MSHSL Section 3A Team

2021 MSHSL Section 3A Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Prelims

Wabasso 42 Red Rock Central 29

Pipestone 60 St. James Area 24
106: Brayden Burmeister (PIAR) over (SJA) (For.)
113: Hudson Burnett (PIAR) over Talyn Tande (SJA) (Fall 1:46)
120: JJ Martens (PIAR) over Kollin Anderson (SJA) (Fall 3:18)
126: Davis Budden (PIAR) over Levi Miest (SJA) (Fall 1:37)
132: Nate Bobendrier (PIAR) over Gadiel Velasco (SJA) (Fall 1:45)
138: David Rathman (SJA) over (PIAR) (For.)
145: Joshua Olivares (SJA) over Gavin Olson (PIAR) (Fall 1:16)
152: Adrian Pineda (SJA) over (PIAR) (For.)
160: Rogen Smidt (PIAR) over Peyton Wolner (SJA) (Fall 0:36)
170: Allen Tubbs (PIAR) over Hayden Davis (SJA) (Fall 0:31)
182: Jackson Melcher (PIAR) over (SJA) (For.)
195: Aiden Voss (PIAR) over (SJA) (For.)
220: Derek Fast (SJA) over Darius Backer (PIAR) (Fall 0:41)
285: Jayden Hoss (PIAR) over Julio Esqueda (SJA) (Fall 0:36)

Windom/Mountain Lake 50 Springfield 27
106 – Preston Xayachak (WML) over Will Schmidt (Springfield) Fall 0:55
113 – Thavien Xayachak (WML) over Paytin Johnson (Springfield) Fall 0:47
120 – Tucker Renquist (WML) over Wyatt Schmidt (Springfield) Maj 14-5
126 – Noah Holmberg (WML) over Kody Bast (Springfield) Fall 1:25
132 – Caden Swoboda (WML) over Tanner Morgan (Springfield) Fall 0:32
138 – Eagan Maras (WML) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Kade Sammons (WML) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Joe Anderson (Springfield) over Trenton Renquist (WML) Dec 10-8
160 – Ashtin Johnson (Springfield) over Graysen Hansen (WML) Fall 2:32
170 – Kadin Johnson (Springfield) over Montgomery Bjorklund (WML) Fall 1:34
182 – Sam Rummel (Springfield) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Micah Holmberg (WML) over Mitchell Streich (Springfield) Maj 11-3
220 – Alex Altmann (WML) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Shane Clemon (Springfield) over Cyrus Bjorklund (WML) Fall 0:26

Adrian 51 Fulda/Murray County Central 27

Quarterfinals

Jackson County Central 71 Wabasso 6

Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 54 Pipestone 22
106: Brayden Burmeister (PIAR) over Linkoln Carlson (TMBW) (Fall 0:00)
113: David Schuh (TMBW) over (PIAR) (For.)
120: JJ Martens (PIAR) over Devin Carter (TMBW) (MD 8-0)
126: Jeret Ankrum (TMBW) over (PIAR) (For.)
132: Ayden Horner (TMBW) over Nate Bobendrier (PIAR) (Dec 4-2)
138: Alexander Schuh (TMBW) over (PIAR) (For.)
145: Jayden Torgeson (TMBW) over Gavin Olson (PIAR) (Fall 0:00)
152: Jacob Meyer (TMBW) over (PIAR) (For.)
160: Gabe Krick (TMBW) over Rogen Smidt (PIAR) (Dec 4-2)
170: Caden Johnson (TMBW) over Allen Tubbs (PIAR) (Fall 0:00)
182: Jackson Melcher (PIAR) over Nathanial Kontz (TMBW) (Fall 0:00)
195: Eathan Martinez (TMBW) over Aiden Voss (PIAR) (Fall 0:00)
220: Travis Willhite (TMBW) over Darius Backer (PIAR) (Fall 0:00)
285: Jayden Hoss (PIAR) over Nic Willhite (TMBW) (Fall 0:00)

Canby 45 Windom/Mountain Lake 28
106 – Preston Xayachak (WML) over Eli Greenman (Canby) Fall 0:00
113 – Issac Guzman (Canby) over Thavien Xayachak (WML) Fall 0:00
120 – Lane Fink (Canby) over Tucker Renquist (WML) Fall 0:00
126 – Blake Giese (Canby) over Noah Holmberg (WML) Dec 9-7
132 – Caden Swoboda (WML) over Lincoln Fink (Canby) Dec 3-2
138 – Kade Sammons (WML) over Nick Wagner (Canby) TF 17-2
145 – Trenton Renquist (WML) over Sawyer Drietz (Canby) Fall 1:48
152 – Tanner Drietz (Canby) over Graysen Hansen (WML) Fall 1:31
160 – Montgomery Bjorklund (WML) over Easton Antony (Canby) Fall 1:01
170 – Sawyer Verhelst (Canby) over Matthew Ekstrom (WML) Fall 3:33
182 – Micah Holmberg (WML) over Parker Verhelst (Canby) Dec 5-0
195 – Josh Steffen (Canby) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Shane Noyes (Canby) over Alex Altmann (WML) Fall 0:53
285 – Gavin Noyes (Canby) over Cyrus Bjorklund (WML) Fall 1:02
Windom-Mountain Lake’s team score was adjusted by -1.0 for Yelling at Ref

Minneota 64 Adrian 15
106 – Destin Fier (Minneota) over Moe Erdman (Adrian) Fall 1:18
113 – Peyton Gillund (Minneota) over Jesse Bullerman (Adrian) Fall 1:19
120 – Troy Van Keulen (Minneota) over Bruce Farinella (Adrian) Fall 1:30
126 – Eric Carrasco (Minneota) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Eli Gruenes (Minneota) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Kade Lozinski (Minneota) over Breyer Hieronimus (Adrian) Maj 9-1
145 – Zack Fier (Minneota) over Reese Morrison (Adrian) Fall 0:56
152 – Jonah Gruenes (Minneota) over Isaac Bullerman (Adrian) Fall 1:31
160 – Alex Depestel (Minneota) over Rilee Heidebrink (Adrian) Fall 1:52
170 – Quentin Wolf (Adrian) over Branden Johnson (Minneota) Fall 3:53
182 – Preston Nelson (Adrian) over Hudson Scholten (Minneota) Dec 7-3
195 – Jaren Winselman (Adrian) over Conner Sik (Minneota) Fall 3:10
220 – Jackson Esping (Minneota) over Roberto Hernandez (Adrian) Fall 2:30
285 – Jayden Gamrak (Minneota) over Unknown (Unattached) Forf

Semifinals

Jackson County Central 40 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 30
106: Nolan Ambrose (JCC) over Linkoln Carlson (TMBW) (Fall 0:48)
113: Kie Anderson (JCC) over Devin Carter (TMBW) (Dec 7-2)
120: Seth Stai (JCC) over David Schuh (TMBW) (Fall 0:57)
126: Logan Butzon (JCC) over Jeret Ankrum (TMBW) (Fall 4:29)
132: Ayden Horner (TMBW) over Thomas Freking (JCC) (Dec 9-4)
138: Alexander Schuh (TMBW) over Dylan Withers (JCC) (Fall 4:14)
145: Coltan Bents (JCC) over Jayden Torgeson (TMBW) (Dec 5-1)
152: Gabe Krick (TMBW) over Isaiah Rodriguez (JCC) (Fall 3:33)
160: Payton Handevidt (JCC) over Kalvin Crumrine (TMBW) (Fall 1:44)
170: Caden Johnson (TMBW) over Matthew Haley (JCC) (Dec 6-0)
182: William Freking (JCC) over Eathan Martinez (TMBW) (MD 11-2)
195: Caleb Vancura (JCC) over Nathanial Kontz (TMBW) (Fall 0:17)
220: Travis Willhite (TMBW) over Tycin Bejarano (JCC) (Fall 1:56)
285: Nic Willhite (TMBW) over Trace Michelson (JCC) (Fall 1:52)

Minneota 56 Canby 17
106 – Eli Greenman (Canby) over Destin Fier (Minneota) Dec 5-4
113 – Peyton Gillund (Minneota) over Issac Guzman (Canby) Fall 1:11
120 – Eric Carrasco (Minneota) over Blake Giese (Canby) Fall 2:50
126 – Lane Fink (Canby) over Troy Van Keulen (Minneota) TF 20-5
132 – Lincoln Fink (Canby) over Eli Gruenes (Minneota) Dec 6-3
138 – Kade Lozinski (Minneota) over Nick Wagner (Canby) TF 21-6
145 – Zack Fier (Minneota) over Sawyer Drietz (Canby) Fall 0:19
152 – Jonah Gruenes (Minneota) over Tanner Drietz (Canby) Fall 0:59
160 – Alex Depestel (Minneota) over Easton Antony (Canby) Fall 2:31
170 – Branden Johnson (Minneota) over Sawyer Verhelst (Canby) Fall 3:37
182 – Hudson Scholten (Minneota) over Parker Verhelst (Canby) Dec 5-4
195 – Josh Steffen (Canby) over Conner Sik (Minneota) Fall 0:55
220 – Jackson Esping (Minneota) over Gavin Noyes (Canby) Fall 1:48
285 – Jayden Gamrak (Minneota) over Unknown (Unattached) Forf

Championship

Jackson County Central vs Minneota
March 13 – 1 p.m. at St. James