The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Thursday, January 12, 2012

Detroit Lakes Quadrangular

January 12, 2012

Dilworth-Glyndon-Felton 39 Detroit Lakes 38 (Criteria)
106 Bronson Spies (DL) Fall Camron Greenly (DGF) 1:16
113 Gabe Foltz (DL) Won by Forfeit
120 Luke Payne (DL) Fall Wyatt Whitaker (DGF) :42
126 Austin Soyring (DL) Maj. Dec. Trent Dufault (DL) 12-0
132 Zach Baker (DL0 Fall Alex Johnson (DGF) 1:22
138 Ryan Hamernik (DGF) Fall Justin Reinecius (DL) 1:00
145 Parker Jackson (DL) Won by Forfeit
152 Cole Sogge (DGF) Tech. Fall Ben Ortiz (DL) 5:41
160 Chad Johnson (DGF) Dec. Brandon Dahring (DL) 5-0
170 Kole Nygaard (DGF) Fall Cole Hegg (DL) :19
182 Ben Martin (DGF) Won by Forfeit
195 Cameron Fritz (DL) Maj. Dec. Drew Hawk (DGF) 15-3
220 Mason Remund (DGF) Fall Kirby Siewert (DL) 1:19
285 James Huwe (DL) Fall Jake Hanson (DGF) :49

Badger/Greenbush-Middle River 40 Detroit Lakes 25
106 Wyatt Becker (BGMR) Maj. Dec. Bronson Spies (DL) 13-4
113 Gabe Foltz (DL) Maj. Dec. Trevor Undeberg (BGMR) 17-3
120 Isaac Novacek (BGMR) Tech. Fall Luke Payner (DL)
126 Brandon Waage (BGMR) Won by Forfeit
132 Zack Baker (DL) Fall Corey Hasbrouck (BGMR) 1:20
138 Parker Jackson (DL) Tech. Fall Gunner Gust (BGMR)
145 Jake Jenson (BGMR) Maj. Dec. Justin Reinecius (DL) 13-2
152 Brandon Dahring (DL) Maj. Dec. Logan Stein (BGMR) 17-3
160 Tomm Ingle (BGMR) Fall Cole Hegg (DL) :58
170 TeJay Wojchowski (BGMR) Won by Forfeit
182 Double Forfeit
195 Timm Ingle (BGMR) Maj. Dec. Cameron Fritz (DL) 12-5
220 Kirby Siewert (DL) Won by Forfeit
285 Alex Yeager (BGMR) Won by Forfeit

Moorhead 42 Detroit Lakes 24
106 Bronson Spies (DL) Fall Grant Brendemuhl (MHD) :32
113 Luke Payne (DL) Fall Wyatt Hanson (MHD) 1:35
120 Gabe Foltz (DL) Fall Landon Dickhaus (MHD) :18
126 Kenny Mark (MHD) Fall Austin Soyring (DL) :25
132 Jacob Rositas (MHD) Dec. Zack Baker (DL) 9-2
138 Nick Lorenzen (MHD) Fall Justin Reinecius (DL) :55
145 Parker Jackson (DL) Dec. Mike Zupan (MHD) 7-3
152 Ryan Schock (MHD) Fall Ben Ortiz (DL) 1:03
160 Joe Carpenter (MHD) Fall Brandon Dahring (DL) :11
170 Ben Herbst (MHD) Won by Forfeit
182 Skyler Berry (MHD) Won by Forfeit
195 A. J. Wheeler (MHD) Fall Cameron Fritz (DL) 1:05
220 Kirby Siewert (DL) Dec. Grant Luenow (MHD) 4-1
285 Brandon Edner (MHD) Dec. James Huwe (DL) 1-0

Moorhead 53 Dilworth-Glyndon-Felton 15
106 Grant Brendemuhl (MHD) Fall Camron Greenly (DGF) 1:07
113 Wyatt Whitaker (DGF) Fall Wyatt Hanson (MHD) 3:29
120 Landon Dickhaus (MHD) Won by Forfeit
126 Kenny Mark (MHD) Fall Trent Dufault (DGF) 2:23
132 Jacob Rositas (MHD) Dec. Alex Johnson (DGF) 7-1
138 Ryan Hamernik (DGF) Dec. Nick Lorenzen (MHD) 9-7
145 Mike Zupan (MHD) Dec. Cole Sogge (DGF) 5-2
152 Joe Carpenter (MHD) Dec. Chad Johnson (DGF) 9-3
160 Tom Wychor (MHD) Tech. Fall Jacob Oschner (DGF)
170 Ben Herbst (MHD) Dec. Kole Nygaard (DGF) 7-5
182 A. J. Wheeler (MHD) Fall Drew Hawk (DGF) 1:20
195 Mason Remund (DGF) Fall Skyler Berry (MHD) 1:24
220 Grant Lubenow (MHD) Fall Jake Hanson (DGF) 1:19
285 Brendan Ebner (MHD) Won by Forfeit


Badger/Greenbush-Middle River 57 Moorhead 21
106 Wyatt Becker (BGMR) Fall Ethan Tallakson (MHD) 3:04
113 Trevor Undeberg (BGMR) Fall Wyatt Hanson (DGF) 1:54
120 Isaac Novacek (BGMR) Fall Landon Dickhaus (MHD) 3:18
126 Brandon Waage (BGMR) Won by Forfeit
132 Nick Lorenzen (MHD) Fall Cory Hasbrouck (BGMR) 5:30
138 Gunner Gust (BGMR) Fall R. J.  Olson (MHD) 3:03
145 Mike Zupan (MHD) Dec. Jacob Jenson (BGMR) 8-6
152 Ryan  Shock (MHD) Fall Logan Stein (BGMR) 1:43
160 Tomm Ingle (BGMR) Dec. Ben Herbst (MHD) 4-3
170 Tejay Wojchowski (BGMR) Fall B. Lee (MHD) 1:04
182 Timm Ingle (BGMR) Fall Logan Horsted (MHD) :53
195 John Westman (BGMR) Fall Skyler Berry (MHD) 2:45
220 G. Lubenow (MHD) Won by Forfeit
285 Alex Yeager (BGMR) Fall Grady Stillwell (BGMR) :14

Badger-Greenbush-Middle River 38 Dilworth-Glyndon-Felton 27
106 Wyatt Becker (BGMR) Fall Cameron Greenley (DGF) 1:56
113 Wyatt Whiteaker (DGF) Fall Trevor Undeberg (BFMR) 1:29
120 Double Forfeit
126 Isaac Novacek (BGMR) Tech Fall Trent Default (DGF) 2:26
132 Alex Johnson (DGF) Fall Brandon Waage(BGMR) 5:59
138 Ryan Hamernik (DGF) Fall Gunner Gust (BGMR) 2:43
145 Cole Sogge (DGF) Dec. Jacob Jenson (BGMR) 5-2
152 Chad Johnson (DGF) Fall Logan Stein (BGMR) 1:33
160 Tomm Ingle (BGMR) Fall Jacob Oschner (DGF) 1:59
170 TeJay Wojchowski (BGMR) Fall Kole Nygaard (DGF) 1:20
182 John Westman (BGMR) Fall Drew Hawk (DGF) 4:14
195 Timm Ingle (BGMR) Maj. Dec. Mason Remund 10-0
220 Double Forfeit
285 Alex Yeager (BGMR) Fall Jake Hanson (DGF) :45