MSHSL Section 2A Team

2021 MSHSL Section 2A Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Quarterfinals

Kenyon-Wanamingo 82 LeSueur-Henderson 0
106 – Tate Miller (K-W) over Luca Greenig (L-H) Fall 1:04
113 – Gavin Johnson (K-W) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Trent Foss (K-W) over Wyatt Genelin (L-H) Fall 0:30
126 – Landon Trump (K-W) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Kiefer Olson (K-W) over Mark Boisjolie (L-H) Fall 1:09
138 – Alec Johnson (K-W) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Jaedin Johnson (K-W) over Jordan Grinde (L-H) Maj 9-1
152 – Bray Olson (K-W) over Andy Genelin (L-H) Fall 1:10
160 – Tyler Craig (K-W) over Sam Gupton (L-H) Fall 2:24
170 – Dillon Bartel (K-W) over Ethan Genelin (L-H) Fall 1:24
182 – Will Van Epps (K-W) over George Doherty (L-H) Fall 1:21
195 – Logan Meyers (K-W) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Carter Quam (K-W) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Armani Tucker (K-W) over Noe Sanchez (L-H) Fall 0:31

Maple River 57 New Richland-H-E-G 16
106 – Wyatt Walters (Maple River) over Seth Staloch (NRHEG) Fall 0:00
113 – Parker Bunn (NRHEG) over Garrett Bollmann (Maple River) Maj 10-2
120 – Braxton Simon (Maple River) over Annabelle Petsinger (NRHEG) Fall 0:00
126 – Waylon Simon (Maple River) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Isaac Sowers (Maple River) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Boden Simon (Maple River) over Elijah Nussbaum (NRHEG) Fall 0:00
145 – Ethan Evenson (Maple River) over Deven Parpart (NRHEG) Fall 0:00
152 – Thor Routh (NRHEG) over Noah Ziegler (Maple River) Maj 15-6
160 – Matteo De Raffaele (Maple River) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Cooper Ochsendorf (Maple River) over George Roesler (NRHEG) Fall 0:00
182 – Ralph Roesler (NRHEG) over Brady Walters (Maple River) Dec 6-5
195 – Tobias Conover (Maple River) over Aden Berg (NRHEG) Dec 12-8
220 – Thayne Decker (Maple River) over Ben Hagen (NRHEG) Fall 0:00
285 – Makota Misgen (NRHEG) over Colten Berkner (Maple River) Fall 0:00
New Richland-H-E-G’s team score was adjusted by 1.0 for Tech point
New Richland-H-E-G’s team score was adjusted by -2.0 for Tech point 182

Medford 56 Lake Crystal Wellcome Memorial Area 12
106 – Tommy Elwood (Medford) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Evan Schweisthal (Medford) over Logan Quade (LCWM) Dec 8-1
120 – Jack Meyer (Medford) over Talan Osborne (LCWM) Dec 8-4
126 – Alex Helgeson (Medford) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Griffin Gimenez (LCWM) over Derek Bartosch (Medford) Dec 15-11
138 – Charley Elwood (Medford) over Tucker Wills (LCWM) Maj 9-0
145 – Nick Slater (LCWM) over Kael Neumann (Medford) Fall 3:50
152 – Garron Hoffman (Medford) over Ean Gillman (LCWM) Fall 1:43
160 – Alex Harnitz (LCWM) over Dillon Bartosch (Medford) Dec 6-3
170 – Tate Hermes (Medford) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Josiah Hedensten (Medford) over Brenden Jones (LCWM) Maj 12-2
195 – Dylan Heiderscheidt (Medford) over Jermaine Arrington (LCWM) Fall 2:29
220 – Brennon Hoffman (Medford) over Justin Slater (LCWM) Fall 0:33
285 – Gavin Hermes (Medford) over Alex Sullivan (LCWM) Fall 0:15

Blue Earth Area 59 United South Central 18
106 – Cooper Peterson (BEA) over Kolt Bullerman (USC) TF 16-0
113 – Caleb Langager (BEA) over Isaiah Gonzalez (USC) Fall 0:40
120 – Bryce Sonnek (USC) over Carson Sturtz (BEA) Maj 14-0
126 – Byron Getchell (USC) over Blair Lunz (BEA) Maj 13-0
132 – Ethan Elvebak (USC) over Angel Martinez (BEA) Fall 0:56
138 – Ty Peterson (BEA) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Micah Hamson (USC) over Parker Meyers (BEA) Maj 11-3
152 – Cory Kitchel (BEA) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Max Ehrich (BEA) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Kean Hicks (BEA) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Nick Frank (BEA) over Collin Van Cleave (USC) Fall 0:29
195 – Adam Schavey (BEA) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Logan Johnson (BEA) over Matt Beyer (USC) Fall 2:36
285 – Luke Mertens (BEA) over Unknown (Unattached) Forf

Semifinals

Kenyon-Wanamingo 60 Maple River 20
106 – Tate Miller (Kenyon-Wanamingo) over Wyatt Walters (Maple River) Fall 1:55
113 – Gavin Johnson (Kenyon-Wanamingo) over Garrett Bollmann (Maple River) Fall 1:07
120 – Trent Foss (Kenyon-Wanamingo) over Waylon Simon (Maple River) Fall 0:17
126 – Kiefer Olson (Kenyon-Wanamingo) over Braxton Simon (Maple River) Fall 0:38
132 – Boden Simon (Maple River) over Landon Trump (Kenyon-Wanamingo) TF 15-0
138 – Alec Johnson (Kenyon-Wanamingo) over Isaac Sowers (Maple River) Fall 0:39
145 – Ethan Evenson (Maple River) over Jaedin Johnson (Kenyon-Wanamingo) Dec 2-0
152 – Bray Olson (Kenyon-Wanamingo) over Noah Ziegler (Maple River) Fall 1:11
160 – Tyler Craig (Kenyon-Wanamingo) over Matteo De Raffaele (Maple River) Fall 1:15
170 – Cooper Ochsendorf (Maple River) over Dillon Bartel (Kenyon-Wanamingo) Fall 5:29
182 – Brady Walters (Maple River) over Will Van Epps (Kenyon-Wanamingo) Inj 3:04
195 – Logan Meyers (Kenyon-Wanamingo) over Tobias Conover (Maple River) Fall 0:58
220 – Carter Quam (Kenyon-Wanamingo) over Thayne Decker (Maple River) Fall 1:50
285 – Armani Tucker (Kenyon-Wanamingo) over Dizel Butler (Maple River) Fall 0:20

Blue Earth Area 33 Medford 27
106 – Tommy Elwood (Medford) over Timmy Nagel (Blue Earth Area) Fall 0:43
113 – Cooper Peterson (Blue Earth Area) over Evan Schweisthal (Medford) Dec 5-1
120 – Caleb Langager (Blue Earth Area) over Jack Meyer (Medford) Dec 4-0
126 – Alex Helgeson (Medford) over Carson Sturtz (Blue Earth Area) Dec 5-3
132 – Derek Bartosch (Medford) over Blair Lunz (Blue Earth Area) Maj 18-6
138 – Ty Peterson (Blue Earth Area) over Kael Neumann (Medford) Fall 0:45
145 – Charley Elwood (Medford) over Gabe Smith (Blue Earth Area) TF 16-0
152 – Garron Hoffman (Medford) over Parker Meyers (Blue Earth Area) Dec 7-1
160 – Max Ehrich (Blue Earth Area) over Dillon Bartosch (Medford) Fall 0:43
170 – Kean Hicks (Blue Earth Area) over Tate Hermes (Medford) Dec 9-5
182 – Josiah Hedensten (Medford) over Adam Schavey (Blue Earth Area) Dec 9-4
195 – Nick Frank (Blue Earth Area) over Dylan Heiderscheidt (Medford) Fall 1:31
220 – Brennon Hoffman (Medford) over Logan Johnson (Blue Earth Area) Dec 5-1
285 – Luke Mertens (Blue Earth Area) over Gavin Hermes (Medford) Fall 1:55

Championship

Kenyon-Wanamingo (#1 Seed) vs Blue Earth Area (#2 Seed)
3/13/2021 – 1p.m. at St. James