2015 Stewartville Tournament

106 113 120 126 132 138 145 152 160 170 182 195 220 285


216   Stewartville

210.5 Scott West

141   GMLOKS

121   Dover Eyota

114   Rochester John Marshall

110.5 Caledonia

 89   Rochester Mayo

 14   Stewartville2


Records shown were updated during the tournament.
106 Parker Huss___________________ 10th 16-6 Scott West |Parker Huss____ | bye | bye_______________________| | | |Parker Huss____ | Fall 140 | Jackson Hale__________________ | | 8th 8-8 GMLOKS | | | |Connor Higgins_| | | 17-8 | Connor Higgins________________| | 7th 15-7 Rochester John Mars | CHAMPION |Parker Huss____ | 5-1 Jack Strub____________________ | 7th 6-5 Caledonia | | |Brody Olson____ | | Fall 458 | | Brody Olson___________________| | | 8th 2-2 Stewartville2 | | |Joey Thompson__| | TF 17-2 252 bye_______________________ | | | |Joey Thompson__| | bye Joey Thompson_________________| 11th 1-1 Stewartville Brody Olson____ Fifth Place |Brody Olson____ Jack Strub_____| Fall 516 bye_______________________ | |Jackson Hale___ | bye | Jackson Hale__________________| |Jackson Hale___ GMLOKS | 11-9 | Brody Olson____| | | | Third Place |Connor Higgins_ Jack Strub____________________ | Fall 229 Caledonia | | |Jack Strub_____ | | bye | | bye_______________________| |Connor Higgins_| | Fall 152 Connor Higgins_| 1st Place Parker Huss Scott West 2nd Place Joey Thompson Stewartville 3rd Place Connor Higgins Rochester John Marshall 4th Place Jackson Hale GMLOKS 5th Place Brody Olson Stewartville2 6th Place Jack Strub Caledonia 5 of 6 seeded Back to top
113 Jackson Stauffacher___________ 9th 19-4 Scott West |J Stauffacher__ | bye | bye_______________________| | | |J Stauffacher__ | Fall 52 | bye_______________________ | | | | | |Tyler Laures___| | | bye | Tyler Laures__________________| | 9th 4-6 Stewartville | CHAMPION |J Stauffacher__ | 8-1 Justin Higgins________________ | 8th 9-9 Rochester John Marsh| | |Justin Higgins_ | | bye | | bye_______________________| | | | | |Kyle Cavanaugh_| | Fall 446 bye_______________________ | | | |Kyle Cavanaugh_| | bye Kyle Cavanaugh________________| 8th 15-7 Caledonia bye____________ Fifth Place |bye____________ bye____________| no match bye_______________________ | |bye____________ | no match | bye_______________________| |Justin Higgins_ | bye | Justin Higgins_| | | | Third Place |Justin Higgins_ bye_______________________ | 11-6 | | |bye____________ | | no match | | bye_______________________| |Tyler Laures___| | bye Tyler Laures___| 1st Place Jackson Stauffacher Scott West 2nd Place Kyle Cavanaugh Caledonia 3rd Place Justin Higgins Rochester John Marshall 4th Place Tyler Laures Stewartville 5th Place bye 6th Place bye 4 of 4 seeded Back to top
120 Zach Schneider________________ 9th 20-3 Caledonia |Zach Schneider_ | Fall 357 | Ty Glomski____________________| | 12th 1-10 Rochester Mayo | |Zach Schneider_ | Fall 134 | Michael Nelson________________ | | 8th 9-10 Dover Eyota | | | |Michael Nelson_| | | 3xOT 13-8 | Riley Orr_____________________| | 11th 11-9 Rochester John Mar | CHAMPION |Zach Schneider_ | 7-5 Tanner Prohaska_______________ | 10th 11-3 Stewartville | | |Tanner Prohaska | | Fall 139 | | Noah Eissinger________________| | | 11th 8-9 GMLOKS | | |Carter Piche___| | OT 3-1 Brody Herman__________________ | 10th 0-2 Stewartville2 | | |Carter Piche___| | Fall 104 Carter Piche__________________| 11th 14-7 Scott West Riley Orr______ Fifth Place |Riley Orr______ Noah Eissinger_| 21-11 Ty Glomski____________________ Rochester Mayo | |Riley Orr______ | 9-0 | Riley Orr_____________________| |Tanner Prohaska Rochester John Marshall | Fall 153 | Tanner Prohaska| | | | Third Place |Tanner Prohaska Noah Eissinger________________ | 12-0 GMLOKS | | |Noah Eissinger_ | | 12-11 | | Brody Herman__________________| |Michael Nelson_| Stewartville2 | Fall 120 Michael Nelson_| 1st Place Zach Schneider Caledonia 2nd Place Carter Piche Scott West 3rd Place Tanner Prohaska Stewartville 4th Place Michael Nelson Dover Eyota 5th Place Riley Orr Rochester John Marshall 6th Place Noah Eissinger GMLOKS 6 of 8 seeded Back to top
126 Ben Kelvington________________ 11th 23-5 Scott West |Ben Kelvington_ | Fall 313 | Brady Engleken________________| | 9th 5-9 Rochester Mayo | |Ben Kelvington_ | Fall 124 | Ryan Clark____________________ | | 11th 8-6 Stewartville | | | |J Bruggenthies_| | | 11-9 | Jesse Bruggenthies____________| | 12th 12-10 Rochester John Ma | CHAMPION |Ben Kelvington_ | 10-5 Colin Jorde___________________ | 10th 11-5 Dover Eyota | | |Colin Jorde____ | | 9-3 | | Brendan Mackadanz_____________| | | 11th 8-7 Scott West NS | | |Justin Stemper_| | Fall 100 Erik Sistad___________________ | 9th 0-2 Stewartville2 | | |Justin Stemper_| | Fall 25 Justin Stemper________________| 12th 14-10 Caledonia Colin Jorde____ Fifth Place |Colin Jorde____ B Mackadanz____| 12-6 Brady Engleken________________ Rochester Mayo | |Ryan Clark_____ | Fall 430 | Ryan Clark____________________| |Ryan Clark_____ Stewartville | Fall 55 | Colin Jorde____| | | | Third Place |Ryan Clark_____ Brendan Mackadanz_____________ | Fall 254 Scott West NS | | |B Mackadanz____ | | 6-1 | | Erik Sistad___________________| |J Bruggenthies_| Stewartville2 | 4-0 J Bruggenthies_| 1st Place Ben Kelvington Scott West 2nd Place Justin Stemper Caledonia 3rd Place Ryan Clark Stewartville 4th Place Jesse Bruggenthies Rochester John Marshall 5th Place Colin Jorde Dover Eyota 6th Place Brendan Mackadanz Scott West NS 5 of 8 seeded Back to top
132 David Flynn___________________ 12th 26-2 Scott West |David Flynn____ | Fall 327 | David Seymour_________________| | 9th 9-10 Caledonia | |David Flynn____ | 12-2 | Steven Bruggenthies___________ | | 9th 7-14 Rochester John Mars| | | |Kyle Calley____| | | 17-3 | Kyle Calley___________________| | 11th 9-9 Rochester Mayo | CHAMPION |David Flynn____ | Fall 355 Hunter Johnson________________ | 12th 8-4 Stewartville | | |Hunter Johnson_ | | Fall 20 | | Corbin Powrie_________________| | | 10th 6-12 Dover Eyota | | |Hunter Johnson_| | Fall 36 Tony Dvorak___________________ | 11th 2-2 Scott West NS | | |Josh Graves____| | Fall 454 Josh Graves___________________| 9th 13-4 GMLOKS S Bruggenthies_ Fifth Place |Tony Dvorak____ Tony Dvorak____| 4-0 David Seymour_________________ Caledonia | |S Bruggenthies_ | 5-1 | Steven Bruggenthies___________| |Josh Graves____ Rochester John Marshall | Fall 328 | Josh Graves____| | | | Third Place |Josh Graves____ Corbin Powrie_________________ | 5-3 Dover Eyota | | |Tony Dvorak____ | | 5-2 | | Tony Dvorak___________________| |Kyle Calley____| Scott West NS | 5-2 Kyle Calley____| 1st Place David Flynn Scott West 2nd Place Hunter Johnson Stewartville 3rd Place Josh Graves GMLOKS 4th Place Kyle Calley Rochester Mayo 5th Place Tony Dvorak Scott West NS 6th Place Steven Bruggenthies Rochester John Marshall 4 of 8 seeded Back to top
138 Logan Saltou__________________ 11th 19-1 Rochester John Mar|Logan Saltou___ | bye | bye_______________________| | | |Logan Saltou___ | 14-6 | Marcus Otomo__________________ | | 8th 10-8 Dover Eyota | | | |Ryan Siegle____| | | 5-1 | Ryan Siegle___________________| | 11th 13-10 Scott West | CHAMPION |Logan Saltou___ | 7-2 Jacob Winjum__________________ | 11th 3-1 Caledonia | | |Jacob Winjum___ | | Fall 157 | | Scott Wolter__________________| | | 9th 0-4 Rochester Mayo | | |Jacob Winjum___| | 4-3 bye_______________________ | | | |Alex Higgins___| | bye Alex Higgins__________________| 12th 8-4 Stewartville Marcus Otomo___ Fifth Place |Marcus Otomo___ Scott Wolter___| 9-3 bye_______________________ | |Marcus Otomo___ | bye | Marcus Otomo__________________| |Alex Higgins___ Dover Eyota | Fall 443 | Alex Higgins___| | | | Third Place |Alex Higgins___ Scott Wolter__________________ | 6-3 Rochester Mayo | | |Scott Wolter___ | | bye | | bye_______________________| |Ryan Siegle____| | 9-1 Ryan Siegle____| 1st Place Logan Saltou Rochester John Marshall 2nd Place Jacob Winjum Caledonia 3rd Place Alex Higgins Stewartville 4th Place Ryan Siegle Scott West 5th Place Marcus Otomo Dover Eyota 6th Place Scott Wolter Rochester Mayo 5 of 6 seeded Back to top
145 Miles Patton__________________ 12th 17-2 Rochester Mayo |Miles Patton___ | bye | bye_______________________| | | |Miles Patton___ | 8-0 | Ryan Keach____________________ | | 11th 12-8 Dover Eyota | | | |Drew Stemper___| | | 13-0 | Drew Stemper__________________| | 12th 21-4 Caledonia | CHAMPION |Miles Patton___ | Fall 333 Tyler Buesgens________________ | 9th 19-7 Scott West | | |Tyler Buesgens_ | | TF 16-0 244 | | Jesse Hanson__________________| | | 11th 11-9 Rochester John Mar | | |Brady Keefe____| | 2-1 bye_______________________ | | | |Brady Keefe____| | bye Brady Keefe___________________| 12th 9-3 Stewartville Tyler Buesgens_ Fifth Place |Tyler Buesgens_ Jesse Hanson___| Inj. Default bye_______________________ | |Ryan Keach_____ | bye | Ryan Keach____________________| |Ryan Keach_____ Dover Eyota | Fall 456 | Tyler Buesgens_| | | | Third Place |Drew Stemper___ Jesse Hanson__________________ | 6-5 Rochester John Marshall | | |Jesse Hanson___ | | bye | | bye_______________________| |Drew Stemper___| | 10-1 Drew Stemper___| 1st Place Miles Patton Rochester Mayo 2nd Place Brady Keefe Stewartville 3rd Place Drew Stemper Caledonia 4th Place Ryan Keach Dover Eyota 5th Place Tyler Buesgens Scott West 6th Place Jesse Hanson Rochester John Marshall 6 of 6 seeded Back to top
152 Brady Nelson__________________ 12th 9-1 Rochester Mayo |Brady Nelson___ | bye | bye_______________________| | | |Brady Nelson___ | Fall 122 | Shawn Curtis__________________ | | 9th 2-2 Stewartville | | | |Shawn Curtis___| | | Fall 505 | Tylor Nelson__________________| | 11th 9-11 Caledonia | CHAMPION |Brady Nelson___ | 16-6 Kane Lemke____________________ | 10th 8-11 Dover Eyota | | |Kane Lemke_____ | | bye | | bye_______________________| | | | | |Parker Hale____| | TF 18-3 341 Mike Kohloff__________________ | 9th 0-3 Stewartville2 | | |Parker Hale____| | TF 17-2 221 Parker Hale___________________| 11th 13-2 GMLOKS Tylor Nelson___ Fifth Place |Tylor Nelson___ Mike Kohloff___| 8-4 bye_______________________ | |Tylor Nelson___ | bye | Tylor Nelson__________________| |Kane Lemke_____ Caledonia | 6-2 | Kane Lemke_____| | | | Third Place |Kane Lemke_____ bye_______________________ | Fall 355 | | |Mike Kohloff___ | | bye | | Mike Kohloff__________________| |Shawn Curtis___| Stewartville2 | 4-2 Shawn Curtis___| 1st Place Brady Nelson Rochester Mayo 2nd Place Parker Hale GMLOKS 3rd Place Kane Lemke Dover Eyota 4th Place Shawn Curtis Stewartville 5th Place Tylor Nelson Caledonia 6th Place Mike Kohloff Stewartville2 2 of 6 seeded Back to top
160 Blake Olson___________________ 12th 9-4 GMLOKS |Blake Olson____ | bye | bye_______________________| | | |Blake Olson____ | 10-2 | Deshawn Carter________________ | | 10th 8-10 Scott West | | | |Alec Olson_____| | | Fall 507 | Alec Olson____________________| | 11th 6-5 Dover Eyota NS | CHAMPION |Keaton Schaefer | 8-7 Darnell Wheatley______________ | 10th 4-4 Rochester John Mars| | |Aaron Clark____ | | Fall 340 | | Aaron Clark___________________| | | 12th 6-6 Stewartville | | |Keaton Schaefer| | 7-0 Troy Bailey___________________ | 11th 0-2 Stewartville2 | | |Keaton Schaefer| | 13-5 Keaton Schaefer_______________| 10th 14-4 Dover Eyota Deshawn Carter_ Fifth Place |Deshawn Carter_ D Wheatley_____| Inj. Default bye_______________________ | |Deshawn Carter_ | bye | Deshawn Carter________________| |Aaron Clark____ Scott West | OT 10-8 | Aaron Clark____| | | | Third Place |Aaron Clark____ Darnell Wheatley______________ | OT 7-5 Rochester John Marshall | | |D Wheatley_____ | | 2-0 | | Troy Bailey___________________| |Alec Olson_____| Stewartville2 | 9-4 Alec Olson_____| 1st Place Keaton Schaefer Dover Eyota 2nd Place Blake Olson GMLOKS 3rd Place Aaron Clark Stewartville 4th Place Alec Olson Dover Eyota NS 5th Place Deshawn Carter Scott West 6th Place Darnell Wheatley Rochester John Marshall 3 of 7 seeded Back to top
170 Andrew Fogarty________________ 12th 25-0 Scott West |Andrew Fogarty_ | Fall 51 | Carlos Diaz___________________| | 11th 3-8 Rochester Mayo | |Andrew Fogarty_ | 8-0 | Jamie Gehling_________________ | | 12th 10-6 Stewartville | | | |Jamie Gehling__| | | 2-1 | Michael Otomo_________________| | 11th 16-5 Dover Eyota | CHAMPION |Andrew Fogarty_ | Fall 437 Mitchell Schmitz______________ | 11th 18-6 Caledonia | | |M Schmitz______ | | TF 20-3 | | Montie Ridley_________________| | | 10th 8-10 Rochester John Mar | | |Chris Bain_____| | 13-3 Shad Curtis___________________ | 9th 0-2 Stewartville2 | | |Chris Bain_____| | Fall 352 Chris Bain____________________| 10th 15-2 GMLOKS M Schmitz______ Fifth Place |M Schmitz______ Montie Ridley__| Fall 332 Carlos Diaz___________________ Rochester Mayo | |Michael Otomo__ | 8-2 | Michael Otomo_________________| |Michael Otomo__ Dover Eyota | 11-6 | M Schmitz______| | | | Third Place |Michael Otomo__ Montie Ridley_________________ | 3-2 Rochester John Marshall | | |Montie Ridley__ | | Fall 240 | | Shad Curtis___________________| |Jamie Gehling__| Stewartville2 | TF 20-5 459 Jamie Gehling__| 1st Place Andrew Fogarty Scott West 2nd Place Chris Bain GMLOKS 3rd Place Michael Otomo Dover Eyota 4th Place Jamie Gehling Stewartville 5th Place Mitchell Schmitz Caledonia 6th Place Montie Ridley Rochester John Marshall 6 of 8 seeded Back to top
182 Nick Richards_________________ 12th 15-2 Dover Eyota |Nick Richards__ | bye | bye_______________________| | | |Nick Richards__ | Fall 23 | Luke Siemon___________________ | | 11th 1-2 Scott West | | | |Luke Siemon____| | | 8-1 | Kori McCarthy_________________| | 10th 1-13 Rochester John Mar | CHAMPION |Shane Curtis___ | 10-6 Sam Roe_______________________ | 12th 11-3 GMLOKS | | |Sam Roe________ | | bye | | bye_______________________| | | | | |Shane Curtis___| | Fall 343 bye_______________________ | | | |Shane Curtis___| | bye Shane Curtis__________________| 12th 7-5 Stewartville Kori McCarthy__ Fifth Place |Kori McCarthy__ bye____________| bye bye_______________________ | |Kori McCarthy__ | bye | Kori McCarthy_________________| |Sam Roe________ Rochester John Marshall | Fall 143 | Sam Roe________| | | | Third Place |Sam Roe________ bye_______________________ | Fall 151 | | |bye____________ | | no match | | bye_______________________| |Luke Siemon____| | bye Luke Siemon____| 1st Place Shane Curtis Stewartville 2nd Place Nick Richards Dover Eyota 3rd Place Sam Roe GMLOKS 4th Place Luke Siemon Scott West 5th Place Kori McCarthy Rochester John Marshall 6th Place bye 3 of 5 seeded Back to top
195 Wyatt Richardson______________ 12th 14-0 GMLOKS |W Richardson___ | bye | bye_______________________| | | |W Richardson___ | Fall 559 | bye_______________________ | | | | | |Calvin Menke___| | | bye | Calvin Menke__________________| | 8th 8-9 Scott West | CHAMPION |W Richardson___ | 2-0 Reid Seelhammer_______________ | 10th 6-7 Dover Eyota | | |Travis Capelle_ | | 7-2 | | Travis Capelle________________| | | 10th 2-3 Stewartville | | |Travis Capelle_| | Inj. Default bye_______________________ | | | |T Jackson______| | bye Tremaine Jackson______________| 12th 12-4 Rochester Mayo bye____________ Fifth Place |Calvin Menke___ Calvin Menke___| bye bye_______________________ | |bye____________ | no match | bye_______________________| |T Jackson______ | bye | T Jackson______| | | | Third Place |T Jackson______ Reid Seelhammer_______________ | Fall 38 Dover Eyota | | |Reid Seelhammer | | bye | | bye_______________________| |Reid Seelhammer| | 11-0 Calvin Menke___| 1st Place Wyatt Richardson GMLOKS 2nd Place Travis Capelle Stewartville 3rd Place Tremaine Jackson Rochester Mayo 4th Place Reid Seelhammer Dover Eyota 5th Place Calvin Menke Scott West 6th Place bye 4 of 5 seeded Back to top
220 Blake Benson__________________ 10th 13-1 GMLOKS |Blake Benson___ | bye | bye_______________________| | | |Blake Benson___ | Fall 307 | Tyler Grieves_________________ | | 11th 9-7 Scott West | | | |Tyler Grieves__| | | Fall 131 | Ethan Haase___________________| | 11th 2-7 Rochester John Mars | CHAMPION |Blake Benson___ | 6-0 Adam Gehling__________________ | 11th 6-5 Stewartville | | |Adam Gehling___ | | bye | | bye_______________________| | | | | |Adam Gehling___| | Fall 232 Jacob Allen___________________ | 12th 1-2 Scott West NS | | |Jon Lorang_____| | Fall 330 Jon Lorang____________________| 11th 9-6 Rochester Mayo Ethan Haase____ Fifth Place |Jacob Allen____ Jacob Allen____| Fall 39 bye_______________________ | |Ethan Haase____ | bye | Ethan Haase___________________| |Jon Lorang_____ Rochester John Marshall | Fall 52 | Jon Lorang_____| | | | Third Place |Tyler Grieves__ bye_______________________ | 3-1 | | |Jacob Allen____ | | bye | | Jacob Allen___________________| |Tyler Grieves__| Scott West NS | Fall 06 Tyler Grieves__| 1st Place Blake Benson GMLOKS 2nd Place Adam Gehling Stewartville 3rd Place Tyler Grieves Scott West 4th Place Jon Lorang Rochester Mayo 5th Place Jacob Allen Scott West NS 6th Place Ethan Haase Rochester John Marshall 3 of 6 seeded Back to top
285 Tanner Welsh__________________ 11th 15-3 Dover Eyota |Tanner Welsh___ | bye | bye_______________________| | | |Tanner Welsh___ | 5-0 | Josh Jackson__________________ | | 10th 1-2 Rochester Mayo NS | | | |Kyle Lypkie____| | | Fall 509 | Kyle Lypkie___________________| | 11th 7-8 Stewartville | CHAMPION |Kenny Maclin___ | Fall 55 Joshiah Schatz________________ | 11th 11-6 Scott West | | |Joshiah Schatz_ | | Fall 146 | | Tyler Bidwell_________________| | | 11th 0-3 Rochester Mayo | | |Kenny Maclin___| | Fall 26 bye_______________________ | | | |Kenny Maclin___| | bye Kenny Maclin__________________| 12th 14-1 Rochester John Mar Josh Jackson___ Fifth Place |Josh Jackson___ Tyler Bidwell__| Inj. Default bye_______________________ | |Josh Jackson___ | bye | Josh Jackson__________________| |Joshiah Schatz_ Rochester Mayo NS | Fall 237 | Joshiah Schatz_| | | | Third Place |Joshiah Schatz_ Tyler Bidwell_________________ | Fall 239 Rochester Mayo | | |Tyler Bidwell__ | | bye | | bye_______________________| |Kyle Lypkie____| | Fall 329 Kyle Lypkie____| 1st Place Kenny Maclin Rochester John Marshall 2nd Place Tanner Welsh Dover Eyota 3rd Place Joshiah Schatz Scott West 4th Place Kyle Lypkie Stewartville 5th Place Josh Jackson Rochester Mayo NS 6th Place Tyler Bidwell Rochester Mayo 4 of 6 seeded Back to top

Tournament Stuff