerry Pritchett, Apple Valley, 11th
132 – Greg Roehrick, Faribault, 12th
138 – Rex Rabine, Park Center, 12th
145 – Mike McGrath, Anoka, 12th
155 – Terry Sanders, Buffalo, 12th
167 – Paul Nielsen, Spring Lake Park, 11th
185 – Chris Peterson, Cambridge, 12th
Hwt – Jim Luzar, Richfield, 12th
Class A
98 – Bob Sterriker, Staples, 11th
105 – Dan Werner, Perham, 12th
112 – John Miller, Renville-Sacred Heart, 9th
119 – Blaine Dravis, Staples, 12th
126 – Phil Corbett, Staples, 12th
132 – Joel Hand, Sherburn, 12th
138 – Dean Salo, New York Mills, 11th
145 – Terry Weller, New York Mills, 12th
155 – David Schuster, Delavan, 12th
167 – Tom Theede, Lewiston, 12th
185 – Rob Payne, Hancock/Cyrus, 12th
Hwt – Rusty Becker, Adrian, 12th


1981
Class AA
98 – Jim Jorgenson, Elk River, 11th
105 – Mark Indrelie, Albert Lea, 11th
112 – Pat Whelan, Brainerd, 12th
119 – Greg Roehrick, Faribault, 11th
126 – Scott Hanna, Albert Lea, 12th
132 – Jim Clemens, Cooper, 12th
138 – Dave Wicklund, Bloomington Kennedy, 11th
145 – Tom Hall, Coon Rapids, 12th
155 – John Morgan, Bloomington Kennedy, 11th
167 – Scott Dyer, St. Paul Johnson, 12th
185 – Rich Schwab, Forest Lake, 12th
Hwt – Jim Luzar, Richfield, 11th
Class A
98 – Rick Goeb, Monticello, 10th
105 – Dave Goeb, Monticello, 12th
112 – Ken Lexvold, Goodhue, 12th
119 – Lee Braaten, Glenwood/Villard, 12th
126 – Tom Evan, Wells-Easton, 12th
132 – Duane Heiling, Redwood Falls, 12th
138 – John Barrett, Annandale, 12th
145 – Don Heldman, Staples, 12th
155 – Ray Zanda, Browervilie, 12th
167 – Eugene Wolf, Adrian, 12th
185 – Dan Meyer, Luverne, 12th
Hwt – Steve Baumgartner, Olivia, 12th


1980
Class AA
98 – Steve Gliva, Rosemount, 11th
105 – Todd Guse, Austin, 11th
112 – Paul Anderson, Fridley, 12th
119 – Mike Bergeron, Wayzata, 12th
126 – Mike Habisch, Buffalo, 11th
132 – John Dehen, Anoka,12th
138 – Mike Langlais, Apple Valley, 12th
145 – Todd Arens, Bloomington Kennedy, 12th
155 – Bruce Arvold, Alexandria, 12th
167 – Jeff Seeger, Minnetonka, 12th
185 – Jeff Hicks, Hastings, 12th
Hwt – Ken Graeber, Armstrong, 12th
Class A
98 – Dave Goeb, Monticello, 10th
105 – Dan Werner, Perham, 10th
112 – Paul Mergens, Staples, 12th
119 – Brian Wetz, Morris, 11th
126 – Rick Kriewall, Blue Earth, 12th
132 – Mark Woitalla, Albany, 11th
138 – Don Studer, Sherburn, 12th
145 – Wade Christensen, Frazee, 12th
155 – Roy Haag, Lewiston, 12th
167 – Joe Gross, Blackduck, 12th
185 – Jaye Blanshan, Waconia, 12th
Hwt – Al Jenson, Foley, 12th


1979
Class AA
98 – Todd Guse, Austin, 10th
105 – Lyle Clem, St. Francis, 12th
112 – Tom Grimes, Bemidji, 12th
119 – Mike Arne, Orono, 12th
126 – Bigelbach, Frank B. Kellogg, 12th
132 – Steve Carr, Moorhead, 12th
138 – Ross Redmann, Anoka, 12th
145 – Jim Mead, Blaine, 12th
155 – Rich Hoffmann, New Ulm, 12th
167 – Brad Tufto, Bloomington Kennedy, 12th
185 – Mark Mueller, Woodbury, 12th
Hwt – Chuck Vavrosky, Bloomington Kennedy, 12th
Class A
98 – David Pfaffinger, Blue Earth, 12th
105 – Steve Werner, Perham, 12th
112 – John Barrett, Annandale, 10th
119 – Steve Fuchs, Paynesville, 12th
126 – Steve Finley, Chatfield, 12th
132 – Bob Quiram, Waterville-Elysian, 12th
138 – Rick Squibb, Bird Island-Lake Lillian, 12th
145 – Scott Dubbelde, Pipestone, 12th
155 – Gary Enger, Dilworth, 12th
167 – Steve Hammers, Perham, 12th
185 – George Jessen, New Richland-Hartland, 12th
Hwt – Roger Held, Waubun, 11th


1978
Class AA
98 – Lyle Clem, St. Francis, 11th
105 – Tom Mooney, Robbinsdale, 12th
112 – Vic Martinez, Osseo, 12th
119 – Gary LeFebvre, Elk River, 12th
126 – Robert Redmann, Anoka, 11th
132 – Bruce Arvold, Alexandria, 10th
138 – Jim Tredeau, Simley, 12th
145 – Jim Mead, Blaine, 11th
155 – Tim Houg, Moorhead, 12th
167 – Jerry Tesch, Mounds View, 12th
185 – Pat Faber, Minneapolis Edison, 11th
Hwt – Tom Brutscher, Little Falls, 12th
Class A
98 – Steve Werner, Perham, 11th
105 – Pat Halloran, Glencoe, 12th
112 – Marc Novacek, Greenbush, 12th
119 – Joe Berry, Waubun, 12th
126 – Steve Carr, Battle Lake, 11th
132 – Dave Sikora, Staples, 11th
138 – Mike Keogh, Waubun, 12th
145 – Mark Aho, Frazee, 12th
155 – John Lundberg, New London-Spicer, 12th
167 – Les Mistic, Blackduck, 12th
185 – Don Dahl, Dover-Eyota, 12th
Hwt – Tom Hanson, Canby, 12th


1977
Class AA
98 – Rich Barron, Minneapolis Central, 12th
105 – Vic Martinez, Osseo, 11th
112 – Bob Schmidt, Forest Lake, 12th
119 – Randy Rose, Burnsville, 12th
126 – Dalen Wasmund, Worthington, 12th
132 – Jim Martinez, Osseo, 12th
138 – Dave Bonk, Buffalo, 12th
145 – John Moore, Forest Lake, 12th
155 – Jerry Tesch, Mounds View, 11th
167 – Norm Mitchell, Spring Lake Park, 12th
180 – Alan Eisinger, Orono, 12th
Hwt – Mark Miller, Stillwater, 12th
Class A
98 – Keith Anderberg, Braham, 12th
105 – Brad Huckle, Appleton, 12th
112 – Jeff Merritt, Canby, 12th
119 – Steve Carr, Battle Lake, 10th
126 – Gary Dahlheimer, St. Michael-Albertville, 12th
132 – Paul Anderson, Barnesville, 12th
138 – Kevin Knutson, New Richmond, 12th
145 – Paul Sommers, Gaylord, 12th
155 – Stan Mistic, Blackduck, 12th
167 – Terry Mensink, Clarkfield, 11th
180 – Keith Johnson, Goodhue, 12th
Hwt – Tom Hanson, Canby, 11th


1976
Class AA
98 – Rich Barron, Minneapolis Central, 11th
105 – John Fraley, Forest Lake, 12th
112 – Bill Myers, Fridley, 12th
119 – Dalen Wasmund, Worthington, 11th
126 – Ken Saba, Spring Lake Park, 12th
132 – Dan Seawell, Minneapolis Edison, 12th
138 – Scott Benner, Robbinsdale, 12th
145 – Scott Madigan, Mankato West, 12th
155 – Mark Obrycki, Fridley, 12th
167 – Kurt Keckhiesen, Mankato West, 12th
180 – Jeff Hohertz, Minnetonka, 12th
Hwt – Greg Ganyo, St. Louis Park, 12th
Class A
98 – Dave Sowers, Staples, 12th
105 – Jeff Merritt, Canby, 11th
112 – Steve Carr, Battle Lake, 9th
119 – Todd Kriewall, Blue Earth, 12th
126 – Fred Full, Canby, 11th
132 – Dan Zimmer, Wabasso, 12th
138 – Jim Johnson, Staples, 12th
145 – Paul Lippert, Olivia, 12th
155 – Dan Peterson, Luverne, 12th
167 – Roger Knutson, Stewartville, 12th
180 – Gregory Berg, Gaylord, 12th
Hwt – Stan Werner, Norwood-Young America


1975
98 – Craig Jordan, Elk River, 12th
105 – Nestle Grimes, Bemidji, 10th
112 – Gene Shaw, Faribault, 12th
119 – Fred Full, Canby, 10th
126 – Larry Kihlstadius, Albert Lea, 12th
132 – Dan Zilverberg, Hopkins Lindbergh, 12th
138 – Bill Craven, Prior Lake, 12th
145 – Bruce Johnson, Prior Lake, 12th
155 – Bill Babcock, St. Peter, 12th
167 – Ken Berres, Parkers Prairie, 12th
180 – Perry Kozlofski, Pipestone, 12th
Hwt – Steve Tobin, Moorhead, 12th


1974
98 – Scott Dickinson, Fridley, 11th
105 – Kevin Kish, Anoka, 12th
112 – Mark Anderson, Barnesville, 12th
119 – Kevin Minkel, Olivia, 11th
126 – Bill Sauter, Prior Lake, 12th
132 – Steve Egesdahl, Minnetonka, 12th
138 – Bob Schandle, Burnsville, 12th
145 – Jerry Huls, Holdingford, 12th
155 – Kevin Lindberg, Fertile, 11th
167 – Jerry Berthiaume, Cooper, 11th
180 – Bob Link, Caledonia, 12th
Hwt – Barry Bennett, North St. Paul, 12th


1973
98 – Kevin Kish, Anoka, 11th
105 – Mike McArthur, Osseo
112 – Doug Thayer, Fridley
119 – Jack Eustice, Janesville
126 – Herb Pellinen, Hutchinson
132 – Bob Schandle, Burnsville, 11th
138 – Kevin Fladeboe, Willmar
145 – Gene Hummel, Crosby-Ironton
155 – Jim Lunde, Albert Lea
167 – Stan Barnum, Moorhead
180 – Greg Holmberg, Buffalo
Hwt – Gary Pederson, Bloomington Jefferson


1972
98 – Mike McArthur, Osseo
105 – Mark Costello, Park Rapids
115 – Brad Dale, Robbinsdale
119 – Ricky Clark, Dover-Eyota
126 – Gordy Thompson, Staples
132 – Jim Patton, Spring Lake Park
138 – Dan Doerieg, Olivia
145 – Bill Schmidt, Renville
155 – Mark Lange, Caledonia
167 – Tom Jean, Albert Lea
180 – Tom Wilmes, Osseo
Hwt – Dalfin Blaske, Osseo


1971
95 – Rick Loeding, Austin
103 – Mark Costello, Park Rapids
112 – Tom Hughes, Spring Valley
120 – Wally Hartzberg, Armstrong
127 – Dick Winslow, Hayfield
133 – Loren Benson, Staples
138 – Larry Zilverberg, Hopkins Lindbergh
145 – Larry Goodnature, Albert Lea
154 – Mark Hughes, Wayzata
165 – Tom Jean, Albert Lea
175 – Brad Rheingans, Appleton
Hwt – Dalfin Blaske, Osseo


1970
95 – Larry Malchow, Anoka
103 – Norm Knight, Hopkins
112 – Tom Svendson, Coon Rapids
120 – Jeff Lamphere, Cooper
127 – Russ Livingood, Olivia
133 – Larry Zilverberg, Hopkins
138 – Mark Lange, Caledonia
145 – Dave Sheriff, Alexandria
154 – Dave Cummings, LeRoy
165 – Tom Jean, Albert Lea
175 – Brad Rheingans, Appleton
Hwt – Mike Steidl, Alexandria


1969
95 – Brad Thompson, Prior Lake
103 – Rick Stellmach, Marshall
112 – Jeff Lamphere, Cooper
120 – Dan DeMarais, Foley
127 – Mike Hickman, Buffalo
133 – Rich Gautsch, Cooper
138 – Dave Richards, Ellendale
145 – Rich Enger, St. James
154 – Rick Lee, Bemidji
165 – Roger Johnson, St. Louis Park
175 – Joel Farness, Cooper
Hwt – Clayton Schauer, St. Cloud


1968
95 – Leon Swanson, St. Francis
103 – Ike Hendrickson, Northfield
112 – Steve Hylback, Hopkins
120 – Jim Sorvick, Hopkins
127 – Paul Saxe, Forest Lake
133 – Pat Marcy, Hopkins
138 – Jack McPherson, Stillwater
145 – Dale Plate, Grand Rapids
154 – Steve Carlson, Fridley
165 – Kirk Anderson, St. Francis
175 – Bob Backlund, Princeton
Hwt – Clayton Schauer, St. Cloud


1967
95 – Bill Ross, Robbinsdale
103 – Alex Saric, Hopkins
112 – Mike Tello, Spring Lake Park
120 – Jim Sorvic, Hopkins
127 – Reid Lamphere, Cooper
133 – Sheldon Perela, Windom
138 – Steve Carlson, Fridley
145 – Jim Johnson, Janesville
154 – Cal Palmer, Fridley
165 – Chuck Jean, Albert Lea
175 – Randy Brekke, Faribault
Hwt – Tom Tripp, Osseo


1966
95 – Alex Saric, Hopkins
103 – Mark Allen, Albert Lea
112 – Mike Tello, Spring Lake Park
120 – Pat Sullivan, Robbinsdale
127 – Jack McPherson, Stillwater
133 – Russ Holland, Fridley
138 – Tom Riesselman, St. Paul Park
145 – Steve Rice, LeRoy
154 – Jerry Lee, Bemidji
165 – Kirk Anderson, St. Francis
175 – Gary Elzen, Faribault
Hwt – Tom Tripp, Osseo


1965
95 – Ron Ruedy, Hastings, 12th
103 – Brian Taylor, Cooper
112 – Ken Stauch, Albert Lea
120 – Frank Nichols, Crosby-Ironton
127 – Herman Sinn, Owatonna
133 – John Labalestra, Alexander Ramsey, 12th
138 – Peter Straub, Le Sueur, 12th
145 – Pat Collier, Spring Lake Park
154 – Michael Mass, Fridley, 12th
165 – George Bradshaw, Cooper, 12th
175 – Dennis Stamp, Brainerd
Hwt – Marv Mortenson, Grand Rapids, 12th


1964
95 – Dale Sulander, Hopkins, 12th
103 – Robert Ruedy, Hastings, 11th
112 – Gary Neist, Albert Lea, 11th
120 – Mike Howe, Robbinsdale, 11th
127 – John Labalestra, Alexander Ramsey, 11th
133 – Gary Rudenick, Mankato, 10th
138 – Jim Riesselman, St. Paul Park, 12th
145 – Don Bownick, Robbinsdale, 12th
154 – George Bradshaw, Robbinsdale, 11th
165 – Joe Taylor, Thief River Falls, 11th
175 – Jim Hinz, St. Paul Park, 12th
Hwt – Don Beech, Mounds View, 12th


1963
95 – Albert Ogdie, Bloomington, 12th
103 – Jim Enfield, Northfield, 11th
112 – Jim Anderson, Fridley, 12th
120 – Michael Callahan, Albert Lea, 12th
127 – Howard Leopold, Redwood Falls, 11th
133 – Ron Ankeny, Blue Earth, 12th
138 – Ted Anderson, St. James, 12th
145 – Bob Wendel, Windom, 12th
154 – Steve Guggisberg, Fairfax, 12th
165 – Ervin Kallstrom, Browns Valley, 12th
175 – Mike Ryback, Anoka, 12th
Hwt – Gary Hoehn, Hopkins, 12th


1962
95 – Dave Hazewinkel, Anoka, 12th
103 – Terry Kersten, Mounds View, 12th
112 – Howard Leopold, Redwood Falls, 10th
120 – Ron Ankeny, Blue Earth, 11th
127 – Bob Henry, Owatonna, 12th
133 – Tom True, Austin, 12th
138 – Larry Severson, Northfield, 12th
145 – Don Hasselius, Aitkin, 12th
154 – Jim Beier, Grand Rapids, 12th
165 – Jerry Beier, Grand Rapids, 12th
175 – James Ray, Windom, 12th
Hwt – Gary Hoehn, Hopkins, 11th


1961
95 – Howard Leopold, Redwood Falls, 9th
103 – Ron Ankeny, Blue Earth, 10th
112 – John Johnson, Grand Rapids
120 – Bob Henry, Owatonna, 11th
127 – Ron Lorenz, Worthington
133 – Harlan Leopold, Redwood Falls
138 – Jim Carlson, Glenwood
145 – James Olson, White Bear Lake, 12th
154 – Al Firchau, St. James
165 – Richard Basset, Robbinsdale
175 – Norm Mattson, Grand Rapids
Hwt – Jeff Brooke, Albert Lea


1960
95 – Jerry Byers, Mankato, 12th
103 – Gary Erdman, Mound, 12th
112 – Charles Quaday, Blue Earth, 12th
120 – Raymond Bleess, Blue Earth, 12th
127 – Howard Winther, Alexander Ramsey, 12th
133 – Lewis Kennedy, Albert Lea, 12th
138 – Larry Lyden, Mounds View
145 – James Olson, White Bear Lake, 11th
154 – Don Christ, Mankato, 12th
165 – Roy Henriksen, Alexander Ramsey, 12th
175 – Myron Rognlie, Minneapolis Washburn, 12th
Hwt – Larry Schroht, Owatonna, 12th


1959
95 – Jerry Byers, Mankato, 11th
103 – Gary Erdman, Mound, 11th
112 – Bruce Adams, Anoka, 10th
120 – Raymond Bleess, Blue Earth, 11th
127 – Rod Wilson, Anoka
133 – David Frank, Blue Earth, 12th
138 – Kent Kost, Anoka, 12th
145 – Dale Schuster, Owatonna, 12th
154 – Don Christ, Mankato, 11th
165 – Julian Hook, Robbinsdale, 12th
175 – Chris Wagner, Anoka
Hwt – Stan Christ, Mankato, 12th


1958
95 – Gary Erdman, Mound, 10th
103 – Ken Surbrook, Crosby-Ironton, 10th
112 – Earl Stottler, Princeton, 12th
120 – Bradley Hooper, Blue Earth
127 – Larry Ward, Mankato, 12th
133 – Alfred DeLeon, Blue Earth, 12th
138 – Jesse Graham, Minneapolis Roosevelt, 12th
145 – Monte Peterson, Blue Earth, 12th
154 – Glen Weihrauch, St. Cloud, 12th
165 – Julian Hook, Robbinsdale, 11th
175 – Stan Christ, Mankato, 11th
Hwt – Ben DeCent, Crosby-Ironton, 12th


1957
95 – Harlan Leopold, Redwood Falls, 8th
103 – JoJo Naylon, Mankato, 10th
112 – Bradley Hooper, Blue Earth, 11th
120 – Larry Ward, Mankato, 11th
127 – Alfred DeLeon, Blue Earth, 11th
135 – Jim Kelley, Robbinsdale, 12th
138 – Monte Peterson, Blue Earth, 11th
145 – Dick Ostrom, Rochester, 12th
154 – Harry Schlieff, Rochester, 12th
165 – John Murphy, Blue Earth, 12th
175 – Stan Christ, Mankato, 10th
Hwt – Albert Russ, Blue Earth, 12th


1956
95 – Gordy Schmidt, Wayzata, 11th
103 – Art Nott, Owatonna, 12th
112 – Joe Kline, Anoka, 12th
120 – Bob Wilson, Anoka, 11th
127 – Jim Kelley, Robbinsdale, 11th
135 – Charlie Coffee, Mound, 12th
138 – David Sohn, Blue Earth, 12th
145 – James Reifsteck, Blue Earth, 12th
154 – Jim Kuelbs, Redwood Falls, 12th
165 – William Koehnen, Mound, 12th
Hwt – Albert Russ, Blue Earth, 11th


1955
95 – Gene Stoltman, Owatonna, 10th
103 – Alfred DeLeon, Blue Earth, 9th
112 – Joe Kline, Anoka, 11th
120 – Bob Board, Anoka, 12th
127 – Dick Board, Anoka, 11th
133 – James Reifsteck, Blue Earth, 11th
138 – Larold Peterson, Blue Earth, 11th
145 – Bruce Eckstrom, Wayzata, 12th
154 – Joe Paddock, Litchfield, 12th
165 – Lowell Glynn, Rochester, 12th
Hwt – Leon Christ, Mankato, 12th


1954
95 – Bob Downey, Mankato
103 – Tom Meyers, Rochester
112 – Cory Shoemaker, Anoka
120 – Arnie DeLeon, Blue Earth
127 – Keith Olson, Faribault
133 – Arnie Wadekamper, Faribault
138 – Sam Bengston, Owatonna
145 – Bob Koehnen, Mound
154 – Ron Baker, Owatonna
165 – Roy Minter, Owatonna
Hwt – Larry Hennig, Robbinsdale


1953
95 – George Coffee, Mound
103 – Roger Kriewall, Blue Earth
112 – Arnie DeLeon, Blue Earth
120 – Johnny Ross, Minneapolis Marshall
127 – Kermit Zelke, Winona
133 – Ivan Zastrow, Wayzata
138 – Bob Koehnen, Mound
145 – Fred Weber, Blue Earth
154 – Don Dyhkoff, Wayzata
165 – Jim Dale, Anoka
Hwt – Tom Greene, Faribault


1952
95 – George Coffee, Mound
103 – Emil Kark, Blue Earth
112 – Ralph Moore, Wayzata
120 – Kermit Zelke, Winona
127 – Ivan Zastrow, Wayzata
133 – Jake Langenfeld, Hastings
138 – Don Meyers, University High
145 – Don Bengston, Owatonna
154 – Ron Wayne, Faribault
165 – Ken Leuer, Wayzata
Hwt – Richard Kubes, Northfield


1951
95 – Joe Kelley, Albert Lea
103 – Dewey Bearl, Anoka
112 – Ralph Moore, Wayzata
120 – Dick Mueller, Anoka
127 – Charles McIntosh, Wayzata
133 – Cletis Blegen, Faribault
138 – Ronald Malcolm, Blue Earth
145 – Frank Lindberg, Anoka
154 – Vaughn Kispert, Faribault
165 – Ken Leuer, Wayzata
Hwt – Pete Veldman, Albert Lea


1950
95 – Ralph Moore, Wayzata
103 – Kermit Zelke, Winona
112 – Chas Ofsthun, Robbinsdale
120 – Dick Mueller, Anoka
127 – Lyle Swanson, Mound
133 – Richard Davis, Anoka
138 – Dave LaTourelle, Blue Earth
145 – John Munn, Robbinsdale
154 – Roy Lindberg, Anoka
165 – Richard Peterson, Minneapolis Marshall
Hwt – Charles Radechel, Winona


1949
95 – Gerald Hendrickson, Owatonna
103 – Chas Ofsthun, Robbinsdale
112 – Dick Mueller, Anoka
120 – Duane Christenson, Litchfield
127 – William Oglund, Mound
133 – Floyd Laumann, Mound
138 – Roger Vick, Robbinsdale
145 – Jack Pierson, Robbinsdale
154 – Roy Lindberg, Anoka
165 – Clyde Dilley, Rochester
Hwt – James Heuseberg, Minneapolis Marshall


1948
95 – Bob Hyland, Austin
103 – Chas Ofsthun, Robbinsdale
112 – Jack Bengston, Owatonna
120 – Vernon Westlund, Anoka
127 – Wendell Bearl, Anoka
133 – John Weimerskirsch, Litchfield
138 – William Hardy, Austin
145 – Don Cooper, Robbinsdale
154 – Dorin Corrigan, Litchfield
165 – William Friederich, Austin
Hwt – Jack Dorfman, University High


1947
95 – Dwight Shroyer, Austin
103 – Stan Folkert, Rochester
112 – Calvin Schwalbe, Mound
120 – Wallace Roles, Robbinsdale
127 – Dale Cates, Litchfield
133 – Richard lacono, Mound
138 – William Pearson, Minneapolis Roosevelt
145 – Lewellyn Schwalbe, Mound
154 – Mervin Jensen, Albert Lea
165 – Harold Dilley, Litchfield
Hwt – John Lund, Austin


1946
103 – Neil Ofsthun, Robbinsdale
112 – Dale Cates, Litchfield
120 – Wendel Bearl, Anoka
127 – Dwight Sandgren, Austin
133 – Millel Sweet, University High
138 – Alan Rice, University High
145 – Don Shumate, Robbinsdale
154 – Curtis Windgard, Robbinsdale
165 – Robert Panchyshyn, Robbinsdale
Hwt – LeRoy Engel, Robbinsdale


1945
103 – John Jordan, Wayzata
112 – Walter Nonnemacher, New Ulm
120 – Richard Pierson, Robbinsdale
127 – Gerald Dykhoff, Wayzata
133 – Alan Rice, University High
138 – Don Shumate, Robbinsdale
145 – Ronald Roskob, Wayzata
154 – Jerry Goyen, Mound
165 – Bill Gillis, Rochester
Hwt – Ken Mattson, Minneapolis Vocational


1944
103 – Kenny Forshier, St. Louis Park
112 – Richard Pierson, Robbinsdale
120 – Gerald Brantley, Austin
127 – John Tucker, Litchfield
133 – John Freund, Robbinsdale
138 – Leon Leuer, Wayzata
145 – Jerry Geyen, Mound
154 – Neil Palmer, Mound
165 – Roles, Robbinsdale
Hwt – Richard Ahlberg, Mound


1943
85 – George Sigafoos, Robbinsdale
95 – Richard Pierson, Robbinsdale
105 – Ray Freund, Robbinsdale
115 – Stanley Finnemore, Minneapolis Henry
125 – Leon Leuer, Wayzata
135 – Don Widdowson, Minneapolis Roosevelt
145 – Al Toarangean, Mound
155 – Jerry Westlund, Robbinsdale
165 – Richard Ahlberg, Mound
Hwt – Verne Gagne, Robbinsdale


1942
85 – Dick Obinger, Robbinsdale
95 – John Tucker, Litchfield
105 – Steve Zurby, Minneapolis Vocational
115 – Bob Humphrey, Robbinsdale
125 – Don Widdowson, Minneapolis Roosevelt
135 – John Kuch, Robbinsdale
145 – Sterling Larson, St. Louis Park
155 – Eugene Hadley, Minneapolis Vocational
165 – Verne Gagne, Robbinsdale
Hwt – Harry Cook, Robbinsdale


1941
85 – Ed Pasicznyk, Minneapolis Vocational
95 – Allan Rand, Minneapolis Vocational
105 – Bob Humphrey, Robbinsdale
115 – Don Rooney, Robbinsdale
125 – Francis Crofoot, St. Louis Park
135 – Bob Hughes, Wayzata
145 – Charles Hensel, Wayzata
155 – John Jordan, Wayzata
165 – Ralph Howe, Robbinsdale
Hwt – Knute Knutson, Austin


1940
85 – Gordon Hughes, Minneapolis Marshall
95 – Bob Humphrey, Robbinsdale
105 – Bob Barber, Minneapolis Marshall
115 – Robert Luhman, Minneapolis Marshall
125 – Francis Crofoot, St. Louis Park
135 – Jay Mato, Minneapolis Marshall
145 – James Van Gorden, Minneapolis Marshall
155 – Blair Berg, Minneapolis Edison
165 – Ed Priebe, Robbinsdale
Hwt – Andrew Smith, Redwood Falls


1939
85 – Bob Hammes, Robbinsdale
95 – Robert Barber, Minneapolis Marshall
105 – Earl Hastings, St. Louis Park
115 – Francis Crofoot, St. Louis Park
125 – James Van Gorden, Minneapolis Marshall
135 – John O’Neill, Minneapolis Marshall
145 – Doug Widstrom, Minneapolis Marshall
155 – Bill Fay, Minneapolis Marshall
165 – Johnson, Minneapolis Marshall
Hwt – Dick Bowen, Minneapolis Washburn


1938
85 – Lynn Brakke, Milroy
95 – Don Rooney, Robbinsdale
105 – James Van Gorden, Minneapolis Marshall
115 – Ed Swarts, Osakis
125 – Frank Zaychek, Minneapolis Marshall
135 – Sam Cecere, Minneapolis Marshall
145 – Frank DeLuc, Minneapolis Marshall
155 – Ivan Johnson, Osakis
165 – Charles Hetfield, St. Paul Central
Hwt – Leonard Levy, Minneapolis West


1937
95 – James Van Gorden, Minneapolis Marshall
105 – Al Ledding, Minneapolis Marshall
115 – Ed Harlan, Minneapolis Marshall
125 – Ray Kaufman, Minneapolis Marshall
135 – Max Hawkins, Osakis
145 – Frank DeLuc, Minneapolis Marshall
155 – Ivan Johnson, Osakis
165 – Martin Furlong, Minneapolis Marshall
Hwt – Leonard Levy, Minneapolis West