The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, January 14, 2012 At Minnewaska HS

Minnewaska Laker Duals

1st Round

Atwater-Cosmos-Grove City 45, Border West 24
106 Cameron Sykora (BW) Fall Robert Rasmussen (ACGC) 3:27
113 Tracer Lee (BW) Dec. Derek Dengerud (ACGC) 5-1
120 Tyler Berghuis (ACGC) Maj. Dec. Dylan Pullis (BW) 15-6
126 Hayden Rouser (ACGC) Dec. Gus McCarthy (BW) 4-0
132 Logan Peterson (ACGC) Fall Bryce Nilson (BW) 1:01
138 Jessie Whitcomb (ACGC) Fall Carter Behrens (BW) :40
145 Matt Meyer (ACGC) Fall Cormick Combellick (BW) 1:27
152 Nick Stafford (BW) Dec. Lee Whitcomb (ACGC) 4-2
160 Larry Bomstad (ACGC) Dec. Austin Naanum (BW) 9-3
170 Maverick Whitcomb (ACGC) Tech. Fall Chalmer Combellick (BW) 3:17
182 Charlie Maanum (BW) Fall Matthew Whitcomb (ACGC0 1:12
195 James Nelson (ACGC) Fall Jamie Wenker (BW) :26
220 T. J. Hoffman (ACGC) Fall Seth Callenius (BW) 1:16
285 Brandon Krump (BW) Won by Forfeit

Minneota 64, Minnewaska Area 9
106 Landyn VanOverbeke (M) Fall Spencer Winter (MIN) 1:41
113 Bryce Bruner (M) Fall Ethan Housman (MIN) :46
120 Nicholas Esping (M) Won by Forfeit
126 Cole Hennen (M) Fall Weston Lardy (MIN) 3:52
132 Justin VanKuelen (M) Won by Forfeit
138 Andrew Swedenski (M) Fall Zach Steffenson (MIN) 4:20
145 T. J. Bueltel (M) Fall Brook Wollsclarger (M) 1:03
152 Ryan Stottler (MIN) Dec. Travis Longtin (M) 5-2
160 Taylor Lundebrek (MIN) Fall Keagan Dricks (M) 5:12
170 Isaac Josephson (M) Fall Austin Moe (MIN) 1:27
182 Nathan Bueltel (M) Dec. Brad Jacobs (MIN) 7-1
195 Adam Josephson (M) Fall Jorge Munos-Pederson (MIN) 1:08
220 Doug VanKuelen (M) Dec. J. R. Formo (MIN) 9-2
285 Josh VanOverbeke (M) Maj. Dec. Danny Holtkamp (MIN) 9-0

2nd Round

Atwater-Cosmos-Grove-City 48, Minnewaska Area 18
106 Robert Rasmussen (ACGC) Fall Spencer Winter (MIN) 1:25
113 Joseph Weaver (ACGC Fall Ethan Housman (MIN) 2:23
120 Double Forfeit
126 Hayden Rouser (ACGC) Fall Weston Lardy (MIN) 1:24
132 Double Forfeit
138 Matt Meyer (ACGC) Fall Zach Steffensen (MIN) 3:53
145 Ryan Stottler (MIN) Dec. Jessie Whitcomb (ACGC 4-2
152 Sheldon Rasmusson (MIN) Fall Brook Wollschlarger (MIN) 3:07
160 Taylor Lundebrek (MIN) Dec. Jordan Nelson (ACGC) 8-2
170 Jacob Peterson (ACGC) Fall Austin Moe (MIN) :43
182 James Nelson (ACGC) Fall Jorge Munos-Pederson (MIN) 2:45
195 Brad Jacobs (MIN) Jack Walters (ACGC) 2:42
220 T. J. Hoffmann (ACGC) Fall J. R Formo (MIN) 5:02
285 Danny Holtkamp (MIN) Won by Forfeit

Minneota 48, Border West 22
106 Cameron Sykora (BW) Fall Landyn VanOverbeke (M) 3:53
113 Bryce Bruner (M) Fall Tracer Lee (BW) 2:51
120 Nicholas Esping (M) Dec. Dylan Pullis (BW) 6-1
126 Gus McCarthy (BW) Fall Justin Vankuelen (M) :57
132 Cole Hennen (M) Fall Carter Behrens (BW) 1:40
138 Andrew Swedzinski (M) Fall Eric Schwagel (MIN) :22
145 T. J. Bueltel (M) Fall Cormick Combellick (BW) :26
152 Travis Longtin (M) Dec. Nick Stafford (BW) 2-0
160 Austin Maanum (BW) Fall Kragan Dricks (M) 5:40
170 Isaac Josephson (M) Dec. Chalmer Combellick (BW) 13-6
182 Charlie Maanum (BW) Fall Nathan Bueltel (M) 5:11
195 Adam Josephson (M) Fall Jamie Wenker (BW) :39
220 Josh VanOverbeke (M) Fall Wyatt Fritz (BW) :39
285 Doug VaKuelen (MIN) Dec. Brandon Krump (BW) 3-1

3rd Round

Atwater-Cosmos-Grove City 35, Minneota 27
106 Robert Rasmusson (ACGC) Dec. Landyn VanOverbeke (M) 9-6
113 Bryce Bruner (M) Dec. Derek Dengerud (ACGC) 6-4
120 Tyler Berghuis (ACGC) Dec. Nicholas Esping (M) 8-2
126 Hayden Rouser (ACGC) Maj. Dec. Cole Hennen (M) 14-1
132 Logan Peterson (ACGC) Dec. Andrew Swedzinski (M) 7-4
138 Matt Meyer (ACGC) Fall Dallas Muhl (M) :42
145 T. J. Bueeltel (M) Dec. Jessie Whitcomb (ACGC) 8-5
152 Larry Bomstad (ACGC) Fall Keagan Cricks (M)
160 Travis Longtin (M) Dec. Lee Whitcomb (ACGC) 1-0
170 Maverick Whitcomb (ACGC) Maj. Dec. Nathan Bueltel (M) 9-1
182 James Nelson (ACGC) Fall Isaac Josephson (M) 5:14
195 Adam Josephson (M) Won by Forfeit
220 Josh VanOverbeke (M) Fall T. J. Hoffman (ACGC0 :45
285 Doug Vankuelen (M) Won by Forfeit

Border West 52, Minnewaska Area 30
106 Cameron Sykora (BW) Fall Spencer Winter (MIN) 1:15
113 Trace Lee (BW) Fall Joseph Weaver (MIN) :43
120 Dylan Pullis (BW) Won by Forfeit
126 Gus McCarthy (BW) Won by Forfeit
132 Carter Behrens (BW) Fall Weston Lardy (MIN) 4:20
138 Zack Steffenson (MIN) Fall Eric Schwagel (BW) :26
145 Brook Wollschlarger (MIN) Fall Cormick Combellick (BW) 3:05
152 Nick Stafford (BW) Fall Ryan Stottler (MIN) 1:00
160 Chalmer Combellick (BW) Won by Forfeit
170 Austin Maanum (BW) Maj. Dec. Tayler Lundebrek (MIN) 9-1
182 Charlie Maanum (BW) Fall Jorge Munoz-Peterson (MIN) 1:56
195 Brad Jacobs (MIN) Fall Seth Calienus (BW) 1:28
220 J. R. Formo (MIN) Fall Brandon Krump (BW) 1:47
285 Dan Holtkamp (MIN) Fall Wyatt Tritz (BW) :55