The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Friday, December 9, 2011

Big Lake Tournament
1. Monticello 212
2. Saint Cloud Apollo 169.5
3. North Branch 159
4. Sartell-Saint Stephen 158
5. Big Lake 157
6. Albany 75
7. Rush City 73
8. Spectrum 23

106 Pounds
1. Drew Blenusa (SAR) Dec. 6-4
2. Tevin Zavadil (MONT)
3. Matt Schlangen(ALB) Fall 1:29
4. Esteban Teigen (SPEC)
5. Peter Nelson (SCA) Fall 1:57
6. Seth Phillips (NB)
Semifinals
Drew Blenusa Fall Esteben Teigen :59
Tevin Zavadil Maj. Dec. Matt Schlangen 11-3

113 Pounds
1. Brady Winkels (ALB) Dec. 6-4
2. Tristan Jacques (BL)
3. Jack Bourgeois (MONT) Fall 2:25
4. Sam Krauel (SAR)
5. Luke Nolden (SPEC) Fall 2:09
6. Bryce Bodell (RC)
Semifinals
Brady Winkels Fall Luke Nolden 1:11
Tristan Jacques Dec. Jack Bourgeois 6-4

120 Pounds
1. Eric Bourgeois (MONT) Dec. 6-4
2. Grant Dullinger (SCA)
3. Aaron Senne (NB) Dec. 7-0
4. John Pelach (SAR)
5. Wyatt Juhl (BL) Fall 1:27
6. Francis Loerzel (RC)
Semifinals
Eric Bourgeois Fall John Pelach 1:08
Grant Dullinger Fall Aaron Senne 4:52

126 Pounds
1. Reid Johnson (NB) Maj. Dec. 13-5
2. Matt Braun (SCA)
3. Taylor Bouma (MONT) Dec. 7-5
4. Drew Kern (BL)
5. Bye
6. Bye
Semifinals
Reid Johnson Dec. Taylor Bouma 6-2
Matt Braun TFall Drew Kern 17-0

132 Pounds
1. Mitch Bengtson (SCA) Fall 3:03
2. Zac Beaumaster (MONT)
3. Jake Pilz (NB) Dec. 5-1
4. Nick Mergen (ALB)
5. Josiah Brown (BL) Fall 1:10
6. Patrick Sandlhofer (RC)
Semifinals
Mitch Bengtson Fall Jake Pilz 1:29
Zac Beaumaster Dec. Nick Mergen 7-1

138 Pounds
1. Deven Donals (BL) Dec. 9-4
2. Jake Berthiaume (MONT)
3. Brady Anderson (RC) Dec. 9-2
4. Mike Vogel (NB)
5. Grant Counter (SAR) Fall 4:05
Semifinals
Deven Danals Dec. Brady Anderson 10-4
Jake Berthiaume Fall Grant Counter :49

145 Pounds
1. Josh Halicke (SAR) Dec. 7-5
2. Grant Nehring (SCA)
3. Cole Knaeble (BL) Fall 2:31
4. Carter Holthaus (BL)
5. Mitch Hanson (MONT) Fall 4:16
6. Hunter Leigland (RC)
Semifinals
Josh Halicke Fall Carter Holthaus 4:00
Grant Nehring Dec. Cole Knaeble 10-4

152 Pounds
1. Nick Stram (SCA) Dec. 7-4
2. Philip Maus (ALB)
3. Carter Barnes (MONT) Fall :56
4. Dalton Horak (NB)
5. Zach Pederson (SAR) Dec. 11-4
6. Dan Johnson (RC)
Semifinals
Nick Stram Maj. Dec. Carter Barnes 17-5
Philip Maus Maj. Dec. Dalton Horak 11-1

160 Pounds
1. Patrick Mork (NB) Dec. 5-4
2. Dylan Tibury (SCA)
3. Seth Gardner (MONT) Fall 1:51
4. Levi Juhl (BL)
5. Isaiah Johnson (RC) Dec. 8-3
6. Jed Anderson (SAR)
Semifinals
Patrick Mork Dec. Seth Gardner 6-0
Dylan Tilbury Fall Levi Juhl 5:14

170 Pounds
1. Daniel Vitale (SAR) Dec. 5-4
2. Sam Peltler (NB)
3. Logan Johnson (RC) Dec. 5-3
4. Alex Neeser (BL)
5. Bye
6. Bye
Semifinals
Daniel Vitale Fall Alex Neeser 3:16
Sam Peltler Fall Logan Johnson 3:43

182 Pounds
1. Ross Henderson (MONT) Fall 2:47
2. Brandon Holthaus (BL)
3. Johnathan Mielke (RC) Fall :52
4. Dylan Mehr (SCA)
5. Mitch Anderson (NB) Maj. Dec. 9-1
6. Collin Wervey (SAR)
Semifinals
Ross Henderson Fall Dylan Mehr 3:20
Brandon Holthaus Johnathan Mielke 9-1

195 Pounds
1. Brady Goebel (SAR) Fall :59
2. Michael Blume (BL)
3. Bert Luedtke (NB) Dec. 6-3
4. Jeramiah Yests (MONT)
5. Jacob Lynch (RC) Fall 3:30
6. Jared Mordord (SCA)
Semifinals
Brady Goebel Fall Jared Morford 4:33
Michael Blume Fall Jacob Lynch 1:36

220 Pounds
1. Nick Jensen (SAR) Dec. 9-3
2. Eric Bergstrom (NB)
3. Bryce Kirchner (SCA) Dec. 6-2
4. Nick Vetch (MONT)
5. Mitch Straw (BL) Fal :21
6. Jerry Griggs (RC)
Semifinals
Nick Jensen Dec. Bryce Kirchner 3-2
Eric Bergstrom Fall Jerry Griggs :37

285 Pounds
1.Nick Grimley (MONT) Fall 3:05
2. Colton Pollock (BL)
3. Seamus Hunter (NB) Fall 2:03
4. Anthone Thene (SAR)
5. Austin Rice (SCA)
6. Bye
Semifinals
Nick Grimley Fall Austin Rice 1:33
Colton Pollock Fall Anthone Thene 4:54