Where are they going in 2014-15? – MN High School Recruits

 

Other season’s recruits

Recruiting News

Minnesota wrestlers who plan to continue their wrestling careers after high school. Send updates to: info@theguillotine.com


Division – College/Service – Projected Weight – Wrestler, HS Team, Class – State Placings/Record

Division I - Iowa - 133/141 - Seth Gross, Apple Valley, 2014 - 1st-1st-1st-3rd/149-15
Division I - Iowa - 285 - Sam Stoll, Kasson-Mantorville, 2014 - 1st-1st-3rd-2nd
Division I - Minnesota - 125 - Skyler Petry, WEM/JWP, 2014 - 1st-3rd-2nd-5th/195-17
Division I - Minnesota - 125 - Gannon Volk, Apple Valley, 2014 - 4th-2nd/116-22
Division I - Minnesota - 133 - Tommy Thorn, Saint Michael-Albertville, 2014 - 1st-1st-1st-1st/150-6
Division I - Minnesota - 157 - Brandon Krone, Anoka, 2014 - 2nd-5th/99-26
Division I - Minnesota - 184 - Will Balow, Lake City, 2014 - DNW-1st-5th-DNP
Division I - Minnesota - 197 - Nathan Rose, Sibley East, 2014 - 1st-1st-1st-DNP/221-28
Division I - Navy - 149 - Jaime Villalva Lijo, Saint Paul Central, 2014 - DNQ
Division I - North Dakota State - 133 - Nick O'Brien, Wayzata, 2014 - 5th-2nd-6th-6th-DNP/194-42
Division I - North Dakota State - 149 - Mark Voss, Saint Michael-Albertville, 2014 - 1st-2nd-2nd-5th
Division I - Northern Iowa - 197 - Christian DuLaney, Benilde-Saint Margaret's, 2014 - 2nd-2nd/96-26
Division I - South Dakota State - 165/174 - Logan Peterson, Atwater-Cosmos-Grove City, 2014 - 1st-3rd-3rd-DNP-DNP/201-32
Division I - Wisconsin - 141/149 - Luke Rowh, Hastings, 2014 - 2nd-3rd-5th-5th
Division II - Augustana - 141 - Colin Ayers, WEM/JWP, 2014 - 3rd-DNP-DNP/148-49
Division II - Augustana - 141/149 - Mason Brownlee, Tri-City United, 2014 - DNQ-4th-5th-5th-DNP/123-22
Division II - Augustana - 197/285 - Clay Broze, Cannon Falls, 2014 - 1st-1st
Division II - MSU-Mankato - 133 - Tyler Funk, Foley, 2014 - 4th-2nd-6th
Division II - MSU-Mankato - 149 - Dylan Herman, United South Central, 2014 - 4th-3rd-3rd-DNP-DNP/188-41
Division II - MSU-Mankato - 174/184 - Colten Carlson, United South Central, 2014 - 2nd-4th-DNP
Division II - MSU-Moorhead - 165 - Jacob Rukavina, Eastview, 2014 - 3rd-DNP-DNP/141-68
Division II - MSU-Moorhead - 174 - Dylan Huttunen, United North Central, 2014 - DNP
Division II - MSU-Moorhead - 197 - Paul Cheney, Apple Valley, 2014 - 2nd-1st-DNP/99-21
Division II - Northern State - 184/197 - Matthew Hintz, Byron, 2014 - DNQ
Division II - Southwest Minnesota State - 125/133 - Jordan Biehn, Jackson County Central, 2014 - 5th-4th/119-52
Division II - Southwest Minnesota State - 125/133 - Anthony Luft, Worthington, 2014 - 1st-1st-5th-6th
Division II - Southwest Minnesota State - 133 - Cody Peters, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 2014 - DNP-DNP-DNP
Division II - Southwest Minnesota State - 133/141 - Landyn VanOverbeke, Minneota, 2014 - DNP-DNP
Division II - Southwest Minnesota State - 133/141 - Cortez Arredondo, Simley, 2014 - 2nd-DNP-DNP
Division II - Southwest Minnesota State - 141/149 - Dylan Boettcher, Saint Clair/Mankato Loyola, 2014 - 4th-DNP
Division II - Southwest Minnesota State - 149 - Zach Beaumaster, Monticello, 2014 - DNP-5th-DNP-DNP-DNP/141-58
Division II - Southwest Minnesota State - 149/157 - Cody Heitman, Zumbrota-Mazeppa, 2014 - DNP-DNP
Division II - Southwest Minnesota State - 157 - Nick Kastenbauer, Mora, 2014 - DNQ
Division II - Southwest Minnesota State - 285 - Lucas Damm, Atwater-Cosmos-Grove City, 2014 - 1st-1st-DNP/144-46
Division II - St. Cloud State - 133/141 - Travis Swanson, Cambridge-Isanti, 2014 - 4th-6th
Division II - St. Cloud State - 149/157 - Larry Bomstad, Atwater-Cosmos-Grove City, 2014 - 1st-1st-2nd-3rd-5th
Division II - St. Cloud State - 174 - Garret Miller, Plainview-Elgin-Millville, 2012 - NJCAA 3rd/HS 3rd-3rd-DNP-DNP - transfer from Rochester CTC
Division II - St. Cloud State - 174/184 - TJ Ohara, Tartan, 2014 - 2nd-2nd-1st-DNP-DNP-DNP
Division II - St. Cloud State - 174/184 - Monty Holm, Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton, 2014 - DNP
Division II - St. Cloud State - 174/184 - Ryan Stottler, Minnewaska Area, 2014 - 2nd-DNP/104-64
Division II - St. Cloud State - 174/184 - Aaron Bates, Sibley East, 2013 - 3rd-6th-DNQ-6th/158-48 - transfer from South Dakota State
Division II - St. Cloud State - 285 - Bryce Kirchner, Saint Cloud Apollo, 2014 - 3rd-5th-DNP/98-34
Division II - St. Cloud State - 285 - Cody Linssen, Park, 2014 - DNP-DNQ-6th
Division II - University of Mary - 174 - Corey Parsons, Andover, 2014 - 3rd-3rd-DNP-4th
Division III - Augsburg - 133/141 - Reid Lyden, East Ridge, 2014 - DNQ-4th- 6th/182-49
Division III - Augsburg - 157 - Tone Fuenffinger, Hibbing, 2014 - DNP-DNP-DNP-DNP
Division III - Augsburg - 165 - Jameson Allen, Blaine, 2014 - DNQ
Division III - Augsburg - 165 - Dwayne Williams, Saint Paul Johnson, 2014 - DNQ
Division III - Augsburg - 174 - Joe Hoeve, Farmington, 2014 - 4th-DNP
Division III - Augsburg - 184 - John Reynolds, Andover, 2014 - DNQ
Division III - Augsburg - 285 - Ray Carter, Scott West, 2014 - DNP
Division III - Augsburg - 285 - Jake Lehmann, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United, 2014 - 6th
Division III - Augsburg - 285 - Donny Longendyke, White Bear Lake Area, 2011 - 1st-1st-2nd - transfer from Nebraska
Division III - Concordia - 125 - Aaron Dick, Saint Michael-Albertville, 2014 - 5th-DNP-DNP/122-31
Division III - Concordia - 125 - Jakob Stageberg, New London-Spicer, 2014 - 1st-5th-3rd-DNP/157-22
Division III - Concordia - 141 - Kenny Mark, Moorhead, 2014 - DNP-DNP-DNP/115-51
Division III - Concordia - 149 - Aaron Senne, North Branch, 2014 - DNP
Division III - Concordia - 149/157 - Alexi Bode, Fosston/Bagley, 2014 - 6th
Division III - Concordia - 157 - Joe Heinz, New Prague, 2014 - DNP
Division III - Concordia - 157 - Blake Bergeron, Crookston, 2014 - DNP-DNP-DNP/162-70
Division III - Concordia - 157/165 - Dane Ringquist, Fergus Falls, 2014 - 5th-DNP
Division III - Concordia - 157/165 - Joe Kortis, Mahtomedi, 2008 - DNQ
Division III - Concordia - 157/165 - Jake Johnson, Hastings, 2014 - DNP
Division III - Concordia - 165 - Eric Hensel, Lakeville South, 2011 - DNP-4th/187-42 - transfer from Iowa State
Division III - Concordia - 174 - Jordon Goebel, Pierz, 2014 - DNP
Division III - Concordia - 174/184 - Dan Marquette, Hastings, 2014 - 4th-DNP/103-43
Division III - Concordia - 174/184 - Daven Staples, Blackduck/Cass Lake-Bena, 2014 - 5th-DNP
Division III - Concordia - 184 - Drew Peterson, Staples-Motley, 2014 - DNP
Division III - Concordia - 184 - Kody VanDenEykel, Frazee, 2014 - 5th-DNP
Division III - Concordia - 184/197 - Spencer Oeltjenbruns, Luverne, 2014 - DNP/109-78
Division III - Concordia - 285 - Tyler Hoffman, Rocori, 2014 - DNP-DNP/81-67
Division III - Saint John's - 165/174 - Jackson Graham, Apple Valley, 2014 - 6th-DNP
Division III - Saint John's - 197 - Aaron Hannan, Elk River, 2014 - DNP
Division III - UW-La Crosse - 149/157 - Aaron Sweeney, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran, 2014 - 5th-DNQ-DNQ-DNP/158-67
Division III - UW-La Crosse - 157/165 - Andrew Dayland, Saint Charles, 2014 - 2nd-DNP-DNP
Division III - UW-La Crosse - 165/174 - Sean O'Neil, Prior Lake, 2014 - 5th-DNQ-DNQ-DNP/136-55
Junior College - Iowa Lakes - 157 - Jose Rodriguez, Henry Sibley, 2014 - 4th-5th
Junior College - Iowa Lakes - 165 - Cody Skog, Cambridge-Isanti, 2014 - 1st-DNP-6th-3rd-DNP-DNP/211-41
Junior College - Iowa Lakes - 165/174 - Kamal Hassan, Rosemount, 2013 - DNQ
Junior College - Iowa Lakes - 184/197 - Cameron Womack, Rosemount, 2014 - DNQ
Junior College - Itasca - 165 - Wayne Voss, Simley, Saint Michael-Albertville, 2013 - 5th-DNQ-DNQ-6th
Junior College - Ridgewater - 125/133 - Tom Keskey, Dassel-Cokato, 2014 - DNP/111-52
Junior College - Ridgewater - 125/133 - Brandon Sullivan, Pierz, 2014 - DNP-DNP-DNQ-DNP
Junior College - Ridgewater - 133/141 - Craig Maas, Bemidji, 2013 - DNQ - transfer from Southwest Minnesota State
Junior College - Ridgewater - 133/141 - Jacob Backlund, Scott West, 2014 - DNQ
Junior College - Ridgewater - 141/149 - Tryston Kostelecky, Hutchinson, 2014 - DNP
Junior College - Ridgewater - 149/157 - Cody Babineau, Blaine, 2014 - DNQ
Junior College - Ridgewater - 149/157 - Dylan Youngren, Howard Lake-Waverly-Winsted, 2014 - DNP
Junior College - Ridgewater - 157/165 - Chris Schmidt, Hutchinson, 2014 - 3rd-DNP-DNP
Junior College - Ridgewater - 174 - Travis Cripe, Eden Prairie, 2013 - DNQ - transfer from Concordia
Junior College - Ridgewater - 174/184 - Osmund Miller, Pequot Lakes/Pine River-Backus, 2014 - DNQ
Junior College - Ridgewater - 184/197 - Julius Ogunti, Park Center, 2014 - DNP
Junior College - Ridgewater - 197 - Glenn Meyers, Blaine, 2014 - DNQ
Junior College - Ridgewater - 197 - John Wittman, Chaska, 2014 - DNQ
Junior College - Ridgewater - 285 - Logan Zaske, Redwood Valley/Cedar Mountain, 2014 - DNP
Junior College - Ridgewater - 285 - Alex Schroepfer, Wabasso/Red Rock Central, 2014 - 1st-5th-DNP/107-19
Junior College - Ridgewater - 285 - Leon Richards, Willmar, 2014 - DNP
NAIA - William Penn University - 133 - Keston Lopez, Cannon Falls, 2014 - DNP
© 2016 The Guillotine It's a great time to be a Minnesota wrestling fan.