The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Friday, February 3, 2012 At Walker

Walker-Hackensack-Ackley-Nevis Wolf Pack Invitational
1. Fosston/Bagley (FB) 213
2. Blackduck/Cass Lake-Bena/Indus (BCLB) 203
3. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis (WHAN) 198.5
4. Nashwauk-Keewatin/Greenway (NK) 160.5
5. Staples-Motley (STM) 150
6. Deer River (DR) 115.5
7. East Grand Forks/Sacred Heart (EGF/SH) 69.5
8. Virginia Area (VIR) 83

Most Valuable Wrestler-Collin Huckbody (WHAN) 11th Grade 170 Pounds

106 Pounds
1st Andrew Nissen (BCLB) Maj. Dec. 11-1
2nd Kyle Starr (VIR)
3rd Javi Lamore (EGFSH) Fall 5:35
4th Alex Erpelding (STM)
5th Spencer Tibbetts (DR) Fall :51
6th Tristan Hopen (WHAN)

113 Pounds
1st Eddie Bushew (EGFSH) Dec. 4-2
2nd Roman Bode (FB)
3rd Jake Weston (VIR) Fall 3:04
4th Brady Becker (STM)
5th Kyle Solberg (BCLB) Fall 2:30
6th Steve Weller (NK)

120 Pounds
1.Blake Miller (STM) Dec. 7-1
2.Aaron Trunt (NK)
3.Ben Marx (FB) Dec. 9-5
4.Kyle Michalek (BCLB)
5.Stanly Peltier (EGFSH) Fall 2:37
6.Kevin White (WHAN)

126 Pounds
1.Nick Bruss (NK) Dec. 5-2
2.Dylan Nistler (WHAN)
3.Gabe Hanson (FB) Fall 3:08
4.Mason Frenzel (BCLB)
5.Jake Swendsrud (STM)

132 Pounds
1.Alex Yanish (EGFSH) Dec. 5-4
2.Garrett Sander (FB)
3.Cody Mickle (DR) Fall 3:00
4.Devin Campbell (WHAN)
5.Ian Owena (NK) Dec. 4-2
6.Dakotah GreyOwl (V)

138 Pounds
1.Bryce Ortloff (DR) Fall 3:20
2.Alexl Bode (FB)
3.Jesse Williams (V) Dec. 9-3
4.Tyler Prograba (STM)
5.Paul Langton (WHAN) Dec. 6-2
6.Cooper Jedlicka (BCLB)

145 Pounds
1.Blake Wieman (WHAN) Fall5:55
2.Orrin Holmbeck (NK)
3.Eric Ortloff (DR) Fall :51
4.Mathew Patch (BCLB)
5.Kyle McClung (FB) Fall :23
6.Devin Brown (STM)

152 Pounds
1. Mitch Bonderson (NK) Dec. 5-2
2. Wyatt Nordekog (FB)
3. Keith Grife (DR) Fall 3:56
4. Nate Jablonski (BCLB)
5. Truman Crnadall (WHAN) Fall :58
6. Max Ditzler (VIR)

160 Pounds
1. Joe Anderson (WHAN) Dec. 7-1
2. Jordan Heldman (STM)
3. Wyatt LaFriniere (FB) Dec. 6-2
4. Zach Wright (NK)
5. Butch Strand (BCLB) Fall 1:36
6. Matt Lieby (VIR)

170 Pounds
1. Collin Huckbody (WHAN) Dec. 10-4
2. Blake Olson (FB)
3. Brady Gross (BCLB) Dec. 5-2
4. Eli Deziel (EGFSH)
5. Mark Cobb (NK)
6. Bye

182 Pounds
1. Blake Petrich (STM) Fall 2:56
2. Tanner Tempin (BCLB)
3. Jake Lelonek (NK) Fall 5:01
4. Dylan Fjerstad (FB)
5. Gavin Hitchcock (WHAN)
6. Bye

195 Pounds
1. Christopher Zimmer (WHAN) Fall 2:43
2. Craig Broudeur (BCLB)
3. Devin Hagen (FB) Fall 1:33
4. Rick Gramke (DR)
5. Cody Drone (STM) Fall 1:32
6. Josh Klander (VIR)

220 Pounds
1. Alex Goodwin (BCLB) Default
2. Jordan Murphy (FB)
3. Nick Fisher (WHAN) Fall 1:15
4. Jeremy Peck (DR)
5. Dylan Aas (NK) Fall :34
6. Josh Volk (VIR)

285 Pounds
1. David DeYonge (STM) Dec. 11-5
2. Nick Grundmeier (BCLB)
3. Josh Albright (FB) Dec. 3-2
4. Randy Smieja (WHAN)
5. Wayner Greensky (NK) Fall :29
6. Blake Collins (VIR)