The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, January 21, 2012

Hutchinson Tigers Tournament
1. Jackson County Central (JCC) 233
2. Atwater-Cosmos-Grove City (ACGC) 202.5
3. Hutchinson/Buffalo Lake-Hector-Stewart (HUTCH) 176.5
4. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran (WTM) 118
5. Willmar (WIL) 113
6. New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (NRHEG) 106.5
7. Totino-Grace (TG) 66

Hutchinson Tigers Tournament 2012

106 Pounds
Championship
Robert Rassmusen (ACGC) Dec. Kyle Edlin (JCC)  8-2
Third Place
Jackson Sweeney (WTM) Maj. Dec. Logan Wadsworth (HUTCH) 10-1
Fifth Place
Dillon Kubiatowicz (NRHEG) Default Jayden Mackedanz (HUTCH)

113 Pounds
Championship
Matt Elsenpeter (WTM) Dec. Tyler Berghuis (ACGC) 7-2
Third Place
Nate Mittag (WIL) Dec. Cameron Henning (JCC) 7-5
Fifth Place
Jade Walz (NRHEG) Fall Tyler Karl (HUTCH) 4:51

120 Pounds
Championship
Dustin Esplan (NRHEG) Fall Jordan Biehn (JCC) 1:09
Third Place
Tryston Kostelecky (HUTCH) Fall Hunter Hood (WTM)
Fifth Place
Derek Dengerud (ACGC) Fall Dakota Rossow (JCC) 5:35

126 Pounds
Championship
Hayden Rouser (ACGC) Dec. Eric Madson (HUTCH) 4-3
Third Place
Eliot Jurries (JCC) Dec. Aaron Sweeney (WTM) 7-4
Fifth Place
Tyler Logan (NRHEG) Dec. Zach Lueders (WIL) 6-2

132 Pounds
Championship
Logan Peterson (ACGC) Dec. Alex Johannes (WIL) 5-4
Third Place
Chris Schmidt (HUTCH) Fall Nate Hillman (WTM) 3:17
Fifth Place
Ryan Timko (JCC) Dec. Dustin Burshem (NRHEG) 11-4

138 Pounds
Championship
Matt Meyer (ACGC) Dec. Keegan Moore (JCC) 8-4
Third Place
Travis Deegan (WIL) Dec. Joe Reinert (WTM) 7-5
Fifth Place
Jesse Whitcomb (ACGC) Default Jacob Staloch (NRHEG)

145 Pounds
Championship
Larry Bomstad (ACGC) Dec. Paden Moore (JCC) 7-1
Third Place
Walker Thiele (TG) Dec. Bobby Rasmussen (HUTCH) 3-2
Fifth Place
David Lassahn (NRHEG) Fall Jon Vouk (WTM) 1:55

152 Pounds
Championship
Luke Norland (JCC) Maj. Dec. Anthony Settergren (HUTCH) 11-2
Third Place
Lee Whitcomb (ACGC) Fall Cody Ripka (HRHEG) 1:18
Fifth Place
Jacob Peterson (ACGC) Default Nate Krohn (NRHEG)

160 Pounds
Championship
Darick Vancura (JCC) Fall Dillion Parpart (NRHEG) 1:00
Third Place
Maverick Whitcomb (ACGC) Maj. Dec. Augustine Hahn (WIL) 11-0
Fifth Place
Gregor Fraser (HUTCH) Maj. Dec. Jordan Nelson (ACGC) 15-5

170 Pounds
Championship
Gannon Jordahl (HUTCH) Dec. Logan Cooper (WTM) 5-0
Third Place
Chad Milhausen (WIL) Dec. Matthew Whitcomb (ACGC) 7-1
Fifth Place
Aaron Kusch (TG) Bye

182 Pounds
Championship
Cooper Moore (JCC) Tech. Fall Seth Petranek (NRHEG) 5:07
Third Place
James Nelson (ACGC) Dec. Josh Mellies (HUTCH) 4-0
Fifth Place
Shawn Johnson (WIL) Bye

195 Pounds
Championship
Martin Cabrera (WIL) Pat Hanson (JCC) Fall Martin Cabrera (WIL) 1:00
Third Place
Paxton Jordahl (HUTCH) Fall John Pugh (TG) :58
Fifth Place
T. J. Hoffman (ACGC) Dec. Geoff Ramamker (NRHEG) 8-3

220 Pounds
Championship
Joe Schiller (TG) Maj. Dec. Jon Ernst (WTM) 9-1
Third Place
Jake Filk (HUTCH) Fall CJ Barkley (WIL) 3:25
Fifth Place
Jordan Fester (ACGC) Dec. Jack Ziemer (JCC) 9-2

285 Pounds
Championship
Alex Tewes (JCC) Fall Josh Piepmeier (HUTCH) 1:09
Third Place
Richie Donovan (TG) Fall Mitch Sims (HUTCH) :32
Fifth Place
Zach Larson (WTM) Bye