MSHSL Section 4AA Team

2021 MSHSL Section 4AA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Quarterfinals

South St. Paul received a bye

Mahtomedi 40 St. Paul Washington Technology 34
106 – Aidan Carlson (Mahtomedi) over Mary Yang (SPW) Fall 1:41
113 – Muajtsim Lee (SPW) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Sar Doh Soe (SPW) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Ethan Carlson (Mahtomedi) over Hsa Doh (SPW) Maj 16-6
132 – Hayden Schaefer (Mahtomedi) over Yahya Hussein (SPW) Fall 1:24
138 – Evan McGuire (Mahtomedi) over Eh Klu Say (SPW) Fall 3:37
145 – Ler Say (SPW) over Palmer Emery (Mahtomedi) Fall 3:09
152 – Eh Kugay Htoo (SPW) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Double Forfeit
170 – Ian Wilsey (Mahtomedi) over Chu Chi Xiong (SPW) Fall 0:22
182 – Billy Arlandson (Mahtomedi) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Ehk Paw (SPW) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Shalen Woods (SPW) over Max Rice (Mahtomedi) Fall 1:15
285 – JP Johnson (Mahtomedi) over Brong Lee (SPW) Fall 0:55

Cretin-Derham Hall 45 Chisago Lakes 36
106 – Braxton Bender-Ehlke (CL) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Riley Palmer (CL) over John Page (CDH) Fall 5:28
120 – Liam McLay (CDH) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Mickey Piazza (CDH) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Riley Lindgren (CDH) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Hayden Trupe (CL) over Samuel Andrzejek (CDH) Fall 2:30
145 – Nolan Huffman (CL) over Ryan Gainer (CDH) Fall 5:22
152 – Nick Wood (CDH) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Ben Tallman (CDH) over Myia Teeselink (CL) Fall 5:59
170 – Zach Steigauf (CDH) over Logan Bender (CL) Dec 6-5
182 – Austin Siefert (CL) over Joseph Piazza (CDH) Inj 0:01
195 – Cage Linton (CDH) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Connor Frederixon (CL) over Benjamin Williams (CDH) Fall 4:41
285 – Langston Butler (CDH) over Chuck Gilman (CL) Fall 0:56

St. Paul Humboldt 52 St. Croix Lutheran Academy 28
106 – Po Si Si (Humboldt) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Kue Mu Say (Humboldt) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Kyaw Htway (Humboldt) over Josh Hernandez (SCL) Maj 13-3
126 – Hsar Gay Say (Humboldt) over Dominic Berg (SCL) Fall 0:53
132 – Dah Say (Humboldt) over Unknown (Unattached) Forf
138 – Damien Rowland (SCL) over Eh Ler Soe (Humboldt) Fall 4:51
145 – Caden Fischer (SCL) over Crown Htoo (Humboldt) Fall 1:34
152 – Maximilian Berg (SCL) over Poh Say (Humboldt) Maj 15-3
160 – Dah Gay Soe (Humboldt) over George Kuncl (SCL) Fall 0:32
170 – Hser Ku Htoo (Humboldt) over Joseph Mukanda (SCL) Fall 1:21
182 – Cael Degener (SCL) over Hsa Kaser Loo (Humboldt) Fall 2:25
195 – Pa Ha (Humboldt) over Jonah Leonida (SCL) Fall 0:43
220 – Will Kapanke (SCL) over Gay Say Moo (Humboldt) Fall 0:39
285 – Sam Smith (Humboldt) over Unknown (Unattached) Forf

Semifinals

South St. Paul 71 Mahtomedi 12
106 – Shane Schwab (SSP) over Aidan Carlson (Mahtomedi) Fall 2:47
113 – Andrew Schwab (SSP) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Tomas Ochocki (SSP) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Maxx Beeler (SSP) over Ethan Carlson (Mahtomedi) Fall 1:03
132 – Micah Diaz (SSP) over Hayden Schaefer (Mahtomedi) Fall 1:09
138 – Roman Cortez (SSP) over Evan McGuire (Mahtomedi) Fall 2:51
145 – Nate Berchtold (SSP) over Palmer Emery (Mahtomedi) Fall 2:30
152 – Will Nihart (SSP) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Nixon Stroud (SSP) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Ian Wilsey (Mahtomedi) over Sam Bremner (SSP) Fall 0:15
182 – Jarod Stroud (SSP) over Billy Arlandson (Mahtomedi) Fall 1:15
195 – Andrew Bonk (SSP) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Quinn Christoffersen (SSP) over Max Rice (Mahtomedi) TF 19-3
285 – JP Johnson (Mahtomedi) over Charlie Reyes (SSP) Fall 0:29

St. Paul Humboldt 48 Cretin-Derham Hall 36
106 – Po Si Si (Humboldt) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Kue Mu Say (Humboldt) over John Page (CDH) Fall 3:28
120 – Kyaw Htway (Humboldt) over Liam McLay (CDH) Fall 2:29
126 – Hsar Gay Say (Humboldt) over Mickey Piazza (CDH) Fall 0:20
132 – Dah Say (Humboldt) over Riley Lindgren (CDH) Fall 0:45
138 – Eh Ler Soe (Humboldt) over Samuel Andrzejek (CDH) Fall 2:58
145 – Crown Htoo (Humboldt) over Ryan Gainer (CDH) Fall 2:34
152 – Poh Say (Humboldt) over Ben Tallman (CDH) Fall 1:43
160 – Jack Welsch (CDH) over Dah Gay Soe (Humboldt) Fall 3:01
170 – Zach Steigauf (CDH) over Hsa Kaser Loo (Humboldt) Fall 1:18
182 – Cage Linton (CDH) over Hser Ku Htoo (Humboldt) Fall 3:04
195 – Jeffery Cragg (CDH) over Pa Ha (Humboldt) Fall 2:41
220 – Benjamin Williams (CDH) over Gay Say Moo (Humboldt) Inj 0:45
285 – Langston Butler (CDH) over Sam Smith (Humboldt) Fall 1:22

Championship

South St. Paul vs St. Paul Humboldt
March 13 – 3:00 pm at Cretin-Derham Hall