Where are they going in 2005-06? – MN High School Recruits

Other season’s recruits

Recruiting News

Minnesota wrestlers who plan to continue their wrestling careers after high school. Send updates to: info@theguillotine.com


Division – College/Service – Projected Weight – Wrestler, HS Team, Class – State Placings/Record

Division I – Air Force Academy – Hwt – Steve Larson, Apple Valley, 2005 – 1st-2nd-DNP, 119-15
Division I – Cal State Bakersfield – 133/141 – Richard Fessler, Apple Valley, 2005 – 1st-1st-1st, 143-6
Division I – Cal State Bakersfield – 184 – Kris Krier, Woodbury, 2005 – DNP-DNP
Division I – Minnesota – 141 – Jayson Ness, Bloomington Kennedy, 2005 – 1st-2nd-1st-3rd, 161-14
Division I – Minnesota – 157 – Mitch Millner, Simley, 2005 – 1st-1st-3rd-4th, 174-42
Division I – Minnesota – 165 – Nate Matousek, Glencoe-Silver Lake, 2005 – 1st-1st-1st-DNP-5th-DNP, 243-13
Division I – Minnesota – 197 – Chris McPhail, Pine Island, 2005 – 1st-DNP-6th, 153-54
Division I – Naval Academy – 125/133 – Adam Shemon, Hastings, 2005 – DNP-4th-DNP, 101-40
Division I – North Dakota State – 133/141 – Ryan Adams, Coon Rapids, 2005 – 1st-3rd-2nd-2nd, 175-21
Division I – North Dakota State – 141/149 – David Albrecht, Woodbury, 2005 – 2nd-5th-DNQ-DNP-DNP, 175-17
Division I – North Dakota State – 165/174 – Zach Molitor, Cambridge-Isanti, 2005 – 2nd-2nd-4th, 162-51
Division I – Pennsylvania – 184/197 – Jayson Bowlsby, Eden Prairie, 2005 – 4th-DNP, 103-32
Division I – South Dakota State – 133 – Nick Kulseth, Windom Area/Mt. Lake/Butterfield-Odin, 2005 – 1st-1st-1st-5th-DNP, 190-19
Division I – West Point – 133/141 – Mark Evinger, Saint Thomas Academy, 2005 – DNQ
Division I – West Point – 174 – Ryan Mergen, Monticello, 2005 – 2nd-5th-DNP, 145-58
Division II – MSU-Mankato – 133 – Jeremy Sogge, Paynesville, 2002 – NJCAA: 4th, HS: 6th-2nd-3rd, 170-40 – transfer from Ridgewater
Division II – MSU-Mankato – 141 – Lucas Meurer, Waseca, 2005 – DNQ-6th-DNP-DNP
Division II – MSU-Mankato – 141 – Jeff Gleason, Apple Valley, 2005 – DNP-5th
Division II – MSU-Mankato – 149/157 – Time Matheson, Centennial, 2005 – 1st-DNP-DNP-DNP, 188-52
Division II – MSU-Mankato – 165 – Andy Pickar, Brainerd, 2003 – HS: 1st-1st-2nd-DNP-DNP – transfer from North Dakota State
Division II – MSU-Mankato – Hwt – Tom Block, Waseca, 2005 – 2nd-6th
Division II – MSU-Mankato – Hwt – Brady Wilson, Faribault, 2005 – 1st
Division II – MSU-Moorhead – 133 – Steve Carlon, Eden Prairie, 2005 – DNP, 104-27
Division II – MSU-Moorhead – 133 – Davey Kosen, Dilworth-Glyndon-Felton, 2005 – 3rd-4th-4th
Division II – MSU-Moorhead – 133/141 – Beau Tweten, Moorhead, 2005 – –
Division II – MSU-Moorhead – 149 – Tyler Reiss, Buffalo, 2005 – 2nd-DNP
Division II – MSU-Moorhead – 149 – Nathan Roemer, Annandale/Maple Lake, 2004 – DNP-4th
Division II – MSU-Moorhead – 157 – Kyle Dukowitz, Brainerd, 2005 – 6th-DNP
Division II – MSU-Moorhead – 157 – Kyle Trout, Wadena-Deer Creek, 2003 – NJCAA: 6th-6th, HS: 2nd-6th-DNP, 150-51 – transfer from Itasca
Division II – MSU-Moorhead – 184 – Bryan Cowdin, Worthington, 2001 – NCAA: 7th, NJCAA: 7th, HS: 1st-3rd-1st-4th – transfer from South Dakota State
Division II – MSU-Moorhead – 197 – Joe Facchinni, Nashwauk-Keewatin/Greenway, 2003 – NJCAA: 7th – transfer from Itasca
Division II – Southwest MN State – 197 – Allen Bailey, Kasson-Mantorville, 2005 – 5th-5th
Division II – Southwest MN State – Hwt – Kyle Bailey, Kasson-Mantorville, 2005 – 1st-5th
Division II – Upper Iowa – 125 – Derek Stolarzyk, Stewartville, 2005 – 5th-DNP-DNP
Division III – Concordia – 133 – Matt Olson, Bloomington Kennedy, 2005 – –
Division III – Concordia – 133/141 – John Fradette, Milaca, 2005 – 4th-6th-5th-DNP, 139-25
Division III – Concordia – 133/141 – Shad Tappe, Detroit Lakes, 2005 – DNP-DNP-DNP-DNP, 163-42
Division III – Concordia – 141 – Nels Anderson, Dassel-Cokato, 2005 – DNP-DNP-DNP, 116-46
Division III – Concordia – 141 – PJ Mack, Coon Rapids, 2005 – 5th-2nd, 110-42
Division III – Concordia – 141/149 – Cayle Halberg, Bagley/Fosston, 2005 – DNP
Division III – Concordia – 149/157 – Jeremy Welter, Buffalo, 2005 – 4th, 94-33
Division III – Concordia – 149/157 – Spencer Lund, Atwater-Cosmos-Grove City, 2005 – 4th-DNP, 121-59
Division III – Concordia – 157/165 – Dennis Sik, West Central Area/Ashby, 2005 – DNP, 93-38
Division III – Concordia – 174 – Luke Vetsch, St. Michael-Albertville, 2005 – 4th-6th-DNP, 79-34
Division III – Concordia – 197 – Tony Neumann, Willmar, 2005 – DNP, 53-21
Division III – Concordia – 197 – Nate Kocer, Eastview, 2003 – 6th
Division III – Concordia – 197/Hwt – Mike Christensen, Buffalo, 2005 – DNP-DNP
Division III – Concordia – Hwt – Nate Stumpf, Wabasha-Kellogg, 2005 – 3rd, 70-15
Division III – Ellsworth – 133/141 – Seth Anderson, Simley, 2005 – 2nd-2nd-5th-4th, 151-26
Division III – Luther – 133/141 – Aaron Schaitel, La Crescent, 2005 – 4th-2nd-4th
Division III – Luther – 149/157 – Mike Cronan, Edina, 2005 – DNQ, 60-67
Division III – Luther – Hwt – Jake Madrinich, Chaska, 2005 – 6th-DNP, 80-43
Division III – St. Olaf – 197 – Steven Wood, United South Central, 2003 – HS: 3rd as a senior, 136-42 – transfer from Dakota Wesleyan
Division III – UW-LaCrosse – 125/133 – Danny Gray, Dover-Eyota, 2005 – 1st-DNP-2nd-3rd, 163-26
Division III – UW-LaCrosse – 141/149 – Clinton Haake, Winona, 2005 – DNQ-DNP-DNQ-DNQ-DNP, 144-35
Division III – UW-LaCrosse – 149/157 – Levi Price, Cannon Falls/Randolph, 2005 – 1st-3rd-3rd-DNQ-DNP, 191-29
Division III – UW-LaCrosse – 157/165 – Titan Haag, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, 2005 – 2nd-4th
Division III – UW-LaCrosse – 165/174 – Luke Anderson, Chisago Lakes, 2005 – DNQ, 97-54
Division III – UW-LaCrosse – 174/184 – Brendan Faust, Rochester Century, 2005 – 6th-3rd, 128-68
Division III – Wartburg – 157/165 – Matt Schrupp, Watertown-Mayer, 2005 – 3rd-DNP-DNP
Division III – Wartburg – 157/165 – Daniel Schulte, La Crescent, 2005 – 3rd-DNP-DNP
Division III – Wartburg – 174 – Joe Bunne, GMLOK, 2005 – 1st-1st-DNP-6th
Division III – Wartburg – 174/184 – Nick Christensen, NRHEG, 2005 – 3rd-3rd
Division III – Wartburg – 197 – Matt Holland, NRHEG, 2005 – 5th-5th
Junior College – Itasca – 141 – Tim Allerton, Rush City, 2005 – DNQ
Junior College – Itasca – 157 – Josh Villella, North Branch, 2004 – 3rd-DNP-DNP
Junior College – Itasca – 165 – Jaran Sharp, Crosby-Ironton, 2005 – DNP
Junior College – Itasca – 165 – Jordan Arneston, Pelican Rapids, 2004 – DNP
Junior College – Itasca – 174 – Frank Koch, Litchfield, 2005 – DNQ
Junior College – Itasca – 174/184 – Steve Jacobson, Milaca, 2004 – DNP-DNP
Junior College – Itasca – 197 – Nolan Boucher, Mille Lacs, 2005 – 4th-DNP-DNP
Junior College – Itasca – 197 – Pat Nelson, Virginia Area, 2005 – 2nd
Junior College – Itasca – Hwt – Jon Odle, Mille Lacs, 2005 – DNP-DNP-DNP
Junior College – Itasca – Hwt – Chris Miller, Bemidji, 2005 – 3rd-3rd
Junior College – Ridgewater – 165 – Ben Talkington, Chaska, 2005 – 3rd-DNQ-DNP
NAIA – Dakota Wesleyan – 174 – Nigel Masters, United South Central/Alden Conger, 2005 – DNP, 79-51
NAIA – Dana – 125 – Dan O’Neill, Monticello, 2005 – DNP
NAIA – Dana – 165/174 – Russell Smith, Owatonna, 2005 – 1st-2nd-2nd

Comments are closed.