The

2011-12 Minnesota High School Wrestling Results
Saturday, February 4, 2012

Howard Lake-Waverly-Winsted Quadrangular

Atwater-Cosmos-Grove City 57 Howard Lake-Waverly-Winsted 15
106 Robert Rasmussen (ACGC) Won by Forfeit
113 Derek Dengerud (ACGC) Fall Rob McBee (HLW) :53
120 Tyler Berghuis (ACGC) Fall Dylan Pelnis (HLW) 1:21
126 Hayden Rouser (ACGC) Fall Cory Otto (HLW) :57
132 Logan Peterson (ACGC) Fall Chris Cox (HLW) 5:13
138 Dylan Youngren (HLW) Dec. Matt Meyer (ACGC) 9-7
145 Larry Bomstad (ACGC) Fall Tyler Miller (HLW) 1:52
152 Lee Whitcomb (ACGC) Fall Josiah Reimer (HLW) 3:27
160 William Schanus (HLW) Dec. Jordan Nelson (ACGC) 2-0
170 Maverick Whitcomb (ACGC) Dec. Jeff Hausladen (HLW) 2-1
182 James Nelson (ACGC) Fall Kyle Forbragd (HLW) 1:04
195 Colin Kragenbring (ACGC) Fall Liam Fury (HLW) :45
220 Joel Koch (HLW) Dec. TJ Hoffman (ACGC) 3-0
285 Garrett Schanus (HLW) Fall Jordan Fester (ACGC) :43

Atwater-Cosmos-Grove City 64 Rockford 6
106 Robert Rasmussen (ACGC) Fall Daniel Paine (ROCK) 1:28
113 Tyler Berghuis (ACGC) Fall Colton Weber (ROCK) 1:12
120 Derek Dengerud (ACGC) Won by Forfeit
126 Hayden Rouser (ACGC) Fall Bradford Thorson (ROCK) 1:26
132 Logan Peterson (ACGC) Maj. Dec. Brad Johnson (ROCK) 10-0
138 Matt Meyer (ACGC) Fall Sasha Galka (ROCK) 5:35
145 Larry Bomstad (ACGC) Dec. Zach Johnson (ROCK) 5-0
152 Daniel Lynch (ROCK) Dec. Jacob Peterson (ACGC) 14-8
160 Jordan Nelson (ACGC) Fall Zach Klonne (ROCK) 1:52
170 John Redepenning (ROCK) Dec. Maverick Whitcomb (ACGC) 9-6
182 James Nelson (ACGC) Dec. Adam Jakubowski (ROCK) 6-2
195 Colin Kragenbring (ACGC) Fall Mike Gaspar (ROCK) 2:16
220 TJ Hoffman (ACGC) Fall Max Gulsvig (ROCK) 1:54
285 Jordan Fester (ACGC) Fall Shane Harstad (ROCK) 2:44

Atwater-Cosmos-Grove City 66 Medford 4
106 Robert Rasmussen (ACGC) Dec. Seth Elwood (MED) 10-9
113 Tyler Berghuis (ACGC) Dec. Tyler Keller (MED) 3-0
120 Derek Dengerud (ACGC) Fall Marcus DeLean (MED) 1:54
126 Hayden Rouser (ACGC) Maj. Dec. A. J. Chappius (MED) 4:47
132 Logan Peterson (ACGC) Fall Nick VonRuden (MED) 3:08
138 Matt Meyer (ACGC) Fall Andrew Keller (MED) 5:10
145 Larry Bomstad (ACGC) Dec. Brad Maas (MED) 3-2
152 Curt Mass (MED) Maj. Dec. Jacob Peterson (ACGC) 12-3
160 Jordan Nelson (ACGC) Fall Hunter Clayton (MED) 3:34
170 Marverick Whitcomb (ACGC) Maj. Dec. Dan Larson (MED) 14-1
182 Colin Kragenbring (ACGC) Won by Forfeit
195 James Nelson (ACGC) Tech. Fall Nathan Elzen (MED) 3:11
220 T. J. Hoffman (ACGC) Won by Forfeit
285 Jordan Fester (ACGC) Won by Forfeit