Where are they going in 2015-16? – MN High School Recruits

Other season’s recruits

Recruiting News

Minnesota wrestlers who plan to continue their wrestling careers after high school. Send updates to: info@theguillotine.com


Division – College/Service – Projected Weight – Wrestler, HS Team, Class – State Placings/Record

Division I – Arizona State – 197 – Lance Benick, Totino-Grace, 2015 – 1st-1st-1st-1st
Division I – Michigan – 184/197 – Jackson Striggow, Orono, 2015 – 1st-5th-DNP
Division I – Minnesota – 149 – Ben Brancale, Eden Prairie, 2015 – 1st-2nd-DNP-3rd
Division I – Minnesota – 149 – Miles Patton, Rochester Mayo, 2015 – 2nd-4th-DNP, 157-41
Division I – Minnesota – 149/157 – Carson Brolsma, Osseo, 2014 – DNP-2nd-5th-DNP-DNP
Division I – Minnesota – 149/157 – James Berg, New Prague, 2015 – 3rd-2nd-DNP
Division I – Minnesota – 184 – Tim Christianson, Albert Lea Area, 2015 – 3rd
Division I – Minnesota – 184/197 – Bobby Steveson, Apple Valley, 2015 – 1st-1st
Division I – Minnesota – 285 – Rylee Streifel, Prior Lake, 2015 – 5th-3rd-DNP
Division I – North Dakota State – 125/133 – Wyatt Becker, Badger/Greenbush-Middle River, 2015 – DNQ-DNP-DNP
Division I – North Dakota State – 133/141 – David Flynn, Scott West, 2015 – 1st-3rd-4th-DNP
Division I – North Dakota State – 149 – Nick Mergen, Albany, 2015 – 3rd-5th
Division I – North Dakota State – 157/165 – Matt Njos, Anoka, 2015 – 1st-4th-6th
Division I – North Dakota State – 165/174 – Andrew Fogarty, Scott West, 2015 – 1st-1st-3rd-3rd
Division I – North Dakota State – 174 – Carter Nielsen, Foley, 2015 – 1st-2nd
Division I – North Dakota State – 197 – Carson Hagen, Worthington, 2015 – 2nd-DNP-4th
Division I – North Dakota State – 285 – Jon Zeidler, Lakeville South, 2015 – 2nd-DNP
Division I – Northern Iowa – 157/165 – Paden Moore, Jackson County Central, 2015 – 1st-3rd-2nd-5th-DNP
Division I – Northwestern – 165/174 – Luke Norland, Jackson County Central, 2015 – 1st-4th-6th-4th
Division I – South Dakota State – 125/133 – Cameron Sykora, Border West, 2015 – 1st-1st-1st-1st-1st
Division I – South Dakota State – 141 – Seth Gross, Apple Valley, 2015 – 1st-1st-1st-3rd/149-15 – transfer from Iowa
Division I – South Dakota State – 141/149 – Louie Sanders, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, 2015 – 1st-1st-1st-5th
Division I – South Dakota State – 149 – Hank Friederichs, Chatfield, 2015 – 1st-1st-3rd-5th, 200-22
Division I – South Dakota State – 149/157 – Logan Kass, Benilde-St. Margaret’s, 2015 – 3rd-3rd-4th-DNP, 132-30
Division I – South Dakota State – 184 – Zac Carlson, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 2015 – 3rd-3rd-2nd
Division I – University of North Carolina – 184 – Isaac Florell, Totino-Grace, 2015 – 2nd-DNP-4th
Division II – Augustana – 125 – Logan Donais, Big Lake, 2015 – DNP-DNP, 87-58
Division II – Augustana – 133 – Joseph Fischenich, Windom/Mountain Lake, 2015 – 3rd-DNP-5th, 135-49
Division II – Augustana – 149/157 – Shane Siewert, Lake City, 2015 – 1st-4th-5th
Division II – Augustana – 149/157 – Matthew Rustad, Farmington, 2015 – DNQ
Division II – MSU-Moorhead – 125 – Jared Goldsmith, Chatfield, 2015 – 3rd-2nd-DNP, 123-14
Division II – MSU-Moorhead – 141 – Dylan Connell, Chisago Lakes Area, 2015 – 3rd-5th-6th-DNP
Division II – MSU-Moorhead – 157 – Derek Helgoe, Big Lake, 2015 – DNP
Division II – MSU-Moorhead – 165/174 – Jonathan Hoffner, Mahnomen/Waubun, 2015 – DNP
Division II – MSU-Moorhead – 174/184 – Zachery Richards, Minneapolis Edison, 2015 – DNQ
Division II – MSU-Moorhead – 184 – Austin May, Zimmerman, 2015 – DNP-1st
Division II – MSU-Moorhead – 197 – Cody Anderson, Redwood-River Valley, 2015 – DNP
Division II – Northern State – 125 – Andrew Nissen, Blackduck/Cass Lake-Bena, 2015 – 3rd-DNP-DNP
Division II – St. Cloud State – 141 – Mark Voss, St. Michael-Albertville, 2014 – 1st-2nd-2nd-5th – transfer from North Dakota State
Division II – St. Cloud State – 141/149 – Quinten Berres, Kimball Area, 2015 – 1st-1st-1st-3rd-6th
Division II – St. Cloud State – 149 – James Pleski, Forest Lake, 2015 – 1st-3rd-DNP-4th-DNP
Division II – St. Cloud State – 157/165 – Lucas Westrich, Lakeville North, 2015 – 2nd-2nd-4th-DNP
Division II – St. Cloud State – 157/165 – Sam McPhail, Pine Island, 2015 – DNP-5th-DNP
Division II – St. Cloud State – 174 – Cory Flaata, Park, 2015 – 6th
Division II – University of Mary – 157 – Jonathan Pelach, Sartell-St. Stephen, 2015 – DNQ-DNP
Division III – Augsburg – 149 – Nik Borchert, Mille Lacs, 2015 – 3rd-6th-DNP-DNP, 218-39
Division III – Augsburg – 184/197 – Wyatt Richardson, GMLOKS, 2015 – 3rd-3rd, 143-46
Division III – Concordia – 125 – Andrew Nissen, Blackduck/Cass Lake-Bena, 2015 – 3rd-DNP-DNP
Division III – Concordia – 133/141 – Karl Keeler, Mounds View, 2015 – 6th-DNP
Division III – Concordia – 133/141 – Blane Tschida, Kimball Area, 2015 – 2nd-3rd-3rd-5th
Division III – Concordia – 141/149 – Ty Johnson, Woodbury, 2015 – DNP-DNP-DNP-DNP
Division III – Concordia – 141/149 – Cody Weiland, Crookston, 2015 – DNP-4th-DNP
Division III – Concordia – 141/149 – Ben Baumgartner, Park Rapids Area, 2015 – 3rd-6th
Division III – Concordia – 149/157 – Rylee Anderson, Barnesville, 2015 – DNP-DNP-DNP-DNP
Division III – Concordia – 149/157 – Treyton Austvold, New London-Spicer, 2015 – 1st-DNP-DNP-DNP-DNP
Division III – Concordia – 157/165 – Royal Crow, West Central Area/Ashby/Evansville, 2015 – 6th-DNP
Division III – Concordia – 157/165 – Nick Gravdahl, Pequot Lakes/Pine River-Backus, 2015 – 6th
Division III – Concordia – 157/165 – Parker Jackson, Detroit Lakes, 2015 – 5th-4th-6th-DNP
Division III – Concordia – 165/174 – Cole Sladek, St. Michael-Albertville, 2013 – 2nd-4th-2nd-5th – transfer from North Dakota State
Division III – Concordia – 184/197 – Ricky Briggs, St. Michael-Albertville, 2013 – 4th-2nd – transfer from Upper Iowa
Division III – Concordia – 197/285 – Jacob Briggs, St. Michael-Albertville, 2015 – 2nd-4th-DNP
Division III – Concordia – 285 – Jesse Bucholz, Perham, 2015 – DNP
Division III – St. Olaf – 141 – Bryant Ridgeway, Trinity School at River Ridge, 2015 – DNP, 130-60
Division III – St. Olaf – 165/174 – Garrett Beaman, Henry Sibley, 2015 – 3rd-2nd-DNP, 178-67
Division III – St. Olaf – 285 – Troy Beaman, Henry Sibley, 2006 – 5th
Division III – UW-La Crosse – 125 – Jack Bergeland, Centennial, 2015 – DNP-4th-6th, 118-34
Division III – UW-La Crosse – 133 – Austin Anderly, LeSueur-Henderson, 2015 – 2nd-1st-1st
Division III – UW-La Crosse – 165/174 – Nick Green, Waconia, 2015 – 2nd
Division III – UW-La Crosse – 174 – David Kent, Cambridge-Isanti, 2015 – 4th-DNP, 96-38
Junior College – Iowa Lakes – 125 – Brian Maas, Bemidji, 2015 – 5th-3rd-5th-3rd
Junior College – Iowa Lakes – 125 – Brian Maas, Bemidji, 2015 – 5th-3rd-5th-3rd
Junior College – Iowa Lakes – 133 – George Farmah, Eastview, 2015 – 2nd-2nd
Junior College – Iowa Lakes – 141 – Tyson Leon, Shakopee, 2015 – DNP-DNP
Junior College – Iowa Lakes – 197 – Christian DuLaney, Benilde-Saint Margaret’s, 2014 – 2nd-2nd/96-26 – transfer from Northern Iowa
Junior College – Iowa Lakes – 285 – Martin Granados, Blue Earth Area, 2015 – 4th-6th
Junior College – Northland CTC – 133/141 – Stephen Holecek, Thief River Falls, 2015 – 6th-DNP-6th
Junior College – Northland CTC – 165/174 – Mitchell Zachman, St. Michael-Albertville, 2015 – DNP
Junior College – Northland CTC – 184 – Hunter Durand, Buffalo, 2015 – DNP
Junior College – Rochester – 125 – Austin Peper, South St. Paul, 2015 – DNP
Junior College – Rochester – 133 – Curt Palodichuk, South St. Paul, 2015 – DNP-DNP

Comments are closed.