The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Friday, January 13, 2012

Osakis Silverstreaks Duals

Osakis 47 Ottertail Central 25

Pequot Lakes/Pine River-Backus 49 Osakis 21

Osakis 36 Albany 29

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49 Pequot Lakes/Pine River/Backus 15
106 Jordan Engler (KMS) Fall Nate Adkins (PLPRB) 4:50
113 Nick Meyer (KMS) Dec. Anthony Philipson (PLPRB) 6-0
120 Cody Peters (KMS) Maj. Dec. Tristin Rubner (PLPRB) 11-2
126 Lamberto Rodrizuez (KMS) Fall Nick Gravdahl (PLPRB) no time given
132 Jace Loge (PLPRB) Fall Jared Krieger (KMS) 3:40
138 Zach Carlson (KMS) Dec. Drey Loge (PLPRB) 3-0
145 Jessie Engler (KMS) Maj. Dec. Trevor Johnson (PLPRB) 13-4
152 Kyle Baker (KMS) Dec. Darian Rubner (PLPRB) 2-1
160 Derek Sonenstehl (PLPRB) Maj. Dec. Travis Lamecker (KMS) 12-4
170 Jordan Rothers (KMS) Fall Peter Harrison (PLPRB) :53
182 Chase Norton (KMS) Won by Forfeit
195 Alex Mord (KMS) Dec. Justin Mackenthun (PLPRB) 6-2
220 Kurt Kent (PLPRB) Won by Forfeit
285 Isaac Froelich (KMS) Fall Nick Kramp (PLPRB) no time given

Pequot Lakes/Pine River/Backus 66 Browerville/Eagle Valley 12
106 Nate Adkins (PLPRB) Won by Forfeit
113 Dallin Sonenstahl (PLPRB) Won by Forfeit
120 Adam Sutlief (B/EV) Fall Tristan Rubner (PLPRB) :52
126 Lance Squires (PLPRB) Fall Dylan Winkler (B/EV) :52
132 Jace Loge (PLPRB) Fall Preston Irsfeld (B/EV) 5:11
138 Drey Loge (PLPRB) Fall Tyler Kent (B/EV) 2:39
145 Trevor Johnson (PLPRB) Fall Jordan Statema (B/EV) :39
152 Derek Sonenstahl (PLPRB) Fall Mathew Schettler (B/EV) 5:35
160 Darian Rubner (PLPRB) Dec. Avery Kuhnau (B/EV) 14-7
170 Peter Harrison (PLPRB) Dec. Austin Butler (B/EV) 7-5
182 Andrew Espree (B/EV) Fall Grant Moe (PLPRB) 3:42
195 Justin Mackenthun (PLPRB) Fall Nick Bollin (B/EV) 1:25
220 Nick Kramp (PLPRB) Fall Jacob Gaida (B/EV) 4:26
285 Kurt Kent (PLPRB) Won by Forfeit

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 49 Ottertail Central 21
106 Derek Krieger (KMS) Fall James Holen (OTC) :40
113 Nick Meyer (KMS) Fall Steven Araca (OTC) 1:27
120 Cody Peters (KMS) Maj. Dec. Dylan Schwartz (OTC) 15-5
126 Zach Johnson (OTC) Fall Casey Thorson (KMS) 3:37
132 Jared Kreiger (KMS) Dec. Zach Matthys (OTC) 16-9
138 Zach Carlson (KMS) Noah Minten (OTC) 22-5
145 Fred Mansfield (KMS) Dec. Darius Erlandson (OTC) 2-1
152 Travis Lamecker (KMS) Dec. Austin Montgomery (OTC) 2-1
160 Karter VanHeuveln (KMS) Fall Makate Kano (OTC) 2:42
170 Jordan Rothers (KMS) Fall Soshiro Tachibana (OTC) 1:52
182 Chase Norton (KMS) Fall Aaron Burton (OTC) 3:50
195 Shane Woody (OTC) Won by Forfeit
220 Aaron Bentgson (OTC) Fall Feliz Tapia (KMS) 3:07
285 Isaac Froelich (KMS) Fall Charles Johnson (OTC) :36

Ottertail Central 48 Albany 21
106 Matt Schlangen (ALB) Fall James Holen (OTC) :52
113 Brady Winkels (ALB) Fall Stephen Araca (OTC) 2:26
120 Dylan Schleske (OTC) Won by Forfeit
126 Zach Johnson (OTC) Won by Forfeit
132 Zach Matthys (OTC) Dec. Marcus Mergen (ALB) 12-5
138 Brayan Guevara (ALB) Dec. Noah Minten (OTC)
145 Carter Holthaus (ALB) Fall Darius Erlandson (OTC)
152 Phillip Maus (ALB) Fall Austin Montgomery (OTC) 3:25
160 Makato Rono (OTC) Won by Forfeit
170 Soshiro Tachibana (OTC) Won by Forfeit
182 Double Forfeit
195 Shane Woody (OTC) Won by Forfeit
220 Aaron Burton (OTC) Won by Forfeit
285 Charles Johnson (OTC) Won by Forfeit

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 58 Browerville/Eagle Valley 15
106 Derek Krieger (KMS) Maj. Dec. Noah Becker (B/EV) 12-0
113 Nick Meyer (KMS) Won by Forfeit
120 Cody Peters (KMS) Dec. Adam Sutlief (B/EV) 7-2
126 Lamberto Rodriguez (KMS) Fall Dylan Winkler (B/EV) 2:35
132 Jared Krieger (KMS) Dec. Preston Irsfeld (B/EV) 10-5
138 Zach Carlson (KMS) Fall Tyler Kent (B/EV) 2:36
145 Jessie Engler (KMS) Fall Jordan Statema (B/EV)
152 Travis Lamecker (KMS) Fall Matthew Schettler (B/EV) 1:21
160 Jordan Rothers (KMS) Fall Avery Kuhnau (B/EV) :48
170 Austin Butler (B/EV) Dec. Chase Norton (KMS) 4-3
182 Alex Mond (KMS) Fall Andrew Espree (B/EV) 3:35
195 Nick Bollin (B/EV) Won by Forfeit
220 Jake Gaida (B/EV) Won by Forfeit
285 Issac Froehlich (KMW) Won by Forfeit

Browerville/Eagle Valley 53 Albany 23
106 Matt Schlangen (ALB) Won by Forfeit
113 Brady Winkels (ALB) Won by Forfeit
120 Adam Sutlief (B/EV) Won by Forfeit
126 Dylan Winkler (B/EV) Won by Forfeit
132 Nick Mergen (ALB) Tech. Fall Tristan Pierce (B/EV)
138 Tyler Kent (B/EV) Fall Carter Holthaus (ALB) 3:42
145 Jordan Statema (B/EV) Fall Edwin Guevara (ALB) 4:52
152 Philip Maus (ALB) Fall Mathew Schettler (B/EV) 5:26
160 Dillon Borchert (B/EV) Won by Forfeit
170 Avery Kuhnau (B/EV) Won by Forfeit
182 Andrew Espree (B/EV) Won by Forfeit
195 Nick Bollin (B/EV) Won by Forfeit
220 Jake Gaida (B/EV) Won by Forfeit
285 Double Forfeit