Where are they going in 2017-18? – MN High School Recruits

Other season’s recruits

Recruiting News

Minnesota wrestlers who plan to continue their wrestling careers after high school. Send updates to: info@theguillotine.com


Division – College/Service – Projected Weight – Wrestler, HS Team, Class – State Placings/Record

Division I – Eastern Michigan – 184 or 197 – Brandon Moen, Owatonna, 2017 – 1st-1st-3rd-3rd-4th-DNP
Division I – Minnesota – 133 or 141 – Brent Jones, Shakopee, 2017 – 1st-1st-1st-1st
Division I – Minnesota – 141 or 149 – Jakob Bergeland, Centennial, 2017 – 2nd-1st-DNP-4th
Division I – Minnesota – 149 or 157 – Alex Crowe, Shakopee, 2017 – 1st-3rd-4th-6th, 154-22
Division I – Minnesota – 165 or 174 – Jake Allar, St. Michael-Albertville, 2017 – 1st-1st-2nd-3rd-4th-DNP, 250-27
Division I – Minnesota – 165 or 174 – Bailee O’Reilly, Goodhue, 2017 – 1st-1st-DNP
Division I – Minnesota – 184 – Owen Webster, Shakopee, 2016 – NCAA: 3rd, Inj-5th-1st-4th – transfer from Augsburg
Division I – Nebraska – 125 or 133 – Tucker Sjomeling, Delano, 2017 – 1st-1st-3rd-DNP-1st
Division I – North Dakota State – 149 or 157 – Austin Braun, Woodbury, 2017 – 3rd-4th-DNP-DNP-DNP, 163-54
Division I – North Dakota State – 174 – Michael Otomo, Dover-Eyota, 2016 – HS: 1st – transfer from UW-La Crosse
Division I – Penn State – 149 – Brady Berge, Kasson-Mantorville, 2017 – 1st-6th-1st-1st-3rd-1st
Division I – Purdue – 184 – Jared Florell, Totino-Grace, 2017 – 1st-4th-2nd-DNP, 178-70
Division I – SIU-Edwardsville – 197 – Christian Dulaney, Benilde-Saint Margaret’s, 2014 – 2X NJCAA All-American, HS: 2nd-2nd, 96-26 – transfer from Iowa Lakes
Division I – South Dakota State – 133 or 141 – Rylee Molitor, Sartell-St. Stephen, 2017 – 4th-2nd-1st-2nd
Division I – South Dakota State – 197 – Samuel Grove, Moorhead, 2017 – 1st-2nd-4th-DNP
Division I – Wisconsin – 149 or 157 – Tyler Shilson, Centennial, 2017 – 4th-2nd-4th
Division II – Augustana – 141 or 149 – Keaten Schorr, Kasson-Mantorville, 2017 – 1st-5th-1st-3rd
Division II – Augustana – 141 or 149 – Toby Semler, Marshall/Lakeview/RTR, 2017 – DNP-DNP
Division II – California Baptist – 141 or 149 – Nate Johnson, Hopkins, 2017 – 6th-DNP-DNP
Division II – MSU-Mankato – 125 – Matthew Petersen, Byron, 2017 – 1st-4th
Division II – MSU-Mankato – 133 – George Farmah, Eastview, 2015 – NJCAA All-American, HS: 2nd-2nd – transfer from Iowa Lakes
Division II – MSU-Mankato – 141 or 149 – Kyle Rathman, Apple Valley, 2017 – 3rd-DNP-3rd-3rd
Division II – MSU-Mankato – 157 – Justin Schultz, Waconia, 2017 – 5th-DNP
Division II – MSU-Moorhead – 125 – Cole Jones, Grand Rapids, 2017 – 5th-DNQ-5th-2nd-DNP, 180-27
Division II – MSU-Moorhead – 125 – Joey Nerdahl, Spring Lake Park/St. Anthony, 2017 – DNP-DNP, 97-33
Division II – MSU-Moorhead – 157 – Remington Meagher, LPGE-Browerville, 2017 – DNQ
Division II – MSU-Moorhead – 157 or 165 – Ryan Stenson, Chisago Lakes Area, 2017 – DNQ, 68-29
Division II – MSU-Moorhead – 165 or 174 – Justin Dravis, Park Rapids Area, 2017 – 3rd-3rd-4th-DNP, 189-44
Division II – MSU-Moorhead – 197 – Evan Foster, St. Michael-Albertville, 2017 – 3rd-2nd-4th-DNP
Division II – Northern State – 125 – Dasin Mateski, Hutchinson, 2017 – DNQ, 80-27
Division II – Notre Dame College – 285 – Tanyi Besong, Apple Valley, 2017 – 5th-DNP
Division II – St. Cloud State – 125 – Garrett Vos, Waconia, 2017 – 1st-1st-5th
Division II – St. Cloud State – 125 – Holden Youngs, Annandale/Maple Lake, 2016 – Inj-DNP, 91-24 – transfer from from North Dakota State
Division II – St. Cloud State – 133 – Tanner Pasvogel, Sibley East, 2017 – 1st-4th-2nd-3rd
Division II – St. Cloud State – 133 or 141 – Adam McSorley, Hastings, 2017 – 3rd-3rd-DNP
Division II – St. Cloud State – 141 or 149 – Garrett Aldrich, Albert Lea Area, 2017 – 3rd-1st-1st-1st
Division II – St. Cloud State – 149 or 157 – Teddy Pierce, St. Francis, 2017 – 5th-3rd-DNP-DNP
Division II – St. Cloud State – 157 or 165 – Sakai Kelly, Henry Sibley, 2017 – 6th-5th-DNP
Division II – St. Cloud State – 197 – Noah Ryan, Kasson-Mantorville, 2017 – 1st-1st-5th
Division II – St. Cloud State – 197 – Tyler Hugg, St. Cloud Tech, 2017 – 2nd-DNP-DNP
Division II – St. Cloud State – 285 – Brady Reigstad, Willmar, 2017 – 3rd-2nd-4th
Division II – University of Mary – 197 or 285 – Jackson Schichel, Hastings, 2017 – 4th-3rd
Division III – Augsburg – 141 or 149 – Charlie DesMarais, Buffalo, 2017 – DNP-DNP
Division III – Augsburg – 141 or 149 – Mason Hall, St. Francis, 2017 – DNP-DNP
Division III – Augsburg – 174 – Solomon Nielsen, Luverne, 2017 – 2nd-2nd-4th
Division III – Augsburg – 197 – Luke Wilson, LeSueur-Henderson, 2017 – DNP-DNP
Division III – Augsburg – 197 – Justin Mohlin, Centennial, 2017 – 6th-DNP-DNP
Division III – Augsburg – 285 – Timothy Mandyck, Coon Rapids, 2017 – 5th-DNP
Division III – Concordia – 125 – Cole Kubesh, Brainerd/Pillager, 2017 – DNP-DNP
Division III – Concordia – 125 or 133 – Jake Nohre, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville, 2017 – 2nd-5th-2nd-DNP
Division III – Concordia – 133 or 141 – Ben Bogart, Alexandria, 2017 – DNP-4th
Division III – Concordia – 149 or 157 – Travis Ostby, MAHACA, 2016 – DNQ-DNP-DNP – transfer from Luther
Division III – Concordia – 157 – Keaton Long, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville, 2017 – 2nd-DNP-DNP
Division III – Concordia – 157 or 165 – Tony Struntz, St. Francis, 2017 – 3rd-4th
Division III – Concordia – 174 – Trae Bedford, Annandale/Maple Lake, 2017 – 4th-4th
Division III – Concordia – 184 – Jonah Lange, Frazee, 2016 – 1st-6th-DNP – transfer from North Dakota State
Division III – Concordia – 197 – Bryce Kallenbach, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran, 2017 – DNQ-5th
Division III – Concordia – 197 – Ethan Kimber, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, 2017 – 3rd-DNP-DNP-DNP
Division III – U.S. Merchant Marine Academy – 149 or 157 – Gavin Bradley, Woodbury, 2017 – DNP
Division III – U.S. Merchant Marine Academy – 184 or 197 – Andrew French, Woodbury, 2017 – DNP-DNP-DNP
Division III – UW-Eau Claire – 184 – James Huntley, Stillwater Area, 2017 – 4th-DNQ-DNP
Division III – UW-Whitewater – 149 – Isaac Haman, Kasson-Mantorville, 2017 – 5th-4th
Junior College – Iowa Lakes – 157 – McCoy Tekautz, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, 2017 – 3rd-4th-DNP
Junior College – Iowa Lakes – 174 or 184 – Jonah Johnson, Apple Valley, 2017 – 3rd-4th-DNP
Junior College – Itasca – 125 – Kyle Lundberg, Grand Rapids, 2017 – DNP-DNP
Junior College – Itasca – 125 or 133 – Ben Johnson, United North Central, 2017 – DNP-DNQ-DNP
Junior College – Itasca – 133 – Drew Vanvleet, Mora, 2017 – DNQ-DNP-DNP
Junior College – Itasca – 133 – Tanner Reetz, Frazee, 2017 – 2nd-2nd-1st-DNP-DNP, 212-29
Junior College – Itasca – 149 – Ethan Kiehm, Minneapolis Washburn, 2017 – DNP-DNP
Junior College – Itasca – 157 – Scott Jones-Zidarich, Grand Rapids, 2017 – DNQ
Junior College – Itasca – 165 or 174 – Tyler Tober, Mora, 2016 – DNP
Junior College – Itasca – 165 or 174 – Sam Truen, Minneapolis South, 2016 – 5th – transfer from Northern State
Junior College – Itasca – 174 – David Foster, Blackduck/Cass Lake-Bena, 2017 – DNP
Junior College – Itasca – 184 – Cory Schmidt, Annandale/Maple Lake, 2016 – DNP
Junior College – Itasca – 184 – Blake Skogstad, Roseau, 2017 – DNP-DNP
Junior College – Itasca – 184 – Alex Erpelding, Staples-Motley, 2017 – 1st-2nd-5th-DNP
Junior College – Itasca – 197 – Jonathan Smid, Blackduck/Cass Lake-Bena, 2017 – 6th-DNP
Junior College – Itasca – 285 – Jared Rabbit, Deer River, 2017 – DNP-DNP
Junior College – Minnesota West – 125 – Keon Naranjo, LeSueur-Henderson, 2017 – DNP-DNP
Junior College – Minnesota West – 141 or 149 – Wallace Michels, Norwood Young America, 2017 – DNP-6th
Junior College – Minnesota West – 149 or 157 – McKinley Bush, Pipestone Area, 2017 – DNP
Junior College – Minnesota West – 174 or 184 – Jared Loberg, St. Michael-Albertville, 2016 – DNQ
Junior College – Minnesota West – 184 or 197 – King Blanchette, Worthington, 2016 – DNQ
Junior College – Minnesota West – 197 or 285 – Trenten Rogich, LeSueur-Henderson, 2017 – 5th-3rd
Junior College – Rochester CTC – 125 or 133 – Noah Bauer, Pine Island, 2017 – inj-2nd-1st-DNP, 139-34
NAIA – Lindsey Wilson – 157 – Brett Bradford, Byron, 2017 – NJCAA Runner-up – transfer from Rochester CTC
NAIA – Northwestern College – 197 – Reid Seelhammer, Dover-Eyota, 2017 – 1st-4th, 112-58
USOEC – Northern Michigan/USOEC – 157 – Calvin Germinaro , Anoka, 2017 – 5th-4th-DNP-DNP

Comments are closed