The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, December 10, 2011

Saint James Classic
1. Minneota (MIN) 179.5
2. Lake Crystal-Wellcome Memorial (LCWM) 161
3. Saint James (STJ) 159
4. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (NRHEG) 134.5
5. LeSueur-Henderson (LSH) 120.5
6. Minnehaha Academy/DeLaSalle (DLS) 38

106 Pounds
1. Cody Hanson (STJ) Dec. 3-2
2. Levi Marsh (LCWM)
3. Austin Anderly (LSH) Dec. 5-4
4. Kyle Hennen (MIN)
5. Dillon Kubiatowicz (NRHEG)
6. BYE
113 Pounds
1. Louie Sander (LCWM) Dec. 8-2
2. Bryce Bruner (MIN)
3. Angel Zamarrip (STJ)
4. BYE
120 Pounds
1. Nicholas Esping (MIN) Dec. 7-5
2. Jade Waltz (NRHEG)
3. Ruben Bermudez (STJ) Dec. 10-8
4. Devan Hagge (LCWM)
5. BYE
126 Pounds
1. Dustin Esplan (NRHEG) Dec. 5-3
2. Richy Soto (STJ)
3. Justin VanKeulen (MIN) Fall 1:19
4. Justin Roberts (LCWM)
5. Nic Hernandez (LSH)
6. BYE
132 Pounds
1. Tanner Trembley (LCWM) Fall 4:41
2. Isaac Carreon (STJ)
3. Tyler Logan (NRHEG) Dec. 6-0
4. Cole Hennen (MIN)
5. Douglas Brown (DLS) FF
6. Eric Torres (LSH)
138 Pounds
1. Cole Bohnert (LCWM) Dec. 5-0
2. Brandon LeBlanc (NRHEG)
3. Sammy Guzman (STJ) Fall 1:05
4. Dallas Muhl (MIN)
5. John Paul Sosa (LSH)
6. BYE
145 Pounds
1. Giovanni Alvarado (STJ) Dec. 5-1
2. David Lassahn (NRHEG)
3. T. J. Buettel (MIN) Fall 2:13
4. Dakota Yarger (LCWM)
5. Brent O’Connell (LSH) Fall :35
6. Kasey Dynneson (DLS)
152 Pounds
1. Chris Pfarr (LSH) Dec. 8-2
2. Travis Longtin (MIN)
3. Jesse Staloch (NRHEG) Tech. Fall 4:19
4. Jesse Gunderson (LCWM)
5. Mike Dahl (STJ) Fall :31
6. Andrew Murkowski (DLS)
160 Pounds
1. Alex Lessman (MIN) Dec. 3-2
2. Davanty Coray (LCWM)
3. Nathan Krohn (NRHEG) Dec. 3-0
4. Ryan Westman (STJ)
5. Mark O’Connell (LSH) Fall :25
6. Ben Mortanson (DLS)
170 Pounds
1. Isaac Josephson (MIN) Dec. 5-1
2. Dylan Parpart (NRHEG)
3. Esteban Zelaya (STJ) Fall :25
4. Clayton Cooling (LSH)
5. Nick Ziegler (LCWM)
6. BYE
182 Pounds
1. Nate Meixell (LCWM) Maj. Dec.16-2
2. Devin Wolle (STJ)
3. Matt Dahle (NRHEG) Fall 3:12
4. Nathan Buettal (MIN)
5. Francis Samual (LSH)
6. BYE
195 Pounds
1. Brett Pfarr (LSH) Dec. 6-3
2. Adam Josephson (MIN)
3. Seth Petranek (NHREG) Maj. Dec. 9-0
4. Julio (STJ)
5. Dan Koniar (DLS)
6. BYE
220 Pounds
1. Josh Van Overbek (MIN) Maj. Dec. 12-0
2. Austin Pagle (LSH)
3. Chris Hartmann (STJ) Fall 3:08
4. Hans Carlson (DLH)
285 Pounds
1. Matt Johnson (LCWM) Fall 1:37
2. Aaron Bruihler (LSH)
3. Victor Torres (DLS) Dec. 3-0
4. Rois Coolidge (NRHEG)
5. Doug VanKeulen (MIN)
6. BYE