The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, January 14, 2012

Mounds View Mustang Duals

Pool A

Round 1

Mounds View 54 Spring Lake Park/Saint Anthony 24
106  Danny Chlebek (SLP) Fall Karl Keeler (MV)
113  Isaiah Roufs (SLP) Fall George Mata (MV) 5:32
120 Jack Obrien (MV) Won by Forfeit
126 Fred Lund (MV) Dec. Daryn Routs (SLP) 13-8
132 Peter Husband (SLP) Fall Vincent Belsito (MV) 3:58
138 Jack Graham (MV) Won by Forfeit
145 Diquon Sigmon (MV) Fall Name not Available (SLP) 1:21
152 Jeremy Nelson (SLP) Dec. Bernie Floeder (MW) 9-3
160 Jimmy Kaiser (MV) Fall Jackson (SLP) 1:32
170 Jeremy Redmond (MV) Dec. Matt Strasser (SLP) 15-11
182 Richard Carlson (MV) Fall Fruzying (SLP) 1:48
195 Matan Peleg (MV) Fall Malbrury (SLP) 1:30
220 Daniel Keeler (MV) Fall Snyder (SLP) 1:16
285 Mick Nelson (MV) Fall Rolla (SLP) 1:21

Owatonna 76 Park Center 0
106 Brandon Moen (OWT) Tech. Fall Tyler Farrell (PC)
113 Ian Gunderson (OWT) Won by Forfeit
120 Chris Olson (OWT) Dec. Melvin Wilson (PC) 3-2
126 Corey Goetsch (OWT) Fall Keith Reece (PC) 2:29
132 Jake Woodrich (OWT) Tech. Fall Nick Chase (PC) 4:00
138 Bowen Schultz (OWT) Fall John Haggar (PC) 2:26
145 Tyler Vogt (OWT) Won by Forfeit
152 Tyler Burke (OWT) Fall Tony Mazzuchlella (PC) 1:47
160 Kyle Kath (OWT) Won by Forfeit
170 Jordan Zeman (OWT) Dec. Rico Lester (PC) 8-4
182 Chad Wilker (OWT) Won by Forfeit
195 Hunter Jirele (OWT) Won by Forfeit
220 Logan Johnson (OWT) Won by Forfeit
285 Spencer Sorenson (OWT) Won by Forfeit

Round 2

Owatonna 54 Spring Lake Park/Saint Anthony 19
106 Brandon Moen (OWT) Won by Forfeit
113 Ian Gunderson (OWT) Won by Forfeit
120 Chris Olson (OWT) Maj. Dec. Russe (SLP) 14-3
126 Corey Goetsch (OWT) Won by Forfeit
132 Peter Husband (SLP) Dec. Jake Woodrich (OWT) 6-5
138 Bowen Schultz (OWT) Won by Forfeit
145 Tyler Vogt (OWT) Fall Name not Available (SLP) :23
152 Jeremy Nelson (SLP) Tech. Fall Tyler Burke (OWT)
160 Matt Strasser (SLP) Fall Kylie Kath (OWT) 3:20
170 Jordan Zeman (OWT) Fall Jackson (SLP) :18
182 Chad Wilker (OWT) Dec. Fruzying (SLP) 6-2
195 Malbrury (SLP) Fall Hunter Jierele (OWT) 1:27
220 Logan Johnson (OWT) Fall Snyder (SLP) 3:35
285 Spencer Sorenson (OWT) Fall Name not Available

Mounds View 67 Park Center 12
106 Tanner Day (MV) Dec. Tyler Farrell (PC) 2-1
113 George Mata (MV) Won by Forfeit
120 Jack Obrien (MV) Fall Melvin Wilson (PC) 4:09
126 Keith Reece (PC) Fall Kevin Bucher (MV) 1:02
132 Vincent Belsito (MV) Maj. Dec. Nick Chase (PC) 11-0
138 Zachary Laughlin (MV) Fall John Hagger (PC) 1:55
145 Michael Hoffmann (MV) Won by Forfeit
152 Bernie Floeder (MV) Fall Anthony Mazzuchella (PC) 5:23
160 Jimmy Kaiser (MV) Won by Forfeit
170 Rico Lester (PC) Fall Jeremy Redmond (MV) 5:21
182 Richard Carlson (MV) Won by Forfeit
195 Matan Peleg (MV) Won by Forfeit
220 Daniel Keeler (MV) Won by Forfeit
285 Mick Nelson (MV) Won by Forfeit

Round 3

Owatonna 47 Mounds View 18
106 Double Forfeit
113 Ian Gunderson (OWT) Fall George Mata (MV)
120 Chris Olson (OWT) Dec. Jack O’brien (MV) 2-1
126 Corey Goetsch (OWT) Dec. Tyler Fredlund (MV) 10-2
132 Jake Woodrich (OWT) Maj. Dec. Vincent Belsito (MV) 13-3
138 Bowen Schultz (OWT) Maj. Dec. Zachery Laughtin (MV) 13-3
145 Tyler Vogt (OWT) Fall Diquon Sigmon (MV) 5:55
152 Tyler Burke (OWT) Fall Jon Lamere (MV) 1:37
160 Kylie Kath (OWT) Dec. Bernie Floeder (MV) 6-3
170 Jordan Zeman (OWT) Tech Fall Jimmy Kaiser (MV) 20-4
182 Richard Carlson (MV) Fall Chad Wilker (OWT) :37
195 Matan Peleg (MV) Fall Hunter Jirele (OWT) 1:30
220 Daniel Keeler (MV) Fall Logan Johnson (OWT) 3:43
285 Tyler Sorenson (OWT) Fall Mick Nelson (MV) 3:12

Spring Lake Park/Saint Anthony 56 Park Center 21
106 Danny Chlebek (SLP) Fall Tyler Ferrell (PC) :32
113 Isaiah Roufs (SLP) Won by Forfeit
120 Melvin Wilson (PC) Dec. Daryn Roufs (SLP) 6-2
126 Keith Reece (PC) Won by Forfeit
132 Phillip Horsager (SLP) Maj. Dec. Nick Chase (PC) 11-0
138 John Hagger (PC) Won by Forfeit
145 Phillip Aycock (SLP) Won by Forfeit
152 Jeremy Nelson (SLP) Tech. Fall Anthony Mazzuchella (PC)
160 Matt Strasse (SLP) Won by Forfeit
170 Rico Lester (PC) Fall Tyrecke Jackson (SLP) 3:19
182 Matt Frzayua (SLP) Won by Forfeit
195 Derek Malbrue (SLP) Won by Forfeit
220 Jacob Synder (SLP) Won by Forfeit
285 Jeremiah LaBalle (SLP) Won by Forfeit

Pool B

Round 1

Milaca 54 Tartan 21

Maple Grove 38 North Branch 17


Round 2

Milaca 54 Maple Grove 12

Tartan 40 North Branch 27


Round 3

Milaca 57 North Branch 18

Tartan 39 Maple Grove 27
106 Herbes (MG) Maj. Dec. Antonio Mirtica (TAR) 12-4
113 Double Forfeit
120 Joey Neumann (MG) Dec. Justin Burg (TAR) 6-4
126 Peyton Floyd (TAR) Fall Cramer (MG) :45
132 Josh Lingen (TAR) Dec. Vill (MG) 7-2
138 Theilen (MG) Dec. Josh Lingen (TAR) 6-1
145 Nick Garcia (TAR) Won by Forfeit
152 T. J. Ohara (TAR) Maj. Dec. Zach Gawboy (MG) 9-1
160 Eli McGeehan (TAR) Maj. Dec. Marhall Swenson (MG) 12-1
170 Mitch Marah (TAR) Dec. Aaron Grant (MG) 6-2
182 Jeremy Borchardt (MG) Fall Jake Paulson (TAR) 1:03
195 Alex Gray (MG) Fall Donny Ruehmann (TAR) :50
220 Chim (MG) Fall Justin Sandberg (TAR) :08
285 Jason Telin (TAR) Won by Forfeit

1st: Owatonna 32 Milaca 24

3rd: Mounds View 43 Tartan 27
106 Joesph Keeler (MV) Fall Antonio Mirtica (TAR) :44
113 George Mata (MV) Won by Forfeit
120 Justin Burg (TAR) Fall Jack Obrien (MV) 1:24
126 Peyton Floyd (TAR) Dec. Tyler Fredlund (MV) 9-2
132 Josh Lingen (TAR) Fall Vincent Belsito (MV)
138 Zachary Laughlin (MV) Maj. Dec. Dion Wallisch (TAR) 12-4
145 Diquon Sigmon (MV) Dec. Nick Garcia (TAR) 6-1
152 T. J. O’Hara (TAR) Fall Michael Hoffmann (MV)
160 Eli McGeehan (TAR) Dec. Bernie Floeder (MV) 6-3
170 Mitch Marah (TAR) Dec. Jermey Redmond (MV) 14-7
182 Richard Carlson (MV) Maj. Dec. Jake Paulson (TAR) 10-1
195 Matan Peleg (MV) Fall Donny Ruehmann (TAR) :47
220 Daniel Keeler (MV) Fall Justin Sandberg (TAR) :36
285 Mick Nelson (MV) Fall Jason Telin (TAR) :53

5th: Maple Grove 52 Spring Lake Park/Saint Anthony 12
106 Herbes (MG) Won by Forfeit
113 Logan Dick (MG) Fall Isaiah Roufs (SLP) 3:39
120 Joey Neumann (MG) Maj. Dec. Dayrn Roufs (SLP) 13-5
126 Double Forfeit
132 Jonny Dill (MG) Dec. Phillip Horsager (SLP) 7-0
138 Double Forfeit
145 Thielen (MG) Fall Phillip Aycock (SLP) 1:56
152 Zach Gawboy (MG) Dec. Jeremy Nelson (SLP) 5-3
160 Matt Strasse (SLP) Won by Forfeit
170 Aaron Grant (MG) Fall Jackson (SLP) 1:18
182 Jeremy Borchardt (MG) Fall Matt Frzayua (SLP) 1:12
195 Alex Gray (MG) Fall Malburye (SLP) :22
220 Chim (MG) Fall  Jacob Synder (SLP) 1:02
285 Jeremiah LaBalle (SLP) Won by Forfeit

7th: North Branch 69 Park Center 12


4-0 Wrestlers:

Owatonna
Jordan Zeaman
Spencer Sorenson
Tyler Vogt

Milaca
Joey Curtis
Chris Newgaard
Jonah Grahn
Justin Ladehoff

Mounds View
Richard Carlson
Matan Peleg
Daniel Keeler

Tartan
T. J. O’Hara

Maple Grove
Jonny Dill
Jeremy Borchardt

North Branch
Patrick Mork