The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, January 14, 2012

Moorhead Gadberry Duals

Round 1
Moorhead 42 Grand Forks Central 26
Brainerd/Pillager 46 Fargo South 21
Rosemount 41 Jamestown 17
Fargo Davies 45 Mandan 31

Round 2
Moorhead 39 Mandan 35
Brainerd/Pillager 43 Grand Forks Central 27
Rosemount 58 Fargo South 15
Fargo Davies 42 Jamestown 31

Round 3
Brainerd/Pillager 38 Moorhead 24
Grand Forks Central 47 Mandan 24
Rosemount 62 Fargo Davies 17
Fargo South/Jamestown BYE

Round 4
Moorhead 36 Jamestown 34
Brainerd/Pillager 47 Fargo Davies 25
Rosemount 51 Grand Forks Central 15
Mandan 43 Fargo South 33

Round 1

Moorhead 42 Grand Forks Central 26

Brainerd/Pillager 46 Fargo South 21
106 Marvin Berry (FS) Maj. Dec. Andy Schlosser (MHD) 17-5
113 Marlo Bell (FS) Tech. Fall Drew Bruen (BRD)
120 Jake Zelinske (BR) Fall Rashidi Kilkopa (FS) 5:27
126 Josh Schultz (MHD) Tech. Fall Logan Rhode (FS)
132 Michael Bell (FS) Tech. Fall Dan Babineau (BRD)
138 Shane White (BRD) Fall Jared Sorsen (FS) :16
145 Myrone Bell (FS) Dec. Luke Boran (BRD) 7-3
152 Nate Adams (BRD) Fall Nigel Helley (FS) 1:06
160 Jeff Flickinger (BRD) Dec. Garret heiden (FS) 4-1
170 Levi Ruben (BRD) Fall Jake Solem (FS) 2:12
182 Cody Nielson (FS) Dec. Jace Engelmann (BRD) 6-3
195 Casey Biever (BRD) Won by Forfeit
220 Sam Adams (BRD) Dec. Campbell (FS) 7-3
285 Josh Schlicht (FS) Fall James White (BRD) 3:22

Rosemount 41 Jamestown 17
106 Paxton Mewes (JT) Tech. Fall Jacob Bottem (ROS) 5:59
113 Connor Hagen (ROS) Won by Forfeit
120 Adam Hedin (ROS) Dec. Jaden Horsted (JT) 6-4
126 Austin Swanson (ROS) Fall Keith Shabin (JT) 2:46
132 Grant Jackson (ROS) Dec. Mitch Ova (JT) 2-0
138 Kwame Owusu (ROS) Dec. Brandyn Harr (JT) 7-5
145 Ryan Hillerud (JT) Dec. Tim Sampers (ROS) 9-2
152 Adam Jackson (ROS) Dec. Zane Braun (JT) 9-7
160 Pat Massey (ROS) Maj. Dec. Caleb Ellingson (JT) 12-0
170 Eathan Gunmke (JT) Dec. Sam Moeller (ROS) 8-4
182 Craig Szymanski (ROS) Fall Reece Waldie (JT) 4:49
195 Alex Johnson (ROS) Maj. Dec. Colin Crabtree (JT) 11-3
220 Sebastian Pardise (ROS) Dec. Nate Purcell (JT) 3-1
285 Stefan Sauer (ROS) Fall Jake Mader (JT) 3:00

Fargo Davies 45 Mandan 31
106 Bryce Burnside (FD) Dec. Brandon Zachmeier (MAN) 5-0
113 Cayne Cymbaluk (MAN) Dec. Anthony Nemer (FD) 5-2
120 Curt Zachmeier (MAN) Maj. Dec. Dillon Finch (FD) 17-4
126 Keenan Ternes (MAN) Fall Mitchell Moe (FD) 1:33
132 Cole Mehring (FD Fall Jered Keller (MAN) 2:40
138 Cole Alexander (FD) Fall Ethan Cermak (MAN) 1:02
145 Adam Stein (MAN) Fall Marcus Welk (FD) 1:50
152 Colton Rohrich (FD) Won by Forfeit
160 Konnor Peterson (MAN) Fall Darren Crissler (FD) 3:35
170 Zander Mairs (FD) Fall Mikael Fetch (MAN) 1:40
182 Alex Spilman (MAN) Fall Quinn Martin (FD) 1:59
195 Nick Zjera (FD) Fall Trex Opp MAN) 4:15
220 David Kjera (FD) Fall Behaiah Simburger (MAN) 2:36
285 Darrek Crissler (FD) Won by Forfeit

Round 2

Moorhead 39 Mandan 35

Brainerd/Pillager 43 Grand Forks Central 27
106  Tyler Keener (GFC) Fall Andy Schlosser (BRD) 5:27
113  Kalik Battle (GFC) Fall Drew Bruen (BRD) 2:44
120  Jake Zelinske (BRD) Dec. Ben Danielson (GFC) 11-6
126 Josh Schultz (BRD Fall Tyler Young  (GFC) :12
132  Dan Babineau (BRD) Fall Spencer Oen (GFC) 1:21
138  Shane White (BRD) Fall Alex Randle (GFC) 4:45
145  Luke Boran (BRD) Fall Adam Stoker (BRD) 1:16
152  Bryce Fish (GFC) Dec. Nate Adams (BRD) 6-1
160  Erik Jones (GFC) Dec. Jeff Flickinger (BRD) 5-3
170  Dale McArthur (BRD) Won by Forfeit
182  Jace Engelman (BRD) Won by Forfeit
195  Spencer Kangas (BRD) Maj. Dec. Kyle Terrill (GFC) 13-2
220  Seferino Hernandez (GFC) Fall Sam Adams (BRD) 3:38
285  Dan Spah (GFC) Dec. James White (BRD) 5-2

Rosemount 58 Fargo South 15
106 Marvin Berry (FS) Fall Jacob Bottem (ROS) 3:09
113 Dan Rosa (ROS) Maj. Dec. Marlo Bell (FS) 17-5
120 Rashidi Kikopa (FS) Fall Jake Baker (ROS) 4:27
126 Steve Levine (ROS) Fall Logan Rhode (FS) 2:56
132 Grant Jackson (ROS) Dec. Michael Bell (FS) 5-1
138 Kwame Owusu (ROS) Fall Jared Sorensen (FS) :29
145 Myrone Bell (FS) Fall Tim Sampers (ROS) 3:06
152 Adam Jackson (ROS) fall Skyler Eck (FS) :46
160 Pat Massey (ROS) Fall Garret Heiden (FS) :30
170 Sam Moeller (ROS) Fall Jake Solem (FS) 1:03
182 Craig Szymanski (ROS) Dec. Cody Nielson (FS) 8-2
195 Alex Johnson (ROS) Won by Forfeti
220 Campbell Nielson (FS) Dec. Sabastian Pardise (ROS) 9-6
285 Stefan Sauer (ROS) Fall Josh Schlicht (FS) 1:43

Fargo Davies 42 Jamestown 31
106 Paxton Mewes (JT) Dec. Bryce Burnside (FD) 1-0
113 Anthony Nemer (FD) Won by Forfeit
120 Jaden Horsted (JT) Maj. Dec. Dillon Finch (FD) 13-0
126 Mitch Moe (FD) Fall Keith Shabin (JT) 3:20
132 Cole Mehring (FD) Tech. Fall Mitch Ova (JT) 5:00
138 Cole Alexandria (FD) Fall Brandon Harr (JT) 2:15
145 Marcus Welk (FD) Fall Ryan Hillerud (JT) 1:15
152 Zane Braun (JT) Fall Darren Crissler (FD) 3:40
160 Zander Mairs (FD) Fall Caleb Ellingson (JT) 1:18
170 Eathan Gumke (JT) Fall Abdi Mohammed (FD) 2:25
182 Reece Waklie (JT) Fall Quinn Martin (FD) 5:05
195 Nick Zjera (FD) Maj. Dec. Colin Crabtree (JT) 12-2
220 Darrek Crissler (FD) Dec. Nate Purcell (JT) 8-1
285 Jake Mader (JT) Fall Hunter Swenson (FD) 1:20

Round 3

Brainerd/Pillager 38 Moorhead 24

Grand Forks Central 47 Mandan 24
106  Brandon Zachmeier (MAN) Dec. Tyler Keener (GFC) 8-3
113  Kalik Battle (GFC) Dec. Cayne Cymbulak (MAN) 4-0
120  Curt Zachmeier (MAN) Fall Ben Danielson (GFC) 1:39
126  Keenan Ternes (MAN) Fall Tyler Young (GFC) 3:07
132  Spencer Oen (GFC) Fall Ethen Cermak (MAN) 5:35
138  Jared Keller (MAN) Dec. Alex Randle (GFC) 11-6
145  Adam Stein (MAN) Won by Forfeit
152  Adam Stoker (GFC) Won by Forfeit
160  Bryce Fish (GFC) Dec. Konnor Peterson (MAN) 8-2
170  Erik Jones (GFC) Won by Forfeit
182  T.J. Poole (GFC) Fall Mikael Fetch (MAN) 1:25
195  Kyle Terrill (GFC) Fall  Alex Spillman (MAN) :23
220  Seferino Hernandez (GFC) Tech Fall Trex Opp (MAN) 16-1
285  Dan Spah (GFC) Won by Forfeit

Rosemount 62 Fargo Davies 17
106 Bryce Burnside (FD) Fall Jacob Bottem (ROS) 4:20
113 Dan Rosa (ROS) Fall Anthony Nemer (FD) 2:29
120 Jake Baker (ROS) Tech Fall Dillon Finch (FD) 4:10
126 Steve Levine (ROS) Fall Mitchell Moe (FD) 1:03
132 Cole Mehring (FD) Tech Fall Grant Jackson (ROS) 3:53
138 Kwame Owusu (ROS) Dec. Cole Alexander (FD) 11-9
145 Tim Sanders (ROS) Fall Marcus Welk (FD) 2:53
152 Adam Jackson (ROS) Fall Colton Rohrick (FD) :25
160 Pat Massey (ROS) Fall Darren Crissler (FD) 5:54
170 Sam Moeeler (ROS) Fall Zander Mairs (FD) 1:05
182 Craig Szymanski (ROS) Fall Abdi Mohammed (FD) 3:57
195 Alex Johnson (ROS) Fall Nick Kjera (FD) :17
220 Derrek Crissler (FD) Fall Sabastian Pardise (ROS) 1:41
285 Stefan Saur (ROS) Fall Chris Ennen (FD) 1:52

Fargo South/Jamestown -- BYE

Round 4

Moorhead 36 Jamestown 34

Brainerd/Pillager 47 Fargo Davies 25
106 Bryce Burnside (FD) Tech Fall Andy Schlosser (BRD) 18-2
113 Anthony Nemer (FD) Maj. Dec. Drew Bruen (BRD) 10-0
120 Jake Zelinske (BRD) Maj. Dec. Dillon Finch (FD) 11-2
126 Josh Schultz (BRD) Fall Mitchell Moe (FD) 1:57
132 Dan Babineau (BRD) Fall Peter Isakson (FD) 2:23
138 Shane White (BRD) Dec. Cole Mehring (FD) 9-2
145 Luke Boran (BRD) Maj. Dec. Cole Alexander (FD) 13-0
152 Nate Adams (BRD) Fall Darren Crissler (FD) 5:02
160 Zander Mairs (FD) Dec. Jeff Flickinger (BRD) 8-4
170 Levi Rubin (BRD) Fall Quinn Martin (FD) :34
182 Jace Engelmann (BRD) Fall Abdi Mohammed (FD) :48
195 Spencer Kangas (BRD) Fall Nick Zjera (FD) 5:22
220 Darrek Crissler (FD) Fall Sam Adams (BRD) :46
285 Chris Ennen (FD) Fall James White (BRD) :32

Rosemount 51 Grand Forks Central 15
106  Tyler Keener (GFC) Dec. Jacob Bottom (ROS) 3-0
113  Kalik Battle (GFC) Dec. Connor Hagen (ROS) 8-2
120  Adam Hedin (ROS) Fall Ben Danielson (GFC) 5:12
126  Austin Young (ROS) Fall Tyler Young (GFC) :29
132 Grant Jackson (ROS) Fall Spencer Oen (GFC) 4:53
138  Kwame Owusu (ROS) Dec. Alex Randle (GFC) 1-0
145  Tim Sampers (ROS) Fall Adam Stoker (GFC) 3:51
152  Adam Jackson (ROS) Maj. Dec. Bryce Fish (GFC) 13-4
160  Erik Jones (GFC) Dec.  Pat Massey( ROS) 8-6
170  Sam Moesler (ROS) Won by Forfeit
182  Kyle Terrill (GFC) Fall Craig Szymanski (ROS) 1:19
195  Alex Johnson (ROS) Won by Forfeit
220  Sebastian Pardise (ROS) Dec. Seferino Hernandez (GFC) 8-2
285  Stefan Sauer (ROS) Fall Dan Spah (GFC) :58

Mandan 43 Fargo South 33
106 Brandon Zachhmeier (MAN) Fall Marvin Berry (FS) 5:35
113 Cayne Cymbaluk (MAN) Inj. Def. Marlo Bell (FS)
120 Curt Zachmeier (MAN) Fall Rashidi Kikopa (FS) 2:40
126 Keenan Ternes (MAN) Won by Forfeit
132 Logan Rhode (FS) Fall Ethen Cermak (MAN) 3:45
138 Jered Keller (MAN) Dec. Michael Bell (FS) 8-3
145 Myrone Bell (FS) Won by Forfeit
152 Adam Stein (MAN) Maj. Dec. Nigel Helley (FS) 15-2
160 Konnor Peterson (MAN) Fall Skyler Eck (FS) 2:45
170 Jared Sorsen (FS) Dec. Mikael Fetch (MAN) 7-0
182 Cody Nielson (FS) Fall Alex Spilman (MAN) 4:45
195 Trex Opp (MAN) Won by Forfeit
220 Campbell Nielson (FS) Fall Behaiah Simburger (MAN) 1:32
285 Josh Schlicht (FS) Won by Forfeit


120114 Moorhead Gadberry Duals