The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, January 28, 2012

South Saint Paul Invitational
1. Pierz (PRZ) 186.5
2. Lakeville North (LN) 172.5
3. South Saint Paul (SSP) 166.0
4. Monticello (MON) 162.0
5. Mound-Westonka (MW) 150.5
6. Burnsville (BUR) 120.0
7. Blaine (BL) 112.0
8. Austin/Austin Pacelli (A/AP) 94.0
9. Mankato East (ME) 84.0
10. Andover (AND) 78.0
11. Benilde-Saint Margaret’s (BSM) 74.5
12. Saint Paul Harding (SPH) 69.0
13. North (NSP) 65.0
14. Saint Paul Central (SPC) 12.5
15. Saint Paul Como Park (SPCP) 12.5
16. Cretin-Derham Hall (CDH) 7.0



106 Pounds
1st: Billy Underhill (BUR) Dec. Collin Degrammont (LN) 6-3
3rd: Sam Bennyhoff (MW) Tech. Fall Ryan Duffy (SSP) 4:37
5th: Tevin Zavaril (MON) Fall Jake Aller (BSM) 3:35
7th: Kolten Eischens (PRZ) Default Louie Varland (NSP)

113 Pounds
1st: Jarred Oftedahl (BSM) Fall Devon Felten (A/AP) 1:26
3rd: Logan Stiller (MON) Fall Evan Woitalla (PRZ) 1:22
5th: Isaiah Cleveland (SPH) Fall Curt Palodichuk (SSP) 4:10
7th: Jack O'Brian (BUR) Fall Avery Scarcella (LN) 4:50

120 Pounds
1st: Andy Underhill (BUR) Maj. Dec. Chris Ortman (PRZ) 14-6
3rd: Eric Bourgeois (MON) Dec. Erick Power (A/AP) 6-4
5th: Logan Kass (BSM) Tech. Fall Jamie Villalva-Lijo (SPC) 4:00
7th: Ricardo Fletcher (ME) Fall Jacob Keller (BL) 3:48

126 Pounds
1st: Brennen Russell (A/AP) Maj. Dec. Brandon Sullivan (PRZ) 10-2
3rd: Tar Baw (SPH) Fall Leon Fletcher (ME) 3:34
5th: Seoulec Gunvalson (BSM) Fall Su Aye (SPCP) 5:32
7th: Craig Boster (BL) Maj. Dec. Taylor Bouma (MON) 10-2

132 Pounds
1st: Joey Munos (SSP) Maj. Dec. Zach Beaumaster (MON) 18-9
3rd: Colton Pasvogel (LN) Fall Eh Ku Soe Tun Baw (SPC) 4:15
5th: Dylan Diekmann (A/AP) Fall Andre Sellars (BUR) :48
7th: Anthony Wilson (ME) Maj. Dec. Jameson Allen (BL) 15-4

138 Pounds
1st: Joe Raymond (NSP) Maj. Dec. Ben Rogers (MW) 14-1
3rd: Jake Berthiaume (MON) Dec. Ryan Doree (SSP) 5-0
5th: Justin Dunnell (LN) Dec. Alonso Quintana (BUR) 4-3
7th: Brandon Cotter (A/AP) Fall Cole Mosher (ME) 2:20

145 Pounds
1st: Sam Stewart (AND) Tech. Fall Tyler Hebig (MW)
3rd: Dustin Ellsworth (SPH) Dec. Lucas Westrich (LN) 15-10
5th: Andy Jackson (SSP) Dec. Paul Frieler (BUR) 4-2
7th: Dillon Smith (BSM) Maj. Dec. Tristan Knish (SPC) 13-2

152 Pounds
1st: Brad Meyer (PRZ) Fall Cody Lorentz (ME) 4:48
3rd: Ryder Schmidt (MW) Fall Austen Bauer (SSP) :48
5th: Cole Wersterlund (AND) Fall Jack Duffy (BL) 1:42
7th: Sam Nelson (LN) Fall Sam Secord (MON) 1:29

160 Pounds
1st: Anton Kalista (LN) Maj. Dec. Corey Parsons (AND) 8-0
3rd: Seth Gardner (MON) Dec. Tyler Lhli (MW) 9-3
5th: Matt Mason (SSP) Maj. Dec. Trent Davis (PRZ) 11-3
7th: Nick Makovsky (ME) Fall Tov Lee (SPH) 3:49

170 Pounds
1st: Nathan Tomala (PRZ) Fall Bryan Tierney (MW) 3:05
3rd: Tristyn Hanson (LN) Dec. Jesse Dilly (AND) 9-7
5th: Ross Henderson (MON) Dec. Glenn Meyers (BL) 6-0
7th: Hayned Carron (SSP) Dec. Diaz Ricardo (SPH) 9-4

182 Pounds
1st: Aaron Baker (LN) Fall Luke Palmer (MON) 1:11
3rd: Tim Stolczak (BL) Fall Jake Bintliff (SSP) 2:54
5th: Aryton Nelson (NSP) Fall Daytro Hustal (BUR) 3:55
7th: Sam Lungstrom (MW) Fall Kalob Hayes (ME) 3:05

195 Pounds
1st: Caleb Butler (BL) Dec. Will VanSant (MW) 5-2
3rd: Dustin Waytashek (PRZ) Fall Nick Wiederich (SSP) 1:47
5th: John Dahl (BUR) Dec. Ben Krynski (LN) 8-3
7th: Andrew Pederson (DCH) Fall Todd Fairbanks (SPH) 5:08

220 Pounds
1st: Lincoln Benzkofer (ME) Dec. Nic Grimley (MON) 7-2
3rd: Aaron Almedmo (LN) Dec. Ryley Smude (PRZ) 13-11
5th: Devon Krump (BL) Fall Travis Peterson (MW) 4:20
7th: Patrick Rosvold (SSP) Default Tony Aliraro (SPH)

285 Pounds
1st: Preston Woods (SSP) Dec. Aaron Martin (BL) 5-3
3rd: Ethan Morgel (BUR) Fall Justin Tuckner (NSP) 1:00
5th: Travis Johnson (PRZ) Fall Brent Riddle (MON) :18
7th: Jack Goeman (LN) Fall Tim Walker (SPH) 1:37