MSHSL Section 1A Team

2021 MSHSL Section 1A Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Quarterfinals

Chatfield 67 St. Charles 8
106 – Gage Bartels (Chatfield) over Colton Mathison (St. Charles) Fall 1:43
113 – Ben Carrier (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Carson Rowland (Chatfield) over Aidan Olson (St. Charles) Fall 0:57
126 – Jack Dornack (Chatfield) over Logan Updike (St. Charles) Dec 9-2
132 – Cody Guenther (Chatfield) over Chace Kobs (St. Charles) Maj 12-4
138 – Kail Schott (Chatfield) over Gavin Glover (St. Charles) Fall 0:10
145 – Lukas Carrier (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Jett Thoreson (St. Charles) over Sulley Ferguson (Chatfield) TF 21-5
160 – Tate Karver (Chatfield) over Brady Koeppel (St. Charles) Fall 3:24
170 – Seth Goetzinger (Chatfield) over Tytan Small (St. Charles) Fall 0:54
182 – Grady Schott (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Campbell Berge (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Aj Karver (Chatfield) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Gavin Boyum (St. Charles) over Caden Nolte (Chatfield) Dec 6-4

Zumbrota-Mazeppa 42 Goodhue 22
106 – Jack Krier (Zumbrota-Mazeppa) over Hayden Holm (Goodhue) Fall 3:02
113 – Lucas Bortz (Goodhue) over Zayne Novek (Zumbrota-Mazeppa) Maj 14-4
120 – Lucas Schiell (Zumbrota-Mazeppa) over Ryan Bortz (Goodhue) Dec 1-0
126 – Kaleb Lochner (Zumbrota-Mazeppa) over Jeremiah Bien (Goodhue) Fall 1:28
132 – Ben Murray (Zumbrota-Mazeppa) over Ethan Breuer (Goodhue) Fall 5:22
138 – Beau Jaeger (Goodhue) over Ashton Macht (Zumbrota-Mazeppa) Dec 7-4
145 – Maddox O’Reilly (Goodhue) over Beau Jurrens (Zumbrota-Mazeppa) SV-1 3-1
152 – Makae O’Reilly (Goodhue) over Kyle Cloutier (Zumbrota-Mazeppa) Dec 6-1
160 – Tanner Mancilman (Zumbrota-Mazeppa) over Jeremiah O’Reilly (Goodhue) Fall 3:29
170 – Ryan Lexvold (Zumbrota-Mazeppa) over Malakye Parker (Goodhue) Fall 4:00
182 – Kade Altendorf (Goodhue) over Cody Anderson (Zumbrota-Mazeppa) Dec 6-1
195 – Gabe Tupper (Zumbrota-Mazeppa) over Mason Taxdahl (Goodhue) Dec 7-0
220 – Ethan Kovars (Zumbrota-Mazeppa) over Cody Lohman (Goodhue) Fall 4:52
285 – Blake Carlson (Goodhue) over Macallister Bengtson (Zumbrota-Mazeppa) Fall 0:44

GMLOS 46 Caledonia-Houston 22
106 – Anthony Romero (GMLOS) over Braxton Lange (Caledonia-Houston) Fall 2:36
113 – Aiden Quintana (GMLOS) over Will Allen (Caledonia-Houston) Fall 5:57
120 – Brandon Ross (Caledonia-Houston) over Dalton Pischke (GMLOS) Fall 1:26
126 – Owen Denstad (Caledonia-Houston) over Cohen Wiste (GMLOS) Dec 5-1
132 – Isaac Blocker (Caledonia-Houston) over Braxten Wiste (GMLOS) Fall 2:35
138 – Tucker Ginther (Caledonia-Houston) over Lucas Winfield (GMLOS) Maj 10-2
145 – Donavon Felten (GMLOS) over Cory Scanlan (Caledonia-Houston) Maj 12-2
152 – Rece Voigt (GMLOS) over Bronson Knutson (Caledonia-Houston) Fall 1:07
160 – Daniel Smith (GMLOS) over Alec Weinbender (Caledonia-Houston) Fall 1:53
170 – Christian Jacobsen (GMLOS) over Eric Mauss (Caledonia-Houston) Fall 0:57
182 – Noah Sayles (GMLOS) over Gunner Tolleson (Caledonia-Houston) Fall 0:14
195 – Cameron Sneed (GMLOS) over Aiden Goetzinger (Caledonia-Houston) Dec 5-3
220 – Sam Rogich (Caledonia-Houston) over Rowan Sween (GMLOS) Dec 11-5
285 – Christian Luthe (GMLOS) over Dameriz Davis (Caledonia-Houston) Dec 8-1

Dover-Eyota 63 Fillmore C-Lanesboro-M-C Wolves 13
106 – Damon Bye (Dover-Eyota) over Kane Larson (FC) Fall 0:55
113 – Bolton Thesing (Dover-Eyota) over Rowan Lieb (FC) Fall 3:26
120 – Connor Wingert (FC) over Nathan Krisik (Dover-Eyota) Fall 4:48
126 – Kyle Daniels (FC) over Brock Hughes (Dover-Eyota) SV-1 4-2
132 – Brodie Kellen (Dover-Eyota) over Seth Rolfs (FC) Fall 1:04
138 – Cale Anderson (FC) over Jackson Welsh (Dover-Eyota) Maj 10-2
145 – Gavin Gust (Dover-Eyota) over Boston Wright (FC) Fall 1:47
152 – Treyton Thesing (Dover-Eyota) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Blake Lehnertz (Dover-Eyota) over Wyatt Jensen (FC) Fall 0:40
170 – Tyler Shea (Dover-Eyota) over Bodey Wright (FC) Fall 1:44
182 – Aidan Gasper (Dover-Eyota) over Oliver Hoeltzle (FC) Fall 0:26
195 – Carson Mitchell (Dover-Eyota) over Seth Semmen (FC) Dec 6-4
220 – Jackson Duellman (Dover-Eyota) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Spencer Welsh (Dover-Eyota) over Unknown (Unattached) Forf

Semifinals

Zumbrota-Mazeppa 37 Chatfield 30
106 – Jack Krier (Zumbrota-Mazeppa) over Gage Bartels (Chatfield) Dec 3-0
113 – Ben Carrier (Chatfield) over Zayne Novek (Zumbrota-Mazeppa) Maj 22-8
120 – Lucas Schiell (Zumbrota-Mazeppa) over Carson Rowland (Chatfield) Fall 5:45
126 – Kaleb Lochner (Zumbrota-Mazeppa) over Jack Dornack (Chatfield) Maj 19-11
132 – Ben Murray (Zumbrota-Mazeppa) over Cody Guenther (Chatfield) Fall 2:18
138 – Kail Schott (Chatfield) over Ashton Macht (Zumbrota-Mazeppa) Fall 1:47
145 – Beau Jurrens (Zumbrota-Mazeppa) over Lukas Carrier (Chatfield) Maj 11-3
152 – Tate Karver (Chatfield) over Kyle Cloutier (Zumbrota-Mazeppa) Dec 5-3
160 – Tanner Mancilman (Zumbrota-Mazeppa) over Sulley Ferguson (Chatfield) TF 18-2
170 – Seth Goetzinger (Chatfield) over Isaiah O’Reilly (Zumbrota-Mazeppa) Fall 1:53
182 – Grady Schott (Chatfield) over Ryan Lexvold (Zumbrota-Mazeppa) Fall 1:16
195 – Gabe Tupper (Zumbrota-Mazeppa) over Campbell Berge (Chatfield) Dec 9-3
220 – Ethan Kovars (Zumbrota-Mazeppa) over Aj Karver (Chatfield) Fall 3:10
285 – Caden Nolte (Chatfield) over Tucker Buck (Zumbrota-Mazeppa) Fall 2:33
Chatfield’s team score was adjusted by -1.0 for Unsportsmanlike

GMLOS 42 Dover-Eyota 32
106 – Anthony Romero (GMLOS) over Bryce Whitethorn (Dover-Eyota) Fall 1:33
113 – Damon Bye (Dover-Eyota) over Aiden Quintana (GMLOS) Fall 0:43
120 – Bolton Thesing (Dover-Eyota) over Dalton Pischke (GMLOS) Fall 5:25
126 – Cohen Wiste (GMLOS) over Ngqou Shou Whitethorn (Dover-Eyota) Fall 1:50
132 – Brodie Kellen (Dover-Eyota) over Braxten Wiste (GMLOS) TF 16-1
138 – Lucas Winfield (GMLOS) over Jackson Welsh (Dover-Eyota) Fall 0:54
145 – Gavin Gust (Dover-Eyota) over Donavon Felten (GMLOS) SV-1 3-1
152 – Rece Voigt (GMLOS) over Treyton Thesing (Dover-Eyota) Fall 0:32
160 – Blake Lehnertz (Dover-Eyota) over Daniel Smith (GMLOS) Dec 5-2
170 – Tyler Shea (Dover-Eyota) over Corbin Ludemann (GMLOS) Dec 11-6
182 – Christian Jacobsen (GMLOS) over Aidan Gasper (Dover-Eyota) Fall 0:25
195 – Noah Sayles (GMLOS) over Carson Mitchell (Dover-Eyota) Fall 1:27
220 – Cameron Sneed (GMLOS) over Jackson Duellman (Dover-Eyota) Fall 0:59
285 – Spencer Welsh (Dover-Eyota) over Christian Luthe (GMLOS) Fall 1:27

Championship

Zumbrota-Mazeppa (11-8) vs GMLOS (28-4)
3/13/2021 – 4:00 pm at New Prague