Where are they going in 2023-24? – MN High School Recruits

Other season’s recruits

Recruiting News

Minnesota wrestlers who plan to continue their wrestling careers after high school. Send updates to: info@theguillotine.com


Girls

Division – College/Service – Projected Weight – Wrestler, HS Team, Class – State Placings/Record

NAIA - Lourdes University - 101 - Bella Heaney, Minnetonka, 2023 -
WCWA - Northland Community and Technical College - 143 or 155 - Madelyn Gallant, Wadena-Deer Creek, 2023 - DNQ-4th
WCWA - University of Sioux Falls - 123 or 130 - Mackenzie Armagost, GMLOS, 2023 - 5th
WCWA - University of Sioux Falls - 130 or 136 - McKenna Hendrickson, GMLOS, 2023 - 2nd
WCWA - Wartburg College - 143 - Rachel Fode, Byron, 2023 -
WCWA - Wartburg College - 191 - Kami Senlycki, Cambridge-Isanti, 2023 - 1st-2nd

Boys

Division – College/Service – Projected Weight – Wrestler, HS Team, Class – State Placings/Record

Division I - Air Force Academy - 197 - Soren Herzog, Simley, 2023 - 1st-2nd, CO: 3rd-6th
Division I - California Baptist University - 149 - Dayne Morton, Sibley East, 2018 - HS: 1st-2nd-3rd, HS: 117-9 - transfer from University of Nebraska
Division I - California Baptist University - 149 - Drayden Morton, Sibley East, 2022 - 2nd-1st-1st-1st-DNP - transfer from University of Minnesota
Division I - Columbia University - 285 - Vincent Mueller, St. Thomas Academy, 2023 - 1st-5th
Division I - Indiana University - 184 or 197 - Roman Rogotzke, Stillwater Area, 2021 - HS: 1st-1st-DNP-DNP-DNP, 185-53 - transfer from South Dakota State
Division I - Iowa State University - 141 - Thomas Freking, Jackson County Central, 2023 - 1st-4th-DNP
Division I - North Carolina State University - 141 or 149 - Koy Buesgens, New Prague, 2023 - 1st-1st-1st-3rd
Division I - North Dakota State University - 184 - Adam Cherne, Wayzata, 2023 - 2nd-4th-4th-DNP
Division I - North Dakota State University - 285 - Macray Klohs, Buffalo, 2022 - 5th-DNP
Division I - Ohio State University - 184 - Ryder Rogotzke, Stillwater Area, 2023 - 2nd-1st-3rd-3rd-DNP-3rd, 258-23
Division I - South Dakota State University - 141 - Parker Janssen, St. Michael-Albertville, 2023 - 2nd-DNP-2nd-4th
Division I - South Dakota State University - 197 - Thomas Dineen, Benson, 2023 - 1st-1st-1st-5th-DNP
Division I - Stanford University - 141 or 149 - Zach Hanson, Lakeville North, 2023 - 1st-1st-2nd-2nd-DNP
Division I - University of Minnesota - 125 - Brandon Morvari, Simley, 2023 - 1st-1st-3rd
Division I - University of Minnesota - 141 - Tyler Wells, Princeton, 2023 - 1st-1st-1st-1st, 162-1
Division I - University of Minnesota - 157 or 165 - Kyler Wong, Wayzata, 2023 - inj-3rd-DNP-4th-5th
Division I - University of Minnesota - 184 or 197 - Max McEnelly, Waconia, 2023 - 1st-1st-1st-1st-DNP, 251-31
Division I - University of Minnesota - 197 or 285 - Gavin Nelson, Simley, 2023 - 1st-1st-1st-2nd-3rd
Division I - University of Nebraska - 125 - Alan Koehler, Prior Lake, 2023 - 1st-1st-1st
Division I - University of Oklahoma - 174 - Mannix Morgan, Mounds View, 2021 - HS: 3rd-DNP-DNP-DNP - transfer from North Dakota State
Division I - University of Wisconsin - 125 - Simon Kruse, St. Clair/Mankato Loyola, 2023 - 2nd-DNP
Division I - University of Wyoming - 197 - Joey Novak, New Prague, 2023 - 1st-2nd-3rd-2nd
Division I - West Virginia University - 125 or 133 - Mason Mills, St. Michael-Albertville, 2023 - 2nd-1st-3rd
Division II - Augustana University - 141 or 149 - Logan Butzon, Jackson County Central, 2023 - 3rd-4th-3rd-4th-DNP
Division II - Augustana University - 149 or 157 - Davin Rose, MAHACA, 2023 - 3rd-4th-2nd-DNP-DNP
Division II - Augustana University - 197 - Caleb Vancura, Jackson County Central, 2023 - 1st-4th-6th
Division II - Augustana University - 197 or 285 - Sam McEnelly, Waconia, 2021 - DNP
Division II - Minnesota State University Mankato - 184 - Brian Thilges, Mankato East, 2023 - DNP-DNP, 115 wins
Division II - Minnesota State University Mankato - 285 - Makota Misgen, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 2023 - 3rd-2nd, 120-78
Division II - Minnesota State University Moorhead - 125 - Hunter Heim, Bemidji, 2023 - DNP, 71-46
Division II - Minnesota State University Moorhead - 149 or 157 - Caden Rose, MAHACA, 2023 - 6th-DNP
Division II - Minnesota State University Moorhead - 174 - Cooper Ochsendorf, Maple River/USC, 2023 - 4th-DNP, 189-63
Division II - Minnesota State University Moorhead - 184 or 197 - Anthony Sykora, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville, 2023 - 2nd-1st-5th-DNP-DNP-DNP
Division II - Northern State University - 165 or 174 - Travis Smith, Simley, 2023 - 1st-4th-6th-DNP
Division II - Southwest Minnesota State University - 174 or 184 - Adam Sylvester, Totino-Grace, 2021 - HS:1st-4th-DNP-DNP, 157-54 - transfer from Augsburg
Division II - St. Cloud State University - 149 - Colton Bornholdt, New Prague, 2023 - 1st-2nd-3rd-4th
Division II - St. Cloud State University - 165 or 174 - Jude Link, Dassel-Cokato/Litchfield, 2022 - 1st-2nd-2nd-DNP - transfer from Iowa
Division II - St. Cloud State University - 174 or 184 - Cole Glazier, Kasson-Mantorville, 2023 - 1st-2nd-3rd
Division II - University of Nebraska Kearney - 149 - Cael Robb, Owatonna, 2023 - 2nd-3rd-6th-4th
Division II - University of Sioux Falls - 141 - Mitchell Koss, Annandale/Maple Lake, 2023 - DNQ-DNQ-5th
Division II - University of Sioux Falls - 165 - Lincoln Fink, Canby, 2023 - 4th
Division II - University of Sioux Falls - 165 - Lane Fink, Canby, 2023 - 5th-DNP-6th-DNP
Division II - University of Sioux Falls - 165 - Ashtin Johnson, Springfield, 2023 - DNQ-DNP
Division II - University of Sioux Falls - 174 - Timothy Lacina, Shakopee, 2023 -
Division II - University of Sioux Falls - 285 - Jacob Solheim, Mounds View, 2023 - 3rd-6th-6th-DNP
Division III - Augsburg University - 125 - Dylan Dauffenbach, Stillwater Area, 2023 - DNP-2nd-4th-DNP
Division III - Augsburg University - 125 or 133 - Austin Laudenbach, Apple Valley, 2023 - 5th-DNP
Division III - Augsburg University - 133 or 141 - Landon Nebel, Edina, 2023 - 4th-DNQ-4th-DNP, 181 wins
Division III - Augsburg University - 149 or 157 - Ethan Ballweber, Princeton, 2023 - DNQ-5th-5th-DNP
Division III - Concordia College - 125 - Robby Sherk, Park Rapids Area, 2023 - DNP-DNP
Division III - Concordia College - 141 or 149 - Deagen Captain, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, 2023 - DNP-DNP-DNQ-DNP
Division III - Concordia College - 141 or 149 - Ethan Lebrija, MAHACA, 2022 - 4th-2nd-3rd - transfer from Augustana University
Division III - Concordia College - 141 or 149 - Logan Henningson, Winona/Winona Cotter, 2023 - 5th-DNP-DNP
Division III - Concordia College - 174 - Isaiah Schmitz, Wayzata, 2023 - DNP
Division III - Concordia College - 197 or 285 - Bryce Fischer, Dilworth-Glyndon-Felton, 2023 - DNP, DNP
Division III - Luther College - 184 - Dylan Peper, Rochester Mayo, 2023 - DNP-DNP
Division III - Milwaukee School of Engineering - 133 - Liam Anderson, Rosemount, 2023 - DNP-DNP
Division III - Saint John's University - 165 - Jon Gettel, Benilde-St. Margaret's, 2023 - DNP-DNP, 119 wins
Division III - Saint John's University - 184 or 197 - Bryce Commerford, Benilde-St. Margaret's, 2023 - DNP
Division III - University of Wisconsin-La Crosse - 125 or 133 - Gavin Peterson, Cannon Falls, 2023 - DNQ-DNP-DNP
Division III - University of Wisconsin-La Crosse - 141 - Kaiden Schrandt, Simley, 2023 - 4th-5th-4th
Division III - University of Wisconsin-La Crosse - 165 or 174 - Seth Newby, Bemidji, 2023 - DNP-6th-DNP-DNP
Junior College - Itasca Community College - 285 - Dalton Barrett, Brainerd, 2022 - 6th
Junior College - Minnesota West Community and Technical College - 125 - Oscar Galvez, Worthington, 2023 -
Junior College - Minnesota West Community and Technical College - 133 or 141 - Ethan Meyer, Worthington, 2023 -
Junior College - Northland Community and Technical College - 285 - Jackson Ingram, Thief River Falls, 2023 -
Junior College - Rochester Community and Technical College - 125 - Christian Lopez, Burnsville, 2021 - - transfer from UW-Eau Claire
Junior College - Rochester Community and Technical College - 125 or 133 - Gavin Albers, LPGE-Browerville, 2023 - 3rd-DNP-5th, 132-12
Junior College - Rochester Community and Technical College - 141 - Andrew Larson, Wayzata, 2023 - DNP
Junior College - Rochester Community and Technical College - 149 - Tucker Ginther, Caledonia/Houston, 2023 - 1st-3rd-DNP-DNP
Junior College - Rochester Community and Technical College - 157 - Gavin Gust, Dover-Eyota, 2023 - 1st-1st-3rd-5th, 218-34
Junior College - Rochester Community and Technical College - 157 or 165 - Lucas Kritzeck, Park Rapids Area, 2023 - DNP
Junior College - Rochester Community and Technical College - 157 or 165 - Isaiah Rodriguez, Jackson County Central, 2023 - 6th-6th
Junior College - Rochester Community and Technical College - 285 - Makota Misgen, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, 2023 - 3rd-2nd
NAIA - Dickinson State - 125 or 133 - JP Larson, Edina, 2023 -