MSHSL Section 8AAA Team

2021 MSHSL Section 8AAA Team

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Bracket on mshsl.org

Prelim

Moorhead 42 Sauk Rapids-Rice 33
106 Barz, Vance (SRR) defeated Ellingsberg, Dane (MOOR) = {Fall 1:00} (Score: 6-0)
113 Barz, Jack (SRR) defeated Smith, Nicholai (MOOR) = {Fall 1:07} (Score: 12-0)
120 Vallager, Colton (MOOR) defeated Forfeit, (SRR) = {Forfeit} (Score: 12-6)
126 Ellingsberg, Lee (MOOR) defeated Ness, Brayden (SRR) = {Decision 2-0} (Score: 12-9)
132 Fankhanel, Evan (MOOR) defeated Anderson, Ethan (SRR) = {Fall 1:45} (Score: 12-15)
138 Wollak, Andrew (SRR) defeated Shahin, Arzheen (MOOR) = {Decision 3-0} (Score: 15-15)
145 Fankhanel, Zach (MOOR) defeated Kiffmeyer, Reid (SRR) = {Tech Fall 16-0} (Score: 15-20)
152 Hixson, Kieran (SRR) defeated Olstad, Jack (MOOR) = {Fall 4:51} (Score: 21-20)
160 Peterson, Haakon (MOOR) defeated Forfeit, (SRR) = {Forfeit} (Score: 21-26)
170 Newcomb, Jack (MOOR) defeated Krepp, Matt (SRR) = {Maj Dec 11-3} (Score: 21-30)
182 Ackerman, Cole (SRR) defeated Larry, Ashtan (MOOR) = {Fall 3:20} (Score: 27-30)
195 Gotta, Jackson (MOOR) defeated Sychampanakhone, Beaux (SRR) = {Fall 1:30} (Score: 27-36)
220 Hoeschen, Joey (SRR) defeated Greelis, Jack (MOOR) = {Fall 0:13} (Score: 33-36)
285 Coley, Jaydon (MOOR) defeated Forfeit, (SRR) = {Forfeit} (Score: 33-42)

Quarterfinals

Willmar 47 Moorhead 19
106: Ivan Ciriaco-Mares (WILL) over Nicholai Smith (MOOR) (Fall 1:18)
113: Conlan Carlson (WILL) over Nicholai Smith (MOOR) (Fall 1:10)
120: Sullivan Anez (WILL) over Colton Vallager (MOOR) (Fall 0:45)
126: Jorge Zelaya-Velasquez (WILL) over Lee Ellingsberg (MOOR) (Dec 4-3)
132: Zach Fankhanel (MOOR) over Steven Cruze (WILL) (MD 12-3)
138: Caden Carlson (WILL) over Arzheen Shahin (MOOR) (SV-1 10-8)
145: Braeden Erickson (WILL) over Zach Fankhanel (MOOR) (MD 11-0)
152: Jonas Anez (WILL) over Jack Olstad (MOOR) (Fall 1:34)
160: Haakon Peterson (MOOR) over Joe Kallevig (WILL) (SV-1 10-7)
170: Jack Newcomb (MOOR) over Jacob Leiva (WILL) (Fall 3:16)
182: Tyler Ludwig (WILL) over Ashtan Larry (MOOR) (Dec 11-4)
195: Kaden Streed (WILL) over Jackson Gotta (MOOR) (MD 8-0)
220: Mason Swanson (WILL) over Jack Greelis (MOOR) (Fall 1:19)
285: Jaydon Coley (MOOR) over Daunte Castellano (WILL) (Fall 1:58)

Little Falls 48 Buffalo 26
106: Kobi Cameron (LIFA) over Jake Dahlheimer (BUFF) (Fall 1:30)
113: Gavin Anderson (LIFA) over Aiden Herbst (BUFF) (Fall 3:58)
120: Noah Cameron (LIFA) over (BUFF) (For.)
126: Austin Litke (LIFA) over Austin Carter (BUFF) (Fall 1:13)
132: Sully Scherber (BUFF) over Bryce Udy (LIFA) (Fall 1:14)
138: Wyatt Baum (LIFA) over Cody Grant (BUFF) (Fall 3:10)
145: Jacobee Scherber (BUFF) over Hank LeClair (LIFA) (Fall 1:18)
152: Ryan Scherber (BUFF) over Ryan Kloeckl (LIFA) (MD 18-6)
160: Owen Herbst (BUFF) over Connor Sennart (LIFA) (Fall 1:15)
170: Macray Klohs (BUFF) over Ivan Petrich (LIFA) (MD 11-3)
182: Nathaniel Kludt (LIFA) over Brandon Uecker (BUFF) (Fall 3:00)
195: Gabe Nagel (LIFA) over Brennan Halderson (BUFF) (Fall 1:05)
220: Peyton Carll (LIFA) over Riggs Tuchtenhagen (BUFF) (Dec 11-4)
285: Eli VanRisseghem (LIFA) over Cole Madsen (BUFF) (Dec 7-1)

Bemidji 48 Sartell-Saint Stephen 15
106 – Brody Castonguay (Bemidji) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Hunter Heim (Bemidji) over Zaccory Anderson (SSS) TF 17-0
120 – Seth Sisneros (Bemidji) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Spencer Johnson (SSS) over JD Kondos (Bemidji) TF 23-8
132 – Coy Olsen (Bemidji) over Kaden Brooks (SSS) SV-1 7-5
138 – Dutch Nordby (SSS) over Noah Leffelman (Bemidji) Maj 12-4
145 – Ashton Lipinski (SSS) over Dane Jorgensen (Bemidji) Dec 12-6
152 – Darren Roth (Bemidji) over Avery Kouba (SSS) Dec 6-2
160 – Seth Newby (Bemidji) over Logan Rodebush (SSS) Fall 1:04
170 – Hoyt Solum (Bemidji) over William Budge (SSS) Dec 6-1
182 – Barrick Nelson (Bemidji) over Austin Frauenholtz (SSS) Maj 9-1
195 – Colton Hinrichs (Bemidji) over Dylan Welle (SSS) Fall 1:35
220 – Ethan Torgimson (SSS) over Jared Frenzel (Bemidji) Dec 7-2
285 – Caleb Bahr (Bemidji) over Bret Thayer (SSS) Fall 3:23

Brainerd 35 St. Cloud Tech 33
106 – Easton Dircks (Brainerd) over Noah Neuman (SCT) TF 15-0
113 – Cade Ostrowski (Brainerd) over Tanner Hugg (SCT) Dec 7-5
120 – Isaiah Germann (Brainerd) over Jesus Ruiz (SCT) Fall 2:23
126 – Jaxon Kenning (SCT) over Gus Carlson (Brainerd) Fall 1:29
132 – Kyle Eschenbacher (Brainerd) over Mahamat Hissein (SCT) Dec 11-4
138 – Isaiah Jillson (Brainerd) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Gabe Wagner (Brainerd) over Sam Long (SCT) TF 18-3
152 – Nick Hamak (SCT) over Adam Cox (Brainerd) Fall 3:17
160 – Jadon Petrie (Brainerd) over Aidian Orth (SCT) Dec 8-4
170 – Damien Bentho (Brainerd) over Logan Lunceford (SCT) Maj 11-3
182 – Cody Brott (SCT) over Shane Carlson (Brainerd) Fall 1:02
195 – Sutton Kenning (SCT) over Mason Callstrom (Brainerd) Dec 7-6
220 – Tucker Hugg (SCT) over Forrest Gibson (Brainerd) Fall 3:49
285 – Spencer Gustin (SCT) over Cole Larkin (Brainerd) Fall 3:18

Semifinals

Willmar 48 Little Falls 17
106: Ivan Ciriaco-Mares (WILL) over Kobi Cameron (LIFA) (Dec 6-0)
113: Conlan Carlson (WILL) over Gavin Anderson (LIFA) (Fall 1:52)
120: Austin Litke (LIFA) over Sullivan Anez (WILL) (MD 11-3)
126: Beau Robinson (LIFA) over Jorge Zelaya-Velasquez (WILL) (Dec 3-2)
132: Steven Cruze (WILL) over Bryce Udy (LIFA) (Fall 3:48)
138: Caden Carlson (WILL) over Wyatt Baum (LIFA) (Fall 5:53)
145: Braeden Erickson (WILL) over Hank LeClair (LIFA) (Fall 0:54)
152: Jonas Anez (WILL) over Jonah Olson (LIFA) (Fall 1:32)
160: Joe Kallevig (WILL) over Ryan Kloeckl (LIFA) (Dec 8-5)
170: Jacob Leiva (WILL) over Ivan Petrich (LIFA) (SV-1 14-9)
182: Tyler Ludwig (WILL) over Nathaniel Kludt (LIFA) (Dec 6-5)
195: Gabe Nagel (LIFA) over Kaden Streed (WILL) (MD 18-4)
220: Mason Swanson (WILL) over (LIFA) (For.)
285: Eli VanRisseghem (LIFA) over Lonnie Sanchez (WILL) (Fall 3:06)

Bemidji 41 Brainerd 21
106 – Easton Dircks (Brainerd) over Gavin Osborn (Bemidji) Fall 5:23
113 – Brody Castonguay (Bemidji) over Cade Ostrowski (Brainerd) Maj 10-2
120 – Isaiah Germann (Brainerd) over Hunter Heim (Bemidji) Dec 6-1
126 – Seth Sisneros (Bemidji) over Gus Carlson (Brainerd) Fall 1:02
132 – Kyle Eschenbacher (Brainerd) over Coy Olsen (Bemidji) Dec 6-1
138 – Isaiah Jillson (Brainerd) over Noah Leffelman (Bemidji) Dec 10-6
145 – Gabe Wagner (Brainerd) over Thade Osborn (Bemidji) TB-1 4-2
152 – Darren Roth (Bemidji) over Adam Cox (Brainerd) Fall 0:48
160 – Seth Newby (Bemidji) over Jadon Petrie (Brainerd) Fall 2:12
170 – Hoyt Solum (Bemidji) over Damien Bentho (Brainerd) Maj 11-0
182 – Barrick Nelson (Bemidji) over Shane Carlson (Brainerd) Fall 1:33
195 – Colton Hinrichs (Bemidji) over Mason Callstrom (Brainerd) Fall 0:32
220 – Forrest Gibson (Brainerd) over Nate Schwinghammer (Bemidji) Dec 5-3
285 – Caleb Bahr (Bemidji) over Cole Larkin (Brainerd) Dec 6-1

Championship

#1 Willmar vs #2 Bemidji
3/13/21 – 1 pm at Sauk Rapids-Rice