The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, December 17, 2011

Kenyon-Wanamingo Dave Mauseth Invitational
1. Rosemount 197.5
2. Kenyon-Wanamingo 153.0
3. Stillwater Area 141.0
4. Medford 139.0
5. Faribault 136.0
6. Cannon Falls/Randolph 123.0
7. Burnsville 121.0
8. Triton 86.0
9. Northfield 82.0
10. Blooming Prairie 39.0

Outstanding Wrestler: Patrick Ramirez from Triton


Records shown were updated during the tournament.
106 Paul Fitterer_________________ 9th 15-0 Cannon Falls |Paul Fitterer__ Noah VanCleave________________ | 19-7 | 7th 1-8 Northfield |Jacob Bottem___| | Jacob Bottem__________________| Fall 104 | 7th 1-7 Rosemount |Paul Fitterer__ | 10-0 | Seth Elwood___________________ | | 9th 7-4 Medford | | | |Seth Elwood____| | | 8-1 | Dylan Craig___________________| | 7th 6-6 Kenyon Wanamingo | CHAMPION |Paul Fitterer__ | 3-0 Ryan Mullennex________________ | 8th 7-5 Faribault | | |Ryan Mullennex_ | | Fall 320 | | Michael Ramirez_______________| | | 10th 6-5 Burnsville | | |Christian Bahl_| Charlie Groll_________________ | 4-0 8th 1-7 Triton |Jon Hansen_____ | Jon Hansen____________________| Fall 318 | | 8th 2-7 Blooming Prairie |Christian Bahl_| | Fall 115 Christian Bahl________________| 7th 14-1 Stillwater Dylan Craig____ Fifth Place |Michael Ramirez Michael Ramirez| Inj. Default Jacob Bottem__________________ Rosemount | |Dylan Craig____ Charlie Groll_________________ | 13-1 | Triton |Dylan Craig____| |Ryan Mullennex_ Dylan Craig___________________| Fall 53 | Default | Kenyon Wanamingo Ryan Mullennex_| | | | Third Place Michael Ramirez_______________ |Seth Elwood____ Burnsville |Michael Ramirez | 6-4 Noah VanCleave________________| Fall 154 | | Northfield |Michael Ramirez | | Fall 155 | | Jon Hansen____________________| |Seth Elwood____| Blooming Prairie | 5-0 Seth Elwood____| 1st Place Paul Fitterer Cannon Falls 2nd Place Christian Bahl Stillwater 3rd Place Seth Elwood Medford 4th Place Ryan Mullennex Faribault 5th Place Michael Ramirez Burnsville 6th Place Dylan Craig Kenyon Wanamingo 6 of 10 seeded
113 Tyler Keller__________________ 10th 4-1 Medford |Tyler Keller___ Ryan Epps_____________________ | Fall 232 | 8th 7-4 Cannon Falls ns |Ryan Epps______| | Ted Androli___________________| 2-0 | 8th 0-9 Kenyon Wanamingo |Tyler Keller___ | 6-0 | Wayde Hall____________________ | | 11th 3-3 Stillwater | | | |Wayde Hall_____| | | Fall ,153 | Paco Sanchez__________________| | 11th 7-5 Northfield | CHAMPION |Dan Rosa_______ | 5-3 Jack O'Brien__________________ | 10th 7-4 Burnsville | | |Jack O'Brien___ | | 11-2 | | Sam Kispert___________________| | | 12th 4-5 Triton | | |Dan Rosa_______| Tyler Wilson__________________ | Fall 342 11th 5-6 Cannon Falls |Tyler Wilson___ | Josh Amacher__________________| 11-0 | | 10th 1-7 Faribault |Dan Rosa_______| | Fall 312 Dan Rosa______________________| 11th 9-2 Rosemount Ryan Epps______ Fifth Place |Tyler Wilson___ Tyler Wilson___| 4-2 Ryan Epps_____________________ Cannon Falls ns | |Ryan Epps______ Josh Amacher__________________ | 2-1 | Faribault |Paco Sanchez___| |Jack O'Brien___ Paco Sanchez__________________| 6-0 | 5-1 | Northfield Jack O'Brien___| | | | Third Place Sam Kispert___________________ |Jack O'Brien___ Triton |Sam Kispert____ | 5-3 Ted Androli___________________| 12-11 | | Kenyon Wanamingo |Tyler Wilson___ | | 3-0 | | Tyler Wilson__________________| |Wayde Hall_____| Cannon Falls | 7-2 Wayde Hall_____| 1st Place Dan Rosa Rosemount 2nd Place Tyler Keller Medford 3rd Place Jack O'Brien Burnsville 4th Place Wayde Hall Stillwater 5th Place Tyler Wilson Cannon Falls 6th Place Ryan Epps Cannon Falls ns 6 of 10 seeded
120 Billy Underhill_______________ 10th 3-2 Burnsville |Billy Underhill | Fall 312 | Keston Lopez__________________| | 10th 7-7 Cannon Falls | |Patrick Ramirez | Fall 505 | Matt Metcalf__________________ | | 11th 9-4 Northfield | | | |Patrick Ramirez| | | 7-0 | Patrick Ramirez_______________| | 10th 9-0 Triton | CHAMPION |Patrick Ramirez | OT 6-4 Jace Clawiter_________________ | 10th 10-1 Kenyon Wanamingo | | |Dillan Nelson__ | | 7-2 | | Dillan Nelson_________________| | | 10th 8-6 Stillwater | | |Adam Hedin_____| Blake O'Neil__________________ | 3-1 10th 1-8 Faribault |Blake O'Neil___ | Cameron Brown_________________| Fall 132 | | 9th 0-8 Blooming Prairie |Adam Hedin_____| | Fall 352 Adam Hedin____________________| 8th 9-2 Rosemount Matt Metcalf___ Fifth Place |Billy Underhill Billy Underhill| 4-3 Keston Lopez__________________ Cannon Falls | |Matt Metcalf___ Cameron Brown_________________ | 12-2 | Blooming Prairie |Matt Metcalf___| |Dillan Nelson__ Matt Metcalf__________________| Fall 121 | .16-6 | Northfield Dillan Nelson__| | | | Third Place |Jace Clawiter__ Jace Clawiter_________________ | 8-1 Kenyon Wanamingo | | |Jace Clawiter__ | | Fall 129 | | Blake O'Neil__________________| |Jace Clawiter__| Faribault | 6-2 Billy Underhill| 1st Place Patrick Ramirez Triton 2nd Place Adam Hedin Rosemount 3rd Place Jace Clawiter Kenyon Wanamingo 4th Place Dillan Nelson Stillwater 5th Place Billy Underhill Burnsville 6th Place Matt Metcalf Northfield 6 of 9 seeded
126 Mitchel Lexvold_______________ 12th 10-0 Kenyon Wanamingo |Mitchel Lexvold | Fall 107 | BJ Vang_______________________| | 12th 0-5 Burnsville | |Mitchel Lexvold | Fall 102 | Jake Baker____________________ | | 10th 5-6 Rosemount | | | |Roman Wundrow__| | | Fall 58 | Roman Wundrow_________________| | 11th 8-8 Cannon Falls | CHAMPION |Mitchel Lexvold | Fall 320 Austin Jordan_________________ | 11th 11-4 Stillwater | | |Austin Jordan__ | | TF 16-0 240 | | AJ Chappuis___________________| | | 9th 2-7 Medford | | |Austin Jordan__| | 3-0 Tommy Matheson________________ | 10th 2-6 Northfield | | |Brandon Peters_| | Fall 55 Brandon Peters________________| 11th 9-2 Faribault Jake Baker_____ Fifth Place |Jake Baker_____ AJ Chappuis____| 5-2 BJ Vang_______________________ Burnsville | |Jake Baker_____ | Fall 204 | Jake Baker____________________| |Brandon Peters_ Rosemount | 9-0 | Brandon Peters_| | | | Third Place |Brandon Peters_ AJ Chappuis___________________ | Fall 208 Medford | | |AJ Chappuis____ | | 6-4 | | Tommy Matheson________________| |Roman Wundrow__| Northfield | Fall 43 Roman Wundrow__| 1st Place Mitchel Lexvold Kenyon Wanamingo 2nd Place Austin Jordan Stillwater 3rd Place Brandon Peters Faribault 4th Place Roman Wundrow Cannon Falls 5th Place Jake Baker Rosemount 6th Place AJ Chappuis Medford 6 of 8 seeded
132 Oakley McLain_________________ 12th 9-1 Kenyon Wanamingo |Oakley McLain__ Andre Sellars_________________ | Fall 438 | 12th 3-4 Burnsville |Andre Sellars__| | Andy Jordan___________________| Fall 152 | 11th 4-8 Stillwater |Oakley McLain__ | Fall 137 | Connor Rohr___________________ | | 10th 7-8 Cannon Falls | | | |Kaleb Boettcher| | | 17-7 | Kaleb Boettcher_______________| | 12th 8-2 Triton | CHAMPION |Oakley McLain__ | 13-3 Steve Levine__________________ | 12th 10-1 Rosemount | | |Steve Levine___ | | 12-3 | | Tyler Broughton_______________| | | 11th 6-7 Faribault | | |Steve Levine___| Seth Johnson__________________ | 11-5 10th 6-2 Triton ns |Seth Johnson___ | Tim Decker____________________| Fall 31 | | 11th 3-8 Blooming Prairie |Carson Canedy__| | Fall 232 Carson Canedy_________________| 10th 11-2 Northfield Andre Sellars__ Fifth Place |Andre Sellars__ Tyler Broughton| 6-3 Andre Sellars_________________ Burnsville | |Andre Sellars__ Tim Decker____________________ | 8-3 | Blooming Prairie |Connor Rohr____| |Carson Canedy__ Connor Rohr___________________| Fall 212 | Fall 430 | Cannon Falls Carson Canedy__| | | | Third Place Tyler Broughton_______________ |Carson Canedy__ Faribault |Tyler Broughton | Fall 215 Andy Jordan___________________| 10-2 | | Stillwater |Tyler Broughton | | 2-1 | | Seth Johnson__________________| |Kaleb Boettcher| Triton ns | 4-3 Kaleb Boettcher| 1st Place Oakley McLain Kenyon Wanamingo 2nd Place Steve Levine Rosemount 3rd Place Carson Canedy Northfield 4th Place Kaleb Boettcher Triton 5th Place Andre Sellars Burnsville 6th Place Tyler Broughton Faribault 6 of 10 seeded
138 Adam Woitalla_________________ 12th 11-1 Northfield |Adam Woitalla__ Steven Moline_________________ | Fall 152 | 11th 0-7 Cannon Falls |Grant Jackson__| | Grant Jackson_________________| Fall 130 | 10th 5-6 Rosemount |Adam Woitalla__ | Fall 142 | Matt Riehle___________________ | | 11th 7-7 Stillwater | | | |Levi Hickey____| | | 7-1 | Levi Hickey___________________| | 10th 4-3 Triton | CHAMPION |Adam Woitalla__ | 6-3 Kevin Hope____________________ | 12th 5-3 Kenyon Wanamingo | | |Trevor Morris__ | | 6-4 | | Trevor Morris_________________| | | 10th 6-5 Faribault | | |Andrew Keller__| Trace Stanley_________________ | 6-2 9th 1-7 Blooming Prairie |Alonso Quintana | Alonso Quintana_______________| Fall 154 | | 11th 6-5 Burnsville |Andrew Keller__| | Fall 525 Andrew Keller_________________| 12th 5-3 Medford Matt Riehle____ Fifth Place |Levi Hickey____ Levi Hickey____| Fall 125 Grant Jackson_________________ Rosemount | |Matt Riehle____ Trace Stanley_________________ | Fall 140 | Blooming Prairie |Matt Riehle____| |Trevor Morris__ Matt Riehle___________________| Fall 42 | 7-6 | Stillwater Trevor Morris__| | | | Third Place Kevin Hope____________________ |Trevor Morris__ Kenyon Wanamingo |Kevin Hope_____ | 13-8 Steven Moline_________________| Fall 320 | | Cannon Falls |Alonso Quintana | | Fall 220 | | Alonso Quintana_______________| |Alonso Quintana| Burnsville | Fall 240 Levi Hickey____| 1st Place Adam Woitalla Northfield 2nd Place Andrew Keller Medford 3rd Place Trevor Morris Faribault 4th Place Alonso Quintana Burnsville 5th Place Levi Hickey Triton 6th Place Matt Riehle Stillwater 6 of 10 seeded
145 Brad Maas_____________________ 12th 8-1 Medford |Brad Maas______ Kwame Owusu___________________ | TF 16-0 | 10th 6-7 Rosemount |Kwame Owusu____| | Deven Zier____________________| Fall 108 | 10th 1-8 Cannon Falls |Brad Maas______ | Fall 231 | Tanner Kruckeberg_____________ | | 12th 4-4 Triton | | | |Nick Bauer_____| | | Fall 304 | Nick Bauer____________________| | 11th 7-4 Kenyon Wanamingo | CHAMPION |Brad Maas______ | OT 5-3 Adam Driessen_________________ | 12th 11-6 Blooming Prairie | | |Adam Driessen__ | | 9-2 | | Josh Palmer___________________| | | 11th 6-6 Faribault | | |Branden Madsen_| Blake Johnson_________________ | TF 450 18-3 12th 2-2 Kenyon Wanamingo ns|Sam Olson______ | Sam Olson_____________________| Fall 252 | | 10th 4-7 Northfield |Branden Madsen_| | Fall 120 Branden Madsen________________| 12th 11-3 Stillwater Kwame Owusu____ Fifth Place |Josh Palmer____ Josh Palmer____| Fall 242 Kwame Owusu___________________ Rosemount | |Kwame Owusu____ Blake Johnson_________________ | Fall 226 | Kenyon Wanamingo ns |Blake Johnson__| |Adam Driessen__ Tanner Kruckeberg_____________| Inj. Default | 9-0 | Triton Adam Driessen__| | | | Third Place Josh Palmer___________________ |Adam Driessen__ Faribault |Josh Palmer____ | 7-2 Deven Zier____________________| Fall 129 | | Cannon Falls |Josh Palmer____ | | 3-2 | | Sam Olson_____________________| |Nick Bauer_____| Northfield | 5-3 Nick Bauer_____| 1st Place Brad Maas Medford 2nd Place Branden Madsen Stillwater 3rd Place Adam Driessen Blooming Prairie 4th Place Nick Bauer Kenyon Wanamingo 5th Place Josh Palmer Faribault 6th Place Kwame Owusu Rosemount 6 of 10 seeded
152 Curt Maas_____________________ 12th 8-0 Medford |Curt Maas______ | Fall 242 | Jorge Reyes___________________| | 12th 1-7 Triton | |Curt Maas______ | 11-2 | Tyler Peterson________________ | | 12th 4-6 Kenyon Wanamingo | | | |Harry Bramley__| | | 12-4 | Harry Bramley_________________| | 12th 4-6 Burnsville | CHAMPION |Curt Maas______ | TF 15-0 Mina Yacoup___________________ | 11th 4-6 Stillwater | | |Pat Massey_____ | | 5-0 | | Pat Massey____________________| | | 12th 5-4 Rosemount | | |Pat Massey_____| | 3-1 Mason Stevenson_______________ | 8th 1-3 Kenyon Wanamingo ns | | |S Carlson______| | 5-1 Sterling Carlson______________| 10th 12-4 Cannon Falls Tyler Peterson_ Fifth Place |Tyler Peterson_ Mason Stevenson| Default Jorge Reyes___________________ Triton | |Tyler Peterson_ | 12-2 | Tyler Peterson________________| |S Carlson______ Kenyon Wanamingo | 10-5 | S Carlson______| | | | Third Place |S Carlson______ Mina Yacoup___________________ | 5-3 Stillwater | | |Mason Stevenson | | 4-2 | | Mason Stevenson_______________| |Harry Bramley__| Kenyon Wanamingo ns | 6-3 Harry Bramley__| 1st Place Curt Maas Medford 2nd Place Pat Massey Rosemount 3rd Place Sterling Carlson Cannon Falls 4th Place Harry Bramley Burnsville 5th Place Tyler Peterson Kenyon Wanamingo 6th Place Mason Stevenson Kenyon Wanamingo ns 6 of 8 seeded
160 Adam Jackson__________________ 12th 9-1 Rosemount |Adam Jackson___ | Fall 328 | Reid Vollmar__________________| | 11th 5-8 Stillwater | |Adam Jackson___ | TF 21-6 | Drew Sathrum__________________ | | 9th 6-4 Kenyon Wanamingo | | | |Drew Sathrum___| | | 9-6 | Andy Ness_____________________| | 10th 7-4 Faribault | CHAMPION |Adam Jackson___ | Inj. Default Derek Johnson_________________ | 10th 11-5 Cannon Falls | | |L Groessheme___ | | Fall 353 | | Lucas Groessheme______________| | | 11th 6-4 Burnsville | | |Brock Franko___| | 7-6 Hunter Clayton________________ | 11th 2-5 Medford | | |Brock Franko___| | Fall 511 Brock Franko__________________| 11th 7-2 Triton Andy Ness______ Fifth Place |Andy Ness______ Drew Sathrum___| 8-2 Reid Vollmar__________________ Stillwater | |Andy Ness______ | 4-1 | Andy Ness_____________________| |L Groessheme___ Faribault | 7-0 | L Groessheme___| | | | Third Place |L Groessheme___ Derek Johnson_________________ | Fall Cannon Falls | | |Derek Johnson__ | | Fall 234 | | Hunter Clayton________________| |Derek Johnson__| Medford | OT 6-4 Drew Sathrum___| 1st Place Adam Jackson Rosemount 2nd Place Brock Franko Triton 3rd Place Lucas Groessheme Burnsville 4th Place Derek Johnson Cannon Falls 5th Place Andy Ness Faribault 6th Place Drew Sathrum Kenyon Wanamingo 6 of 8 seeded
170 Justin Miest__________________ 11th 13-2 Cannon Falls |Justin Miest___ | Fall 37 | Ryan Vogelgesang______________| | 11th 0-2 Burnsville | |Justin Miest___ | 7-5 | Trent Brossard________________ | | 10th 4-7 Kenyon Wanamingo | | | |Dan Larson_____| | | 5-3 | Dan Larson____________________| | 12th 6-4 Medford | CHAMPION |Sam Moeller____ | 13-1 Cole McAdam___________________ | 11th 5-7 Faribault | | |Cole McAdam____ | | Fall 224 | | Lance Bauman__________________| | | 11th 1-5 Stillwater | | |Sam Moeller____| | 15-9 bye_______________________ | | | |Sam Moeller____| | bye Sam Moeller___________________| 11th 7-3 Rosemount Cole McAdam____ Fifth Place |Lance Bauman___ Lance Bauman___| Inj. Default Ryan Vogelgesang______________ Burnsville | |Trent Brossard_ | Fall 426 | Trent Brossard________________| |Trent Brossard_ Kenyon Wanamingo | Inj. Default | Cole McAdam____| | | | Third Place |Dan Larson_____ Lance Bauman__________________ | 8-1 Stillwater | | |Lance Bauman___ | | bye | | bye_______________________| |Dan Larson_____| | 12-0 Dan Larson_____| 1st Place Sam Moeller Rosemount 2nd Place Justin Miest Cannon Falls 3rd Place Dan Larson Medford 4th Place Trent Brossard Kenyon Wanamingo 5th Place Lance Bauman Stillwater 6th Place Cole McAdam Faribault 5 of 7 seeded
182 Mat Becker____________________ 12th 9-2 Faribault |Mat Becker_____ Bailey Paquin_________________ | Fall 118 | 9th 1-7 Kenyon Wanamingo |S Dingle_______| | Sebastian Dingle______________| Fall 248 | 11th 4-9 Stillwater |Mat Becker_____ | 12-6 | Dmytro Hutsal_________________ | | 12th 2-6 Burnsville | | | |Sam Minske_____| | | 3-1 | Sam Minske____________________| | 10th 8-5 Northfield | CHAMPION |Clay Broze_____ | 12-7 Lucas Etchason________________ | 10th 7-3 Triton | | |Lucas Etchason_ | | 8-5 | | Craig Szymanski_______________| | | 10th 8-5 Rosemount | | |Clay Broze_____| | Fall 228 Josh Kaplan___________________ | 10th 1-12 Blooming Prairie | | |Clay Broze_____| | Fall 130 Clay Broze____________________| 10th 14-1 Cannon Falls S Dingle_______ Fifth Place |Craig Szymanski Craig Szymanski| 8-3 Sebastian Dingle______________ Stillwater | |S Dingle_______ | Fall 59 | Dmytro Hutsal_________________| |Lucas Etchason_ Burnsville | 6-1 | Lucas Etchason_| | | | Third Place Craig Szymanski_______________ |Sam Minske_____ Rosemount |Craig Szymanski | 12-1 Bailey Paquin_________________| 12-1 | | Kenyon Wanamingo |Craig Szymanski | | 13-0 | | Josh Kaplan___________________| |Sam Minske_____| Blooming Prairie | Fall 428 Sam Minske_____| 1st Place Clay Broze Cannon Falls 2nd Place Mat Becker Faribault 3rd Place Sam Minske Northfield 4th Place Lucas Etchason Triton 5th Place Craig Szymanski Rosemount 6th Place Sebastian Dingle Stillwater 6 of 9 seeded
195 Robert Tait___________________ 11th 6-5 Faribault |Robert Tait____ | bye | bye_______________________| | | |Robert Tait____ | Fall 340 | Cooper Rohloff________________ | | 10th 0-10 Cannon Falls | | | |Kevin Mourni___| | | Fall 142 | Kevin Mourni__________________| | 11th 3-5 Burnsville | CHAMPION |Robert Tait____ | Fall 315 Mark Cruz_____________________ | 10th 2-2 Kenyon Wanamingo | | |Mark Cruz______ | | bye | | bye_______________________| | | | | |Nate Elzen_____| | Fall 119 bye_______________________ | | | |Nate Elzen_____| | bye Nate Elzen____________________| 9th 3-4 Medford Cooper Rohloff_ Fifth Place |Cooper Rohloff_ bye____________| bye bye_______________________ | |Cooper Rohloff_ | bye | Cooper Rohloff________________| |Mark Cruz______ Cannon Falls | Fall 358 | Mark Cruz______| | | | Third Place |Kevin Mourni___ bye_______________________ | 10-3 | | |bye____________ | | no match | | bye_______________________| |Kevin Mourni___| | bye Kevin Mourni___| 1st Place Robert Tait Faribault 2nd Place Nate Elzen Medford 3rd Place Kevin Mourni Burnsville 4th Place Mark Cruz Kenyon Wanamingo 5th Place Cooper Rohloff Cannon Falls 6th Place bye 5 of 5 seeded
220 Nick Langer___________________ 11th 8-2 Kenyon Wanamingo |Nick Langer____ | Fall 539 | Haden Hausken_________________| | 10th 5-10 Stillwater ns | |Nick Langer____ | 11-4 | Zach Nirk_____________________ | | 9th 6-10 Blooming Prairie | | | |S Paradise_____| | | Fall 318 | Sebastian Paradise____________| | 12th 7-5 Rosemount | CHAMPION |Nick Langer____ | Fall 429 Anders Sandstrom______________ | 11th 8-5 Stillwater | | |A Sandstrom____ | | Fall 52 | | Jarred Lienke_________________| | | 11th 1-7 Northfield | | |A Sandstrom____| | Fall 103 bye_______________________ | | | |J. T. Scheiring| | bye J. T. Scheiring_______________| 11th 5-3 Triton J. T. Scheiring Fifth Place |J. T. Scheiring Jarred Lienke__| Fall 217 Haden Hausken_________________ Stillwater ns | |Haden Hausken__ | Fall 201 | Zach Nirk_____________________| |Haden Hausken__ Blooming Prairie | Fall 256 | J. T. Scheiring| | | | Third Place |S Paradise_____ Jarred Lienke_________________ | 12-7 Northfield | | |Jarred Lienke__ | | bye | | bye_______________________| |S Paradise_____| | Fall 405 S Paradise_____| 1st Place Nick Langer Kenyon Wanamingo 2nd Place Anders Sandstrom Stillwater 3rd Place Sebastian Paradise Rosemount 4th Place Haden Hausken Stillwater ns 5th Place J. T. Scheiring Triton 6th Place Jarred Lienke Northfield 5 of 7 seeded
285 Jarrod Grunklee_______________ 11th 9-4 Blooming Prairie |Jarrod Grunklee | bye | bye_______________________| | | |Jarrod Grunklee | 12-6 | Derek Thingvold_______________ | | 11th 5-9 Stillwater | | | |Cody Mach______| | | Fall 453 | Cody Mach_____________________| | 12th 7-5 Faribault | CHAMPION |Jarrod Grunklee | 10-7 Stefan Sauer__________________ | 12th 7-4 Rosemount | | |Stefan Sauer___ | | 1-0 | | Ethan Morgel__________________| | | 10th 3-4 Burnsville | | |Stefan Sauer___| | Fall 233 bye_______________________ | | | |Chris Woods____| | bye Chris Woods___________________| 12th 3-3 Northfield Chris Woods____ Fifth Place |Cody Mach______ Cody Mach______| Default bye_______________________ | |Derek Thingvold | bye | Derek Thingvold_______________| |Derek Thingvold Stillwater | Inj. Default | Chris Woods____| | | | Third Place |Ethan Morgel___ Ethan Morgel__________________ | Fall 441 Burnsville | | |Ethan Morgel___ | | bye | | bye_______________________| |Ethan Morgel___| | 9-2 Cody Mach______| 1st Place Jarrod Grunklee Blooming Prairie 2nd Place Stefan Sauer Rosemount 3rd Place Ethan Morgel Burnsville 4th Place Derek Thingvold Stillwater 5th Place Cody Mach Faribault 6th Place Chris Woods Northfield 5 of 6 seeded

Tournament Stuff