MSHSL Section 6AAA Team

2021 MSHSL Section 6AAA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Quarterfinals

Waconia received a Bye

Chaska-Chan Stormhawks received a Bye

Eden Prairie 57 Hopkins 20
106 – Zachary Weisman (EP) over Elijah Sattler (Hopkins) Fall 1:45
113 – Justice Bates (EP) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Ayub Mohamed (Hopkins) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Tanner Swanson (EP) over Ty Schmidt (Hopkins) Dec 5-4
132 – Jax Surprise (EP) over Cyprian Witham (Hopkins) Fall 2:44
138 – Mark Gonzales (Hopkins) over Lincoln Baune (EP) Dec 7-6
145 – Patrick Kubisa (Hopkins) over Gjonni Cosey (EP) TF 17-2
152 – Bryce Dagel (EP) over Jack Borkon (Hopkins) Fall 0:50
160 – Jacory Bates (EP) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Tommy Pederson (EP) over Levi Sattler (Hopkins) Fall 3:17
182 – Julian Berg (EP) over Unknown (Unattached) Forf
195 – London Bui (EP) over Unknown (Unattached) Forf
220 – RJ Chakolis (Hopkins) over Luc Bouchard (EP) Fall 3:52
285 – Will Sather (EP) over Unknown (Unattached) Forf

Minnetonka received a Bye

Semifinals

Waconia 61 Chaska-Chan Stormhawks 10
106 – Maverick Mueller (Waconia) over Stephen Dragos (CC) Fall 1:34
113 – Lincoln Vick (Waconia) over Michael Gillette (CC) Maj 10-0
120 – Alex Torres (Waconia) over Dylan Austad (CC) TF 16-0
126 – Levi Mueller (Waconia) over Graceson Bosch (CC) Maj 9-0
132 – Andrew Torres (Waconia) over Russell Gillette (CC) Dec 4-2
138 – Sam Gesinger (Waconia) over Aidan Henson (CC) Fall 2:30
145 – Pedro Velazquez (CC) over Bradee Dwinell (Waconia) Maj 12-2
152 – Josh Wagener (Waconia) over Carson Turner (CC) Fall 0:52
160 – Gage Mueller (Waconia) over Grant Sussner (CC) Dec 7-2
170 – Alex Riley (Waconia) over Callen Krull (CC) Fall 0:24
182 – Max McEnelly (Waconia) over Simon Artyushkov (CC) Fall 0:25
195 – Bram Fitzsimonds (Waconia) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Sam McEnelly (Waconia) over Jackson Rosengren (CC) Fall 1:04
285 – Hunter Brackee (CC) over Gabe Kamann (Waconia) Fall 1:18

Minnetonka 60 Eden Prairie 19
106 – Charlie Palm (Minnetonka) over Zachary Weisman (EP) Fall 1:04
113 – Michael Giovinco (Minnetonka) over Justice Bates (EP) Fall 4:42
120 – Cory Joos (Minnetonka) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Peter Barrett (Minnetonka) over Tanner Swanson (EP) Fall 1:35
132 – Jax Surprise (EP) over Alex Shanesy (Minnetonka) Dec 3-1
138 – Diego Pitt (Minnetonka) over Lincoln Baune (EP) Fall 1:12
145 – Ethan Sandum (Minnetonka) over Gjonni Cosey (EP) Fall 3:48
152 – Bryce Dagel (EP) over Gabe Schumacher (Minnetonka) Maj 13-3
160 – Blake Moorehead (Minnetonka) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Marco Christiansen (Minnetonka) over Tobias Engen (EP) Fall 0:12
182 – Alejandro Torbenson (Minnetonka) over Julian Berg (EP) Fall 2:28
195 – Quinn Sell (Minnetonka) over London Bui (EP) Fall 1:40
220 – Luc Bouchard (EP) over Daniel Mbonde (Minnetonka) Inj 0:01
285 – Will Sather (EP) over Dalton Lohrenz (Minnetonka) Fall 1:27

Championship

#1 Waconia vs #2 Minnetonka
3/13 – 10 am at St Michael HS