Where are they going in 2012-13? – MN High School Recruits

Other season’s recruits

Recruiting News

Minnesota wrestlers who plan to continue their wrestling careers after high school. Send updates to: info@theguillotine.com


Division – College/Service – Projected Weight – Wrestler, HS Team, Class – State Placings/Record

Division I – Air Force Academy – 157 – Adam Jackson, Rosemount, 2012 – 2nd-2nd, 114-21
Division I – George Mason – 285 – Jake Kettler, Anoka, 2009 – 1st-3rd – transfer from Minnesota
Division I – Minnesota – 125/133 – Sam Brancale, Eden Prairie, 2012 – 1st-3rd-1st-6th, 144-9
Division I – Minnesota – 141 – Dakota Trom, Apple Valley, 2012 – 3rd-1st-1st-1st, 200-18
Division I – Minnesota – 149/157 – Brandon Kingsley, Apple Valley, 2012 – 1st-1st-1st-1st, 218-7
Division I – Minnesota – 174 – Brett Pfarr, LeSueur-Henderson, 2012 – 1st-2nd-2nd-6th-DNP, 191-33
Division I – Minnesota – 197/285 – Michael Kroells, Scott West, 2012 – 1st-1st-2nd-6th, 181-28
Division I – Navy – 149 – Zack Gawboy, Maple Grove, 2012 – 4th-DNP-5th-DNP
Division I – Nebraska – 133/141 – Ben Morgan, Forest Lake, 2012 – 1st-3rd-3rd-3rd-1st, 235-16
Division I – Nebraska – 165 – Micah Barnes, Simley, 2012 – 1st-2nd-2nd, 142-18
Division I – North Dakota State – 125 – Grant Dullinger, Saint Cloud Apollo, 2012 – 3rd-DNP-DNP, 105-33
Division I – North Dakota State – 125 – Devin Wolf, Irondale, 2012 – DNP-DNP-DNP
Division I – Northern Illinois – 285 – Tanner Lowe, Coon Rapids, 2012 – 6th-3rd
Division I – Northern Iowa – 157/165 – Curt Maas, Medford, 2012 – 1st-1st-1st-2nd-DNP, 192-24
Division I – Northern Iowa – 165/174 – Cooper Moore, Jackson County Central, 2012 – 1st-DNP-1st-4th-DNQ-DNP, 237-27
Division I – Northwestern – 165 – Ben Sullivan, Apple Valley, 2012 – 3rd, 126-16
Division I – Ohio University – 125/133 – Joey Munos, South Saint Paul, 2012 – 1st-1st-1st-4th-5th, 209-27
Division I – Oklahoma – 184 – Travis Rutt, Jackson County Central, New Prague, 2008 – 1st-1st-3rd-4th-3rd-DNP – transfer from Wisconsin
Division I – South Dakota State – 141 – Adam Hammer, Osseo, 2012 – 6th-4th-DNP-DNP-DNP
Division I – South Dakota State – 174/184 – Trey Hable, Albert Lea Area, 2012 – 2nd-DNP-DNP-DNP
Division II – Augustana – 133/141 – Nate Lynn, Adrian, 2012 – 5th-4th-DNP-2nd, 170-48
Division II – Augustana – 141 – Jacob Anderson, River Valley, 2012 – 1st-6th-DNP-DNP, 161-44
Division II – Augustana – 141 – Deven Donais, Big Lake, 2012 – DNQ
Division II – Augustana – 165/174 – Mitch Rechtzigel, Eastview, 2012 – 2nd, 158-50
Division II – MSU-Mankato – 133/141 – Alex Johannes, Willmar, 2012 – DNP-4th-DNP
Division II – MSU-Mankato – 149/157 – Brad Maas, Medford, 2012 – 3rd-Inj-6th-DNP, 166-42
Division II – MSU-Mankato – 285 – Nick Edling, Saint Michael-Albertville, 2012 – 5th
Division II – MSU-Moorhead – 125 – Isaac Novacek, Badger/Greenbush-Middle River, 2012 – DNP-3rd-1st-6th-DNP, 187-33
Division II – MSU-Moorhead – 133/141 – Tyler Tischer, Cambridge-Isanti, 2012 – DNQ-DNP-DNQ-DNP, 122-48
Division II – MSU-Moorhead – 149/157 – Josh Halicke, Sartell-Saint Stephen, 2012 – DNP, 126-44
Division II – MSU-Moorhead – 174 – Michael Urban, Forest Lake, 2012 – DNP
Division II – Northern State – 157 – Austin Lubinski, Coon Rapids, 2012 – DNQ
Division II – Southwest MN State – 149 – Travis Longtin, Minneota, 2012 – DNP
Division II – Southwest MN State – 174 – Kyle Begin, Anoka, 2012 – 1st-1st-5th-DNP, 187-41
Division II – St. Cloud State – 133 – Tyler Pasvogel, Sibley East, 2012 – DNQ-DNP-DNQ-4th, 162-75
Division II – St. Cloud State – 133/141 – Paul Norgren, Lake Crystal-Wellcome Memorial, 2010 – DNP-DNP-2nd-DNP
Division II – St. Cloud State – 141 – Chevy Goble, Foley, 2012 – 2nd-DNP
Division II – St. Cloud State – 149 – Mike Jarnot, Holdingford, 2012 – 3rd-2nd-DNP-DNP, 182-26
Division II – St. Cloud State – 157 – Jordan Chouanard, Aitkin, 2012 – 5th-3rd-DNP-DNP, 153-43
Division II – St. Cloud State – 157/165 – Taylor Lewandowski, Foley, 2012 – 3rd-1st-5th-DNP, 132-32
Division II – St. Cloud State – 157/165 – Gabe Fogarty, Scott West, 2012 – 3rd-1st-DNP
Division II – St. Cloud State – 165/174 – Clayton Jennissen, Cambridge-Isanti, 2012 – 3rd-2nd-4th, 178-58
Division II – St. Cloud State – 184/197 – Uthman Rabiu, Henry Sibley, 2012 – 4th
Division II – St. Cloud State – 285 – Austin Goergen, Caledonia/Houston/Spring Grove, 2012 – 2nd-1st-1st, 138-15
Division II – Upper Iowa – 157/165 – Dalton Westerlund, Albert Lea Area, 2012 – 3rd-4th-5th-4th
Division III – Concordia – 125 – Gabe Foltz, Detroit Lakes, 2012 – DNP-DNP, 120-49
Division III – Concordia – 133 – Chase Austvold, New London-Spicer, 2012 – 3rd-DNP-DNQ-DNP, 153-30
Division III – Concordia – 133 – Jonas Gabreab, Eagan, 2011 – DNP – transfer from Ridgewater
Division III – Concordia – 157 – Ben Cousins, Bloomington Kennedy, 2012 – DNP, 67-17
Division III – Concordia – 157/165 – Dylan Hanson, New London-Spicer, 2012 – 5th-DNP, 146-53
Division III – Concordia – 184/197 – James Nelson, Atwater-Cosmos-Grove City, 2012 – 5th, 109-48
Division III – Heidelberg – 125 – Ben Calvert, Hopkins, 2012 – DNQ
Division III – Luther – 149 – Tim Ostby, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta, 2012 – 2nd-DNP
Division III – Luther – 149 – Michael Rahman, Eagan, 2012 – DNQ
Division III – Saint John’s – 125 – Andy Poster, Royalton/Upsala, 2012 – 6th-DNP-DNP, 122-58
Division III – Saint John’s – 141 – Tyler Isaacson, Forest Lake, 2012 – DNP-4th-3rd, 135-36
Division III – Saint John’s – 149 – Rusty Grisim, Lake City, 2012 – 4th-DNP-DNP
Division III – St.Olaf – 125 – Michael Pleski, Forest Lake, 2012 – 3rd-DNP-4th, 110-25
Division III – St.Olaf – 141 – Seth Barkosky, Maple River, 2012 – DNP, 90-48
Division III – St.Olaf – 141 – Adam Woitalla, Northfield, 2012 – DNP-Inj-DNP-DNP
Division III – St.Olaf – 184 – Ryan Williamson, Rochester John Marshall, 2012 – DNP, 119-81
Division III – St.Olaf – 285 – Zach Gibson, Morris Area/Hancock/Chokio-Alberta, 2012 – 4th-DNP, 121-52
Division III – UW-La Crosse – 125 – Mitchel Lexvold, Kenyon-Wanamingo, 2012 – 1st-1st-2nd-DNP-6th, 212-23
Division III – UW-La Crosse – 125 – Jacob Price, Hopkins, 2012 – DNQ-DNP
Division III – UW-La Crosse – 149/157 – Derek Weinmann, Irondale, 2012 – DNP-4th-DNP-DNP, 156-62
Division III – UW-La Crosse – 157/165 – Cody Anderson, White Bear Lake Area, 2012 – 4th-DNP-DNP
Division III – UW-La Crosse – 184 – Richard Carlson, Mounds View, 2012 – 5th-5th-DNP-DNP
Division III – Wartburg – 149 – Branden Madsen, Stillwater Area, 2012 – 2nd
Junior College – Itasca – 125 – Joe Moscho, Milaca, 2012 – DNP-DNP
Junior College – Itasca – 133 – Jesse Williams, Virginia Area, 2012 –
Junior College – Itasca – 133/141 – Zach Matthys, Ottertail Central, 2012 – 5th-DNP
Junior College – Itasca – 141 – Adam Kelling, Cambridge-Isanti, 2011 – 5th
Junior College – Itasca – 141 – Bryten Felix, Virginia Area, 2012 –
Junior College – Itasca – 157/165 – Matt Mason, South Saint Paul, 2012 – DNQ
Junior College – Itasca – 165 – Joe Anderson, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis, 2012 – DNP
Junior College – Itasca – 165 – David Afolabi, Brooklyn Center/Concordia Academy, 2012 – DNP-DNP
Junior College – Itasca – 165/174 – Darian Rubner, Pequot Lakes/Pine River-Backus, 2012 – DNP
Junior College – Itasca – 174 – Ross Henderson, Monticello, 2012 – DNP
Junior College – Itasca – 174/184 – Nick Wiederich, South Saint Paul, 2012 – DNQ
Junior College – Itasca – 285 – Alex Yeager, Badger/Greenbush-Middle River, 2012 – 2nd-1st-2nd, 162-40
Junior College – Itasca – 285 – Michael Dyer, Richfield, 2012 – DNP-DNP
Junior College – Ridgewater – 125 – Frank Wilczek, Little Falls, 2012 – DNP-DNQ-DNQ-DNP, 147-26
Junior College – Ridgewater – 133 – Hayden Rouser, Atwater-Cosmos-Grove City, 2012 – 2nd-4th-DNP-3rd-DNP, 205-26
Junior College – Ridgewater – 141 – T.J. Bueltel, Minneota, 2012 – 2nd
Junior College – Ridgewater – 149 – Jessie Engler, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 2012 – DNQ
Junior College – Ridgewater – 149 – Caramon Hansen, Kimball Area, 2012 – DNP-DNP-DNP
Junior College – Ridgewater – 157 – Alex Lessman, Minneota, 2012 – DNP-DNP-DNP-DNP, 135-46
Junior College – Ridgewater – 197/285 – Alex Thurber, Kimball Area, 2012 – 5th
Junior College – Ridgewater – 285 – Dominic Platow, Paynesville Area, 2012 – 1st
Junior College – Ridgewater – 285 – Colin Turchin, Bertha-Hewitt/Verndale, 2012 – 3rd-4th-DNP-DNP
Junior College – Rochester – 125 – Zachary Goldberg, Lakeville North, 2011 – 4th
Junior College – Rochester – 125 – Pedro Delao, Simley, 2012 – DNC-1st
Junior College – Rochester – 149/157 – Grant Hegge, Southland, 2011 – 4th-6th-DNP-5th-3rd
Junior College – Rochester – 165 – Garret Miller, Plainview-Elgin-Millville, 2012 – 3rd-3rd-DNP-DNP
Junior College – Rochester – 174 – Clayton Olson, Chisago Lakes Area, 2010 – 4th-DNP – transfer from UW-La Crosse
Junior College – Rochester – 197 – Tyler Bowling, Apple Valley, 2006 – 2nd, NJCAA All-American – transfer from Ellsworth
Junior College – Rochester – 285 – Isaac Eichmann, Hastings, 2012 – 2nd-2nd
NAIA – Benedictine College – 133 – Ben Rynda, Trinity at River Ridge, 2012 – 2nd-4th-DNP
NAIA – Benedictine College – 174 – Stephen Loosbrock, Adrian, 2010 – 1st-DNP
NAIA – Jamestown – 141 – Dillon Kifer, Little Falls, 2012 – 5th-6th-DNP-DNP-DNP
NAIA – Waldorf – 149/157 – Ryan Norton, Anoka, 2012 – DNQ, 108-60
OTC – Olympic Training Center – 149/157 – Destin McCauley, Apple Valley, 2011 – 1st-1st-2nd-1st-1st-1st, 286-7

Comments are closed.