The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Friday-Saturday, December 9-10, 2011

At Grand Forks Central


Grand Forks Sertoma Duals

Friday
Results:

First Round

Thief River Falls/Goodridge 45 Fargo Davies 35

Valley City 58 Fertile-Beltrami 22
106 Mitchell Lundeen, FB, over Jake Ashline 9-0
113 Hinter Olson, FB, over Cole McGough 1:02
120 Chris Moser, FB, won by forfeit
126 Quinten Desrosier, FB, over Evan Carrol 5:54
132 Jackson Lemnus, VC, over Taylor Clark 1:43
138 Mark Miller, VC, over Tyler Ellegaard 14-2
145 Shane Undem, VC, over Cody Beauchane 2-0
152 Reed Beckman, VC, over Hunter Lindberg 8-
160 Zach Doty, VC, won by forfeit
170 Stephen Radermacher, VC, won by forfeit
182 Wyatt Bjornson, VC, won by forfeit
195 Brandon Larson, VC, won by forfeit
220 Brady Beckman, VC, won by forfeit
285 Stephen Horner, VC, won by forfeit

Perham 47 Fargo North 26
106 Tom Walton, F, over Elliot Werner 5:22
113 Sam Pirrolta, P, over Lukas Maughan 4:45
120 Chase Curtis, P, by forfeit
126 Esham Moses, F, over John Huber 4:35
132 Brandon Leuders, P, over Anthony Coronato 3:45
138 Brady Sazama, P, over Sam Bernstom 7-5
145 Josh Wamer, P, over Clint Wagermann 16-1
152 Ty Haverland, P, over Robert Ramirez technical fall 3:22
160 Andy Walton, F, over Andrew Moberg 5-0
170 William Parks, P, over Derrick Bartholme 11-3
182 Quin Segal, F, over Garrett Biegler 6-9
195 Jeremiah Goodman, F, over Geo Garcia 3:58
220 Cody Wylander, P, over Nathan Aamold 1:52
285 Jesse Hien, P, over Olaf Hanson 1:06

Championship Quarterfinals

Perham 45 Turtle Mountain 27
106 Elliot Warner, P, over Chris Longie 7-3
113 Sam Pirrotta, P, by forfeit
120 Terry Lavallie, T, over Chase Curtis 1:24
126 Tanner Chissler, T, over John Huber 1:45
132 Brandon Leuders, P, over Robert Poitra 9-8
138 Josh Werner, P, over Damon Silveria 5:27
145 Luke Sailor, P, over Geraldo Fox 3:38
152 Ty Haverland, P, over Jon Desjarley 1:39
160 Wyatt Azure, T, over Andrew Moberg 1:35
170 William Parks, P, over Ronald Azure 3:27
182 Brandon Rodriguez, T, over Garret Biegler 3-1
195 Briley Crissler, T, over Geo Garcia 1:59
220 Cody Wylander, P, over Skyler Poitra 6-3
285 Jesse Hien, P, over Seymour Page 1:20

Valley City 42 Thief River Falls/Goodridge 28
106 Jake Ashline, VC, over Stephen Holeck 2:21
113 Dre Malone, TRF, over Cole McGough 1:33
126 Noah Bernier, TRF, over Evan Carroll 2:26
132 Austin Hjelle, TRF, over Jackson Lemnus 6-0
138 Mark Miller, VC, won by forfeit
145 Shane Undem, VC, won by forfeit
152 Holden Nelson, TRF, over Reed Beckman 11-8
160 Zach Doty, VC, over Cody Bannert 1:29
170 Logan Allen, TRF, over Stephen Radermacher 18-10
182 Craig Williams, TRF, over Wyatt Bjornson 0:17
195 Brandon Larson, VC, over Taylor Myhrer by pin
220 Brady Beckman, VC, over Ben Kucera 2:23
285 Steven Horner, VC, over David Erickson 1:17

Consolation Quarterfinals

Fargo Davies 59 Fertile-Beltrami 15


Saturday Results:

Perham 30 Bismarck Century 29
106  Nate Humann, BC, over Elliot Werner 6-0;
113  Hunter Echert, BC, over Sam Pirrotta 2-1
120  Chase Curtis, Per, over Chris Willits 1:41
126  Brandon Domagala, BC, over John Huber 4-1
132  Izec Neer, BC, over Brandon Lueders 5:11
138  Josh Werner, Per, over Austin Wetsch 1:22
145  Luke Sailer, Per, over Hunter Babeck 5:35
152  Ty Haverland, Per, over Brian Schaffer 5-1
160  Hunter Bondeson, BC, over Andrew Moberg 9-5
170  Tommy Moravec, BC, over William Parks 1-0
182  Landon Schmidt, BC, over Garret Biegler 5:54
195  Austin Were, BC, over Gio Garcia 5-2
220  Cody Nylander, Per, over Shawn Greenwood 13-7
285  Jesse Hein, Per, over Justice Johnson 5:14

Thief River Falls/Goodridge 40 GF Red river 36
106 Stephen Holecek, T, over Donte Robinson :58
113 Jamison Richter, R, over Dre Malone 2:01
120 Rodell Johnson, R, over Noah Bernier 11-6
126 Chase Christianson, R, by forfeit
132 Austin Hjeme, T, over Mark Larimer :36
138 Granar Hanevold, R, over Jake Bohl 3:31
145 Dalton Mood, R, by forfeit
152 Cody Bennet, T, over Ben Trenne 8-0
160 Holden Nelson, T, over Evan Moser 2:40
170 Logan Allen, T, over Michael Forrester :36
182 Craig Williams, T, over Jarod Bertsch 1:47
195 Drew Brekhus, R, over Ben Kycera 6-4
220 Taylor Myhrer, T, over Ryan Oster 2:04
285 Brian Bjerk, R, over David Erickson 1:38

Jamestown 49 Fertile-Beltrami 27
106 Mitchell Lundeen, F, over Paxton Mewes 6-5
113 Maverick Gunufson, F, by forfeit
120 Hunter Olsen, F, by forfeit
126 Jaden Horsted, J, over Quinton Derosier :45
132 Taylor Clark, F, by forfeit
138 Tyler Ellegard, F, over Mitch Ova 6-2
145 Ryan Hillerud, J, over Cody Beauchane 15-5
152 Zane Braun, J, by forfeit
160 Hunter Lindberg, F, over Joe Zimmerman 1:37
170 Eathan Gumke, J, by forfeit
182 Reece Waldie, J, by forfeit
195 Pat Lane, J, over DJ Todeyeh :17
220 Nate Purcell, J, over Sam Holen :34
285 Mark Reynolds, J, by forfeit

Fertile-Beltrami 42 Bismarck St. Mary’s 32
106 Mitchell Lundren, F, over Matthew Schaffner 2:58
113 Tate Barnhardt, S, over Maverick Gunafson 2:35
120 Hunter Olson, F, over John Windsar 2:21
126 Quinten Desrosier, F, over Austin Huck 4:07
132 Taylor Clark, F, by forfeit
138 Dane Fischer, S, over Tyler Ellegard 15-6
145 Trent Vesledahl, F, by forfeit
152 Robert Richter, S, over Cody Beauchem 13-0
160 Hunter Lindberg, F, over Trey Grumann 4:30
170 Nicholas Boechler, S, by forfeit
182 Open
195 Austin Braunagel, S, over DJ Todych 1:34
220 Jackson Grad, S, by forfeit
285 Sam Holen, F, by forfeit

Bismarck Century 40 Thief River Falls/Goodridge 28
106 Nate Humann, C, technical fall over Stephen Holecek 3:08
113 Chris Willits, C, technical fall over Dre Malone 1:16
120 Noah Bernier, T, over Hunter Eckert 5-3
126 Austin Hjelle, T, over Brandon Domagala 9-1
132 Izec Neer, C, technical fall over Jake Brinkmann :35
138 Christian Seime, C, technical fall over Jake Bohl :37
145 Hunter Babeck, C, by forfeit
152 Brian Schaffer, C, over Cody Bannert 15-7
160 Holden Nelson, T, technical fall over Hunter Bondeson 3:21
170 Logan Allen, T, over Dillon Pierce 12-5
182 Craig Williams, T, over Landon Schmidt 12-7
195 Ben Kucera, T, technical fall over Austin Were 5:16
220 Shawn Greenwood, C, technical fall over Taylor Myhrer :44
285 Jon Erickson, T, over Justice Johnson 4-2

Fifth place

Valley City 47 Thief River Falls/Goodridge 26
106 Steven Holecek, T, over Jake Ashline 4:52
113 Dre Malone, T, over Cole McGough 1:20
120 Open
126 Austin Hjelle, T, over Evan Carroll 2:35
132 Jackson Lemnus, V, over Jake Brinkman 1:10
138 Mark Miller, V, over Jake Bohl 2:00
145 Jordan Magnuson, V, by forfeit
152 Shane Undem, V, over Cody Bannert 1:19
160 Reed Beckman, V, over Jordan Kazmierczak 1:19
170 Zach Duty, V, over Alex Engen 1:30
182 Craig Williams, T, over Stephen Radermacher 1:27
195 Wyatt Bjornson, V, by forfeit
220 Brandon Larson, V, over Tyalr Myhrer :38
285 John Erickson, T, over Steven Horner 10-4

Championship

West Fargo 52 Perham 19
106  Jesse Shearer, WF, over Elliot Werner 12-0
113 Jordan Shearer, WF, over Sam Pirrotta, 3:32
120  Trevor Kringlie, WF, over Chase Curtis, 3:18
126  Kollin Kragnes, WF, over John Huber, 1:29
132  Brandon Lueders, P, over Weston Dobler, 13-2
138  Anjelo Shepard, WF, over Brady Sazama, 2:31
145  Luke Sailer, WF, over Kyle Kragnes, 3:47
152  Ty Haverland, P, over Tanner Kuznia 12-3
160  Shelby Schulz, WF, over Andrew Moberg, 13-4
170  Miles Scholl, WF, over William Parks, 12-2
182  Preston Lehmann, WF, over Garet Biegler, 3:21
195  Drew Johnson, WF, over Gio Garcia, 1:53
220  Cody Nylander, WF, over Steve Sola, 2-0
285  Jesse Hien, P, over Pajtim Lika, :43