The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Friday, December 2, 2011

Sauk Center/Melrose Invitational
1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 245.5
2. Sartell-Saint Stephen 188
3. Rockford 179
4. Montevideo 138
5. Osakis 123
6. Rocori 89
7. Sauk Center/Melrose 81
8. Eden Valley-Watkins 58
9. Ortonville 39

Outstanding Wrestler: Josh Halicke Sartell 12th Grade 145 Pounds


106 Pounds
Championship
Jordan Engler (KMS) Dec. Drew Bianusa (SAR) 7-0
Third Place
Derak Krieger (KMSJV) Dec. Dan Macziewski (MON) 4-1
Fifth Place
Brandon Coyer (OSK) Dec. Daniel Paine (ROC) 8-6

113 Pounds
Championship
Nick Meyer (KMS) Dec. Trenton Coyer (OSK) 7-5
Third Place
Adam Kunz (ROC) Dec. Casey Thorson (KMSJV) 4-2
Fifth Place
Hunter Mathias (EVW) Fall Matt Hendrickson (MON) 2:08

120 Pounds
Championship
Ty Griffin (ROCK) Fall Nate Ness (ROC) 5:46
Third Place
Jon Pelech (SAR) Dec. Will Funk (MEL/SC) 4-2
Fifth Place
Bailey Eickhoff (MON) Dec. Mitchell Peterson (EVW) 6-0

126 Pounds
Championship
Lamberto Rodriquez (KMS) Fall Spencer Sulflow (MON) :44
Third Place
Ryan Enlger (KMS) Dec. Aaron Collins (KMSJV) 5-2
Fifth Place
Olek Galak (ROCK) Fall Colby Gimmestad (ORT) 1:50

132 Pounds
Championship
Logan Kenosha (MON) Dec. Zach Motschke (SAR) 5-0
Third Place
Simon Johnson (KMS) Fall Fordy Thorson (ROCK) 2:20
Fifth Place
Rylan Hatlestad (KMS) Bye

138 Pounds
Championship
Zach Carlson (KMS) Default Brad Johnson (ROCK)
Third Place
Cory Messer (MEL/SC) Dec. Jared Krieger (KMSJV) 7-4
Fifth Place
Mitch Kwillnaid (MON) Maj. Dec. Garret Counter (SAR) 9-0

145 Pounds
Championship
Josh Halicke (SAR) Dec. Zach Johnson (ROCK) 7-5
Third Place
Jessie Engler (KMS) Dec. Jordan Hemmesch (ROC) 7-1
Fifth Place
Cain Renner (EVW) Fall Ricky Sattameas (SARJV) 2:15

152 Pounds
Championship
Kyle Baker (KMS) Dec. Danny Lynch (ROCK) 9-6
Third Place
Zach Pederson (SAR) Dec. Tom Latzka (MEL/SC) 3-2

160 Pounds
Championship
Jordan Rothers (KMS) Fall Austin Peterson (EVW) 1:16
Third Place
Cody Hiepler (MON) Fall Justin Welling (MONJV) 1:14
Fifth Place
Jed Anderson (SAR) Dec. Isaac Cloos (ORT) 6-4

170 Pounds
Championship
John Redeeming (ROCK) Dec. Daniel Vitale (SAR) 7-2
Third Place
Joe Bednar (MON) Inj. Def Jorden Roggenbuck (ORT)
Fifth Place
Chase Norton (KMS) Fall Austin (OSA) 4:10

182 Pounds
Championship
Roosevelt Austin (SCM) Dec. Adam Jakubowski (ROCK) 3-1
Third Place
Alexander Mond (KMS) Maj. Dec. Brandon Span wick (OSA) 15-1
Fifth Place
Tanner Lindemann (MON) Fall Jake Miner (SAR) :44

195 Pounds
Championship
Brady Goebel (SAR) Fall Sam Kuss (ROC) 5:27
Third Place
Dillan Roggenbuck (ORT) Fall Mike Gaspar (ROCK) 1:36
Fifth Place
Pete Hagen (OSA) Fall Felix Taple (KMS) 1:19

220 Pounds
Championship
Garret Sher (OSA) Inj. Def Cody Adolphsen (JVAS)
Third Place
Austin Rothers (KMS) Fall Arturo Stefanoni (SCM) 1:36
Fifth Place
Nick Jensen (SAR) Fall Max Gulzvig (ROCK) 1:34

285 Pounds
Championship
Isaac Froehlich (KMS) Fall Tyler Hoffman (ROC) 4:18
Third Place
Anthone Thene (SAR) Fall Nick Lenneman (JVAS) 1:11
Fifth Place
Derek Carls (OSA) Fall Antonio Barrera (SCM) 1:22

Sauk Center Melrose Invitational 2011