The Guillotine Open Tournament Calendar

Mark your calendar today!

2024-2025

Your source for upcoming open tournament information. To have your event appear on The Guillotine Open Tournament Calendar, check out our Advertising Options for Open Tournaments.

Last updated 2/26/2024

Mar 1 Fri7th Annual Fargo South Elementary Wrestling Open
Fargo South HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: At Home • Pre-register by February 28 on Trackwrestling • All Medal Tournament • $10 • Brian Woelfel 612-790-0517 • email
Mar 2 SatEast Grand Forks Girls Wrestling Tournament
East Grand Forks HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: 9:00-9:45 am, Wrestling at 10 am • 4-person round-robin • $20 • Robert Sauter 701-317-2214 • email
Mar 2 SatEast Grand Forks Youth Wrestling Tournament
East Grand Forks HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: 10:45 am-12:00 pm • 4-person round-robin • $20 • Robert Sauter 701-317-2214 or Adam Sorum 218-791-2685 • email
Mar 2 SatPrescott Border Battle
Prescott HS • PreK-8th • Folkstyle Individual and Team • Weigh-ins: honor system with random weight checks • See flyer for check-in times • Open to the first 475 wrestlers • $25 pre-registration only
Mar 3 Sun6th Annual J Robinson Wrestling Classic
Saint Thomas Academy – Mendota Heights • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: staggered – see flyer for times • Proceeds benefit United Heroes League and Donny Wichmann Fund • $15 online registration only (no walk-ups)
Mar 3 SunNew Ulm Rolling Thunder Wrestling Open Tournament
New Ulm HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: 3rd-6th 8-9:00 am, PreK-2nd 11:30 am-12:30 pm, Wrestling at 9:30 • Champion T-Shirts • 4-Man Round-Robin • $15 • Adam Hoffmann 507-276-7410 • email
Mar 3 SunParlin Classic NYWA District Qualifier
Austin HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 8:00-9:00 am, Wrestling at 10 am • 4-Man Round-Robin • $15 • Katie Learn 507-219-1237
Mar 7 Thu39th Annual RLCC Mustang Youth Wrestling Tournament
RLCC HS – Oklee, MN • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:30-5:30 pm, Wrestling at 5:30 pm • All wrestlers will be grouped with the best matches to their weight and age • $15 • Cameron Lundeen 218-689-9176 or Jesse Kruchowski 432-813-5037
Mar 8 FriAlbert Lea Open NYWA District Qualifier
Albert Lea HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:30-5:15 pm, Wrestling at 5:45 pm • Four Person Round-Robin • $15 • Paul Durbahn 507-382-7922 • email
Mar 8 FriBenson Braves Kid Wrestling Tournament – NYWA District Qualifier
Benson HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 4-5:00 pm, Wrestling at 5:30 pm • 4-man round-robin • $15 • Scott Thompson 320-368-0499 • email
Mar 8 FriDelano Youth Wrestling Tournament – NYWA Qualifier
Delano Tiger Activity Center • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:30-5:30 pm, Wrestling at 6 pm • 4-person round-robin • $15 • Mike Berg 952-239-1258
Mar 8 FriFoley Wrestling NYWA District Qualifier
Foley HS • K-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:15-5:45 pm, Wrestling at 6 pm • 4-Man Round-Robin • $15 • email FoleyFalconWrestling@gmail.com
Mar 8 FriHibbing Youth Open K-6
Hibbing HS • K-6th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:00-5:30 pm, Wrestling at 6 pm • 4-Man Round-Robin • Medals for all wrestlers • $15 • Seth Moenkedick 218-639-3753
Mar 8 FriMinneota Invitational NYWA Individual District Tournament
Minneota School • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: PreK-6th 3:15-5:00 pm, 7th-8th 5-6:00 pm • 4-Man Round-Robin • $15 • Matt Buysse 507-530-0213 or Beau Buysse 507-829-5862
Mar 8 FriPerham Elementary Wrestling Tournament
Prairie Wind Middle School • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:30-5:30 pm, Wrestling at 6 pm • 4-man round-robin • $15 • Bill Stoderl 218-849-2150 • email
Mar 8 FriPlainview-Elgin-Millville NYWA District Qualifier
PEM HS – Plainview • K-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:30-5:30 pm, Wrestling at approx. 6:15 pm • scratch weight • $15 • Michael Matiash 507-421-0549 • email
Mar 8 FriWestfield Razorback Youth Wrestling Individual-District Qualifier
Blooming Prairie HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:15-5:30 pm, Wrestling at 6:15 pm • Four-man round-robin • MSHSL Officials for 5th-8th grade matches • $15 • Doug Miner 507-440-1234 • email
Mar 9 SatBBE NYWA District Qualifier
BBE HS – Belgrade • K-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 8:30-10:00 am, Wrestling at 10:30 am • 4-Man Brackets • $15 • Dustin Breitbach 320-250-4166 or Jack Mueller 320-291-9622 • email
Mar 9 SatCloquet Area Individual and Team Tournament – Jaycees State Tournament Qualifier
Cloquet HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 7:30-9:30 am, Wrestling at 10:30 am • 4-Man Round-Robin • All Trophies 1st-4th • $15 • John or Nancy Elias 218-428-4797 or 218-879-2717 • email
Mar 9 SatDeer River NYWA District 5 Qualifier
Deer River HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 7:00-8:45 am, Wrestling at 10:00 am • 4-man round-robin • $15 • Nathan Erickson 218-244-6264 • email
Mar 9 SatForest Lake MN/USA Wrestling Folkstyle Regional
Forest Lake HS • 10U, 12U and 14U • Folkstyle • Must qualify to participate • $40 • Event Director: Ryan Fischer
Mar 9 SatGreenbush NYWA District Tournament
Greenbush School • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 8-9:30 am, Wrestling at 10 am • 4-Man Round Robin • $15 • Ron Mooney 218-689-7558 • email
Mar 9 SatLakes Area Mat Rats NYWA District Qualifier
Pequot Lakes HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: PreK-2nd 8-9:30 am, 3rd-8th until 11 am, wrestling at 10:15 • 4-man round-robin • $15 • Triston Rubner 218-831-7998
Mar 9 SatMilaca Wolves Jaycee Regional Qualifier
Milaca HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: start at 9:00 am • Four-Person Brackets • $15 • Mitch Vedders 320-982-7143 or Clay Hoeck
Mar 9 SatNorthern Cass Youth Wrestling K-6th Grade Tournaments
Northern Cass HS – Hunter, ND • K-6th • Folkstyle • Weigh-ins: At home, all wrestlers must check in by 9:30 am • Separate boys and girls tournaments • Pre-register by Friday, March 8th • $15 Pre-registration only • Gabe Davidson 701-429-0383 • email
Mar 9 Sat39th Annual Roger Knutson Open – NYWA District Qualifier
Stewartville HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 8-9:00 am, Wrestling at 10 am • Round-Robin • $15 • Randy Rager 320-761-3268 • email
Mar 9 SatSaint Croix Falls Youth Tournament
Saint Croix Falls HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: Honor System. Check In: 8:00-9:00 am, Wrestling at 9:45 am • 4-man round-robin • $15 • Joe Raygor 715-338-7580 • email
Mar 9 SatSpringfield Wrestling NYWA District Qualifier
Springfield HS • K-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 8:30-9:30 am, Wrestling at 10 am • Four man brackets (when possible) • $15 • Luke Amsden 507-227-6222 • email
Mar 10 SunBurnsville NYWA District Qualifier
Burnsville HS • K-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 7:45-9:15 am, Wrestling at 10:00 am • 4-man round-robin • $15 • Dan Gerner 952-589-4742 • email
Mar 10 SunCentral MN Tournament of Champions
Albany HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: See flyer • $40 (includes t-shirt) • email huskiepupswrestling@gmail.com
Mar 10 SunClash of the Titans – Jaycee State Tournament Qualifier
Nashwauk HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 7:30-9:00 am, Wrestling at 10 am • Full concessions – $5 Pancake breakfast 7:30-9:30 • $15 • Brandon Yuhala 218-403-0805
Mar 10 SunOgilvie Youth Wrestling Open – Minnesota Jaycee State Qualifier
Ogilvie HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: PreK-3rd 11 am-Noon, 4th-6th 11 am-12:30 pm, Wrestling at 12:30 pm • 4-Man Round-Robin • $15 • Adam Halvorson 715-821-1571 • email
Mar 10 SunOwatonna MN/USA Wrestling Folkstyle Regional
Owatonna HS • 10U, 12U and 14U • Folkstyle • Must qualify to participate • $40 • Event Director: Ryan Fischer
Mar 14 ThuFosston-Lengby Lions Club Wrestling Tournament
Fosston HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: see flyer • Round Robin Format • $15 • Pat Wolfe 218-280-8964 • email
Mar 14 ThuMN/USA State Team Tournament
Mayo Civic Center – Rochester • PreK-6th • Folkstyle • 2024 Team Tournament is full
Mar 15 FriAdrian NYWA District Qualifier
Adrian HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 4:30-5:30 pm, Wrestling at 6 pm • Divisions: PreK-K, 1st-2nd, 3rd-4th, 5th-6th, 7th-8th • $15 • Tony Thier 507-226-4850 or Randy Schettler 507-360-9605
Mar 15 FriShamrock Open
Austin HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: PreK-2nd 4:30-5:30 pm, 3rd-8th 5-6:00 pm • 8-man brackets and all girl brackets, if possible • $15 • Jeremy Wilson 507-438-1145 • email
Mar 15-17MN/USA Folkstyle State Tournament
Mayo Civic Center – Rochester • 6U, 8U, 10U, 12U, 14U, 16U • Folkstyle • Live Streaming via www.trackwrestling.com • $60 • email Event Director Ryan Fischer
Mar 16 SatGlencoe-Silver Lake/Lester Prairie Youth Wrestling Tournament – NYWA District Qualifier
Lester Prairie HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: PreK-4th 8-9:00 am, 5th-8th 8-9:30 am • 4-person brackets • $15 • Chris Dressen 612-799-8195
Mar 16 SatPelican Pin ‘Em Club NYWA Qualifier
Pelican Rapids HS • K-8th • Folkstyle • Weigh-ins: K-4th 8-9:00 am, 5th-8th 9-10:00 am, Wrestling at 10 am • 4-wrestler round-robin • $15 • John 701-809-4431 • email
Mar 16 SatTartan NYWA District Qualifier
Tartan HS – Oakdale • K-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 7:30-9:00, Wrestling at 10 am • 4-person round-robin • $15 • Peyton Floyd 651-431-8486 or Andrew Johnson 612-384-0750 • email
Mar 17 SunAlbany Jaycees State Tournament
Albany HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: PreK-3rd 8-9:30 am, 4th-6th 9-11:30 am, Wrestling at 10 am • $30 • albanymnjcs@gmail.com
Mar 17 SunPierz Open NYWA Individual Qualifier
Pierz Healy HS • PreK-8th • Folkstyle • Weigh-ins: 8:30-10:00 am, Wrestling at 10:30 am • Round Robin Brackets • 1 mat side coach • $15 • Steve Andres 320-630-5303 • email
Mar 23 SatRock Ridge Youth Wrestling Tournament
Rock Ridge HS – Virginia • K-10th • Folkstyle • Weigh-ins: 7:30-9:30 am, wrestling at 10am • 4-Person Round-Robin • Medals for all places • $15 • Ty Wallner 218-750-2219 or Dennis Benz 218-750-0410 • email
Mar 24 SunCedar Valley Nationals Individual Tournament
Fit Courts – Cedar Falls, IA • PreK-12th, Open, Old-Timers Divisions • Folkstyle • Weigh-ins: Sat., Mar. 23 from 6:30-7:30 pm, Sun., Mar. 24 from 6:30-7:30 am • Custom Medals 1st-4th Place • $25 (walk-ins $50) • email farrellpromotions@gmail.com
Mar 24 SunNYWA 7th-8th Grade Team Region 2
Le Sueur Henderson HS • 7th-8th • Folkstyle Dual Format • Weigh-ins: 7:30-8:30 am, wrestling at 9:30 am • Team registration online at nywa-mn.com • Angie Wilson 612-443-5710
Apr 6 SatGeoff Martin Memorial Open
Davies High School • K-8th and HS Boys and Girls • Freestyle/Greco-Roman • Weigh-ins: 8:30-9:30 am, • USA Card Not Required • $20 Freestyle/$10 Greco • Shane Eskelson 701-388-9617 or Joe Trottier 701-318-7539 • email
Apr 6 Sat5th Annual Twin City Wrestling Old Timer Tourney
St. Paul Como HS • 18+ yrs old to compete • Folkstyle Individual and Team • Weigh-ins: team 8-8:30 am / individual 9-10:00 am • Weight Classes: 140, 160, 180, 200, 230 and 285 max • 1-minute periods with up to 1 min rest between • $30 / $200 per team • David Elson 612-715-4797 • email
Apr 12-13Grand Rapids Jaycees State Tournament
Grand Rapids HS • 5th-8th (Friday) and PreK-4th (Saturday) • Folkstyle • Weigh-ins: see flyer • Pre-registration only through April 5th • $30 pre-registration/$50 at the door • Mike Schauer 218-259-4276 or Abe Wolf 218-259-4892
Apr 13-14Midwest Youth Wrestling Championships
Barnett Center at Northern State University • K-8th and Boys & Girls Ages 15-18 • Folkstyle Dual (Apr 13) and Individual (Apr 14) Tournaments • Weigh-ins: See flyer • Duals limited to the first 20 teams • $400 per team, $30 Individual • Lance Opitz 605-715-7066 or Rocky Burkett 605-228-2433
May 4-5MN/USA Wrestling Freestyle and Greco-Roman State Championships
Mayo Civic Center – Rochester, MN • 6U through Junior • Freestyle/Greco-Roman • Check back soon for more information
Jun 1 SatJARO Wrestling Camp
Eden Prairie HS • Grades PreK-12th • Folkstyle • Max 75 Wrestlers • Check In 8-8:30, Session 1 8:30-10, Session 2 10:15-11:45, Lunch 11:45-12:30, Session 3 12:30-2 • $75 includes camp t-shirt • Jeff Wichern 612-562-8554 • email
Jun 8 SatJARO GIRLS Wrestling Camp
Eden Prairie HS • Grades PreK-12th • Folkstyle • Max 75 Wrestlers • Check In 8-8:30, Session 1 8:30-10, Session 2 10:15-11:45, Lunch 11:45-12:30, Session 3 12:30-2 • $75 includes camp t-shirt • Jeff Wichern 612-562-8554 • email
Sep 7 SatJARO Wrestling Camp
Eden Prairie HS • Grades PreK-12th • Folkstyle • Max 75 Wrestlers • Check In 8-8:30, Session 1 8:30-10, Session 2 10:15-11:45, Lunch 11:45-12:30, Session 3 12:30-2 • $75 includes camp t-shirt • Jeff Wichern 612-562-8554 • email
Sep 14 SatJARO GIRLS Wrestling Camp
Eden Prairie HS • Grades PreK-12th • Folkstyle • Max 75 Wrestlers • Check In 8-8:30, Session 1 8:30-10, Session 2 10:15-11:45, Lunch 11:45-12:30, Session 3 12:30-2 • $75 includes camp t-shirt • Jeff Wichern 612-562-8554 • email
Dec 22 SunBOLD Youth Individual Wrestling Tournament
BOLD HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: 12:30-1:30 pm, Wrestling at 2 pm • Round-robin bracketed by grade, weight, and ability when possible • $15 • Dan Kiecker 320-905-1106 • email
Jan 26 Sunthe BRAWL – 48 Team Event – WORLD RECORD EVENT!!!
STMA HS – St. Michael • PreK-6th • Folkstyle Dual Format • Weigh-ins: 7:00-9:00 am • Largest K-6th Grade Team Wrestling Event in the World! • $350 • Tim Mlsna 763-360-4564 • email
Feb 2 SunCanby Lancer Battle on the Border
Canby HS • PreK-6th • Folkstyle • Weigh-ins: PreK-2nd 10:30-11:30 am, 3rd-6th 11:00 am-Noon, Wrestling at Noon • 3 Match Guarantee • $15 • Blaine Merritt 507-530-6505 • email

To have your event appear on the Open Tournament Calendar, check out our Advertising Options for Open Tournaments.