Where are they going in 2021-22? – MN High School Recruits

Other season’s recruits

Recruiting News

Minnesota wrestlers who plan to continue their wrestling careers after high school. Send updates to: info@theguillotine.com


Division – College/Service – Projected Weight – Wrestler, HS Team, Class – State Placings/Record

Division I - Cornell University - 149 - Ryan Sokol, Simley, 2021 - 1st-1st-1st-3rd-5th
Division I - Harvard College - 149 - Cael Berg, Simley, 2021 - 1st-1st-2nd-5th-4th, 175-43
Division I - North Dakota State University - 157 - Bryce Dagel, Eden Prairie, 2021 - 2nd-4th-6th-DNP
Division I - North Dakota State University - 157 - Mason Gode, LPGE-Browerville, 2021 - 1st-1st-2nd-6th-DNP, 231-43
Division I - North Dakota State University - 157 or 165 - Pedro Velazquez, Chaska/Chanhassen, 2021 - 4th-DNP-5th-DNP
Division I - North Dakota State University - 174 or 184 - Mannix Morgan, Mounds View, 2021 - 3rd-DNP-DNP-DNP
Division I - North Dakota State University - 285 - Dominik Vacura, Badger/Greenbush-Middle River, 2021 - 1st-1st-1st-6th-5th
Division I - Northern Illinois University - 125 - Blake West, Shakopee, 2021 - 1st-1st-DNQ-5th
Division I - South Dakota State University - 133 or 141 - Derrick Cardinal, Forest Lake, 2021 - 1st-1st-1st-1st-4th
Division I - South Dakota State University - 149 - Cael Swensen, Wayzata, 2021 - 1st-1st-5th-4th, 184-37
Division I - South Dakota State University - 184 or 197 - Roman Rogotzke, Stillwater Area, 2021 - 1st-1st-DNP-DNP-DNP, 185-53
Division I - University of Arkansas at Little Rock - 125 - Reid Nelson, Simley, 2021 - 2nd-3rd-3rd
Division I - University of Minnesota - 125 - Mason Gehloff, Waseca, 2021 - 4th-4th-1st
Division I - University of Minnesota - 165 or 174 - Gabe Nagel, Little Falls, 2021 - 2nd-2nd-1st-DNP
Division I - University of Minnesota - 285 - Bennett Tabor, Simley, 2021 - 1st-1st-4th
Division I - University of Wyoming - 184 - Quayin Short, Simley, 2021 - 1st-2nd-4th-2nd-DNP
Division II - Augustana University - 125 or 133 - Jaxson Rohman, Fairmont/Martin County West, 2021 - 1st-3rd-2nd-1st-2nd-6th, 227-18
Division II - Augustana University - 133 or 141 - Seth Nebel, Edina, 2021 - DNP-DNP-DNP, 147-57
Division II - Augustana University - 141 or 149 - Kyle Boeke, Princeton, 2021 - 3rd-6th-4th-5th-DNP
Division II - Augustana University - 141 or 149 - Kade Sammons, Windom/Mountain Lake, 2021 - 1st-3rd
Division II - Augustana University - 149 or 157 - Connor Simmonds, Fairmont/Martin County West, 2021 - 4th-3rd-DNP-DNP
Division II - Augustana University - 174 - Trevon Johnson, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United, 2021 - DNQ-5th-5th-DNP
Division II - Minnesota State University Mankato - 133 or 141 - Isaiah Mlsna, St. Michael-Albertville, 2021 - 6th-DNP-DNP
Division II - Minnesota State University Mankato - 133 or 141 - Landen Parent, Princeton, 2021 - 3rd-6th-3rd-2nd
Division II - Minnesota State University Mankato - 141 or 149 - Jamaal Baird, Deer River, 2018 - HS: 5th-DNP-DNP-DNP - transfer from Itasca
Division II - Minnesota State University Mankato - 184 or 197 - Gavin Christoffersen, South St. Paul, 2019 - NJCAA: 7th, HS: 3rd-DNP - transfer from Rochester
Division II - Minnesota State University Mankato - 285 - Tommy Johnson, Shakopee, 2021 - 2nd-3rd-6th
Division II - Minnesota State University Mankato - 285 - Tashaud Nelson, Apple Valley, 2021 -
Division II - Northern State University - 141 - Teagan Block, Prior Lake, 2021 - DNP
Division II - St. Cloud State University - 133 or 141 - Matt Hogue, Stillwater Area, 2021 - 3rd-3rd-5th
Division II - St. Cloud State University - 141 or 149 - Nick Novak, New Prague, 2021 - 1st-2nd-4th-6th
Division II - St. Cloud State University - 157 or 165 - Sebastian Zamorano, Woodbury, 2021 - DNP-DNP
Division II - St. Cloud State University - 174 - Isaac Grams, Bloomington Kennedy, 2021 - DNQ-4th-DNP
Division II - St. Cloud State University - 174 or 184 - Tyson Meyer, Minnewaska Area, 2021 - 1st-1st-1st-DNP-DNP
Division II - University of Mary - 141 or 149 - Ryan Scherber, Buffalo, 2021 - DNP-4th-2nd-DNP
Division III - Augsburg University - 125 or 133 - Derek Steele, Sibley East, 2021 - 1st-1st-2nd-DNP
Division III - Augsburg University - 133 or 141 - Austin Gabbert, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran, 2021 - 1st-2nd-5th-5th
Division III - Augsburg University - 141 or 149 - Lucas Jagodzinske, Fairmont/Martin County West, 2021 - 4th-DNQ-3rd-DNP
Division III - Augsburg University - 149 or 157 - Blake Jagodzinske, Fairmont/Martin County West, 2021 - 4th-5th
Division III - Augsburg University - 149 or 157 - Lukas Paulson, Becker, 2021 - DNP-4th-DNP-DNP
Division III - Augsburg University - 165 - Seth Goetzinger, Chatfield, 2021 - 1st-2nd-DNP-3rd
Division III - Augsburg University - 174 or 184 - Adam Sylvester, Totino-Grace, 2021 - 1st-4th-DNP-DNP
Division III - Augsburg University - 174 or 184 - Carter Sorenson, Fosston/Bagley, 2021 - 2nd-3rd-6th-DNP
Division III - Augsburg University - 184 or 197 - Tyler Raway, Forest Lake, 2021 - 2nd-4th-6th
Division III - Augsburg University - 184 or 197 - Parker Venz, Farmington, 2021 - 3rd-4th
Division III - Augsburg University - 285 - Jagger Schack, Osseo, 2021 - 5th-4th-DNP-DNP
Division III - Augsburg University - 285 - Nick McKenzie, New London-Spicer, 2021 - 5th-4th-DNP
Division III - Augsburg University - 285 - Hunter Gorecki, Foley, 2021 - 3rd-DNP
Division III - Augsburg University - 285 - Gavin Layton, Coon Rapids, 2021 - 1st-2nd
Division III - Augsburg University - 285 - Vincent Gladbach, Minneapolis Washburn, 2021 - 4th-6th
Division III - Concordia College - 125 or 133 - Ty Bisek, New London-Spicer, 2021 - 3rd-2nd-6th
Division III - Concordia College - 125 or 133 - Jayden Mclearen, Big Lake, 2021 - DNQ-4th
Division III - Concordia College - 149 - Cade Sundgaard, Apple Valley, 2021 - DNQ
Division III - Concordia College - 149 or 157 - David Platt, Hibbing, 2021 - DNQ-5th-6th-DNP
Division III - Concordia College - 157 - Alex McPhee, Proctor/Hermantown, 2021 - DNP
Division III - Concordia College - 184 - Nathan Kisgen, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville, 2021 - 3rd-DNP
Division III - Concordia College - 184 or 197 - Spencer Wambeke, Marshall, 2021 - DNQ-6th
Division III - Concordia College - 184 or 197 - Ross Meskimen, Rogers, 2021 - DNP
Division III - University of Wisconsin-Eau Claire - 125 or 133 - Christian Lopez, Burnsville, 2021 - DNQ
Division III - University of Wisconsin-La Crosse - 197 - Joey Johnson, Shakopee, 2021 - 4th-3rd-4th-DNP
Junior College - Minnesota West Community and Technical College - 197 - Ethan Kovars, Zumbrota-Mazeppa, 2021 - 2nd-DNP-DNP
Junior College - North Iowa Area Community College - 174 - Cale Luthens, Hutchinson, 2021 - 5th-5th, 139-54
Junior College - Northland Community and Technical College - 157 or 165 - Brandon Zuniga, Thief River Falls, 2021 - DNP, 92-55
Junior College - Northland Community and Technical College - 184 or 197 - Mason Iverson, Thief River Falls, 2021 - 4th-DNP, 130-57
Junior College - Ridgewater College - 133 or 141 - Lane Lembke, Westfield, 2021 -
Junior College - Ridgewater College - 133 or 141 - Tristian Lang, Hutchinson, 2021 -
Junior College - Ridgewater College - 133 or 141 - Ezra Horn, Rosemount, 2021 -
Junior College - Ridgewater College - 141 or 149 - Derek Varpness, Marshall/Lakeview, 2011 - DNP
Junior College - Ridgewater College - 141 or 149 - Poh Say, St. Paul Humboldt/Open World Learning, 2021 -
Junior College - Ridgewater College - 149 or 157 - Remmington Albright, Howard Lake-Waverly-Winsted, 2020 -
Junior College - Ridgewater College - 149 or 157 - Calin Huntley, Shakopee, 2021 -
Junior College - Ridgewater College - 149 or 157 - Crown Htoo, St. Paul Humboldt/Open World Learning, 2021 -
Junior College - Ridgewater College - 157 or 165 - Wil Yasseri, Rogers, 2021 - DNP-DNP-DNQ-DNP-DNP
Junior College - Ridgewater College - 165 or 174 - Alex Gonzales, Shakopee, 2021 -
Junior College - Ridgewater College - 184 or 197 - Rick Jones, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 2021 - DNP-DNP
Junior College - Ridgewater College - 184 or 197 - Nicholas Dauffenbach, Stillwater Area, 2021 - DNP
Junior College - Ridgewater College - 197 - Johan Rodvik, Maple Grove, 2020 -
Junior College - Ridgewater College - 285 - Trey Teichert, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United, 2021 -
Junior College - Rochester Community and Technical College - 141 - Mitchel Petersen, Byron, 2020 - HS: 2nd-2nd-1st-DNP-DNP - transfer from North Dakota State
Junior College - Rochester Community and Technical College - 149 or 157 - Dylan Schultz, Osseo, 2021 - DNQ-DNQ-DNP
Junior College - Rochester Community and Technical College - 157 - Zack Wells, Princeton, 2021 - DNQ-3rd-DNP-DNP
Junior College - Rochester Community and Technical College - 165 or 174 - Owen Vike, St. Michael-Albertville, 2021 - DNP
Junior College - Rochester Community and Technical College - 184 - Dom Adams, Mora, 2021 - DNQ-DNP
Junior College - Rochester Community and Technical College - 197 - Colton Krell, Westfield, 2020 - HS: 1st-3rd-2nd-4th - transfer from North Dakota State
Junior College - Rochester Community and Technical College - 285 - Armani Tucker, Kenyon-Wanamingo, 2021 - DNQ
NAIA - Keiser University - 174 - Adam El Damir, Wayzata, 2021 - 6th-DNP
WCWA - Augsburg University - 143 - Nina Makem, Shakopee, 2021 -
WCWA - UW-Stevens Point - 136 or 143 - Amor Tuttle, Stillwater Area, 2021 -