MSHSL Section 1AA Team

2021 MSHSL Section 1AA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Quarterfinals

Simley over La Crescent by Forfeit

Plainview-Elgin-Millville defeated St. Thomas Academy 41-36
106 – Isaac Walch (PEM) over Gabriel Cohn (St. Thomas Academy) Fall 1:13
113 – Thomas Holmquist (St. Thomas Academy) over Nolan Pfeilsticker (PEM) Fall 1:14
120 – Nolan Ford (PEM) over Josiah Solliday (St. Thomas Academy) Fall 3:52
126 – Roland Zietlow (St. Thomas Academy) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Colton Zwiefel (St. Thomas Academy) over Jacob Harlow (PEM) Fall 0:47
138 – Cooper Hofschulte (PEM) over Daniel Creamer (St. Thomas Academy) Fall 1:29
145 – Jacob Draxler (St. Thomas Academy) over Alex Hinrichs (PEM) Fall 1:09
152 – Garrett Olson (PEM) over Jack Springer (St. Thomas Academy) Maj 11-3
160 – Kael Lamb (PEM) over Oliver Juaire (St. Thomas Academy) Fall 1:06
170 – Cael Marx (PEM) over Sorin Engstrom (St. Thomas Academy) Fall 3:28
182 – Dereck Boyum (PEM) over Jake Borman (St. Thomas Academy) Maj 12-1
195 – Vincent Mueller (St. Thomas Academy) over Alex Rahman (PEM) Fall 0:32
220 – Martin Prieto (PEM) over Jackson Cercioglu (St. Thomas Academy) Dec 10-5
285 – Leo Bluhm (St. Thomas Academy) over Cody Schneider (PEM) Fall 3:06

Lake City 46 Lewiston-Altura-Rushford-Peterson 21
106 – Cristofer Ramirez (Lake City) over Spencer Nelson (LARP) Dec 10-3
113 – Tyler Kreidemacher (LARP) over Nate Evans (Lake City) Dec 8-2
120 – Jordan Zibrowski (LARP) over Steven Ramirez (Lake City) Fall 4:00
126 – Carter Jonsgaard (LARP) over Elijah Dodd (Lake City) Fall 3:52
132 – Luke Skifton (Lake City) over Quintin Betthaser (LARP) Fall 0:46
138 – Tristan Richardson (Lake City) over Wyatt Laumb (LARP) Dec 10-6
145 – Jonathan Harvey (Lake City) over Caleb Mueller (LARP) Fall 3:09
152 – Joe Kozlowski (Lake City) over Gable Speltz (LARP) Dec 5-2
160 – Luke Becker (Lake City) over Brennan Corcoran (LARP) TF 18-1
170 – Dominic Goihl-Krier (Lake City) over Colin Klug (LARP) SV-1 10-8
182 – Sam Nutt (Lake City) over Tyler Kryzer (LARP) Fall 1:10
195 – Jacob Meyer (LARP) over Ben Nutt (Lake City) Fall 3:40
220 – Jeremy Nguyen (Lake City) over DJ Plank (LARP) TF 15-0
285 – Max Balow (Lake City) over Brock Frisik (LARP) Fall 0:31

Kasson-Mantorville 50 Stewartville 15
106 – Luke Swanson (KM) over Jace Deyoung (Stewartville) Maj 14-0
113 – Reid Rinn (Stewartville) over Sam Graunke (KM) Dec 8-6
120 – Jon Laures (Stewartville) over Kody Fleck (KM) Fall 1:21
126 – Lucas Larson (Stewartville) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Dominic Mann (KM) over Tanner Elzen (Stewartville) Fall 5:00
138 – Henry Paulson (KM) over Patrick Foster (Stewartville) Fall 1:31
145 – Logan Vaughan (KM) over Lincoln Dube (Stewartville) Fall 0:32
152 – Giovanni Ruffo (KM) over Cole Jannsen (Stewartville) Maj 10-2
160 – Cole Glazier (KM) over Lucas Ahart (Stewartville) Fall 0:42
170 – Kail Wynia (KM) over Anthony Nelson (Stewartville) Fall 1:18
182 – Bennett Berge (KM) over Keegan Zelinske (Stewartville) TF 15-0
195 – Double Forfeit
220 – Anthony Moe-Tucker (KM) over Christian Sackett (Stewartville) Dec 4-3
285 – Reed Parrish (KM) over Caden King (Stewartville) Maj 11-2

Semifinals

Simley 73 Plainview-Elgin-Millville 3
106 – Brandon Morvari (Simley) over Isaac Walch (PEM) TF 16-1
113 – Peyton Spychalla (Simley) over Nolan Ford (PEM) Fall 0:49
120 – Reid Nelson (Simley) over Nolan Pfeilsticker (PEM) Fall 0:54
126 – Cash Raymond (Simley) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Kaiden Schrandt (Simley) over Jacob Harlow (PEM) Fall 1:39
138 – Chase DeBlaere (Simley) over Alex Hinrichs (PEM) Fall 0:45
145 – Cooper Hofschulte (PEM) over Vristol Short (Simley) Dec 5-1
152 – Ryan Sokol (Simley) over Kael Lamb (PEM) Fall 2:31
160 – Cael Berg (Simley) over Cael Marx (PEM) Maj 18-5
170 – Travis Smith (Simley) over Dereck Boyum (PEM) Fall 1:19
182 – Landan Duval (Simley) over Alex Rahman (PEM) Maj 9-1
195 – Quayin Short (Simley) over Martin Prieto (PEM) Fall 3:11
220 – Gavin Nelson (Simley) over Anthony Roberton (PEM) Fall 0:44
285 – Bennett Tabor (Simley) over Cody Schneider (PEM) Fall 1:00

Lake City 40 Kasson-Mantorville 32
106 – Luke Swanson (KM) over Cristofer Ramirez (Lake City) TF 16-0
113 – Nate Evans (Lake City) over Sam Graunke (KM) Fall 1:25
120 – Steven Ramirez (Lake City) over Kody Fleck (KM) Dec 3-0
126 – Elijah Dodd (Lake City) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Luke Skifton (Lake City) over Dominic Mann (KM) Dec 7-1
138 – Aaron Meincke (Lake City) over Henry Paulson (KM) Fall 5:41
145 – Logan Vaughan (KM) over Jonathan Harvey (Lake City) Maj 10-2
152 – Joe Kozlowski (Lake City) over Giovanni Ruffo (KM) Maj 10-2
160 – Cole Glazier (KM) over Luke Becker (Lake City) TF 17-2
170 – Kail Wynia (KM) over Dominic Goihl-Krier (Lake City) Fall 3:48
182 – Bennett Berge (KM) over Sam Nutt (Lake City) Fall 5:49
195 – Ben Nutt (Lake City) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Anthony Moe-Tucker (KM) over Jeremy Nguyen (Lake City) Fall 2:50
285 – Max Balow (Lake City) over Reed Parrish (KM) Fall 1:38

Championship

Simley (22-0) vs Lake City (19-5)
3/13/2021 – 1:00 pm at Cretin-Derham Hall