MSHSL Section 4A Team

2021 MSHSL Section 4A Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Quarterfinals

Atwater-Cosmos-Grove City received a bye

Eden Valley-Watkins 46 Sibley East 30
106 – Benito Diaz (SE) over Jordan Erpelding (EVW) Fall 3:03
113 – Logan Steele (SE) over Brayden Kramer (EVW) Fall 1:49
120 – Teagyn Ludwig (EVW) over Natalie Diaz (SE) Fall 0:37
126 – Treyce Ludwig (EVW) over Wyatt Taylor (SE) Fall 3:06
132 – Derek Steele (SE) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Gavin Caron (EVW) over Michael farias (SE) Fall 2:54
145 – Jackson Geislinger (EVW) over Josh Sotelo (SE) Dec 10-5
152 – Gavin Mathies (EVW) over Riley Drexler (SE) Fall 3:44
160 – Sam Nistler (EVW) over Jathen Mendoza (SE) Fall 0:37
170 – Aaron Elseth (SE) over Anthony Albright (EVW) Fall 3:00
182 – Chris Onfre (SE) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Carter Mathies (EVW) over Keegan Effertz (SE) Dec 10-4
220 – Sonnie DeHeer (EVW) over Jacob Hernandez (SE) Fall 3:34
285 – Austin Schlangen (EVW) over Omar Martinez (SE) Maj 9-1

Howard Lake-Waverly-Winsted 63 Norwood-Young America 6
106 – Gabriel Michels (NYA) over Tegan Miller (HLWW) Dec 3-0
113 – Tony Baumann (HLWW) over Dane Pauly (NYA) Fall 1:02
120 – Joel Marketon (HLWW) over Roman Holland (NYA) Fall 1:41
126 – Caleb Boese (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Double Forfeit
138 – Hunter Decker (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Terrance Eddings (NYA) over Mitchell Mallak (HLWW) Dec 3-0
152 – Wiley Wiegert (HLWW) over Riley Lentsch (NYA) Fall 0:57
160 – Isaac Cain (HLWW) over Connor Hansen (NYA) Fall 0:27
170 – Collin Boese (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Tyler Graczyk (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Colton Long (HLWW) over Blake Kimpling (NYA) Dec 3-0
220 – Danny Mosford (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Leo Duske (HLWW) over Unknown (Unattached) Forf

Kimball Area received a bye

Semifinals

Atwater-Cosmos-Grove City 62 Eden Valley-Watkins 12
106 – Trey Schmidt (ACGC) over Jordan Erpelding (EVW) Fall 4:51
113 – Edwyn Gonzalez (ACGC) over Brayden Kramer (EVW) Fall 0:46
120 – Teagyn Ludwig (EVW) over Jevon Williams (ACGC) Dec 10-5
126 – Jayden Kragenbring (ACGC) over Treyce Ludwig (EVW) Fall 4:44
132 – Cole Holien (ACGC) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Hayden Straumann (ACGC) over Gavin Caron (EVW) TF 15-0
145 – Brady Holien (ACGC) over Jackson Geislinger (EVW) Fall 0:52
152 – Mason Studemann (ACGC) over Cyrus Kammermeier (EVW) Fall 2:51
160 – Jake Mortensen (ACGC) over Gavin Mathies (EVW) Dec 2-1
170 – Sam Nistler (EVW) over Logan Straumann (ACGC) Dec 6-4
182 – Taylor Fester (ACGC) over Carter Mathies (EVW) Fall 4:55
195 – Jaxon Behm (ACGC) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Terrell Renne (ACGC) over Sonnie DeHeer (EVW) Fall 1:06
285 – Austin Schlangen (EVW) over Logan Sherwood (ACGC) Fall 6:16

Kimball Area 52 Howard Lake-Waverly-Winsted 18
106 – Raydon Graham (HLWW) over Mark Schiefelbein (Kimball) Fall 0:00
113 – Jack Bollman (Kimball) over Tony Baumann (HLWW) Fall 0:00
120 – Chase Anderson (Kimball) over Joel Marketon (HLWW) Fall 0:00
126 – Caleb Boese (HLWW) over Blake Brutger (Kimball) Dec 3-0
132 – Gavin Winter (Kimball) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Lucas Jurek (Kimball) over Mitchell Mallak (HLWW) Maj 10-1
145 – Wiley Wiegert (HLWW) over Alex Nelson (Kimball) Fall 0:00
152 – Cody Leither (Kimball) over Brandon Knott (HLWW) Fall 0:00
160 – Zack Holtz (Kimball) over Collin Boese (HLWW) Dec 5-2
170 – Haden Rosenow (Kimball) over Tyler Graczyk (HLWW) Dec 0-0
182 – Ashton Hanan (Kimball) over Isaac Busse (HLWW) Fall 0:37
195 – Brandon Guggisberg (Kimball) over Colton Long (HLWW) Fall 0:00
220 – Carter Holtz (Kimball) over Jakob Duske (HLWW) Fall 0:00
285 – Danny Mosford (HLWW) over Ace Meyer (Kimball) Dec 0-0

Championship

Atwater-Cosmos-Grove City vs Kimball Area
March 13 – 4:00 pm at New Prague