MSHSL Section 2AAA Team

2021 MSHSL Section 2AAA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Quarterfinals

Shakopee received a Bye

Eastview 45 Lakeville South 28
106 – Riley Clark (Lakeville South) over Aiden Enderlein (Eastview) Fall 4:36
113 – Nolan Enderlein (Eastview) over Ryan Remiger (Lakeville South) Fall 3:59
120 – Bo Bischof (Lakeville South) over Angelo Heberle (Eastview) Fall 3:12
126 – Landon Vath (Eastview) over Nick Thomas (Lakeville South) Dec 3-0
132 – Theron Wendt (Lakeville South) over Drew Bergstedt (Eastview) Fall 2:16
138 – Pierce Lewis (Eastview) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Brady Kelley (Eastview) over Quentin Riehl (Lakeville South) Fall 3:04
152 – Brice Bischof (Lakeville South) over Cole Frost (Eastview) Fall 1:03
160 – Ezra Formaneck (Eastview) over Peyton Hermann (Lakeville South) SV-1 6-4
170 – Luke Habeck (Eastview) over Parker Hall (Lakeville South) Fall 5:02
182 – Nathan Langer (Eastview) over Landon Rose (Lakeville South) Fall 0:25
195 – Logan O’Neil (Eastview) over Jonas Pearson (Lakeville South) Dec 7-3
220 – Garrett Savard (Lakeville South) over Connor Meixell (Eastview) Maj 13-5
285 – Kellen Stewart (Eastview) over Delainey Suraju (Lakeville South) Fall 3:20

Prior Lake received a Bye

New Prague received a Bye

Semifinals

Shakopee 58 Eastview 10
106 – Nolan Enderlein (Eastview) over Kyle Linville (Shakopee) SV-1 6-5
113 – Blake West (Shakopee) over Carter Harris (Eastview) Fall 1:01
120 – AJ Smith (Shakopee) over Angelo Heberle (Eastview) Fall 0:49
126 – Charlie Webster (Shakopee) over Landon Vath (Eastview) Fall 5:12
132 – Leo Tukhlynovych (Shakopee) over Drew Bergstedt (Eastview) Fall 1:31
138 – Seth Bakken (Shakopee) over Thomas Schmidt (Eastview) Fall 1:30
145 – John Kroll (Shakopee) over Brady Kelley (Eastview) Fall 3:25
152 – Riley Quern (Shakopee) over Cole Frost (Eastview) Maj 14-1
160 – Sam Treml (Shakopee) over Ezra Formaneck (Eastview) Dec 8-2
170 – DJ Smith (Shakopee) over Ethan Dupont (Eastview) Fall 0:24
182 – Nathan Langer (Eastview) over Cole Sutrick (Shakopee) Maj 11-3
195 – Joey Johnson (Shakopee) over Logan O’Neil (Eastview) Maj 12-1
220 – Tommy Johnson (Shakopee) over Alex Baccoli (Eastview) Fall 0:21
285 – Kellen Stewart (Eastview) over Jade Trelstad (Shakopee) TB-1 4-3
Shakopee’s team score was adjusted by -1.0 for unsportsmanlike conduct

New Prague 42 Prior Lake 25
106 – Tyler Turzinski (Prior Lake) over Lawson Eller (New Prague) Dec 4-2
113 – Finn Bloomquist (Prior Lake) over Tommy Vaughan (New Prague) Fall 3:48
120 – Alan Koehler (Prior Lake) over Brady Westall (New Prague) Fall 4:42
126 – Evan Farley (New Prague) over Jaxon Mikolyzk (Prior Lake) Fall 0:47
132 – Cole Herrmann (New Prague) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Koy Buesgens (New Prague) over Carter Berggren (Prior Lake) Maj 14-2
145 – Colton Bornholdt (New Prague) over Teagan Block (Prior Lake) Dec 2-1
152 – Nick Novak (New Prague) over Aiden McGowan (Prior Lake) TF 17-1
160 – Joey Novak (New Prague) over Aiden Gegenheimer (Prior Lake) Fall 0:23
170 – Colton Sund (Prior Lake) over Jacob Vaughan (New Prague) Maj 12-4
182 – Cole Edwards (Prior Lake) over Drew Otteson (New Prague) Fall 1:27
195 – Owen Dotseth (Prior Lake) over Carson Bittner (New Prague) Dec 13-8
220 – Evan Anderson (New Prague) over Billy Trees (Prior Lake) DQ
285 – Brady Gregory (New Prague) over Unknown (Unattached) Forf
Prior Lake’s team score was adjusted by -3.0 for Flagrant Misconduct

Championship

#1 Shakopee vs #2 New Prague
3/13 – 10am at New Prague HS