The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Friday, January 20, 2012 at Lake Park

Lake Park Terry Teiken Invitational
1. Fergus Falls 206
2. Moorhead 166
3. New York Mills 147
4. Dilworth-Glyndon-Felton 141
5. United Clay Becker (LPA/Hawley) 136
6. Fosston/Bagley 118.5
7. Mahnomen/Waubun 88
8. Pelican Rapids 60
9. Barnesville 41

Outstanding Wrestler Award: Shane Novak - 113# - New York Mills
Dean Fox Award: John Anderson - Assistant Coach - Pelican Rapids
Dean Fox Award: Brett Hoffner - Head Coach - Mahnomen/Waubun
Cheerleader Spirit Award: Fosston/Bagley
Career Wins: 101 - Mason Swegarden - United Clay Becker (LPA/Hawley)

106 lbs.
1. Jermiah Harper (NYM) F 1:59
2. Grant Brendemuhl (MHD)
3. Josh Tweeton (BAR) 4-3
4. Ben Schindler (FF)
5. Jarret Lange (UBC) TF 4:00
6. Mike Besek (MW)
113 lbs.
1. Shane Novak (NYM) 7-5
2. Abbot Aho (FF)
3. Nick Wamre (UBC) 7-3
4. Taylor Laidlaw (MHD)
5. Roman Bode (FB) 4-1
6. Dakota Pixley (PR)
120 lbs.
1. Tyler Giza (FF) 7-1
2. Kole Lefebvre (MW)
3. Kenny Mark (MHD) F 1:19
4. Ben Marx (FB)
5. Jesus Romero (PR) F 2:36
6. James Kohler (UCB)
126 lbs.
1. Mason Swegarden (UCB) F 1:26
2. Carlos Guiterrez (PR)
3. Kyler Votava (BAR) F :45
4. Gene Spetsinget (MW)
5. Tyler Ehnert (NYM) 5-0
6. Gabe Hanson (FB)
132 lbs.
1. Alex Johnson (FF) F 3:46
2. Alex Johnson (Same names) (DGF)
3. Logan Gage (UCB) 3-1 OT
4. Nick Lorenzen (MHD)
5. Garrett Sander (FB) 11-10
6. Andrew Perala (NYM)
138 lbs.
1. Ryan Hamernik (DGF) 11-2
2. Mason Roberts (NYM)
3. Dane Ringquest (FF) 5-2
4. Seth Hirsch (BAR)
5. Alexi Bode (FB) 13-3
6. Ray Elizondo (PR)
145 lbs.
1. Garret Hoffner (MW) Inj Dft: 2:52
2. Matt Laugen (FF)
3. Mike Zupan (MHD) 3-2
4. Cole Sogge (DGF)
5. Jonah Lange (UCB) 5-0
6. Andrew Mindermann (NYM)
152 lbs.
1. Wyatt Wixo (UCB) 3-0
2. Jonathan Hoffner (MW)
3. Chad Johnson (DGF) 10-3
4. Wyatt Norskog (FB)
5. Ryan Schock (MHD) F 1:49
6. Kyle Vordernbruggen (NYM)
160 lbs.
1. Tom Wychor (MHD) 5-3 OT
2. Walker Heinen (FF)
3. Wyatt LaFriniere (FB) 9-1
4. Jacob Oschner (DGF)
5. Brian Pyle (NYM) Default
6. Elijah Beaudine (UCB)
170 lbs.
1. Justin Polejewski (FF) 2-1
2. Kole Nygaard (DGF)
3. Ben Herbst (MHD) F 1:44
4. Alex Lindsey (UCB)
5. Dylan Fjenstad (FB) F :51
6. Ryan Lee (NYM)
182 lbs.
1. Chase Morlock (MHD) F :45
2. Hayden Zenner (FF)
3. Devin Hagen (FB) F 4:05
4. Jordan Mohr (PR)
5. Kai Handyside (MW) Bye
6. Open ()
195 lbs.
1. Noah Pesola (NYM) F 1:13
2. Josh Albright (FB)
3. Gus Makovsky (FF) 6-0
4. Mason Remund (DGF)
5. Skyler Berry (MHD) F :59
6. Andy Westhoff (UCB)
220 lbs.
1. Matt Pepper (UCB) 9-2
2. Abram Aho (FF)
3. Jake Hanson (DGF) F 4:29
4. Max Carlson (NYM)
5. Jordan Murphy (FB) F :25
6. Jens Holden (MHD)
Hwt
1. Keith Lilley (DGF) F :21
2. Anwar Sharmarke (PR)
3. Brendan Edner (MHD) 8-2
4. Tommy Weaver (FF)
5. Jordan Manypenny (MW) Bye
6. Open ()