The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, January 28, 2012 at Frazee, MN

54th Annual Heart of Lakes Conference Tournament
1. Frazee (FRA) 214
2. Perham (PER) 191
3. Breckenridge (BRECK) 112
4. Barnesville (BAR) 98
5. Dilworth/Glydon/Felton (DGF) 95.5
6. United Clay Becker (UCB) 73.5
7. Pelican Rapids (PR) 63

Heart of Lakes Conference Tournament 2012

Note: Rij Koehnen Frazee 12th Grade Won his 150th Career Match in the Championship

This year's HOL Tournament referees have 91 years of experience between the three of them: Brian "Bucky" Lindberg 31 years, John Nelson 30 years, and Tim Frederick 30 years.

Placement Matches
106 Pounds
Championship
Conrad Kondos (BRECK) Fall Byron Byer (FRA) 4:12
Third Place
Elliot Werner (PER)  Dec. Jarret Lange (UCB) 1-0
Fifth Place
Zac Anderson (BAR) Fall Camron Greenley (DGF) 2:22

113 Pounds
Championship
Austin Skillings (FRA) Dec. Connor Meyer (BAR) 2-0
Third Place
Sam Pirrotta (PER) Bye

120 Pounds
Championship
Jesus Romero (PR) Dec. Grant Jepson (PR) 8-2
Third Place
Stuart Brandt (BAR) Dec. Chase Curtis (PER) 1-0
Fifth Place
Jimmy Kohler (UCB) Bye

126 Pounds
Championship
Brandon Lueders (PER) Fall Garlos Guiterrez (PR) 3:22
Third Place
Kyler Votava (BAR) Fall John Gies (FRA) 3:08
Fifth Place
Bye

132 Pounds
Championship
Josh Werner (PER) Dec. Hunter Sorenson (FRA) 4-0
third Place
Alex Johnson (DGF) Fall Logan Gage (UCB) 4:31
Fifth Place
Travis Miranowski (BRECK) Bye

138 Pounds
Championship
Bruce Lemon (FRA) Dec. Luke Sailer (PER) 2-1
third Place
Ryan Hamernik (DGF) Fall Ray Elizondo (PR) 4:20
Fifth Place
Jonah Lange (UCB) Default Jesse Differding (BRECK)

145 Pounds
Championship
Rij Koehnen (FRA) Dec. Wyat Wixo (UCB) 8-1
Third Place
Ty Haverland (PER) Maj. Dec. Cole Sogge (DGF) 12-2
Fifth Place
Josh Stuehrenberg (BRECK) Fall Jace Nosol (BAR) 2:14

152 Pounds
Championship
Chad Johnson (DGF) Dec. Eric Moltzan (FRA) 9-2
Third Place
Hunter Olson (BAR) dec. Josh Peterson (BRECK) 11-4
Fifth Place
Patrick Glynn (PER) Dec. Elijah Beaudine (UCB) 6-2

160 Pounds
Championship
Stephen Erlandson (BRECK) Maj. Dec. Isaac Goedtke (BAR) 13-3
Third Place
Tyler Ziegler (FRA) Fall Andrew Moberg (PER) 2:27
Fifth Place
Jacob Oschner (DGF) Fall Alex Diaz (PR) 4:31

170 Pounds
Championship
Cole Praus (BRECK) Dec. Cody Piper (FRA) 5-2
Third place
Kole Nygaard (DGF) dec. William parks (per)
Fifth Place
Alex Lindsay (UCB) Dec. Ben Barragan (PR) 14-7

182 Pounds
Championship
Greg Erlandson (BRECK) Dec. Jacob Galbrecht (FRA) 6-1
Third Place
Garrett Biegler (PER) Dec. Dana Berg (BAR) 3-1
Fifth Place
Drew Hauk (DGF) Bye

195 Pounds
Championship
Max Pepper (UCB) Fall Brett Gildersleeve (FRA) 5:27
Third Place
Mason Remund (DGF) Dec. Gio Garcia (PER) 3-1
Fifth Place
Derek Nordick (BRECK)Dec. Maverick Brady (BAR) 8-6

220 Pounds
Championship
Cody Nylander (PER) Dec. Rick Brandt (FRA) 4-2
Third Place
Kyle Johnson (BAR) Fall Jake Hanson (DGF) 2:34
Fifth Place
bye

285 Pounds
Championship
Jesse hein (PER) Fall Anwar Sharmarke (PR) 1:03
Third Place
Brandon DeGroat (FRA) Fall Ryen Kisch (BAR)_2:45
Fifth Place
BYE

Semifinals
106 Pounds
Conrad Kondos (BRECK) Fall Jarret Lange (UCB) 1:31
Zac Anderson (BAR) fall Bryon Byer (FRA) 5:06

113 Pounds
Connor Meyer (BAR) Bye
Austin Skillings (FRA) Dec. Sam Pirrotta (PER) 3-2

120 Pounds
Grant Jepson (FRA) Dec. Chase Curtis (PER) 8-4
Jesus Romero (PR) Dec. Stuart Brandt (BAR) 2-1 OT

126 Pounds
Brandon Lueders (PER) Fall John Gies (FRA) 2:39
Carlos Guiterrez (PR) Dec. Kyler Votava (BAR) 9-5

132 Pounds
Josh Werner (PER) Maj. Dec. Logan Gage (UCB) 10-1
Hunter Sorenson (FRA) Dec. Alex Johnson (DGF) 10-5

138 Pounds
Luke Sailer (PER) Maj. Dec. Jesse Differding (BRECK) 8-0
Bruce Lemon (FRA) Dec. Ryan Hamernik (DGF) 7-0

145 Pounds
Rij Koehnen (FRA) Dec. Cole Sogge (DGF) 6-0
Wyatt Wixo (UCB) Dec. Ty Haverland (PER) 4-3

152 Pounds
Chad Johnson (DGF) Dec. Josh Peterson (BRECK) 3-2

Eric Moltzan (FRA) Dec. Hunter Olson (BAR) 8-1

160 Pounds
Stephen Erlandson (BRECK) Maj. Dec. Andrew Moberg (PER) 13-2
Isaac Goedtke (BAR) Dec. Tyler Ziegler (FRA) 7-2

170 Pounds
Cole Praus (BRECK) Dec. Kole Nygaard (DGF) 6-2
Cody Piper (FRA) Dec. William Parks (PER) 3-1 OT

182 Pounds
Greg Erlandson (BRECK) Dec. Garrett Biegler (PER) 6-2
Jacob Galbrecht (FRA) Fall Dana Berg (BAR) 5:50

195 Pounds
Matt Pepper (UCB) Dec. Gio Garcia (PER) 6-0
Brett Gildersleeve (FRA) Dec. Mason Remund (DGF) 5-4

220 Pounds
Cody Nylander (PER) Fall Jake Hanson (DGF) 3:32
Rick Brandt (FRA) Dec. Kyle Johnson (BAR) 5-1

285 Pounds
Jesse Hein (PER) Fall Ryen Kisch (BAR) 1:43
Anwar Sharmarke (PR) Maj. Dec. Brandon DeGroat (FRA) 19-10
120128 Heart of Lakes Conference Tournament